PRZEGLĄD DNIA AYS, 26.03.2017: Czy to Dzień także Matki-Uchodźczyni?

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-26-03-17-is-it-refugee-mother-s-day-too-194191d3c7c

Matki-uchodźczynie nadal żyją w strachu o swoje bezpieczeństwo i przyszłość / Syria — mieszkańcy Rakki ewakuowani, ofiary gazu bojowego w prowincji Hama / Statki MSF uratowały na morzu setki osób / Maleje liczba uchodźców w Bułgarii — w jaki sposób? / Wolontariusze poszukiwani w Grecji, we Włoszech i innych miejscach

Nieludzkie traktowanie nie jest rozwiązaniem. Zdjęcie zrobione podczas wczorajszych protestów #NotMyEurope (Zdjęcie:: No Border Network)

TEMAT DNIA

Co Dzień Matki oznacza dla matek-uchodźczyń?

Bycie matką i uchodźczynią to ciągła walka. Problem ten dotyczy wielu kobiet w obozach dla uchodźców. Ochrona dzieci przed niebezpieczeństwem jest tylko częścią problemów, z którymi muszą się zmierzyć. Wiele z nich wyrusza w podróż po tym, jak ich mężowie (a czasami nawet dzieci) dotarli już bezpiecznie do krajów zachodniej Europy. Po przybyciu do Grecji rozpoczyna się proces łączenia rodzin, często mało efektywny i bardzo czasochłonny z powodu różnic w polityce migracyjnej różnych krajów.
Przez wiele miesięcy przebywają w złych warunkach w obozach dla uchodźców; wiele z nich rodzi tam dzieci. Niecałe pół roku temu wzięliśmy udział w badaniach terenowych, które podsumowują niektóre z przerażających doświadczeń wielu młodych kobiet — złe traktowanie kobiet w ciąży i matek z noworodkami w obozach greckich. Wszystko to działo się w ubiegłym roku podczas szczytu kryzysu. Od tego czasu niewiele się zmieniło, choć organizacje pozarządowe, zwłaszcza z okazji Dnia Matki, organizują symboliczne akcje.

Słowa wolontariuszki z Dunkierki: Sama będąc mamą, nie mogę znaleźć słów, które byłyby w stanie opisać okropności, których te matki muszą doświadczać, i traumę, z którą muszą żyć. Podziwiam ich ogromną siłę oraz miłość i nadzieję, którą dają swoim dzieciom. Oto jedna z takich historii.
Zdjęcie: City Plaza

SYRIA

Ewakuacja Rakki

Państwo Islamskie zaordynowało ewakuację miasta Rakka. Tama na rzece Eufrat, która znajduje się nieopodal miasta, grozi zawaleniem. Mieszkańcy rozpoczęli ewakuację. Niezależni specjaliści z Syrii poinformowali agencję AFP, że poziom wody w zbiorniku rośnie i grozi zalaniem okolicy. Uszkodzenie tamy miałoby katastrofalne konsekwencje humanitarne we wszystkich regionach, podkreśla ONZ. Więcej na ten temat w artykule DW.

Zdjęcia: Ludzie uciekający z Rakki przed możliwą powodzią, gdzieś w górach

Atak na jedyny szpital z oddziałem chirurgicznym w regionie

Wojska syryjskie dokonały w sobotę ataku na podziemny szpital w zbuntowanej północnej prowincji Hama. Prawdopodobnie użyto chloru jako gazu bojowego. Rzecznik szpitala zeznał, że wojskowy helikopter zrzucił duży żółty pojemnik przez betonowy dach szpitala chirurgicznego Latamna w sobotę po południu. Bez wystarczającej wentylacji ucierpiało 35 osób, w tym 14 pracowników szpitala; 3 osoby zginęły. Wśród ofiar śmiertelnych był jeden z dwóch chirurgów ortopedycznych pracujących w prowincji Hama.

MORZE ŚRÓDZIEMNE

Grupy ratownicze uratowały dziś setki żyć

Zespół statku Prudence zakończył dziś swoją pierwszą akcję ratunkową, ocalając 412 osób, które zabrano na pokład łodzi Lekarzy bez Granic. 
Poprzedniej nocy załodze statku Aquarius, z pomocą Sea Eye oraz Jugend Rettet, udało się uratować 3 różne łodzie, które utknęły w drodze do Europy.

Wszystkie 645 osób z tych łodzi wzięto na pokład Aquariusa. Przeżyli i są bezpieczni prawie wszyscy poza jedną kobietą, którą znaleziono martwą już na pontonie podczas akcji ratunkowej. Wśród ocalonych dzisiaj było miesięczne niemowlę, które podróżowało ze swoją matką i babcią.

GRECJA

Rejestracja nowo przybyłych na greckich wyspach

Jedna łódź z uchodźcami na pokładzie została rano przechwycona przez Frontex u wybrzeży Lesbos i skierowana do Skala Sykaminia. Na pokładzie było 15 osób, w tym 1 niemowlę i dwoje dzieci. Grupę zabrano do obozu Moria.

Przybycie na Lesbos, Zdjęcie: Philippa Kempson
Szukamy wolontariuszy na Lesbos do grupy, która zajmuje się czekaniem na łodzie w ciągu dnia i w nocy. Pracujemy całą dobę, a zmiany są ustawiane w zależności od sytuacji lub warunków pogodowych. Wolontariusze pracują w parach i w systemie rotacji zmian. Przed pierwszą zmianą każdy przechodzi pełne szkolenie i przygotowanie. Wolontariusze otrzymują smartfon z kontaktami do grupy na WhatsApp, a także lornetki / wyposażenie umożliwiające widzenie w ciemności. Kiedy łódź przybija do brzegu, wolontariusze dostarczają koce, suche ubrania, buty, herbatę i przekąski, a w razie potrzeby organizują transfer do obozu przejściowego. Współpracujemy z z innymi grupami, organizacjami pozarządowym i władzami, ale jako grupa wolontariuszy, a nie organizacja pozarządowa, nie zapewniamy wolontariuszom utrzymania. Więcej informacji tutaj.

