PRZEGLĄD DNIA AYS, 23.03.2017: Kolejne ofiary na morzu

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-23-3-2017-more-lives-lost-at-sea-b7991c2ac69d#.tbxevj2a0

Kolejna tragedia u wybrzeży Libii / Zwiększa się liczba migrantów zawracanych z Bułgarii i Macedonii do Serbii / Wolontariusze potrzebni w ośrodku BelgrAID / Centrum kryzysowe w Bolzano zostanie wkrótce zamknięte / Rząd Danii proponuje zmianę prawa

Kolejna tragedia na Morzu Śródziemnym

Na morzu zginęło prawdopodobnie około 250 osób płynących z Afryki. Statek ratowniczy znalazł dwie na wpół zatopione szalupy ratunkowe niedaleko wybrzeża Libii. Laura Lanuza z hiszpańskiej organizacji charytatywnej Pro-Activa Open Arms, która jest właścicielem statku ratowniczego, przyznała, że niedaleko szalup odnaleziono 5 ciał — 15 kilometrów od wybrzeża. Organizacja nie jest w stanie podać liczby ofiar, ale podejrzewa się, że będzie ona duża. Więcej informacji o wypadku tutaj i tutaj.
Media często nie piszą o tym, ilu ludzi przypływa do Europy. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji opublikowała raport, według którego do Europy drogą morską w 2017 roku (do 19 marca) dostało się 20 484 migrantów i uchodźców — 80% z nich dotarło do Włoch, reszta zaś do Hiszpanii i Grecji. 19 marca 223 migrantów, w tym 57 kobiet (dwie w ciąży), zostało odnalezionych dryfujących na dwóch pontonach u wybrzeży Trypolisu. 20 marca dwie łodzie z 120 i 200 osobami na pokładzie zostały uratowane w okolicach Az-Zawija w Libii. Szacuje się, że w 2017 roku podczas takiej przeprawy zaginęło lub straciło życie 559 osób.

Zmarły migrant w kamizelce ratunkowej, znaleziony u wybrzeży Libii podczas akcji ratunkowej zorganizowanej przez hiszpański NGO @openarms_fund; 23 marca 2017, Zdjęcie: Yannis Behrakis

GRECJA

Co się dzieje, jeśli uchodźca nie zgadza się na relokację do danego kraju?

Grupa Mobile Info Team for refugees in Greece opublikowała krótka notkę o tym, jak wygląda procedura niewyrażenia zgody na relokację.

Migranci znajdujący się w Grecji, którzy składają podanie o relokację, są wzywani do Aten, żeby odebrać decyzję. Mobile Info Team dowiedziała się, że jeśli uchodźca nie zgodzi się na relokację (bez względu na powód), będzie musiał się ponownie ubiegać o azyl w Grecji, odbiera mu się także „kartę osoby ubiegającej się o ochronę międzynarodową”. To samo dzieje się, jeśli ktoś zaakceptuje decyzję na relokację, a następnie zmieni zdanie.
Po odrzuceniu takiej decyzji jest możliwe ponowne ubieganie się o relokację ani uzyskanie zgody na relokację do innego kraju. Azyl w Grecji jest jedynym wyjściem. Po podpisaniu pisemnego oświadczenia, że odrzuca się decyzję o relokacji, nie ma już odwrotu.

Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Kotzias w wywiadzie dla Die Welt oświadczył, ze Grecja nie będzie przyjmować uchodźców, którym odmówiono azylu w Europie Zachodniej czy Północnej. Jest to odpowiedz na słowa niemieckiego ministra spraw wewnętrznych, który oznajmił, że Niemcy będą odsyłać do Grecji wszystkich migrantów, którym odmówiono azylu w Niemczech. Minister Kotzias dodał, że Grecja spodziewa się nowej fali migrantów tego lata i nie będzie mieć środków finansowych ani możliwości, żeby przyjąć uchodźców z Europy Zachodniej.

„Niektóre kraje UE myślą, że Włochy i Grecja są jak pudła, w których można trzymać wszystkich uchodźców”, powiedział Kotzias

Chios — przemoc w obozie w Sudzie

W nocy w obozie w Sudzie na Chios doszło do wybuchu przemocy miedzy algierskimi i afgańskimi uchodźcami. Sytuacja nadal jest napięta. Poinformował o tym grecki Politischios. W starciach zostały ranne kobieta i dziecko, zabrano je do szpitala. Ze względu na przeludnienie i złe warunki życia w obozach w Grecji takie starcia są częste. Zdarzenie trwało około 20 minut, zanim zainterweniowała policja, pisze Ekathimerini.

