PRZEGLĄD DNIA AYS, 21.03.2017: Przez błędy instytucji dzieci tygodniami siedzą w więzieniu

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-21-03-2017-failure-of-institutions-puts-children-in-jail-for-weeks-8156fe4f0f85#.ty97l2gju

Ponad 6 tys. ludzi zostało w ciągu ostatnich kilku dni uratowanych w centralnej części Morza Śródziemnego / Obóz w Nea Kavala staje się coraz bardziej multikulturowy / Macedonia przedłuża stan nadzwyczajny / Pogarsza się stan zdrowia psychicznego uchodźców w Belgradzie / Wezwania do protestu na granicy węgiersko-serbskiej / Wspomnienie rocznicy tragicznej śmierci i protesty przeciw morderczym granicom we Włoszech

Zdjęcie: NGO Praxis Serbia

Temat dnia

Niedawno przeprowadzona inspekcja ujawniła, że niektóre dzieci w Wielkiej Brytanii przebywały wśród dorosłych mężczyzn w niebezpiecznym ośrodku deportacyjnym, zbliżonym do więzienia. Jedno dziecko było przetrzymywane przez 151 dni, podczas gdy inne zatrzymano na 12 i 36 dni w ośrodku deportacyjnym w Morton Hall w Lincolnshire.

Szczegółowe informacje opublikowano dzisiaj na stronie openDemocracyUK. Dotyczą one niezapowiedzianej inspekcji przeprowadzonej przez Królewski Inspektorat Więziennictwa w listopadzie ubiegłego roku. Raport stwierdza, że procedury chronienia dzieci, które odwiedzały ośrodek, nie były „należycie wdrożone”. Według raportu osadzony, który miał na swoim koncie przestępstwa wobec dzieci i był przetrzymywany w ośrodku przez kilka miesięcy, dopiero w czasie inspekcji został dodany do listy osadzonych, którzy stanowią zagrożenie dla dzieci, podczas gdy — w teorii — personel obsługujący odwiedziny powinien mieć wiedzę o takich osadzonych.

Uchodźcy są przetrzymywani w ośrodku zbliżonym do więzienia

Są także dowody bardzo poważnych problemów psychologicznych wśród osób przebywających w ośrodku — blisko połowa osadzonych powiedziała, że po przybyciu do Morton Hall dręczyła ich depresja lub myśli samobójcze. Liczba przypadków samookaleczania się wzrosła trzykrotnie od poprzedniej wizyty inspektorów w marcu 2013 r., a ponadto miała miejsce jedna śmierć samobójcza. Tylko w 2016 r. czterech osadzonych z trudem uniknęło śmiertelnych lub poważnych obrażeń od więzów. Było także 16 przypadków pożaru w celach i częściach wspólnych.

Mimo to Morton Hall nie ma strategii ograniczania samookaleczeń.

Inspektorzy wskazywali także na poważne niedociągnięcia Home Office (brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych) — w jednym przypadku niektórzy urzędnicy badający sprawy pominęli w badaniu fakty przemawiające za zwolnieniem osadzonego, zaś w innym departament potrzebował 7 miesięcy, by wydać decyzję w sprawie wniosku.

Podczas inspekcji ujawniono także, iż nastąpił znaczny wzrost przypadków użycia siły wobec osadzonych przy braku dostępnych dowodów wykazujących, że środki te były niezbędne lub skuteczne. Instytucja nadal kontynuuje także praktykę zamykania mężczyzn na noc pod kluczem, choć inspektorzy zgłaszali do niej wcześniej zastrzeżenia — doprowadziła ona już do śmierci młodego człowieka. W 2014 r. Rubela Ahmeda znaleziono powieszonego w celi. Miał 26 lat.

Regulamin ośrodka zamkniętego wymaga „systemu swobodnego”, w którym zapewnia się „tak wiele swobody ruchu i kontaktów, jak to możliwe, przy jednoczesnym utrzymaniu bezpiecznego środowiska”, lecz zamiast tego wnioskodawców czekają płoty z drutu kolczastego, pałki gotowe do użycia, karzący „system nagród” oraz zamykanie mężczyzn na noc pod kluczem.

