PRZEGLĄD DNIA AYS, 25.03.2017: ONZ wycofuje się z wcześniejszych oświadczeń — o połowę obniża szacowaną liczbę cywilów, którzy ponieśli śmierć w trakcie wojny

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-25-03-2017-abea350d398e#.5is0jej2w

Rezultat bombardowań Arabii Saudyjskiej w Sanie (Jemen), 16 lutego 2017 r. Fot.: AFP

TEMAT DNIA

ONZ poinformowała, że w Jemenie każdego miesiąca ginie średnio 100 cywilów. Jest to wynik wojny rozpętanej przez rząd Arabii Saudyjskiej i jego koalicjantów. Zgodnie z informacjami ONZ zginęło 4773 cywilów, a 8272 zostało rannych; większość z nich ucierpiała z rąk koalicji, której przewodzi Arabia Saudyjska.

Informacje te stoją w sprzeczności z doniesieniami z poprzednich sprawozdań ONZ, w których Jamie McGolderick twierdził, że w styczniu w wyniku działań wojennych zginęło 10 000 cywilów, a 40 000 zostało rannych. Co więcej, nawet wtedy McGolderick mówił, że dane te prawdopodobnie są niedoszacowane. Liczby zwarte w sporządzonym przez niego raporcie pochodzą z danych opublikowanych przez punkty opieki zdrowotnej i jest wysoce prawdopodobne, że rzeczywista liczba ofiar może być większa.

Same powyższe dane nie tworzą pełnego obrazu konfliktu, jako że Arabia Saudyjska utrzymuje blokadę na granicach kraju niemal całkowicie uzależnionego od importowanej żywności. Niedożywienie jest w związku z tym powszechne — świadczą o tym liczne fotografie wygłodzonych ludzi; widać na nich, że na ciałach pozostało niewiele jakiegokolwiek tłuszczu. Uznaje się, że dla 17 milionów Jemeńczyków może zabraknąć żywności, a kolejnym siedmiu milionom obecnie grozi głód.

Zdjęcia pokazujące, co się dzieje w Jemenie, rzadko pojawiają się w zachodnich mediach, ponieważ rządy USA, Wielkiej Brytanii i Francji uznają Arabię Saudyjską za kraj sojuszniczy. Ponadto kraje te sprzedały Arabii Saudyjskiej wartą miliardy dolarów broń, nadającą się do natychmiastowego wykorzystania w działaniach wojennych (aczkolwiek USA z początkiem grudnia wstrzymały sprzedaż). Oprócz tego same USA wysyłają Saudom funkcjonariuszy mających za zadanie oferować bezpośrednie wsparcie w zakresie logistyki i planowania ataków.

Podtrzymując blokadę Jemenu, Saudowie dokonali nieodwracalnych szkód. Skalę tej przemocy najlepiej zilustrował przeprowadzony w ubiegłym tygodniu atak na łódź przewożącą somalijskich uchodźców, którzy próbowali wrócić do swojej ojczyzny. Atak został przeprowadzony przy pomocy śmigłowca Apache, a duża część osób znajdujących się na pokładzie zginęła [dokładne dane liczbowe podane przez AYS różnią się od tych dostępnych w innych źródłach, według których ofiar śmiertelnych było ponad 40, ale kilkudziesięciu pasażerom łodzi udało się przeżyć, por. np. http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/yemen-refugees-killed-helicopter-attack-on-ship-somali-injured-government-houthi-rebel-unhcr-women-a7634751.html].

Wycofanie się ONZ ze swojego stanowiska wskazuje na niebezpieczną tendencję do minimalizowania zbrodni saudyjskiego reżimu. Nie wiadomo, co dokładnie skłoniło ONZ do takiego kroku, ale cel tego działania wydaje się jasny: ukrycie przemocy, która w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniła Jemen w piekło.

Afganistan

Jedna trzecia dzieci w Afganistanie nie może uczęszczać do szkoły

Organizacja Save the Children poinformowała, że 1/3 dzieci w Afganistanie nie jest w stanie chodzić do szkoły. Ta sytuacja wystawia 3,7 miliona małoletnich na różnorodne zagrożenia — od zagrożenia małżeństwem aż do rekrutowania przez grupy zbrojne. Za ten stan rzeczy odpowiedzialnych jest kilka czynników. Główną przyczyną jest trwająca w wielu częściach kraju wojna oraz powszechne ubóstwo, zmuszające dzieci do pracy w celu wyżywienia rodziny. Save the Children szacuje również, że tylko w tym roku 400 000 dzieci zostanie zmuszonych do porzucenia nauki szkolnej.

