PRZEGLĄD DNIA AYS, 20.03.2017: Podczas gdy UE pracuje nad nowym układem, każdego dnia coraz więcej ludzi przybywa do Włoch

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-20-03-2017-while-eu-is-preparing-new-deal-more-people-arrives-in-italy-every-day-514b9c6361c#.8vic9p2n0

Ponad 1000 osób przybyło dzisiaj do Włoch / Liczba uchodźców przybywających do Grecji rośnie / Po wprowadzeniu nowego prawa na Węgrzech ludzie, którzy utknęli w Serbii, chcą wrócić do Grecji, Turcji lub do krajów, z których pochodzą / Warunki w niemieckich obozach dla uchodźców prawie nie różnią się od warunków w obozach greckich

Uchodźcy na Morzu Śródziemnym, Vasco Gargalo

Temat dnia

Nowy układ, nowy koszmar?

Dzisiaj rano około 9.30 116 osób, w tym 15 kobiet i 5-letnie dziecko, przybyło do Molo Favarolo na Lampedusie, natomiast pod koniec dnia przybyło 560 ludzi. Pochodzą z Kamerunu, Ghany, Wybrzeża Kości Słoniowej, Gambii, Nigerii, Senegalu i Gwinei.

Fot.: Mediterranean Hope

Dzisiaj późnym wieczorem 946 osób zostało uratowanych w drodze na Sycylię przez statek Aqarius.

Wczoraj, 19 marca, uratowano 3000 osób. Wzrost liczby osób ratowanych ma związek z dobrą pogodą. Wszyscy nowo przybyli uchodźcy będą próbowali kontynuować swoją podróż po krótkim odpoczynku. Jednak sytuacja przybywających imigrantów i uchodźców we Włoszech nie poprawia się. Brakuje miejsc do spania i wolontariuszy, a państwo nie jest w stanie zadbać o wszystkich ludzi, którzy przybywają niemal codziennie.

Nasi przyjaciele z Boabab Experience w Rzymie, informują, że zeszłej nocy 34 osoby spały na ulicy. Liczba osób bezdomnych we włoskich miastach rośnie. Wolontariusze zgłaszają, że w Pordenone policja zabiera bezdomnym koce i śpiwory (można powiedzieć, że w starym dobrym paryskim stylu). Casema Monti, jedno z miejsc, w których przebywają uchodźcy, jest już całkowicie pełne i nie przyjmuje kolejnych osób.

Od stycznia do połowy marca przybyło ponad 18 000 ludzi, co oznacza, że liczba ta wzrosła w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku (13 825) i rok wcześniej (10 075). Większość ludzi pochodzi z Gwinei, Nigerii i Wybrzeża Kości Słoniowej. Wcześniej większość ludzi pochodziła z Syrii i Erytrei, ale zmieniło się to w drugiej połowie zeszłego roku.

Wśród przybyłych do Włoch jest 2230 małoletnich bez opieki.

Droga przez Libię, którą pokonują, jest niebezpieczna i można na niej stać się ofiarą różnych grup przestępczych. Ludzie zostają niewolnikami, są bici, padają ofiarą gwałtów i przemocy seksualnej.

Równocześnie Unia Europejska próbuje podpisać umowy z krajami Afryki Północnej, m.in. Algierią, Tunezją i Libią, żeby zatrzymać napływ uchodźców. Te umowy będą prawdopodobnie przypominać umowę zawartą z Turcją, którą wiele osób zajmujących się sprawami uchodźców uznaje za porażkę (Przeczytaj raport specjalny AYS na temat umowy między Turcją a UE)

W ramach układu Włochy i Unia Europejska sfinansują obozy w Libii, a oddziały Organizacji Narodów Zjednoczonych pomogą nimi zarządzać — jest to scenariusz, który znamy już z Grecji.

Zarówno we Włoszech, jak i w Grecji tworzone są tak zwane „hot spoty”, w których rejestruje się uchodźców. Znajdują się one w dwóch miejscach — w Kalabrii i na Sycylii. Uchodźcy, którzy do nich przybędą, muszą przejść kontrolę lekarską. Osoby z grup szczególnie wrażliwych są przenoszone do jednego z ponad 2000 ośrodków na terenie całego kraju.