Osoby przebywające w ośrodkach imigracyjnych nie są kryminalistami i nie należy ich traktować jako takich. Takie podejście doprowadzi prawdopodobnie do poważnych przypadków depresji oraz innych problemów ze zdrowiem psychicznym, których można byłoby łatwo uniknąć, przeprowadzając postępowanie o udzielenie ochrony w sposób uczciwy i chroniąc szczególnie osoby z grup najbardziej wrażliwych.

Morze Śródziemne

Wczoraj u wybrzeży Libii ,w 15 operacjach ratunkowych koordynowanych przez włoską straż przybrzeżną uratowano 1,8 tys. migrantów. Migrantów przeniesiono z pontonów i łódek na pokład hiszpańskiego statku Canarias, w ramach mechanizmu Eunavformed, na statek MSF oraz na kilka łodzi komercyjnych i kutrów patrolowych. W tym samym czasie kuter straży przybrzeżnej CP 940 Dattilo przyjął na pokład 1477 migrantów uratowanych w czasie 7 operacji: 747 było w łodzi, 82 w mniejszej łodzi, a pozostali na pięciu pontonach. Łącznie z tymi osobami liczba osób przybyłych w ciągu ostatnich kilku dni przekroczyła 6000, a oczekuje się, że w miarę poprawy pogody na morzu znajdowanych będzie coraz więcej osób.

Od początku 2017 r. do Włoch dotarło 23 tys. ludzi, czyli o 40% więcej niż w tym samym okresie w 2016 r. Wśród nich było ponad 2,2 tys. dzieci bez opieki (w całym 2016 r. ich liczba wyniosła łącznie 25 tysięcy). Najwięcej migrantów przyjęła Lombardia. W ostatnią niedzielę uratowano 3,3 tys. ludzi pochodzących z Gwinei, Nigerii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Bangladeszu.

Zdjęcie: Giornale di Sicilia

Grecja

Dzisiaj mamy przykre wieści z Grecji: starsza pani, uchodźczyni z Syrii, zmarła w oczekiwaniu na połączenie z rodziną. Tak o jej sprawie pisała organizacja Human Rights Watch (HRW):

