PRZEGLĄD DNIA AYS, 2.07.2017: Nieludzkie warunki na Chios

Rośnie liczba aresztowań na wyspie Kos / Piekielne upały na Chios / Potrzebne wsparcie dla Refugee Community Kitchen w Calais / Raport z zeszłotygodniowego marszu do francuskiej granicy.

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-02-07-17-scorching-heat-on-chios-f7933455b18

Rysunek dziewięcioletniego syryjskiego chłopca mieszkającego w obozie dla uchodźców na Samos (Źródło: Yesterday/Today/Tomorrow).

TEMAT DNIA: Piekielne upały i zwodnicze procedury na Chios

Na skutek ogromnych upałów obóz Suda na Chios cierpi na brak wody pitnej. O ile w zeszłym roku sytuacja już była nie do wytrzymania, w tym roku, z powodu fali upałów i przepełnienia w obozie, jest jeszcze gorzej.

Wolontariusze twierdzą, że część obozu, w której żyją uchodźcy, których drugie odwołanie od decyzji zostało rozpatrzone negatywnie, jest „niebezpiecznie gorąca”. Wolontariusze starają się zdobyć wentylatory z akumulatorem do zamontowania w obozie, żeby choć trochę poprawić warunki życia mieszkańców. Chociaż fala najgorszych upałów najwyraźniej już minęła, bardzo wysokie temperatury nie ustępują.

Straszna sytuacja na wyspach to jednak wciąż nie dość ciekawy temat dla większości mediów europejskich. Jednakże niektóre z nich, jak DW, opisują sytuację w obozie Suda, wskazując, że „warunki są nieludzkie, a w ciągu dnia stają się jeszcze gorsze”. Na stronie www opisane są również „oszukańcze procedury azylowe” i zmuszanie uchodźców do wycofywania wniosków o przyznanie azylu.

Na Samos sytuacja nie wygląda lepiej. Wolontariusze z No More Borders, No More Tears alarmują, że w ciągu ostatnich kilku dni na i tak już przepełnioną wyspę przybyła kolejna liczna grupa uchodźców. Wiele osób żyje w namiotach, bez żadnego cienia, a ponadto również tutaj brakuje wody pitnej. Wolontariusze próbują pomagać, ale do tego potrzebna jest pomoc także od innych i wsparcie materialne.

Nadchodzące dni mają przynieść temperatury do 43°C, przez co sytuacja może stać się jeszcze trudniejsza.

Meteorolodzy ostrzegają przed niestabilną pogodą z lokalnymi ulewami, sztormami i nawałnicami, które mogą pojawić się w ciągu najbliższych dni.


Grecja

Nowe przybycia na Lesbos

Dzisiaj rano do południowo-wschodniego wybrzeża Lesbos przybiły dwie łodzie, pierwsza z 57, a druga z 23 osobami na pokładzie.


Coraz więcej aresztowań na Kos

Grupa No Borders donosi, że na wyspie Kos wzrosła intensywność kontroli policyjnych, których celem jest znalezienie wszystkich osób przebywających na Kos bez dokumentów. Grupa dodaje, że prowadzi to do aresztowań, przetrzymywania na posterunku policyjnym w bardzo złych warunkach, transferów do hot spotu i, ostatecznie, do deportacji.

Według raportu niektórzy z aresztowanych imigrantów żyją i pracują na Kos od wielu lat, gdzie zostali już zaakceptowani jako członkowie lokalnego społeczeństwa.


Dirty Girls of Lesvos chcą twoich koców

Zdjęcie: Dirty Girls of Lesvos

Dirty Girls of Lesvos wzywają wolontariuszy, by przekazali organizacjom pozarządowym, że chcą mieć możliwość zbierania brudnych koców do prania. Akcja prowadzona jest w związku z praktykowaną przez UNHCR i inne międzynarodowe NGO-sy nieprzyjazną dla środowiska polityką wyrzucania brudnych koców zamiast ich prania i dalszego użytkowania. W ciągu całego okresu swojej działalności grupa wyprała ponad 500 ton ubrań, koców i śpiworów oraz oddała je ponownie do użytku uchodźcom. Koszt prania koców w standardzie szpitalnym w ich pralniach jest o połowę mniejszy niż koszty ponoszone przez UNHCR na wydanie nowych.


W Atenach poszukiwani nauczyciele

Zdjęcie: Asinitas

Nauczyciele-wolontariusze są potrzebni w City Plaza Hotel, miejscu zakwaterowania uchodźców w Atenach. Osoby chętne muszą poświęcić na to regularnie co najmniej jeden dzień w tygodniu. Aktualnie poszukiwane są osoby do prowadzenia następujących zajęć:

  • angielski dla dorosłych (różne poziomy)
  • angielski dla dzieci
  • niemiecki dla dzieci/młodzieży — grupa początkująca
  • angielski dla kobiet (wyłącznie)
  • ewentualnie także niemiecki dla dorosłych

Więcej informacji o tym, gdzie potrzeba wolontariuszy, znajdziecie na Greecevol.


