PRZEGLĄD DNIA AYS, 24.03.2017: Nieludzkie traktowanie nie jest rozwiązaniem!

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-24-03-officials-and-traffickers-both-working-against-refugees-1422a7c0972#.amz8yxdcy

W UE trwają negocjacje w sprawie wprowadzenia nieludzkich praktyk w Afryce Północnej / Kolejni przybysze i kolejne żniwa śmierci na wschodnim Morzu Egejskim / Zespoły wolontariackie poprawiają bezpieczeństwo i jakość życia, z jakim zmagają się w obozach na wyspach osoby uciekające ze swoich krajów / Nowe sposoby przemytu ludzi w Bułgarii / Krytyka władz we Francji i na Węgrzech / Petycja studentów w sprawie zwiększenia ilości stypendiów dla uchodźców / Podejrzewa się, że w miasteczku strajkowym uchodźców w Finlandii doszło do podpalenia

Północne wybrzeże Lesbos; zdjęcie przesłane przez Kempsons, grupę działaczy humanitarnych

TEMAT DNIA: Krajom UE nie udaje się ratowanie żyć ludzi, ale prowadzą negocjacje mające na celu wymuszenie stosowania nieludzkich praktyk w Afryce Północnej — równocześnie wysuwając oskarżenia pod adresem organizacji pozarządowych prowadzących działania ratunkowe

W dniach świętowania sześćdziesiątej rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, które położyły fundament pod powstanie Unii Europejskiej w dzisiejszym kształcie, ministrowie spraw wewnętrznych kilku krajów UE, m.in. Włoch, Niemiec, Francji i Austrii, spotkają się z ministrami krajów Maghrebu — Algierii, Tunezji i Libii — aby przeprowadzić negocjacje w sprawie dalszych wspólnych działań, które mają zmniejszyć napływ uchodźców z Afryki Północnej, głównie z Libii, na kontynent europejski.

Jest prawdopodobne, że dyskusja na zaplanowane tematy doprowadzi do zacieśnienia współpracy UE z kierowanym przez premiera Fayeza al-Sarraja libijskim tymczasowym rządem jedności narodowej w Tobruku. Rząd w Tobruku, powstały po latach wojny domowej, która trwała w Libii w następstwie obalenia reżimu Kaddafiego podczas arabskiej wiosny, został uznany na arenie międzynarodowej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, mimo że kontroluje tylko część kraju. Jednak rząd tymczasowy pozostaje pod silnym wpływem wojska, lojalnego wobec generała Chalify Haftara, którego oskarża się o próbę przeprowadzenia zamachu stanu na libijski parlament i uznaje się za watażkę.

Do tego kraju, w którym panuje wciąż chaos, dociera większość ludzi rozpaczliwie uciekających z innych krajów Afryki, szczególnie z rozdartych wojną obszarów Mali, Sudanu (Południowego), Somalii, Etiopii, Erytrei i innych; ludzie ci zbierają się w regionach przybrzeżnych między Trypolisem a granicą tunezyjską. W Libii ludzi przetrzymuje się z zamknięciu, maltretuje i skazuje na głód.

Obecnie setki tysięcy ludzi tak bardzo pragną przetrwać, że nie widzą innego rozwiązania niż ryzykowanie dalszej ucieczki, na drugą stronę Morza Śródziemnego. Zamiast intensyfikować wysiłki, aby ratować ich życia i działać zgodnie z kluczowymi wartościami zjednoczonej Europy — czyli najwyższymi standardami praw człowieka, które gwarantują przecież każdemu godność oraz prawo do poszukiwania i udzielania schronienia — rządy UE skupiają się na próbach zrobienia dobrego wrażenia na obywatelach własnych krajów przez uniemożliwianie napływu uchodźców do granic Unii. W tej sytuacji organizacje pozarządowe o ugruntowanej reputacji, takie jak Lekarze Bez Granic, Sea Watch, Watch the Med — Alarmphone i wiele innych, nie mogą dłużej znieść bezczynności i milczenia. Zorganizowały one prywatne statki ratownicze, które mają zmniejszyć rozmiary rozgrywającej się na naszych oczach katastrofy humanitarnej, częściowo spowodowanej przez nieudolną politykę bogatej Europy.