62-letnia Fatima uciekła przed prześladowaniem i zniszczeniem jej miasta — Aleppo w Syrii — marząc o połączeniu się z córką i wnukami w Niemczech. Przeżyła niebezpieczną podróż do Grecji, lecz ograniczenia na granicach na zachodnich Bałkanach spowodowały, że utknęła w tym kraju. Zmarła w zeszłym tygodniu w Atenach, wciąż czekając na połączenie ze swoją rodziną.
Podobnie jak inne starsze osoby poszukujące ochrony, z którymi przeprowadziliśmy wywiady w Grecji, Fatima, drobna kobieta w jedwabnej chuście w kwiecisty wzór i okularach z cienką złotą ramką, głęboko pragnęła znowu mieć wokół siebie swoją rodzinę.
„Brakuje mi zbierania się wieczorem po pracy i szkole. To będzie najlepszy dzień mojego życia, gdy zbiorę wokół siebie swoje dzieci i znowu razem usiądziemy do posiłku” — opowiadała trzęsącym się głosem, roniąc kilka łez, w grudniu 2016 r.
Znaczną część swojego życia poświęciła dzieciom.
Międzynarodowe prawa człowieka i prawo Unii Europejskiej opowiadają się za łączeniem rodzin w przypadkach takich jak Fatimy. Unijne rozporządzenie, które określa państwo odpowiedzialne za zbadanie wniosku o ochronę międzynarodową, tzw. rozporządzenie Dublin III, stanowi, że w przypadku gdy osoba starsza jest uzależniona od pomocy dziecka lub rodzeństwa, które przebywa zgodnie z prawem w kraju UE, „państwa członkowskie w normalnej sytuacji nie rozłączają wnioskodawcy z tym dzieckiem lub łączą je ze sobą”.
A jednak gdy Fatima, która cierpiała na liczne choroby chroniczne, powiedziała greckim urzędnikom, że chce zostać połączona z córką, która zapewniała jej tak bardzo potrzebną opiekę w Syrii, usłyszała, że nie może wystąpić o łączenie rodzin, a jedynie o relokację. Nie wyjaśniono jej dlaczego. Zrobiła, jak jej kazano, lecz zgodnie z unijnym planem relokacji mogłoby się okazać, że trafi do innego kraju EU, a nie do córki. Inne starsze osoby poszukujące ochrony w Grecji powiedziały nam, że napotkały ten sam problem.
Rozdzielona z córką, bez możliwości powrotu do Syrii, z nadzieją na połączenie z rodziną utrudnioną przez wadliwe procedury, Fatima utknęła w Grecji. W zeszłym tygodniu zmarła z dala od domu i z dala od córki. Od początku syryjskiego kryzysu uchodźczego wiele innych starszych osób poszukujących ochrony w Europie również zmarło zanim dotarły do celu.
Kraje europejskie powinny dotrzymywać swoich zobowiązań w zakresie łączenia rodzin, zaś Komisja Europejska powinna im przypomnieć, że w przypadku starszych wiekiem uchodźców powinien to być priorytet. W przeciwnym razie wielu kolejnych, starszych uchodźców odejdzie bez spełnienia marzenia o połączeniu się z bliskimi.

Liczby

Dzisiejsze rejestracje na wyspach: 
Lesbos: 39
Chios: 29
Samos: 16
Kos: 9

Razem: 90

Kilkis

Od rozpoczęcia przenosin z wysp obóz Nea Kavala na północy Grecji staje się coraz bardziej wielokulturowy. Wolontariusze na miejscu informują, że wszyscy uchodźcy, którzy tam trafili, przybyli z obozu w Morii na Lesbos i są następujących narodowości: Syria (247 — większość, 55 w mieszkaniach i kolejnych 7 w planach), Irak (18), Palestyna (15), Erytrea (13), Sudan (4), Kongo (19), Nigeria (4), Uganda (2), Kamerun (1), Komory (1), Sierra Leone (2), Mali (1), Erytrea (13), Etiopia (4), Afganistan (20), Haiti (2) oraz 4 osoby bezpaństwowe. Łączna liczba mieszkańców obozu wynosi obecnie 358. Większość z nich to osoby samotne.

Ateny

Organizacja Refugee Info Bus szykuje wyposażenie na kolejną część misji wspierania uchodźców w Atenach przez zapewnianie im dostępu do informacji, edukacji i internetu. W czerwonym busiku zainstalowano nowy system elektroniczny, system Wi-Fi, a także dodano izolację chroniącą przed palącym greckim słońcem. Przed nim jeszcze droga do Aten, gdzie wróci na ulice w ciągu tygodnia.

Zdjęcie: Refugee Info Bus

Organizacja Hope Cafe Athens potrzebuje darów:

Odpowiedź na prośbę o pakiety żywnościowe była co najmniej oszałamiająca.
W zeszłym tygodniu zarejestrowaliśmy ponad 500 rodzin żyjących w trudnych warunkach w Atenach (poza obozami).
Wczoraj zarejestrowało się 30 osób nowo przybyłych z wysp i z Salonik. Niektóre rodziny liczą nawet 12 członków. Wszyscy otrzymali początkowe pakiety żywnościowe, zestawy toaletowe oraz pieluchy i mleko zależnie od potrzeb.
Naszych obecnych zapasów wystarczy na dwa dni.
Nie ma nic trudniejszego niż odesłanie rodziny z pustymi rękami, kiedy tak rozpaczliwie potrzebuje naszej pomocy.
Z powodu dużego zapotrzebowania zmniejszyliśmy już rozmiar pakietów. Pomóżcie nam nakarmić tych, którzy głodują nie z własnego wyboru.
Gdzie indziej mogliby pójść?

