PRZEGLĄD DNIA AYS, 12.05.2017

Nowe wieści z Aten / Deportacje z wyspy Chios do Turcji / Nowe oświadczenia organizacji MOAS i MSF / Trwa rozbiórka baraków w Belgradzie / Nowe informacje o deportacjach z Niemiec do Afganistanu

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-12-05-2017-58de0a0554be

Nowe wieści z Aten

Doniesienia od wolontariuszy sugerują, że sytuacja w Atenach nadal się pogarsza. Zespół Independent Street Team odkrył, że 28 kwietnia ośrodek dla rodzin i dzieci prowadzony przez Mellon eksmitował zamieszkujących w nim nieletnich bez opieki, polecając im, żeby udały się do obozów na Krecie. Niektórzy z tych młodych ludzi teraz żyją na ulicach Aten i są wspierani przez oddolne grupy, ale wielu innych może pozostawać bez opieki, gdy pozostają w ukryciu ze strachu przed zmuszeniem do wyjazdu na Kretę. Jest nie do zaakceptowania, by dzieci były stawiane w takiej sytuacji.

Rośnie także liczba przypadków osób, które doświadczają problemów ze zdrowiem psychicznym w wyniku ich sytuacji, a często mają trudności z otrzymaniem adekwatnego wsparcia. Podczas gdy rządy i instytucje odpowiedzialne za powstanie i trwanie tego kryzysu siedzą z założonymi rękami, ci ludzie pozostają narażeni i stają przed problemami ze znalezieniem miejsca do mieszkania i uzyskaniu dostępu do opieki zdrowotnej.

Czas oczekiwania w programie Kart Gotówkowych to co najmniej dwa miesiące, co pozostawia ludzi bez pieniędzy podczas, gdy ich wnioski są przetwarzane. Jest to szczególnie trudne dla rodzin, które znalazły zakwaterowanie samodzielnie, ponieważ nie mają one nawet dostępu do podstawowej żywności zapewnianej w obozach. Wsparcie finansowe jest nadal niedostępne dla ludzi korzystających z zakwaterowania nieformalnego, mimo że 2503 ludzi jest w ten sposób zakwaterowanych.

Ludzie nadal mają trudności z pełnym przeprowadzeniem ich wstępnej rejestracji przez Skype, nawet jeśli próbują codziennie skontaktować się z usługą dostępną w ich języku. Niektórzy próbują od miesięcy zakończyć choćby ten podstawowy pierwszy krok, a w rezultacie są sfrustrowani i zdenerwowani. Bez dokumentów ryzykują detencję, jeśli zatrzyma ich policja.

Choć niektórzy powoli wyjeżdżają dzięki programom relokacji i łączenia rodzin, większość utknęła w niekończącym się cyklu postępowania azylowego — wielu czeka na termin rozmowy aż sześć miesięcy. Nie jest to proces, który wspiera prawo człowieka do zdrowia fizycznego i psychicznego, nie wspominając o prawie do życia rodzinnego. Jest to szkodliwe i stanowi zagrożenie życia od początku do końca, a jednak jest powodowane przez systemy wprowadzone przez Służby Azylowe i UE.


Syria

Drugi konwój ewakuacyjny mieszkańców miejscowości Barza na północ od Damaszku wyjechał dziś do prowincji Idlib zgodnie z porozumieniem zawartym między reżimem syryjskim a komitetem prowadzącym negocjacje w imieniu mieszkańców.

Opublikowano nową mapę pokazującą kto obecnie sprawuje kontrolę nad poszczególnymi miejscami w Syrii. Kraj jest podzielony między rząd syryjski, tzw. Państwo Islamskie, siły rebeliantów, siły kurdyjskie, rebeliantów wspieranych przez Turcję, do tego dochodzą Wzgórza Golan okupowane przez Izrael.


Morze Śródziemne

Ostatnie przesłuchanie przed Komisją włoskiego Senatu ds. obrony w sprawie „wkładu włoskich sił zbrojnych w kontrolowanie przepływów migracyjnych na Morzu Śródziemnym i wpływu działań organizacji pozarządowych” zostało zaplanowane na przyszły wtorek, 16 maja.

Organizacje MOAS i MSF, które były przesłuchiwane w ostatnich tygodniach, wydały dzisiaj nowe oświadczenia dotyczące błędnych przekonań i niedawno poczynionych oskarżeń w mediach i na scenie politycznej co do organizacji, ich pracy, mechanizmów finansowania i ram prawnych, w których działają.