Minister spraw zagranicznych Austrii, Sebastian Kurz, wydał w piątek oświadczenie, w którym wysuwa oskarżenia przeciwko organizacjom, które ratują uchodźców na Morzu Śródziemnym. Stwierdził on, że przez działania organizacji pozarządowych umiera jeszcze więcej ludzi, ponieważ obecnie zabierają one uchodźców na pokład statków ratunkowych bardzo blisko granicy z Libią (12 mil morskich), przez co jeszcze więcej osób podejmuje próby przeprawienia się przez morze, a łódki, z których korzystają, są coraz gorszej jakości.

Powiedział, że „to szaleństwo organizacji pozarządowych musi się zakończyć”, że organizacje ratujące ludzi na morzu współpracują z przemytnikami i ułatwiają im pracę. MSF Austria i Austriacki Czerwony Krzyż stanowczo odrzucają te oskarżenia (które nie są nowe), stwierdzając, że muszą spełniać swój humanitarny obowiązek, za którego spełnianie kraje UE nie chcą wziąć odpowiedzialności. Nie mogą tak po prostu pozwolić ludziom ginąć na morzu. Muszą być inne sposoby radzenia sobie z tym kryzysem. (Tekst angielski jest tłumaczeniem artykułu z Der Standard)


LIBAN

Zaktualizowane informacje dla wolontariuszy w Libanie przygotowane przez organizację SALAM LADC. Zarówno osoby już pomagające w Libanie, jak i te, które planują rozpoczęcie tam wolontariatu, proszone są o zwrócenie uwagi na ostatnie zmiany (PDF)!


TURCJA

U wybrzeży Turcji w pobliżu miasta Kusadasi, leżącego naprzeciwko greckiej wyspy Samos ze wschodniego Morza Egejskiego, zatonęła łódź, na której pokładzie były 22 osoby. W wyniku wywrócenia się łodzi zginęło łącznie 11 Syryjczyków, w tym pięcioro dzieci. Jak w piątek podała agencja informacyjna DHA z Ankary, dziewięciu uchodźcom udało się przeżyć, poza tym aresztowano dwie osoby oskarżone o przemyt.


GRECJA

Liczba nowo przybyłych na wyspach Morza Egejskiego

Oficjalnie zarejestrowano 20 osób na Lesbos i 21 na Chios, co daje w sumie 41 osób.


Alarm na północnym brzegu Lesbos

Zdjęcia i raport przygotowane przez Philippa and Eric Kempson — refugee support Eftalou / Molovos
„Wczoraj około pierwszej w nocy zespoły pracujące na północnym wybrzeżu usłyszały wezwanie na ratunek od 20 osób, wśród których było troje dzieci i osoba w bardzo podeszłym wieku. 19 z nich pochodziło z Syrii, jedna z Kamerunu. Uzbrojeni przemytnicy zepchnęli ich z z łodzi w pobliżu jednego z obszarów Lesbos, do których najtrudniej dotrzeć i które są zupełnie opuszczone, dostanie się tam drogą lądową jest właściwie niemożliwe, a brzeg jest zbyt skalisty, by łódź ratunkowa mogła podpłynąć blisko niego. Wszystkim zaangażowanym w akcję grupom należy się ogromna pochwała, po 9 godzinach udało im się bowiem przetransportować tych ludzi w bezpieczne miejsce w porcie. Obszar ten jest oddalony od najbliższej drogi o kilka kilometrów, aby tam dotrzeć, trzeba albo przedzierać się około godziny pieszo przez zarośla, by potem podjąć się ryzykownego zejścia po stromym klifie prowadzącym na odludną plażę, albo dopłynąć z łodzi ratunkowej do brzegu wpław. Grupy ratownicze wykonały niesamowicie dobrą robotę, współpracując ze sobą tak, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno uchodźcom, jak i sobie nawzajem. Dziękujemy naszemu koledze, który przesłał nam zdjęcia, i wszystkim osobom z zespołów ratowniczych, które spisały się po prostu wyśmienicie”.