Wspierać można przez Paypal (info@hope-cafe.org), za pośrednictwem tego linku lub przelewem bankowym.

Organizacja RefuComm udostępniła materiał wideo z wyjaśnieniem procedury uzyskiwania ochrony w Grecji, przeznaczony dla osób posługujących się językiem tigrini ትግርኛ — materiał można znaleźć tutaj.

Wyspy

Organizacja Advocates Abroad wnosi skargę, protestując przeciwko umieszczaniu ludzi w klatkach, co zdarza się, jak można było zobaczyć na niedawno opublikowanych zdjęciach, w hot spocie w Vial.

Złożyliśmy właśnie naszą najnowszą, dziesiątą już skargę do greckiego Rzecznika Praw Obywatelskich, tym razem w sprawie przerażającego stosowania klatek w celu zatrzymania nowo przybyłych osób w hotspocie w Vial.
W skardze odnotowano umieszczanie w klatkach dzieci razem z nieznanymi dorosłymi na długie godziny, bez zapewnienia ogrzewania lub koców albo ubrań na zmianę dla nowo przybyłych, ciągle jeszcze ociekających wodą z Morza Egejskiego.

Rodos

Po raz pierwszy od dłuższego czasu dostaliśmy informacje z tej wyspy. Wolontariusze zgłaszają, że na Rodos jest w tej chwili 120–140 osób, natomiast policja mówi o większej liczbie, około 350. Sytuacja w więzieniu ciągle się zmienia.

Gotujemy dla 80–100 osób, w zależności od naszych zapasów. Więźniowie są w trzech miejscach na Rodos i Kastelorizo. W chwili obecnej jest zewnętrzne zakwaterowanie dla 30–40 uchodźców, gdzie przynosimy gotowe posiłki i paczki żywnościowe, żeby mogli sami dla siebie gotować.

Grupa #OasisRhodes potrzebuje wolontariuszy na maj i czerwiec oraz zapasów, by móc gotować posiłki dla ludzi. Można się z nimi skontaktować także na Facebooku.

Szkoła letnia na Lesbos

Szósta międzynarodowa podyplomowa szkoła letnia „KULTURY, MIGRACJE, GRANICE”, organizowana przez Wydział Antropologii Społecznej i Historii Uniwersytetu Egejskiego oraz Instytut Migracji i Badań Etnicznych Uniwersytetu w Amsterdamie, będzie prowadzona na Lesbos, w Grecji, w dniach 4–13 lipca 2017 r. Celem szkoły letniej jest zbliżenie studentów i badaczy nauk humanistycznych i społecznych, których interesują granice i migracja. Program przewiduje łączenie zajęć teoretycznych prowadzonych przez renomowanych wykładowców z różnymi działaniami na miejscu. Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem, w celu zgłoszenia się należy wypełnić formularz rejestracyjny dostępny tutaj.

Macedonia

Władze Macedonii przedłużyły stan wyjątkowy do dnia 30 lipca 2017 r., pozwalając na zachowanie płotów wzdłuż granicy macedońsko-greckiej i jej dalsze patrolowanie przez wojsko i policję. Od 3 lutego 2017 r. wzmocniono środki bezpieczeństwa wzdłuż tej granicy.

Według informacji przekazanych serwisowi News That Moves przez rzecznika macedońskiego MSW grecką stronę granicy patroluje 39 funkcjonariuszy Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).

Osoby przybywające nielegalnie na terytorium Macedonii nie mogą już występować o ochronę w tym kraju, zgodnie z zmianami w Ustawie o udzielaniu ochrony międzynarodowej i tymczasowej ochronie, które obowiązują od 4 kwietnia 2016 r., chyba że dana osoba znajduje się już w ośrodku recepcyjnym.