Lesbos

Łódź przewożąca 18 osób, w tym 4 dzieci, pojawiła się na północno-wschodnim wybrzeżu Lesbos o 1 rano. Mimo że łódź przybiła do brzegu na niebezpiecznym obszarze, wszyscy są bezpieczni.
Na Chios zarejestrowano 77 nowych osób, na Samos 41, co daje w sumie 112 osoby. Liczba przyjazdów nadal jest wysoka, od ostatniego piątku przybyło 75 osób, najwięcej na Chios.

Zdjęcia autorstwa organizacji Salvamento Marítimo Humanitario

Grupa News That Moves opublikowała nowy numer Rumors&Answers poświęcony oskarżeniom kierowanym przeciwko organizacjom pozarządowym.

Help Refugees szuka wolontariuszy o różnych umiejętnościach, mogących zająć się np. nauką języków lub opieką nad dziećmi i in. Wolontariusze będą pracować w Grecji.

SERBIA

Rzecznik serbskiego Ministerstwa Obrony przyznał, że ostatnio zwiększyła się liczba migrantów chcących przekroczyć granice z Serbią z Bułgarii i Macedonii. Informacja pojawiła się w artykule w Novinite. Również strona internetowa Border Monitoring Bulgaria potwierdza, że zwiększyła się liczba migrantów próbujących opuścić Bułgarię. W styczniu 2017 ponad 2210 migrantów opuściła kraj, a w lutym doniesiono o 903, które „zniknęły”. Bułgarska Państwowa Agencja ds. Uchodźców oraz MSW potwierdziły, że w marcu Bułgarię opuściło 400 osób. Liczby te prawdopodobnie będą się zwiększać.

No Name Kitchen zaprasza na wydarzenie przeciwko granicom, które odbędzie się w „Chai Park” 25 Marca

Sytuacja w Belgradzie

Miejscowy wolontariusz opisuje warunki, w których żyją uchodźcy w Belgradzie, jako nieludzkie:

Około 150 osób mieszka stłoczonych w dwóch małych pomieszczeniach, są to głównie nieletni. Zgodnie z decyzją rządu nie możemy pomagać takim osobom. Policja to widzi, ale nas ignoruje. Myślę, że wolą, udawać, że nas nie widzą, niż potem pojawiać się w wiadomościach z całego świata jako osoby, które przyczyniły się do śmierci niewinnych ludzi. Jesteśmy im potrzebni.
Zdjęcia: NuuNoo Miguel

Wolontariusze pracują intensywnie nad tym, żeby uczynić bardziej znośnym życie ludzi, którzy utknęli w Serbii.

Nowe prysznice, oddzielne miejsce na mycie, stelaże na kosze na śmieci. Nie do końca hotel 3-gwiazdkowy, ale jest już lepiej niż wcześniej. NoName Kitchen pomaga nam przygotowywać i rozdawać posiłki. Dzisiaj budujemy przenośne prysznice, które można umieścić na ciężarówce i używać w miejscach, gdzie nie ma dostępu do wody, na przykład na terenach przygranicznych”, mówi Cris Herrera.

BelgrAid szuka wolontariuszy

SoulWelders z Belgradu budują duży magazyn i centrum dystrybucji.

Budowa magazynu BELGRAID trwa! Zamówiliśmy prawie całe drewno potrzebne do ukończenia budowy magazynu i wyposażenia go w półki i stoły. To wyścig z czasem, ponieważ już dociera do nas pomoc, a w poniedziałek spodziewany się wielkiego kontenera z pomocą humanitarną, więc potrzebujemy wolontariuszy! Każdy w Belgradzie, kto zna się na obróbce drewna lub po prostu chce pomóc, proszony jest o kontakt.
Również wszelkie dotacje będą mile widziane na naszej stronie crowdfundingowej. To będzie największe centrum dystrybucji pomocy humanitarnej w Serbii, obsługujące 8000 uchodźców mieszkających tutaj, więc Twoje wsparcie jest niezmiernie potrzebne, aby zrealizować jego potencjał. Czekamy też na naszą kuchnię polową, która jedzie już do nas z Chios — zatrzymała się ona obecnie w magazynie Salonikach, gdzie trzeba dokończyć jeszcze papierkową robotę, żeby móc przewieźć ją przez granicę.
Zdjęcia: SoulWelders

CHORWACJA

Syryjska rodzina, która została zawrócona z granicy chorwacko-słoweńskiej (pisaliśmy o tym wczoraj), została przeniesiona do ośrodka Porin w Zagrzebiu. Tłumacze i wolontariusze AYS już się nimi zaopiekowali. Cala rodzina ma się dobrze.

