PRZEGLĄD DNIA AYS, 24.04.2017: ONZ informuje o powszechności tortur w Afganistanie

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-news-digest-24-04-2017-un-reports-on-widespread-torture-in-afghanistan-3381d371f7a3

Łodzie z uchodźcami zatonęły na Morzu Egejskim u wybrzeży Lesbos / Nowe wieści o strajku głodowym w Morii / Potrzebni wolontariusze w Nea Kavala / Aktualizacja w sprawie zakazu dystrybucji żywności w miejscowości Ventimiglia we Włoszech / Minęło sześć miesięcy od zamknięcia obozu w Calais

Protestujący przed lotniskiem w Monachium, zdjęcie z DW

ONZ alarmuje o powszechności tortur w Afganistanie, a tymczasem Europa przyjmuje mniej i deportuje więcej afgańskich uchodźców ubiegających się o azyl

W ostatnim czasie zwiększa się liczba Afgańczyków, którzy są deportowani z krajów europejskich, ponieważ Afganistan otrzymał status „bezpiecznego kraju”. Nowe sprawozdanie ONZ, opublikowane dzisiaj, dowodzi, że więźniowie nadal są źle traktowani, a nawet poddawani torturom w rządowych aresztach. Raport opiera się na wywiadach przeprowadzonych przez UNAMA z 469 więźniami od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. w 62 obiektach w całym kraju. Według informacji ONZ ponad jedna czwarta spośród 77 więźniów, którzy twierdzili, że byli torturowani przez policję, to chłopcy poniżej 18 roku życia. Prawie 60 procent osób aresztowanych było brutalnie bitych, pisze Reuters. Pełne sprawozdanie dostępne jest tutaj.

Po parlamentarnej interwencji niemieckiej partii Lewica, która alarmowała, że osoby pochodzenia afgańskiego ubiegające się o azyl są niesłusznie deportowane i narażone na prześladowania, ujawniono informacje o liczbie odrzuconych wniosków. W pierwszych dwóch miesiącach 2017 r. Niemcy udzieliły azylu tylko 48% afgańskich migrantów — to 30% mniej niż w ubiegłym roku — i odrzuciły 14403 z 27639 wniosków, jak podaje DW. Niemiecki rząd oświadczył, że Afganistan jest bezpiecznym krajem, podczas gdy tylko w zeszłym tygodniu w północnym Afganistanie doszło do ataku talibów na jednostkę wojskową, podczas którego zginęło około 140 osób i 160 zostało rannych.

Dziś przed lotniskiem w Monachium odbył się protest przeciwko polityce deportacyjnej rządu. Agencja pomocy dla uchodźców Pro Asyl żądała natychmiastowego odwołania lotu z Monachium do Kabulu, pisze DW.

Osiem organizacji zajmujących się dziećmi i prawami człowieka, w tym UNICEF i Amnesty International, wezwało również Holandię do powstrzymania deportacji rodzin z małymi dziećmi do Afganistanu, pisze DutchNews. „Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Afganistanie pogorszyła się”, stwierdziła Horia Mosadiq z AI. „Obszary uznawane za bezpieczne już takie nie są, a liczba zabitych dzieci gwałtownie wzrosła… Większość ludzi żyje w bardzo niepewnej sytuacji” — powiedziała Mosadiq.

GRECJA

Łódź z uchodźcami zatonęła u wybrzeży Lesbos

„Statek zatonął u wybrzeży Eftalou. Do tej pory znaleziono 6 ciał i uratowano jedną kobietę w ciąży” — donosi wolontariusz Lighthouse Relief. Łódź została zauważona około północy, a o 1:00 utracono z nią kontakt. Nikt nie mógł jej zlokalizować, mimo że straż przybrzeżna patrolowała teren. 
Rano liczba ofiar zaczęła się powiększać; 9 ciał wyłowiono na wodach greckich, 7 na wodach tureckich. Łódź wyruszyła wczoraj z Turcji. Kobieta w ciąży jest teraz w stanie krytycznym. Narodowości osób na pokładzie nie są znane. Szacuje się, że łódź miała 25 osób na pokładzie. Akcja ratunkowa wciąż trwa, więc nie można ocenić liczby ofiar.

Obóz Suda na Chios

Sąd w Chios na podstawie ustawy o walce z rasizmem 4285/2014 (art. 1) skazał na 18 miesięcy pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 5 000 Euro Matheosa Mermigousisa i na 7 miesięcy pozbawienia wolności Kommata Anastasiosa. Zostali oni uznani winni pobicia grupy uchodźców w czwartek, 20 kwietnia, i podawania się za funkcjonariuszy policji. Więcej na stronie Astraparis.