Serbia

Z Belgradu coraz częściej docierają informacje o problemach uchodźców ze zdrowiem psychicznym. W miarę jak dni, tygodnie i miesiące mijają bez większej nadziei na opuszczenie okropnych warunków, w których żyją uchodźcy, przy jednocześnie rosnącej wiedzy o coraz większych ograniczeniach nakładanych na migrantów przez kraje europejskie, niektórzy uchodźcy, jak wynika z informacji, cierpią na coraz większą depresję.

Wolontariusze opowiadają o tych sytuacjach oraz o działaniach, jakie podejmują, by podnieść uchodźców na duchu:

Cześć wszystkim! W brakach w Belgradzie, gdzie przebywa wielu migrantów, potrzebujemy:
wsparcia z zakresu zdrowia psychicznego, czyli psychologów mających doświadczenie w pracy z młodymi dorosłymi i małoletnimi po traumie, terapeutów (wszelkiego rodzaju: sztuka, muzyka, taniec i inne), masażystów, rehabilitantów, zielarzy i nauczycieli angielskiego!!!
To zdecydowanie wspaniale, jeśli wolontariusze mogą zostać przez co najmniej dwa tygodnie, ale w idealnym układzie — przez miesiąc! Rozpoznanie sytuacji, dostosowanie się i zbudowanie zaufania wymaga czasu!!!

Kontakt tutaj.

Grupa Calor português para os refugiados bardzo się stara organizować różne zajęcia i zajmować czas chłopakom w barakach:

U nas w barakach dni są wypełnione. Nie jest już zimno, ale stan psychiczny uchodźców się pogarsza. Jest coraz więcej frustracji i mamy wiele przypadków depresji. Poza naszymi regularnymi działaniami staramy się teraz zacząć zajęcia, by zapełnić uchodźcom czas i oderwać ich od złych myśli. Kluczowa jest praca zespołowa między różnymi grupami, a to idzie naprawdę dobrze. Oto garść newsów:
Pomogliśmy naszym lekarzom i samodzielnym pielęgniarkom w sprawie kilku produktów do punktu „medycznego”, który powstał w opuszczonych magazynach. Szczególne podziękowania dla Angeli Guedes, która podarowała nam Tensoplast — brakowało go, a w Serbii dużo kosztuje.
Jakieś 9 temu zaczął się projekt SoulWelders, w ramach którego codziennie zabieramy 18 uchodźców na miejscowy basen–- mogą tam pływać i zrelaksować się przez godzinę czy dwie oraz wziąć gorący prysznic. Bardzo doceniają ten projekt. Koszt projektu to około 41 EUR dziennie, więc darowizny są pożądane i mile widziane. Szczególne podziękowania dla Helgi Miguel, której darowizny umożliwiły 3 dni pływania (54 uchodźców) i nabycie 6 par spodenek kąpielowych potrzebnych do tego projektu (oraz kolejnych 4 piłek do piłki nożnej dla najmłodszych).
Dzisiaj rano zaczął się nasz projekt: 30 minut porannych ćwiczeń. To jakieś pół godziny wypełnione prostymi, funkcjonalnymi ćwiczeniami. Na nasz dzisiejszy debiut przyszło około 16 uchodźców i wielu widzów, mamy nadzieję, że jutro widzowie dołączą do uczestników. Potrzebujemy także darowizn na nabycie materiałów (chorągiewki, materace itd.).
Dziękujemy wszystkim!

By wesprzeć tę grupę, kliknij link lub skontaktuj się z nimi na Facebooku.

Zdjęcie: Calor português para os refugiados
Zdjęcie: Calor português para os refugiados

Węgry

MigSzol Csoport wzywa na protest na granicy węgiersko-serbskiej na przejściu granicznym Horgoš/Röszke (Horgoš / Röszke Border Crossing) po stronie węgierskiej. Demonstracja odbędzie się 15 kwietnia. Uczestnicy będą protestować przeciwko takim działaniom władz węgierskich jak przemoc, zawracanie i detencja osób poszukujących ochrony. Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem.