Fragment oświadczenia MOAS:

„Kiedy naszych przedstawicieli zapytano dlaczego zawsze wysadzamy pasażerów we Włoszech, a nie na przykład na Malcie czy w Tunezji, wyjaśnili oni, że decyzja w tym procesie nie należy do MOAS. Faktyczną odpowiedzialność za koordynowanie działań ratowniczych w rejonie operacji wzięło na siebie Centrum Koordynacji Morskich Akcji Ratunkowych (Maritime Rescue Coordination Centre (MRCC)) w Rzymie. Zatem do rzymskiego Centrum należy przydzielanie portów, w których wysadzani są pasażerowie. Jego rolą jest także koordynowanie działań z innymi agendami krajowych straży przybrzeżnych w miarę potrzeb. Nigdy nie zwracaliśmy się w pierwszej kolejności do tunezyjskich lub maltańskich centrów koordynacji akcji ratunkowych, ponieważ nie taki jest zatwierdzony protokół przedstawiony przez MRCC w Rzymie.
Pytania natury politycznej, dotyczące protokołu morskich akcji poszukiwawczych i ratunkowych, prawa azylowego itd., najlepiej kierować do władz i przywódców europejskich, którzy je tworzą i egzekwują. MOAS nie może udzielić odpowiedzi co do procesów decyzyjnych agend krajowych lub twórców polityki europejskiej.
[…]
W ostatnich tygodniach zespół MOAS poświęcił większość czasu i zasobów na odpowiadanie na wszystkie zadawane mu pytania. Musimy się teraz znowu skoncentrować na naszych działaniach humanitarnych na morzu. Jest absolutnie jasne dla wszystkich zaangażowanych, że morskie działania poszukiwawcze i ratunkowe nie są rozwiązaniem złożonej natury i wyzwań stawianych przez zjawisko masowej migracji. To z tego powodu MOAS konsekwentnie wzywa do znalezienia bezpiecznych alternatyw zgodnych z prawem. Jednakże, jako organizacja humanitarna, czujemy, że dopóki zagrożone jest życie ludzkie, naszym obowiązkiem i odpowiedzialnością jest być na miejscu, by zapobiec utracie życia na tyle, ile tylko możemy.”

Całe oświadczenie MOAS można przeczytać tutaj.

Oświadczenie MSF można przeczytać tutaj (po włosku)


Grecja

Nowi przybysze

Dwie łodzie z 60 osobami w jednej i 55 w drugiej dotarły dzisiaj do Agia Ermioni na Chios. Rano na Samos przybyły trzy łodzie z 24 pasażerami. Wedle doniesień wszyscy są w dobrym stanie.

Łącznie 120 osób dotarło na Rodos 11 maja.

Nowi przybysze na Chios (CESRT)
Nowi przybysze na Chios (CESRT)
Nowi przybysze na Chios (CESRT)

Deportacje

22 osoby, których wnioski o ochronę międzynarodową zostały odrzucone, deportowano z Lesbos do Turcji. Na pokład wprowadzono ich w kajdankach, jak przestępców.

Deportacje z Lesbos do Turcji (Zdjęcia: Open Borders i dromografos)
Deportacje z Lesbos do Turcji (Zdjęcia: Open Borders i dromografos)

Lesbos

Dzisiaj na Lesbos odnotowano 109 formalnych rejestracji.


Organizacja ERCI poszukuje lekarzy wolontariuszy

Fot. ERCI
Potrzebujemy wykwalifikowanych lekarzy do pracy w przychodni w obozie na wyspie Lesbos. Chętni muszą mówić po angielsku i arabsku, dodatkowa znajomość farsi lub kurdyjskiego będzie mile widziana.
Zapewniamy zakwaterowanie i transport. Jeżeli spełniacie Państwo te warunki i jesteście zainteresowani, prosimy o przesłanie zgłoszenia e-mailem bezpośrednio do nas, wpisując w temacie: MEDICAL, na adres:
aid@ercintl.org

Organizacja United Rescue Aid potrzebuje darów do obozu w miejscowości Moria

Potrzebne są różne rzeczy, w tym:

 • Rowery dla dorosłych
 • Hamaki
 • Plecaki i walizki
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Podstawowe artykuły żywnościowe
 • Środki czystości
 • Artykuły niemowlęce
 • Podstawowe artykuły farmaceutyczne, np. krem przeciwsłoneczny
 • Letnie ubrania dla mężczyzn i kobiet
 • Środki higieny

Grecja kontynentalna

Organizacja ATLAS — Aid to LGBTQ Refugees in Greece

Grupa wsparcia dla uchodźców LGBT w Grecji (Support Group for LGBT Refugees in Greece) zmieniła nazwę na ATLAS. Organizacja oferuje wsparcie i doradztwo dla uchodźców LGBT oraz ich rodzin i przyjaciół w Grecji. Dysponuje także bezpieczną przestrzenią w centrum Aten i organizuje wydarzenia społeczne. Poufny telefon zaufania jest obsługiwany przez wyszkolone osoby mówiące po angielsku, arabsku i w języku farsi.

+30 69 45 24 76 13 dla osób mówiących po arabsku lub angielsku (عربي / انكليزي)

+30 69 48 59 43 77 dla osób mówiących w farsi lub po angielsku (فارسی/ انگلیسی)

Jeżeli numer jest zajęty lub dzwonicie Państwo po godzinach, możecie zostawić wiadomość z imieniem i numerem telefonu, pod który organizacja oddzwoni tak szybko, jak to możliwe. Oddzwonią także jeśli nie macie Państwo doładowania w telefonie. Wszystkie rozmowy są poufne.

Można ich także poprosić o wsparcie, poradę lub więcej informacji poufnie za pomocą e-maila na adres: help@atla-s.org

Organizacja zapewnia także:

 • Doradztwo prawne
 • Pomoc terapeutyczną
 • Pomoc medyczną i edukację z zakresu zdrowia seksualnego
 • Bezpłatne testy na HIV i choroby przenoszone drogą płciową
 • Kursy edukacyjne i aktywności społeczne

Organizacja Refugee Biryani & Bananas prosi o darowizny

Organizacja Refugee Biriyani stara się przygotować paczki żywnościowe na Ramadan, a także zapewniać pieluszki i mleko dla dzieci dla rodzin na północy Grecji. Jeżeli możecie Państwo pomóc, prosimy o kontakt tutaj.


Informacja o pomocy finansowej

Refugee.info opublikowało podstawowe informacje o pomocy finansowej w odpowiedzi na pytania o to, jak długo otrzymuje się świadczenia po otrzymaniu ochrony międzynarodowej — zależy to od daty otrzymania informacji o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Jeżeli ta informacja została otrzymana przed 1 maja 2017 r., osoba objęta ochroną może otrzymywać środki pieniężne przez sześć miesięcy od daty powiadomienia. Jeżeli ta informacja została otrzymana po 1 maja 2017 r., osoba objęta ochroną może otrzymywać środki pieniężne jedynie do końca października 2017 r. Po tym terminie pomoc pieniężna już nie przysługuje.

Włochy

Rosarno

Rzut szkoły Hospital (ity) School (Collettivo Mamadou)

Getto w Rosarno w prowincji Calabria na południu Włoch jest symbolem niepowodzenia włoskiej polityki wobec migrantów i uchodźców. W przemysłowej dzielnicy San Ferdinando, gdzie znajduje się getto, praca niewolnicza, prostytucja, przestępstwa i nieludzkie warunki są na porządku dziennym.

Za Progetto Melting Pot Europa:

„W ostatnich latach Rosarno stało się obowiązkowym przystankiem. Przybywający na Lampedusę mogą tu znaleźć odrobinę Afryki i sposób na zarobienie trochę pieniędzy. Ci, którzy uciekli ze schronisk i ośrodków, znajdują w getcie swobodę życia, choć życie to może być trudne. Zwolnieni lub ci, którzy nigdy nie znaleźli pracy na północy, przybywają do San Ferdinando z desperacji. Tak, w Rosarno jako środowisku jest beznadzieja i dramat, ale jednocześnie pokazuje ono nadzieję i wolę społeczności”.