Strajk głodowy w obozie Moria na Lesbos

Dzień 4 — nikt nie przyszedł i nie rozmawiał ze strajkującymi, nie sprawdził też ich stanu zdrowia. Jeden z głodujących musiał otrzymać pomoc lekarską. Poruszał się na wózku inwalidzkim, bo był zbyt słaby, aby chodzić. Pozostali piją wodę i sól fizjologiczną.

12 uchodźców syryjskich rozpoczęło strajk głodowy w ten weekend z powodu wielu miesięcy czekania w trudnych warunkach obozowych i odrzucenia ich wniosków o azyl i decyzję o deportacji. United Rescue Aid przeprowadziła wywiad z dwoma protestującymi, Muradem i Chero.

Sytuacja na Kos

Punkt Informacyjny koalicji grup solidarnościowych na wyspach Dodekanezu Solidarity in Dodecanes podaje:

Rankiem odwiedziliśmy ludzi w punkcie przyjęć na Kos, głównie z Pakistanu. Nie mogliśmy wejść do środka, ale staraliśmy się zobaczyć jak najwięcej. Nie ma tam zespołu prawnego, nie ma lekarstw i podstawowych środków…
Spotkaliśmy się z wieloma dorosłymi i dziećmi, którzy widząc, że przynosimy żywność i dary, cieszyli się na nasz widok. Zdałem sobie sprawę, że ci ludzie są wycieńczeni psychicznie przez czas oczekiwania i przygnębiające warunki życia w obozie. Ostatnie fale deportacji jeszcze wzmogły ich niepokój. Powiedzieli mi, że przynajmniej 4 osoby, w tym jeden 16-latek, chciały podciąć sobie żyły. Mamy dowody na zdjęciach. Inni cierpią z powodu niedożywienia i złego jedzenia
Prośba o darowizny: Nissyros Supports Refugees co tydzień odwiedza ludzi poddanych detencji i prosi o pomoc w dostarczaniu im świeżego jedzenia, warzyw, oleju, kurczaka i innych potrzebnych rzeczy. Hot spot jest bardzo ubogo wyposażony: nie jest dostępna budka telefoniczna, mimo że do jej zapewnienia zobowiązuje prawo międzynarodowe.
W dodatku ludzie nie posiadają wystarczających informacji na temat ubiegania się o azyl lub składania odwołań w przypadku odrzucenia wniosku. Pakistan nie jest bezpiecznym krajem, na ulicach, w wioskach i w rodzinach panuje terror!
Prośba o pomoc prawną: Wszelka pomoc prawna jest w tym momencie niezwykle cenna!
ZAMKNĄĆ WSZYSTKIE OBOZY KONCENTRACYJNE I POZWOLIĆ LUDZIOM NA PRZEMIESZCZANIE SIĘ!

Incydent w pobliżu miasta Ksanti na północnym wschodzie

Władze greckie poinformowały, że ciężarówka wioząca 14 migrantów w wyniku pościgu policji rozbiła się niedaleko tureckiej granicy. Zmarł mężczyzna około 30 lat, zidentyfikowany jako obywatel Iranu, trzy inne osoby zostały hospitalizowane z powodu odniesionych obrażeń. Więcej informacji tutaj.

Ateny

Setki imigrantów, wspomagane przez różne organizacje, zajmują pustostany w Atenach, a właściciele nieruchomości mają problemy, żeby uzyskać do nich dostęp, pisze Kathimerini. Choć warunki w obozach dla uchodźców pozostają złe, źródła policyjne mówią, że policja planuje opróżniać nieruchomości zajmowane przez grupy lewicowe i anarchistyczne. Działania są opóźnione z powodu braku alternatywnych pomieszczeń.

Jeden z migrantów został ranny w pobliżu Placu Victoria w centrum Aten w niedzielę po gwałtownych starciach między różnymi grupami etnicznymi. Dwie osoby zostały na krótko zatrzymane, pisze Kathimerini.

Wolontariusze potrzebni niezwłocznie w Nea Kavali

Organizacja A Drop in the Ocean poszukuje 3–4 wolontariuszy (25 lat lub więcej) do pracy w obozie Nea Kavala od 11.05 do 21.05, a następnie od 25.05. Kontakt: connie@drapenihavet.no. Przed zgłoszeniem należy się zapoznać z informacjami na stronie internetowej.

A Drop in the Ocean działa na wyspie Chios, w północnej Grecji i w Atenach. Pracują w obozach dla uchodźców, głównie przy dystrybucji żywności, odzieży, ale również przy planowaniu i organizowaniu zajęć, nauczania języka angielskiego oraz dostarczania materiałów do edukacji dwujęzycznej.