Włochy

Wczoraj popołudniu około setki ludzi spotkało się przemaszerowało do kościoła św. Jana (San Giovanni) w Como, by upamiętnić śmierć młodego chłopaka z Mali, który zginął porażony prądem na dachu pociągu, kiedy próbował przekroczyć granicę. Ta bariera jest nie do przekroczenia dla setek tysięcy ludzi, są to mury dla istot ludzkich, którym odmawia się niezbędnych dokumentów. Na miejsce demonstracji wybrano San Giovanni jako reprezentujące zarówno niekompetencję instytucji w zarządzaniu przepływem migrantów, jak i działania humanitarne mające zamknąć tę lukę.

Procesja przeszła następnie do kościoła św. Euzebiusza (Sant’Eusebio), gdzie odprawiono modlitwy zarówno według ceremonii chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej. Udział wzięły także dwie organizacje ze Szwajcarii: Senza Voce i Posti Liberi. Wśród krążących wiadomości pojawiła się także ta o wzmocnieniu kontroli na granicy, co spowoduje odsyłanie każdego imigranta przybywającego z Włoch. Ponadto aktywista Flavio Bogani przypomniał, że schronisko Sant’Eusebio oraz tymczasowe schroniska „emergenza freddo” zostaną zamknięte za dwa tygodnie. Tymczasem ludzie z Como ogłosili, że od dwóch miesięcy dostępny jest budynek Caritasu mogący pomieścić około 60 migrantów, ale propozycja ta nie została jeszcze zatwierdzona.

Uczestnicy uzgodnili wspólne (Włochy i Szwajcaria) starania, by pogrzebać ofiarę granicy z godnością, występując do gmin Como i Balerna, by przynajmniej pokryły koszty pochówku.

Jednocześnie dotarła do nas wieść, że kolejny uchodźca zmarł przy próbie przekroczenia granicy w Ventimiglii. Ta świeża tragedia zdarzyła się na granicy między Włochami a Francją. Pozbawione życia ciało migranta znaleziono w „śmiertelnym przejściu” („Passo della morte”) między Ventimiglią i Menton, za punktem granicznym Ponte San Luigi.

W niedzielę jeden z uchodźców powiadomił o upadku imigranta z Afryki, a dzisiaj otrzymaliśmy tragiczne potwierdzenie tych informacji. Około 13 funkcjonariuszy francuskiej straży granicznej znalazło ciało mężczyzny, które następnie zostało podjęte z helikoptera Dragon 06. Obecnie toczy się śledztwo w tej sprawie w celu ustalenia okoliczności zgonu: najprawdopodobniej wypadek okaże się śmiertelny.

Francja

Według wolontariuszy na miejscu liczba osób przymusowo przesiedlonych w Calais i okolicach rośnie.Nasi znajomi z Refugee Community Kitchen, którzy pracują w Calais od listopada 2015 r., są odpowiedzialni za zakup całej żywności, która jest następnie rozprowadzana w bezpłatnym sklepie w Dunkierce, co daje możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków.

Kupują oni także składniki i przygotowują ciepłe posiłki rozprowadzane przez RCK, Utopię, Augberge i Help Refugees w Calais i okolicach, a także w punktach wydawania ciepłego jedzenia w Dunkierce.

W miarę jak w Calais rośnie liczba osób przymusowo przesiedlonych, zwiększa się też liczba posiłków przygotowywanych przez RCK każdego dnia. Osoby śpiące na ulicach Calais to głównie nastolatki, więc zapewnienie zdrowych, obfitych posiłków to sposób na zapobieganie niedożywieniu i chorobom.

Tutaj można znaleźć listę potrzebnych artykułów.

Z organizacją należy się kontaktować na adres: refugeecommunitykitchen@gmail.com w celu zorganizowania dostawy, tutaj kliknij natomiast, jeśli chcesz przekazać darowiznę.

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.