Nowe gaśnice dla obozu w Sudzie

Fot.: CESRT

Na życzenie gminy organizacja Chios East Shore Response Team (CESRT) zakupiła 15 nowych gaśnic do obozu w Sudzie. Zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców obozu było niezwykle ważne.


Repatriacja do Pakistanu

Zdjęcie: IOM Greece

23 osoby zostały w środę odesłane z Grecji do Pakistanu. Eskortowali ich pracownicy IOM Greece w ramach „programu wspomaganych dobrowolnych powrotów oraz reintegracji” (AVRR).


Na Samos potrzeba dywaników modlitewnych

Irlandzcy pracownicy humanitarni wzywają do przekazywania dywaników i/lub sznurów modlitewnych dla ludzi na Samos. Tutaj możesz włączyć się w akcję.


Studenci fotografii ćwiczący kompozycję, Mitylena. Zdjęcie dzięki uprzejmości organizacji Office of Displaced Designers.

BUŁGARIA

W związku z wczorajszym, ocierającym się o katastrofę wypadkiem, został ujawniony nowy sposób przemytu ludzi. 16 dzieci oraz 11 dorosłych osób, które zamierzały przekroczyć bułgarską granicę, zostały uratowane z płonącej ciężarówki. Ciężarówka była uderzająco podobna do tych, których używają firmy zatrudniane do utrzymywania i budowy granicy między Bułgarią a Turcją. Ma to swoje powody, jak donosi The Sofia Globe:

Na jaw wyszedł sposób, w jaki przemytnicy ludzi używają pojazdów z fałszywymi rejestracjami przypominających te, których używają firmy budujące płot graniczny. Dzięki temu pojazdy przemytników mogą się poruszać po terenie przygranicznym, bez większego ryzyka, że zostaną wykryte.

Co istotne, wybór firm budowlanych nie został przeprowadzony na drodze otwartego konkursu. Oznacza to tym samym, że budowa muru nie jest zgodna z ustawą o zamówieniach publicznych. Jak widać nielegalne działania rządu wiążą się ze na różne sposoby z działaniami zarówno zwykłych ludzi oraz tych, którzy szukają sposobu, aby przeżyć — i właśnie ci ostatni płacą za to wysoką cenę.

WĘGRY

Na Węgrzech aktywiści podpisali wspólny list mający na celu wywarcie nacisku na komisarza ds. praw podstawowych. Jak pisze MigSzol:

Organizacje: Amnesty International Węgry, Fundacja Artemisszió, Fundacja Cordelia na Rzecz Rehabilitacji Ofiar Tortur, Węgierski Komitet Helsiński, Menedék — Węgierskie Stowarzyszenie dla Migrantów oraz Węgierska Grupa Solidarności z Migrantami napisały wspólny list adresowany do komisarza ds. praw podstawowych László Székely’ego. Poprosiły go, aby zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wchodzącej w życie we wtorek nowej ustawy, która dotyczy automatycznego zatrzymywania wszystkich osób ubiegających się o azyl. Poprosiły go także o udanie się na dodatkową wizytę w strefie przejściowej, aby mógł uzyskać pełniejszy obraz sytuacji osób zatrzymanych.

Cały list w języku węgierskim dostępny jest tu.

WŁOCHY

Info od Calais Solidarity‏.

W Ventimiglii aresztowano 3 wolontariuszy za rozdawanie jedzenia. Mają zapłacić grzywnę w wysokości 206 euro lub odbyć karę 3 miesięcy więzienia.
2 wolontariuszy z Francji i 1 z Wielkiej Brytanii zostało aresztowanych i oskarżonych o wykroczenie przeciwko lokalnemu prawu w Ventimiglii podczas zabronionej w mieście dystrybucji jedzenia wśród migrantów.

