PRZEGLĄD DNIA AYS, 23.04.2017: trzeci dzień strajku głodowego w Morii

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-news-digest-23-04-2017-3rd-day-of-hunger-strike-in-moria-ca72f4d64412

Strajk głodowy w Morii nadal trwa / Długoterminowi wolontariusze potrzebni w Calais / Austriacki rząd naciska, by zamknąć korytarz śródziemnomorski

Rysunek siedemnastoletniego afgańskiego chłopca przebywającego w Samos. Zdjęcie autorstwa projektu Yesterday-Today-Tomorrow

Grecja

W trzecim dniu strajku głodowego w Morii na wyspie Lesbos jeden z uchodźców został przewieziony do szpitala z objawami odwodnienia. Dwunastu syryjskich uchodźców nie przyjmuje jedzenia i picia. Legal Centre Lesbos donosi, że niektórzy uchodźcy są w Morii nawet od 10 miesięcy i protestują przeciwko odrzuceniu ich wniosków. Powodem decyzji odmownej w sprawie wniosków jest stwierdzenie, że Turcja jest „bezpiecznym krajem”. Legal Centre Lesbos informuje też, że jedenastu spośród protestujących to Kurdowie, którzy mogliby zostać deportowani do Turcji, gdzie Kurdowie są „systematycznie prześladowani i represjonowani”. Jeden ze strajkujących jest osobą niepełnoletnią pozostającą bez opieki, powinien więc być wyłączony z procedury aplikacyjnej, ale nie posiada dokumentów potwierdzających jego wiek. Protestujący sprzeciwiają się także zakazowi przemieszczania się z Lesbos na kontynent.

To ich ostatnie oświadczenie:

Jesteśmy grupą dwunastu syryjskich Kurdów. Rozpoczęliśmy nasz strajk głodowy 21 kwietnia.

Sprzeciwiamy się niesprawiedliwym warunkom i opóźnianiu procesu azylowego o długie okresy, nawet do 10 miesięcy.

Chcemy otrzymać prawo do posiadania dokumentów, by móc przeprowadzić się na kontynent.

Jesteśmy bardzo zmęczeni. Cierpimy.

Ale wolimy umrzeć niż żyć bez praw.

Nasza prośba jest bardzo prosta: chcemy otrzymać dokumenty umożliwiające dalszą podróż dla dwunastu osób, które biorą udział w strajku.

Zdjęcie: PIKPA

Tymczasem papież podczas swojej zeszłorocznej wizyty na Lesbos porównał niektóre europejskie obozy dla uchodźców do „obozów koncentracyjnych” ze względu na „ogrom ludzi w nich pozostawionych”.

Więzienie tymczasowe dla nielegalnych imigrantów na wyspie Kos prawie pełne

Po wielkich deportacjach 20 kwietnia, kiedy to deportowano 60 osób z Kos do Turcji, więzienie tymczasowe zdążyło się już zapełnić, przebywa w nim od 35 do 40 nowych osób. Spośród 60 deportowanych 36 nie aplikowało o przyznanie azylu, mimo takiej możliwości. Wolontariusze donoszą o braku informacji dla uchodźców o ich prawie do azylu i do odwiedzin. 6 grup solidaryzujących się z uchodźcami w Kos spotkało się w tę sobotę, by przedyskutować kwestię zapewnienia prawnego i medycznego wsparcia.

Uwięziony. Autorem jest syryjski osiemnastolatek mieszkający w ośrodku dla uchodźców Kara Tepe, część projektu Yesterday/Today/Tomorrow project

Salvamento Maritimo Humanitario ma opuścić Chios

Ana-MPA donosi, że organizacja pozarządowa Salvamento Maritimo Humanitario ogłosiła w sobotę, że kończy swoją działalność na Chios i opuszcza wyspę po tym, jak lokalni mieszkańcy sprzeciwili się stworzeniu przez organizację centrum zdrowa dla uchodźców. Burmistrz stwierdził, że miasto nie zostało poinformowane o planach zbudowania kliniki oraz że mieszkańcy zagłosowali przeciwko tym planom podczas spotkania urzędu miasta.