Za pośrednictwem www.greecevol.info można zgłaszać zapotrzebowanie na wolontariuszy i wszelkie inne potrzeby.

Strona powstała w wyniku wspólnych wysiłków naszej grupy zmierzających do dostarczania cennych informacji o tym, jak w obliczu kryzysu uchodźczego w Grecji można pomóc jako niezależny wolontariusz. Każdy z nas ma inne pochodzenie, inną narodowość, ale przez ponad rok współpracowaliśmy nad tym, by stworzyć dla Was to źródło, bo wszyscy jesteśmy oddani wspieraniu jednostek w odpowiadaniu na kryzys uchodźczy w sposób skuteczny i ludzki.


Grupa News That Moves opublikowała swój cotygodniowy zestaw odpowiedzi na najnowsze pytania i plotki związane azylem w Grecji. Tutaj dostępny jest newsletter po arabsku, angielsku, w farsi i po grecku.

BUŁGARIA

W piątek zostało zatrzymanych 53 Irakijczyków, Syryjczyków i Afgańczyków, najczęściej podróżujących z centrum zakwaterowania w miejscowości Harmanli. Próbowali oni nielegalnie przekroczyć granicę i dotrzeć do Holandii. 22 mężczyzn, 13 kobiet i 18 dzieci pomiędzy 3. a 6. rokiem życia zostało znalezionych na naczepach ciężarówek, które zostały zatrzymane do kontroli, jak podaje Novinite

WŁOCHY

Aktualizacja dotycząca zakazu dystrybucji żywności w Ventimiglii

22 kwietnia administracja lokalna cofnęła rozporządzenie, które od sierpnia 2016 zakazywało dystrybucji żywności w Ventimiglia. Decyzja została podjęta nazajutrz po zapowiedzi demonstracji pod hasłem „przeciwko kryminalizacji solidarności” na 30 kwietnia. Swój sprzeciw wyraziło wiele grup (wymienionych w tym artykule), a także związek zawodowy policjantów. W marcu aktywiści organizacji No Borders zostali ukarani grzywną. Decyzja o zmianie przepisów została oficjalnie wyjaśniona jako rezultat „nowej sytuacji, w której Czerwony Krzyż nie jest w stanie zapewnić pożywienia wszystkim mieszkańcom obozu Roja”. Jednocześnie sugeruje się korzystanie z oficjalnych kanałów, Caritas i Czerwonego Krzyża. Demonstracja odbędzie się 30 kwietnia o 12:00 przed dworcem w Ventimiglii, jak pisze R.it.

FRANCJA

Minęło sześć miesięcy od likwidacji obozu w Calais

Refugee Rights Data Project opublikował obszerny i niepokojący raport na temat sytuacji sześć miesięcy po zamknięciu dżangal w Calais. Setki uchodźców i przesiedleńców, wielu z nich nieletnich, nadal mieszka w regionie, wciąż zmagając się z brutalnością policji, w tym biciem, przypadkami użycia gazu łzawiącego i rzekomo również paralizatorów.

Raport „Sześć miesięcy później” opisuje problemy, z którymi zmagają się zarówno dorośli, jak i nieletni, w tym przemoc policji i ludności oraz dostęp do pomocy prawnej. Raport został oparty o wywiady z 213 osobami.

To najobszerniejszy raport dotyczący obszaru wokół Calais od czasu likwidacji obozu. Oto niektóre dane z raportu:

  • 99% dzieci przebywających w rejonie Calais pozostaje bez opieki dorosłych,
  • 56% dzieci wcześniej mieszkało w obozie,
  • 43% dzieci twierdzi, że ma rodzinę w Europie, a 37% ma krewnych w Wielkiej Brytanii,
  • 86% dzieci przyznaje, że „nie czuje się bezpiecznie” lub „zupełnie nie czuje się bezpiecznie”.

Angielska wersja raportu jest dostępna tutaj.

W największym niezależnym badaniu, jakie przeprowadzono po likwidacji obozowiska migrantów, organizacja Refugee Rights Data Project przepytała ok. 53% uchodźców przebywających w okolicy i dowiedziała się, że miejscowe władze stosują bardzo surowe podejście do uchodźców — ostrzega się, że sytuacja jest „szczególnie bolesna dla dzieci”, jak pisze The Independent.

HOLANDIA

Już za dwa tygodnie uchodźcy nieposiadający dokumentów będą mogli otrzymać okulary i zbadać wzrok:

Kiedy: 3.05, 10.05, 10:00–15:00

Więcej informacji tutaj: http://www.doktersvandewereld.org/need-help

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Wiadomości AYS? PL’s story.