Włochy

Informacje o zeszłotygodniowym marszu do francuskiej granicy

Wolontariusze informują o sytuacji w Ventimiglii, gdzie uchodźcy żyją w tragicznych warunkach, pod mostami i w pobliżu rzeki, z ograniczonym dostępem do pomocy. Wolontariusze donoszą także o marszu, który ruszył w zeszłym tygodniu z Ventimiglii do granicy z Francją. Tuż przed marszem burmistrz Ventimiglii ogłosił wielkie oczyszczanie okolic rzeki Roya, gdzie śpi większość uchodźców. Poprosił on uchodźców, by przenieśli się do ośrodka prowadzonego przez Czerwony Krzyż. Decyzja nie spodobała się uchodźcom, jako że część z nich nie ufa tej instytucji, głównie ze względu na obecność policji i pogłoski o świerzbie. Poza tym w ośrodku nie zmieściliby się wszyscy, mimo że po decyzji burmistrza zwiększono ilość dostępnych tam miejsc.

Uchodźcy spotkali się i wspólnie przedyskutowali różne opcje, między innymi przejście do granicy, zajęcie nowego miejsca w pobliżu rzeki, próbę dostania się do Francji pociągiem lub przeniesienie się do ośrodka Czerwonego Krzyża. Pierwsza opcja cieszyła się największym poparciem i wielu uchodźców zdecydowało się wziąć udział w marszu, mimo dużego ryzyka, związanego między innymi z brutalnością policji i możliwością deportacji do Taranto w południowych Włoszech — takie deportacje przeprowadza się bowiem w ramach swoistej kary za próbę przekroczenia granicy.


Koktajle Mołotowa w hotelu w prowincji Brescia

Repubblica informuje, że hotel w prowincji Brescia, w hotelu tym miało mieszkać 35 uchodźców, został obrzucony koktajlami Mołotowa.


Francja

Refugee Community Kitchen potrzebuje darowizn

Zdjęcie: Sam Jones

Refugee Community Kitchen (RCK) w Calais potrzebuje darowizn po tym, jak kontrola sanitarna nakazała im zbudować nową kuchnię. Na czas prac nad nową kuchnią konieczne jest stworzenie tymczasowej przestrzeni, która pozwoli na codzienne przygotowywanie ciepłych posiłków. Jeśli kuchnia przestanie gotować, setki uchodźców zostaną pozbawione pożywienia. RCK dziennie podaje 2000 ciepłych posiłków w Calais i Dunkierce oraz organizuje cotygodniowe dostawy do czterech nieoficjalnych obozów w regionie Nord-Pas-de-Calais, pomagając tym samym kolejnym ok. 500–600 osobom.


W 2016 roku detencji poddano 45 937 osób

ECRE (Europejska Rada ds. Uchodźców i Wygnańców) informuje, że umieszczanie w ośrodkach detencyjnych jest wciąż głównym narzędziem kontroli nad migracją we Francji. W 2016 roku Francja umieściła w ośrodkach detencyjnych (CRA) i tymczasowych ośrodkach detencyjnych (LRA) 45 937 osób. ERCE stwierdza, że istnieje wyraźny związek między detencją a polityką zarządzania obozami — zamykanie obozowisk w Paryżu, Calais i Metz pociągało za sobą umieszczanie uchodźców w ośrodkach detencyjnych, często niezgodnie z prawem i w sposób nieodpowiedni do sytuacji danej osoby.


Liban

Ogień zniszczył obóz dla uchodźców

Pożar zniszczył obóz dla uchodźców w Dolinie Bekaa, co najmniej jedna osoba zginęła. W obozie mieszkało około 100 rodzin, pochodzących głównie z Rakki. Al Jazeera informuje, że w związku z brakiem formalnej decyzji o budowie oficjalnych obozów, wielu uchodźców szuka najtańszego schronienia — jedną z opcji jest rozbudowa zakwaterowań używanych wcześniej przez pracowników sezonowych.

Zdjęcie: Qab Elias Emergency services

Dążymy do rzetelności w przekazywaniu informacji, opieramy się na współpracy i doceniamy wszelkie informacje zwrotne.
Prosimy o przesyłanie nam Waszych uwag, korekt i innych ważnych wiadomości na adres: areyousyrious@gmail.com lub skontaktowanie się z nami na Facebooku.

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy i korektorów bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

Like what you read? Give Witajcie w Europie a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.