Według raportu AFP and then Independent, osoby te zwolniono po trzech godzinach spędzonych na posterunku. Mimo że w rozdawaniu jedzenia uczestniczyło więcej osób, około 12, Policja zatrzymała dwójkę kierowców oraz jednego obcokrajowca, który zapomniał paszportu. Władze Ventimiglii zabroniły dystrybucji jedzenia wśród uchodźców i migrantów w 2015 roku.

„Nikt nigdy nie został ukarany za podanie komuś kanapki czy butelki wody, ale władze miasta mają wymogi sanitarne, których musimy przestrzegać, decyzji nie podjęto pochopnie”. Jak powiedział AFP burmistrz miasta: migranci mogą się ubiegać o pomoc w obozie Czerwonego Krzyża położonym za miastem lub w lokalnym Caritasie.

Im bardziej przybiera na sile debata na temat solidarności w Europie, tym bardziej można zauważyć przywiązanie urzędników do kwestii higienicznych. Dbałość o „higienę” to w wielu przypadkach tylko pierwszy krok w kierunku wprowadzania sankcji dyscyplinarnych.

FRANCJA

Miasto Grande Synthe wkrótce będzie gotowe na otwarcie obozu dla uchodźców. Dostępny jest jeden pełny etat dla koordynatora/ki wolontariuszy oraz projektu (maj-wrzesień). Kandydaci muszą być dwujęzyczni (angielsko- i francuskojęzyczni), powinni mieć łatwość przystosowania do nowych sytuacji, mieć wysokie kompetencje społeczne, być dyspozycyjni i gotowi na przyjmowanie ciosów.

Stanowisko będzie funkcjonować od maja do września i będzie polegać przede wszystkim na koordynowaniu wolontariuszy i całego projektu. Rekrutację przeprowadzi ratusz Grande Synthe.

Rozdawanie herbaty w Paryżu, zdjęcie dzięki Solidarithé

BAAM (Bureau d’Accueil et d’Accompagnement des Migrants) opublikowało krytykę Géralda Brianta, zastępcy mera 18. dzielnicy Paryża. Tłumaczenie poniżej.

Oto słowa Géralda Brianta, zastępcy mera 18. dzielnicy, odpowiedzialnego za sprawy socjalne, mieszkalnictwo kryzysowe oraz walkę z wykluczeniem w radzie dzielnicy (gbriant @ Pcf.fr)
Znamy go of wielu lat, widywaliśmy go często przy okazji ewakuacji albo eksmisji — po stronie policji i prefektury. Jako przypomnienie dodajmy, że ławka, która była używana podczas dystrybucji jedzenia, na rogu ulic Philippe de Girard i Pajol została już usunięta przez funkcjonariuszy miasta.
To wideo, opublikowane jakiś czas temu w mediach społecznościowych, stało się zupełnie nie do znalezienia. Filmik nakręcony przez osobę z naszej organizacji został opublikowany, a następnie zniknął. Przedstawiamy wam oryginalne wideo z jego wystąpienia. Przepraszamy za jakość nagrania, ale przy zmaganiu się z cenzurą wszystkie sposoby są dobre.
Proponowane środki przypominają metody stosowane przez ratusz w Calais, który zabronił rozdawania jedzenia i próbuje uniemożliwić migrantom korzystanie z pryszniców. Wydawało się, że władze 18. dzielnicy osiągnęły już dno (vide: kamienie w centrum), ale najwyraźniej kopią dalej. Udostępniajcie, to dzieje się tuż pod waszym nosem.
Po co wyrażać najwyższe poparcie dla naszych przyjaciół z Kitchen of Migrants, którzy wykonują niesamowitą pracę i walczą, aby nakarmić migrantów? Gerald Briant, zastępca mera 18. dzielnicy Paryża, ogłosił bez najmniejszego wstydu, że WYBACZA im rozdawanie jedzenia migrantom, uchodźcom oraz osobom wykluczonym z okolicy i na początku stwierdza, że nie zamierza postępować jak prawicowa (Les Republicains) burmistrz Calais, by potem zręcznie się z tego wykręcić i wyjaśnić, że w rzeczywistości zamierza zakazać rozdawania jedzenia! To coś niesamowitego, hipokryzja i manipulacja najwyższej próby!
Paryż, Francja. foto: Marc Melki