Właśnie w Rosarno kolektyw Mamadou z Bozen, na samej północy kraju, rozpoczął kampanię w celu zbudowania szkoły Hospital(ity) School, budynku wielokrotnego przeznaczenia, który zostanie otwarty w getcie w Rosarno w październiku 2017 r. Budynek będzie pełnić trzy funkcje: będzie się w nim mieścić punkt pomocy medycznej, zarządzany przez kilka popularnych przychodni w całych Włoszech, będzie to także miejsce, gdzie będą organizowane zajęcia językowe prowadzone przez SOS Rosarno i Mamadou Collective, a ponadto będzie w nim punkt doradztwa prawnego obsługiwany przez prawników pracujących w tym rejonie.

Na stronie zbiórki crowdfundingowej czytamy:

Tutaj w Rosarno codziennie ponad 2500 pracowników, eksploatowanych i niewidocznych Afrykańczyków, zbierających owoce, które znajdujemy codziennie na stole, mieszka w okropnych warunkach: latryny na świeżym powietrzu, śmieci, absolutny brak choćby minimalnych instalacji, obojętność instytucji i zorganizowana przestępstwo.
Przez lata twierdziliśmy, że ich walka jest naszą walką, że „słowa są jedyną bronią, która może bronić naszych praw i potwierdzić nasze potrzeby”.

Więcej informacji można znaleźć tutaj i tutaj (po włosku)

Darowizny

Kontakt: collettivomamadou@gmail.com


Serbia

Ogłoszenie w obozie dla uchodźców w Obrenovacu (Ravida Ramujkic)

Rozbiórka baraków trwa. Dzisiaj zaczęto rozbierać barak B, a do końca tygodnia także baraki A i C zostaną zrównane z ziemią.

Jeszcze w zeszłym tygodniu mieszkało tu około 1,5 tys. uchodźców. Nieliczni, którzy pozostali w mieście, są kontrolowani przez Komisariat, który żąda od nich dokumentów przy każdym spotkaniu.

Rozbiórka baraków w Belgradzie. Fot. Help-Na
Rozbiórka baraków w Belgradzie Fot. Help-Na
Rozbiórka baraków w Belgradzie Fot. Help-Na

SZWAJCARIA

Rada Federalna podała dzisiaj dane o niepełnoletnich migrantach (w wieku od 12 do 18 lat) zatrzymanych na granicach Szwajcarii w 2016 r. Źródła w mediach podają, że przez cały 2016 r. szwajcarskie służby graniczne przechwyciły 9.416 niepełnoletnich. Uzyskanie danych liczbowych dotyczących niepełnoletnich bez opieki nie jest możliwe, gdyż służby nie raportują, czy niepełnoletni podróżują samotnie, czy z rodziną. Łącznie 7.832 niepełnoletnich przechwycono w kantonie Ticino, 647 na przejściu granicznym w kantonach Vaud i Valais, 369 w kantonach St.Gallen i Grigioni, zaś na pozostałych przejściach granicznych liczby były znacznie niższe. 50.6% niepełnoletnich (4.767) wystąpiło o ochronę międzynarodową na granicy i zostało przewiezionych do obiektów Państwowego Sekretariatu ds. migracji (SEM).

Źródła w mediach donosiły tego samego dnia, że pracownik graniczny z regionu Ticino jest przedmiotem śledztwa pod zarzutem spowodowania poronienia przez syryjską uchodźczynię, gdy nie zareagował na prośby męża o pomoc medyczną dla żony. Więcej można przeczytać tutaj.


NIEMCY

Urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii twierdzą, że deportacje do Afganistanu stosowane są jedynie wobec trzech następujących grup: potencjalni terroryści, przestępcy i osoby odmawiające zintegrowania się. Lecz jak zawsze, fakty temu przeczą. Wśród deportowanych 24 kwietnia znalazł się Waris Wafa, 20-letni Afgańczyk, który był dobrze zintegrowany, nie występował w rejestrze karnym i był aktywnym graczem w krykieta w miejscowej drużynie należącej do pierwszej ligi w Niemczech. W 2016 r. otrzymał nawet nagrodę FairPlay. Ta nieludzka deportacja wyraźnie pokazuje, że politycy próbują zaimponować prawicowym wyborcom, a jednocześnie ignorują fakty!


Dążymy do rzetelności w przekazywaniu informacji, opieramy się na współpracy i doceniamy wszelkie informacje zwrotne.
Prosimy o przesyłanie nam Waszych uwag, korekt i innych ważnych wiadomości na adres: areyousyrious@gmail.com lub skontaktowanie się na nami na Facebooku.

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Wiadomości AYS? PL’s story.