BULGARIA

28 uchodźców znaleziono w wyniku pożaru ciężarówki we wsi Rezowo przy granicy turecko-bułgarskiej. Po ugaszeniu pożaru strażacy znaleźli ukrytą komorę, w której znajdowali się uchodźcy. Nikt nie ucierpiał w wyniku pożaru. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia i nadal jest poszukiwany. Więcej w artykule z Novinite.

AUSTRIA

Zachęcanie do „mniej traumatycznych” dobrowolnych powrotów

Wysokość kwoty wypłacanej osobom, które dobrowolnie wrócą do kraju pochodzenia, może wzrosnąć, aby przyspieszyć repatriację około 50 000 osób ubiegających się o azyl, donosi austriacki portal The Local. Program jest prowadzony we współpracy z organizacjami pomagającymi uchodźcom i jest skierowany do migrantów, którzy maja małe szanse na otrzymanie prawa do długoterminowego pobytu, pochodzących głownie z Iraku, Iranu, Afganistanu i krajów subsaharyjskich. Podwojona kwota przewidziana jest jednak tylko dla pierwszych 1000 osób, które złożyły już wniosek o azyl i zgłoszą chęć powrotu.

WŁOCHY

Centrum Kryzysowe w Bolzano zostanie zamknięte pod koniec marca

Bozen Accoglie donosi, że Centro per l’Emergenza Freddo zapewniające schronienie osobom bezdomnych w Bolzano będzie działało tylko do końca miesiąca. Obecnie ponad 180 uchodźców korzysta z ich przestrzeni. Szacuje się, że tylko w pierwszej połowie marca do Bolzano przybyło ok. 50 nowych osób, niektóre ubiegały się o azyl w mieście, pozostałe ruszyły dalej na północ. Najlepszym rozwiązaniem byłoby natychmiastowe otwarcie we współpracy ze stowarzyszeniami i mieszkańcami, którzy w ostatnich miesiącach poświęcali się wspieraniu i pomaganiu potrzebującym centrum, w którym ludzie mogliby otrzymać tymczasowe schronienie, opiekę medyczną i informacje prawne.

DANIA

Rząd proponuje zmianę prawa w przypadku „sytuacji nadzwyczajnej”

Rząd Danii przedstawił nowy wniosek dotyczący zmiany prawa, który umożliwiłby krajowi zamknięcie granic dla uchodźców, w tym dzieci bez opieki, ze względu na wyjątkowe okoliczności, donosi portal The Local. Prawo stosowane byłoby w przypadku „sytuacji kryzysowej” — określenie to często bywa nadużywane bez dalszego wyjaśnienia. W takim przypadku konwencja dublińska przestawałaby obowiązywać. Nieletni mogliby zostać zawróceni bez oceny ich wniosków o azyl. Tzw. prawo „hamulca awaryjnego” (nødbremse), zaproponowane przez duński rząd we wrześniu ubiegłego roku, umożliwiłoby całkowite zamknięcie granicy. Propozycja ta zostanie omówiona w czwartek w parlamencie. Organizacje humanitarne i opozycja sprzeciwiają się tej propozycji, natomiast socjaldemokraci popierają wniosek.

We wniosku nie wspomina się nieletnich migrantach, ale według Politiken Ministerstwo Integracji przyznało, że zamierza stosować prawo do wszystkich składających podanie o azyl, również nieletnich. Wyjątkiem mogą być ci, których rodzice są już w Danii, podaje The Local

AUSTRALIA

W ciągu ostatniego roku rząd federalny odmówił wjazdu ponad 500 uchodźcom z Syrii i Iraku, ponieważ nie przeszli pomyślnie kontroli bezpieczeństwa. Niektórzy przyjechali w ramach programu przesiedlania 120 000 syryjskich uchodźców do Australii, donosi ABC. Minister ds. imigracji Peter Deuton określił te liczbę jako „wstrząsającą”, ale podkreślił, że dowodzi ona słuszności decyzji o poddawaniu Syryjskich uchodźców surowym kontrolom bezpieczeństwa.

JAK DŁUGO MIGRANCI MOGĄ POZOSTAWAĆ W OŚRODKACH RECEPCYJNYCH? Powyższa infografika przedstawia, jak różny może być maksymalny czas pobytu w wybranych krajach europejskich w oparciu o miejscowe sposoby stosowania dyrektywy UE ustanawiającej, jakie powinny być minimalne standardy przyjmowania osób ubiegających się o azyl. Zilustrowano tu tylko standardową procedurę, nie bierze się pod uwagę wyjątków, konwencji dublińskiej lub procedury łączenia rodzin. Oczywiście rzeczywistość uchodźców może się znacznie różnić w zależności od miejsca, ilości dostępnych miejsc czy innych utrudnień. Infografika została przygotowana przez Greek Forum of Refugees.

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

Like what you read? Give Witajcie w Europie a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.