Żeglująca łódź usiłuje dotrzeć do Włoch

Keep Talking Greece donosi, że łódź z 93 uchodźcami na pokładzie została w sobotę namierzona niedaleko wybrzeża Parga w zachodniej części Włoch. Większość osób na pokładzie to kobiety i dzieci, celem podróżujących były Włochy, ale łódka została zatrzymana przez straż przybrzeżną i zawrócona do portu w Pardze.

Francja

Poszukiwani chętni do podjęcia długoterminowego wolontariatu w Calais

Zdjęcie: Solidarité migrants Wilson

Chętni na długoterminoowy wolontariat są poszukiwani do pracy w magazynie w Calais (e-mail: calaisvolunteers@helprefugees.org.uk) Potrzebne jest również wsparcie finansowe dla nowego Mobilnego Centrum Młodzieży, powstałego w ramach partnerstwa między organizacjami Refugee Youth Service, Help Refugees oraz L’Auberge des Migrants, którego celem jest wsparcie samotnych nieletnich w północnej Francji. Centrum będzie organizowało bezpieczną przestrzeń dla nieletnich, wsparcie prawne i informacyjne w azylu, będzie także udostępniało łącze Wi-Fi czy możliwość ładowania telefonu.

W swoim nowym raporcie organizacja pozarządowa Refugee Rights Data Report podaje, że prawie połowę respondentów prowadzonej przez organizację ankiety stanowiły dzieci, które są zmuszone do spania w trudnych warunkach, bez odpowiednich udogodnień czy opieki. 92% z nich było budzonych i zmuszanych do przeniesienia się gdzieś indziej przez policję, 77% z nich doświadczyło sytuacji określonej jako „przemoc”.

W Paryżu organizacja Solidarité migrants Wilson, która zajmuje się dystrybucją śniadań na przeciwko centrum Porte de la Chapelle, potrzebuje wolontariuszy do zapisania się i przybycia z pomocą, ponieważ kilku wolontariuszy przestało działać w ostatnim czasie. Zapisywać się można tutaj.

Austria żąda zamknięcia szlaku śródziemnomorskiego

W wywiadzie dla “Presse am Sonntag” kanclerz Austrii Christian Kern (SPÖ) powiedział, że wspiera tworzenie obozów dla uchodźców poza Europą, w takich krajach jak “Libia, Senegal, Mali i Afganistan” i dąży do tego, aby zachęcić Austrię do wniesienia “znaczącego wkładu” i nawet mógłby sobie wyobrazić wysłanie austriackich żołnierzy do obrony tych obozów”.

W międzyczasie minister spraw wewnętrznych Wolfgang Sobotka powiedział, że zamknięcie zachodniego szlaku śródziemnomorskiego stało się niezbędne, argumentując, że ratunek na otwartym morzu nie może być biletem do Europy, ponieważ pozwala to zorganizowanym grupom przestępczym na namawianie ludzi do ucieczki z powodów ekonomicznych”. Jego partia, ÖVP postulowała uchwalenie rezolucji rozszerzającej misję Frontexu, wzmocnienie współpracy z NATO i implementację standardowego w Europie systemu azylowego z “centrami migracyjnymi” w Afryce Północnej. W tym samym czasie sekretarz generalny ÖVP Werner Amon powiedział, że należy zapobiegać opuszczaniu portów przez łodzie dążące do Europy, a siły militarne UE powinny być dopuszczone do prowadzenia “interwencji wspierających” w celu zabezpieczenia granic zewnętrznych UE.

Pojawiają się komentarze, jak na portalu La Stampa, który napisał, że prokurator generalny Catanii, Carmelo Zuccaro poinformował, że ma dowody na to, że pewne organizacje pozarządowe są w zmowie z przemytnikami z Libii.

Informacje tego typu są obalane przez NGO-sy działające na tym terenie, które argumentują, że znacznie więcej osób straciłoby życie bez ich obecności, liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie wzrośnie w tym roku, jeśli UE nie zacznie robić więcej w celu utworzenia legalnej ścieżki do Europy i do ratowania ludzi na morzu.

Dążymy do przekazania prawdziwych wiadomości z terenu, co jest możliwe dzięki współpracy i uczciwości. Jeśli więc wiesz, że coś, o czym piszemy, nie jest prawdą, daj nam znać.

Cokolwiek chciałbyś udostępnić innym — skontaktuj się z nami poprzez Facebooka lub napisz do nas: areyousyrious@gmail.com

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.