Na Chios rano zarejestrowano 38 osób; 62 osoby, w tym 13 dzieci, przybyły dziś rano na łodzi. Tego samego dnia przybyło jeszcze 30 osób. Zdaniem wolontariuszy turecka straż przybrzeżna przechwyciła i odesłała z powrotem co najmniej 3 łodzie.

The Get Shit Done Team położył nowe drewniane podłogi w obozie w Alexandrii, który ma być otwarty 27 marca. (Zdjęcie: Refugee Support Greece)

BUŁGARIA

Maleje liczba uchodźców w Bułgarii

W Bułgarii mieszka blisko 1300 obywateli Afganistanu, prawie 1000 Syryjczyków i blisko 600 obywateli Iraku. Oficjalne dane sugerują, że liczba osób przebywających w obozach dla uchodźców w Bułgarii znacznie się zmniejszyła. Dzieje się tak dlatego, że mniej osób przybywa do Bułgarii jako uchodźcy, więcej zostaje zatrzymanych jako nielegalni imigranci i potem deportowanych (129 w ubiegłym tygodniu!). Wielu osobom udało się dotrzeć do innych krajów Europy Środkowej i Zachodniej. Innymi słowy represyjny aparat państwowy, restrykcyjna polityka graniczna i ignorowanie płynnie działającej przestępczości krajowych i międzynarodowych sieci nielegalnych przemytników prowadzą ostatecznie do zmniejszenia się liczb w oficjalnych statystykach.

MACEDONIA

Praca dla ekspertów od migracji

Organizacja Legis planuje przeprowadzić badania dotyczące ochrony praw człowieka osób postrzeganych jako uchodźcy i imigranci, niezależnie od tego, czy osoby te mają odpowiedni status prawny lub środki umożliwiające dotarcie na terytorium Macedonii. Celem badań jest gromadzenie danych i przygotowanie raportu, który będzie zawierał analizę przypadków naruszenia praw człowieka i rekomendacje dotyczące zmian instytucjonalnych i prawnych, skutkujących lepszym dostępem do praw i ochrony grup docelowych.

Wszyscy kandydaci ubiegający się o stanowisko powinni spełniać następujące kryteria:

– tytuł magistra lub doktora prawa lub nauk politycznych,
– co najmniej 5 lat doświadczenia w zakresie metodologii badawczych,
– co najmniej 3 lata doświadczenia w dziedzinie badań na temat międzynarodowych i krajowych standardów dotyczących praw człowieka, prawa humanitarnego i/lub migracji.

Więcej informacji pod tym linkiem

WŁOCHY

Potrzebni współpracownicy w udzielaniu pomocy uchodźcom

Niemiecka grupa wolontariuszy działa obecnie we Włoszech, aby pomóc uchodźcom w Udine. Mówią, że sytuacja jest poważna, ludzie śpią, jedzą i żyją w złych warunkach, pod gołym niebem. Jak twierdzi grupa, potrzebna jest pomoc na miejscu, wolontariusze zatem chętnie podejmą współpracę z lokalnymi organizacjami pozarządowymi.

Zdjęcia: HeimatsternMünchen‏

Somalijczycy potrzebują wsparcia

Według ONZ ponad dwa miliony Somalijczyków zostało wysiedlonych, w tym około 1 miliona osób przesiedlono wewnętrznie. 900 000 uchodźców somalijskich uciekło do Kenii, Etiopii, Jemenu, Ugandy i Dżibuti. Obecnie w regionie szuka się trwałych rozwiązań dla somalijskiego kryzysu migracyjnego. Z tego powodu szefowie państw z Kenii, Ugandy, Somalii, Sudanu Południowego i Etiopii spotkali się w sobotę, aby omówić możliwości większego podziału odpowiedzialności w regionie.

Łódź z uchodźcami została zaatakowana przez koalicję popieraną przez USA, Wielką Brytanię i Francję

Atak wojsk koalicji pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej na łódź przewożącą Somalijczyjków przy wybrzeżu Jemenu dowodzi o potrzebie rozliczenia winnych, zwłaszcza w drugą rocznicę konfliktu zbrojnego w Jemenie, uważa Human Rights Watch.

Kilku świadków poinformowało, że 16 marca 2017 r. ze śmigłowca strzelano w kierunku łodzi, zabijając co najmniej 32 spośród 145 somalijskich uchodźców na pokładzie oraz jednego cywila z Jemenu. HRW udokumentował 62 niezgodne z prawem naloty wojsk powietrznych, z których część może stanowić zbrodnie wojenne, które zabiły blisko 900 cywilów. Obie strony konfliktu zablokowały lub ograniczyły dostawę pomocy humanitarnej dla cywilów.

Nowa Zelandia / Australia

Program wymiany językowej dla uchodźców

Zdolna młodzież z Nowej Zelandii i Australii będzie uczyć angielskiego uchodźców w ramach 30-godzinnego kursu, który będzie się odbywać co dwa tygodnie przez Skype. Program będzie obejmował różne tematy od jedzenia, rządu, podróży i hobby po edukację, życie domowe i rodzinę. Każda sesja będzie trwała półtorej godziny, w czasie której 30 minut uchodźcy będą poświęcać na opowiadanie młodzieży o swojej kulturze. 
Więcej informacji na Facebooku

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.