Francuska wioska Charvieu-Chavagneux (departament Isère) — została ukarana przez sąd za odmowę przyjęcia uchodźców innych niż chrześcijanie. Wioska będzie musiała zapłacić 600 euro na rzecz SOS racisme, stowarzyszenia, które wniosło oskarżenie. Prawicowy burmistrz spotkał się ostatnio z krytyką w związku z zakazem używania języków arabskiego i tureckiego na zajęciach w szkole podstawowej, z uwagi na to, że mogą umożliwić „czytanie radykalizujących tekstów”. Oryginalny tekst tutaj.

WIELKA BRYTANIA

Studenci z Newcastle domagają się ufundowania stypendiów dla uchodźców.

Według The National Student studenci ze Student Action for Refugees (STAR) przy Newcastle University wystąpili ufundowanie dwóch stypendiów dla uchodźców. Petycja będzie niedługo miała 500 podpisów poparcia i będzie można ją formalnie przedstawić wicekanclerzowi. Da się zrobić!

Więcej informacji o STAR znajdziecie poniżej; jeśli jesteś studentem/studentką i Twojej uczelni nie ma na liście, rozważ przyłączenie się do akcji!

Stypendium uniwersyteckie dla uchodźców i ubiegających się o azyl. 
Wiele uczelni wprowadziło już programy stypendialne (scholarships, bursaries), zwolnienie z opłat* i obniżenie opłat dla osób, które ubiegają się o azyl w UK i chcą uzyskać dostęp do edukacji na stopniu wyższym** Poniżej znajdziecie listę uczelni i organizacji, które, o ile nam wiadomo, oferują tego typu wsparcie.
Staramy się aktualizować listę, ale zapraszamy do sprawdzenia, czy Wasz uniwersytet już tam jest. Większość stypendiów przeznaczona jest na studia licencjackie, zaznaczamy, które uniwersytety oferują wsparcie także dla studiów drugiego stopnia. Lista obejmuje stypendia (scholarships, bursaries), obniżenia opłat i zniesienie opłat dla osób ubiegających się o azyl oraz dla osób, które otrzymały status uchodźców, Discretionary Leave to Remain i inne formy ochrony tymczasowej. W sekcjach Details i Links znajduje się lista osób uprawnionych do aplikowania o wsparcie. Więcej info na stronach uczelni.

Link tutaj.

FINLANDIA

Policja podejrzewa, że miasteczko strajkowe uchodźców w Finlandii zajęło się ogniem w wyniku podpalenia.

Około 4:30 rano, mężczyzna przebywający w prowizorycznym obozowisku zobaczył nadpalony namiot oraz mężczyznę uciekającego na rowerze, którego niestety nie zdołał dogonić. Jedna osoba odniosła obrażenia i została przewieziona do centrum medycznego.

Policja prowadzi dochodzenie rozpatrując sprawę jako akt wandalizmu, gdyż w namiocie znajdowała się duża dziura. Zebrano dowody w sprawie. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tekst poniżej:

Na placu między Dworcem Głównym i Ateneum Art Museum w centrum Helsinek osoby ubiegające się o azyl protestowały od kilku tygodni przeciw, jak to określano, niesprawiedliwym decyzjom i systemowi deportacji. Wcześniej w tym tygodniu policja powiedziała, że jedna z osób ubiegających się o azyl w niedzielę wieczorem w miasteczku strajkowym została zaatakowana przy użyciu gazu. Policja przyznała, że inna osoba ubiegająca się o azyl jest podejrzewana o próbę ataku.
8 marca jeden protestujących usiłował popełnić samobójstwo w pobliżu miejsca protestu.

Źródło

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

Like what you read? Give Witajcie w Europie a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.