Problemy Afganistanu potęgują prowadzone przez Pakistan przymusowe deportacje afgańskich uchodźców, mieszkających tam od czasu wojny ze Związkiem Radzieckim w latach 1979–1989 [w tekście: 1980–1988]. W 2016 roku 600 000 Afgańczyków zostało wydalonych z Pakistanu i szacuje się, że w 2017 dołączy do nich kolejny milion. Dzieci „powracających” (który to termin sam w sobie jest śmieszny, ponieważ wiele z osób zmuszonych do „powrotu” mieszkało w Pakistanie przez całe swoje życie) znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji, ponieważ ich rodzice często nie mogą znaleźć pracy.

W świetle powyższych faktów, dalsze uznawanie przez UE Afganistanu za „kraj bezpieczny” jawi się jako coraz większy absurd. Afgankom i Afgańczykom jest przez to trudniej starać się o azyl — w ich ojczyźnie panuje bowiem pozorny spokój. Z tego powodu wiele i wielu obawia się, że mogą zostać deportowane/ni. Ten właśnie strach doprowadził do niedawnej fali samobójstw wśród młodzieży w Szwecji.

Irak

Od połowy lutego w Mosulu śmierć poniosło niemal 4000 cywilów. Po wydarzeniach z ostatniego tygodnia ofensywa zostaje zawieszona

Będące częścią irackich struktur wojskowych źródło poinformowało, że 3864 cywilów zostało zabitych od połowy lutego w trakcie operacji odbijania zachodniego Mosulu z rąk ISIS. Kolejnym 22 000 rannych uchodźców uciekających z Mosulu udało się dotrzeć do obozów dla uchodźców i do szpitali polowych. Odnotowano również, że w tym samym okresie zniszczono 10 000 domów.

Służby przeszukują gruzowiska pozostawione przez amerykańskie naloty

Mijający tydzień przyniósł wyjątkowo dużo ofiar wśród ludności cywilnej Mosulu. Zgodnie z niektórymi informacjami 43 cywilów zginęło w środę w nalocie dokonanym przez koalicję. Cywile zostali zabici rzekomo „przez pomyłkę”, jak twierdzi komentujący sprawę oficer irackiej armii. Następnie w czwartek, podczas bombardowania dwóch jednostek mieszkalnych w mieście, zginęło 237 cywilów. To największy bilans osób zabitych przez armię amerykańską podczas pojedynczego ataku. Tak wiele ofiar w ludności cywilnej nie było od czasu wojny w Wietnamie. Oficer irackich sił specjalnych w wywiadzie dla New York Times powiedział, że od czasu objęcia urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa zauważalna jest znacząca liberalizacja zasad użycia siły w działaniach wojennych prowadzonych przez koalicję.

Duża ilość ofiar wśród cywili w tym tygodniu sprawiła, że rzecznik irackiego rządu zapowiedział tymczasowe zawieszenie operacji zmierzającej do odzyskania reszty zachodniej części Mosulu. Z kolei armia w wydanym przez siebie oświadczeniu zapowiedziała, że w przyszłości walkę z ISIS prowadzić będą siły lądowe, przeszkolone do walki w warunkach miejskich. Biorąc pod uwagę, że na obszarach kontrolowanych wciąż przez ISIS znajduje się 600 000 cywilów, można tylko mieć nadzieję, że armia dotrzyma swojej obietnicy.

Syria

Jeden lekarz oraz co najmniej jeden pacjent nie żyją najprawdopodobniej w wyniku ataku gazowego w północnej Hamie

Dr Shajul Islam, przebywający obecnie w Syrii brytyjski lekarz, opublikował film pokazujący pacjenta, który padł ofiarą domniemanego ataku gazowego przeprowadzonego w Lataminah. Pacjent ten zmarł. Do filmu dołączono link do zbiórki pieniędzy na zakup odzieży ochronnej dla lekarzy, aby umożliwić im ratowanie życia również w przypadku ataku gazowego.

16 osób zabitych w ataku lotniczym na więzienie w Idlib

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka [SOHR] poinformowało o trwającym całą noc ataku lotniczym, którego celem było zajęte przez rebeliantów więzienie w Idlib. Naloty rozpoczęto w godzinach porannych w sobotę. Wśród ofiar są zarówno więźniowie, jak i strażnicy więzienni. SOHR dodało, że więźniowie byli podobno zabijani podczas próby ucieczki już w trakcie trwania nalotów.

Ewakuacja rebeliantów z Homs odłożona do poniedziałku

Jak podają urzędnicy, przełożenie akcji ewakuacyjnej to skutek zawarcia umowy między powstańcami a reżimem Assada, na mocy którego ci pierwsi będą mogli opuścić miasto. Ewakuacje powstańców i ich rodzin rozpoczęły się w zeszłym tygodniu; oczekuje się, że ta nadchodząca będzie największą do tej pory. Szacuje się, że od 10 do 15 tysięcy osób opuści dzielnicę al-Waer w przeciągu kilku kolejnych tygodni, aby przedostać się do innych obszarów zajętych przez rebeliantów.