Jednocześnie najwspanialszą odpowiedzią na to, co się dzieje, jest organizowana w Afryce z funduszy IOM i rządu włoskiego kampania, która ma na celu „poinformowanie potencjalnych migrantów o zagrożeniach związanych z przemierzaniem drogi do Europy przez Morze Śródziemne”. Kampania jest prowadzona w 15 krajach za pośrednictwem mediów społecznościowych, radia i reklam telewizyjnych. Dodatkowo we Włoszech uruchomiono 200-milionowy fundusz UE, który ma „pomagać krajom afrykańskim kontrolować ich granice”.

Na przyszły tydzień ogłoszono spotkanie pomiędzy krajami Europy i Afryki Północnej, podczas którego mają zostać omówione sposoby walki z przemytem ludzi.

Grecja

Przy dobrej pogodzie liczba grup uchodźców przybywających do Grecji powoli wzrasta. Dzisiaj na wyspie Lesbos zostało zarejestrowanych 56 nowych przyjazdów, a 25 na Chios. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) do 19 marca zarejestrował 3369 nowych przyjazdów w Grecji. Obecnie, według Dyrekcji Generalnej Policji północnego Morza Egejskiego, na Lesbos zostało zarejestrowanych 3485 ubiegających się o azyl, 3541 na Chios i 1733 na Samos.

Wolontariusze z Chios informują, że „hot spot” Vial jest pełen ludzi, tak samo jak obóz w Sudzie, gdzie ludzie nadal śpią w namiotach. Ci, którzy czekają tam od ponad roku, stają się coraz bardziej przygnębieni, nie widząc sposobu na opuszczenie wyspy, na której wielu spędziło ponad rok pod namiotami.

Lokalne media w Grecji także informują o rosnącej liczbie przybywających uchodźców. Od zeszłego czwartku na Lesbos, Samos i Chios przybyło 556 osób.

Nowy numer Rumors&Answers z ważnymi informacjami, zachęcamy do udostępniania!

Organizacja A Drop in the Ocean potrzebuje wolontariuszy: w Atenach od 24 kwietnia i w Nea Kavala w północnej Grecji od zaraz.

„Jako wolontariusz organizacji A Drop in the Ocean będziesz pracować bezpośrednio z mieszkańcami obozów dla uchodźców. Praca polega głównie na rozdzielaniu jedzenia, ubrań i innych potrzebnych rzeczy. Wolontariusze muszą być w stanie pracować w Grecji przez przynajmniej 10 dni”.

Jeśłi jesteś zainteresowany, zarejestruj się na My Profile lub napisz na adres: connie@drapenihavet.no

Hiszpańska firma, która zajmuje się produkcją kartonów, wysyła łóżeczka dziecięce do sierocińców w Aleppo i Idlib oraz do obozów w Grecji, Serbii na Węgrzech.

Poza tym „Elche platform for helping refugees” z Hiszpanii wysłała do Salonik kontener zawierający 100 ton jedzenia, butów i produktów higienicznych.

Bułgaria

Według danych zebranych przez Bulgaria Border Monitoring, w kraju znajdują się obecnie trzy ośrodki detencyjne: jeden w Busmanci, jeden w Lubimcu i jeden w Ełchowie.

W lutym 2017 roku aktualna liczba osób mieszkających w ośrodkach zamkniętych wynosiła 984.

W Bułgarii znajduje się sześć ośrodków dla uchodźców — trzy w Sofii oraz trzy w innych miejscach na terenie kraju.

Serbia

Info Park wydało w poniedziałek oświadczenie, które ma zwrócić uwagę na fakt, że nowo ogłoszone zasady dla ludzi ubiegających się o azyl na Węgrzech „bezpośrednio wpływają na przedłużenie pobytu w Serbii, co tworzy nowe zobowiązania dla kraju oraz prowadzi do wzrostu odpowiedzialności za sytuację w ośrodkach na terenie całego kraju”.

„Nastroje wśród uchodźców oraz migrantów stają się coraz bardziej depresyjne: władze oraz wszelkie organizacje pracujące z migrantami napotykają coraz więcej trudności i jednym z priorytetów na ten rok jest jak najlepsze poradzenie sobie z tą sytuacją. Proces integracji odbywa się w ramach pewnego cichego konsensusu: uchodźcy nie są zainteresowani osiedleniem się w Serbii, a władze publiczne nie próbują namawiać uchodźców do pozostania w kraju. W tak zniechęcających warunkach ciężko jest wprowadzać programy kulturowej, społecznej i gospodarczej integracji dla uchodźców”.