Grecja

W brudnych namiotach w Morii w dalszym ciągu mieszkają ludzie. Fot.: NoBorders

Mieszkająca w Atenach rodzina uchodźców pilnie potrzebuje pomocy medycznej

Liczby

Na Chios zarejestrowano 38 nowo przybyłych osób.

Węgry

Węgierski Komitet Helsiński publikuje nowe dane dotyczące osób ubiegających się o status uchodźcy na Węgrzech

Austria

Deportacja do Afganistanu zapowiedziana na 29 marca

Lot zaplanowano na 1:30 rano. Na pokładzie ma się znaleźć nieznana ilość osób, które opuszczą Wiedeń i wrócą do ojczyzny, w której trwa wojna. Prosimy o przekazanie ostrzeżenia każdemu, kogo może to dotyczyć!

Francja

Działająca w Dunkierce Kuchnia Kesha Niya 31 marca zamknie swój lokal w celu przeprowadzenia zmian. Mimo to nadal potrzebna jest pomoc!

Harmonogram działań MSF w Paryżu w przyszłym tygodniu

MSF zapewnia pomoc medyczną w rozpoczynającym się 27 marca tygodniu w następujących terminach i miejscach:

Poniedziałek od 14:00 do 18:00:

Porte de la Chapelle, w miejscu za mostem, po prawej stronie wyjścia z metra (linia 12).

Wtorek od 14:00 do 20:00:

Porte de la Chapelle, w miejscu za mostem, po prawej stronie wyjścia z metra (linia 12).

Piątek od 14:00 do 20:00:

Porte de la Chapelle, w miejscu za mostem, po prawej stronie wyjścia z metra (linia 12).

Włochy

Dzisiejsza demonstracja w Rzymie. Fot.: Progetto20k

Aktywistkom i aktywistom z północnych Włoch uniemożliwiono dołączenie do demonstracji w Rzymie

Aktywistki i aktywiści zostali zatrzymany przez policję w punkcie poboru opłat na autostradzie, co uniemożliwiło im dołączenie do demonstracji, która miała dziś miejsce w Rzymie. Sytuacja dotyczyła 150 osób poruszających się trzema autobusami. Aktywistkom i aktywistom z Turynu zabrano dokumenty i [w momencie ukazywania się przeglądu dnia AYS — ok. 9:00 naszego czasu] w dalszym ciągu ich im nie zwrócono. Niedawno wypuszczono sześcioro działaczy zatrzymanych przez policję. Wobec pięciorga z nich zastosowano zakaz przebywania w Rzymie na okres 3 lat, a wobec jednego — na okres jednego roku. Przedstawiono im zarzuty posiadania kilku koszulek, kurtek oraz bomby dymnej.

Szwecja

Więcej możliwości dla małoletnich uchodźców pozbawionych opieki

Małoletni bez opieki będą mieli większe szanse na otrzymanie pozwolenia na pobyt w Szwecji. Jako precedensowe w tej sprawie zostało uznane orzeczenie Trybunału Migracji (Migrationsöverdomstolen) w sprawie 17-letniego chłopca z Afganistanu, niemającego ani rodziny, ani sieci wsparcia w kraju pochodzenia, a mieszkającego przez większość swojego życia w Iranie, aż do przyjazdu do Szwecji w 2014 roku. Najwyższy organ sądowniczy wydający decyzje w sprawach migracji postanowił wstrzymać deportację chłopca do Afganistanu z uwagi na brak sieci wsparcia w kraju ojczystym. Spośród 24 000 małoletnich pozbawionych opieki, którzy złożyli wniosek o udzielenie azylu w Szwecji w ciągu ostatnich dwóch lat, około połowa pochodzi z Iranu. Najczęściej przybywają z obozów dla uchodźców. Nowe prawo, które wpłynie na życie wielu młodych osób, może spowodować również, że więcej uchodźczyń i uchodźców otrzyma pozwolenie na pozostanie w Szwecji po ukończeniu 18 roku życia. Zgodnie z obecnymi zasadami, osoby takie są odsyłane z powodu wygaśnięcia ich zezwoleń na pobyt czasowy.

Szwedzka Agencja ds. Migracji obecnie analizuje nowe przepisy i ich konsekwencje. Między innymi stara się oszacować, ilu osób będą dotyczyć zmiany i jakie dokładnie skutki przyniosą.

Chorwacja

W każdą ostatnią sobotę miesiąca zespół Are You Syrious organizuje przyjęcie urodzinowe w ośrodku dla uchodźców Porin w Zagrzebie (zapraszamy na tort urodzinowy oraz prezent dla każdego dziecka, które miało swoje urodziny w danym miesiącu). Ponadto zapraszamy na wspaniałą fetę dla wszystkich pokoleń przy światłach disco i muzyce granej przez DJ-a.

Na zdjęciu widać część spośród 160 kawałków tortu, który zjedliśmy dzisiaj.

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.