Wielu ludzi znajdujących się obecnie w Serbii wolałoby wrócić do Grecji, Turcji lub do krajów pochodzenia. Wielu z nich będzie zmuszonych udać się po pomoc do przemytników.

„W związku z rosnącą liczbą uchodźców w Serbii podczas pierwszego roku od zamknięcia szlaku bałkańskiego rokowania na 2017 nie są optymistyczne. Charakterystyka terenu oraz możliwości straży granicznej wyraźnie wskazują, że granice nie mogą zostać uszczelnione, co sprzyja rozkwitowi działalności grup przemytników. W tym momencie wszelkie wjazdy uchodźców do i wyjazdy z Serbii zależą od przemytników. Dopóki ich działalność nie zostanie stłumiona, liczba nielegalnych uchodźców przedostających się przez granicę nie spadnie”.

Węgry

Rząd ogłosił, że będzie odwoływał się od orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zgodnie z którym państwo niesłusznie zatrzymało i deportowało w 2015 roku dwóch uchodźców z Bangladeszu.

Trybunał w ubiegłym tygodniu orzekł, że poprzez zastosowanie tego środka Węgry naruszyły europejską konwencję o ochronie praw człowieka. Sąd nakazał rządowi Węgier zapłacić każdemu z poszkodowanych 18 705 euro tytułem odszkodowania. To orzeczenie może otworzyć drogę do szukania sprawiedliwości w Strasburgu dla każdego, kto przebywa na Węgrzech.

Według oficjalnych danych w tym roku 7204 tysięcy ludzi próbowało się dostać do Węgier. 4472 z nich zostało aresztowanych, a 2740 tysięcy zmuszonych do powrotu. W tym samym czasie zostało złożonych 1134 tysięcy wniosków o przyznanie azylu. 54 aplikujących uzyskało ochronę międzynarodową, 13 osób status uchodźcy, 36 osób ochronę uzupełniającą, a 5 zgodę na pobyt tolerowany. Władze wszczęły w tym roku postępowanie przeciwko 35 osobom podejrzanym o przemyt ludzi.

W międzyczasie trwa budowa nowych ośrodków detencyjnych. Urzędnicy w otwartym obozie przejściowym w Suboticy w Serbii krytykują traktowanie Węgier, zaś wnioskodawcy ostrzegają, że czekający ludzie są zmęczeni, źli i potrzebują zmienić miejsce swojego pobytu.

Niemcy

Wielu uchodźców. którzy utknęli w Grecji lub w innym miejscu na Bałkanach, ma nadzieję na dostanie się do Niemiec. Jednakże uchodźcy znajdujący się już w Niemczech są zawiedzeni warunkami życia i tym, jak traktuje się ich w obozach. Ali Borsan, który przez prawie rok mieszkał w obozie w Nea Kavali, został przeniesiony do Berlina na początku marca. Twierdzi, że w obozie nie istnieje żadna forma prywatności. „Nie da się znaleźć miejsca, żeby móc spokojnie poczytać, pouczyć się, pomyśleć czy nawet popłakać”, napisał na Twitterze. Ali pisze także: „Nie miejcie wielkich nadziei związanych z relokacją. W tym momencie znajdujemy się w obozie, który jest dokładnie taki sam jak obóz w Nea Kavali. Nie możecie nic zmienić”.

Nowy obóz w Berlinie, do którego Ali został przeniesiony po prawie roku spędzonym w Nea Kavali.

Życzymy mu, a także wszystkim innym uchodźcom, dużo siły i cierpliwości.

Informacje ogólne

RISE (Refugees Ideas and Solution for Europe), sieć działająca w 14 europejskich państwach, rozpoczęła kampanię mającą na celu „ukazanie różnic w prawach uchodźców na terenie Europy”.

Poprzez serię plakatów informacyjnych postarają się zwrócić uwagę na niepokojące sytuacje, z którymi stykają się uchodźcy, a także na najlepsze istniejące rozwiązania. Poniżej znajduje się plakat informujący o dostępności lekcji języka w różnych krajach. Nauka języka jest pierwszym krokiem w stronę integracji.

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

Like what you read? Give Witajcie w Europie a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.