PRZEGLĄD DNIA AYS, 27.03.2017: Liczba obywateli Turcji ubiegających się o azyl podwoiła się w 2016 roku

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-27-03-17-number-of-turkish-asylum-seekers-doubled-in-2016-1b4347851a77

Ponad 5000 osób złożyło wniosek o azyl w krajach Unii Europejskiej od czasu próby zamachu stanu / Organizacja Help Refugees wspiera potrzebujących w Idlib w Syrii / Dwie osoby płyną z Çeşme na Chios / Znaleziono powieszonego mężczyznę w porcie w Pireusie / ETS rozstrzygnie sprawę deportacji / W Calais nadal przebywa około 400 osób / Wnikliwy raport z Mediolanu

źródło: Help Refugees

Temat dnia

Po nieudanej próbie zamachu stanu w Turcji, czystkach w rządzie i instytucjach publicznych oraz rosnących opresjach, prześladowaniach i aresztowaniach opozycjonistów z kraju ucieka coraz więcej ludzi. Od 15 lipca w samej Grecji 236 osób z Turcji złożyło wniosek o azyl. W 2015 zarejestrowano tylko 43 wnioski, jak informuje Keep Talking Greece.

Przypadek ośmiu tureckich żołnierzy, którzy wylądowali w Grecji helikopterem po nieudanej próbie zamachu stanu, zwrócił międzynarodową uwagę i spowodował napięcia polityczne pomiędzy Grecją a Turcją. Sądy zdecydowały, że żołnierze nie mogą zostać poddani ekstradycji do Turcji, ponieważ w Turcji ich proces sądowy nie byłby sprawiedliwy. Prawdopodobnie w najbliższym czasie odbędzie się ponowna rozprawa.

Ponadto tureckie władze po raz drugi zażądały ekstradycji i Grecja musi ponownie podjąć decyzję w tej kwestii. Ale Grecja nie jest jedynym krajem podejmującym decyzje w sprawie wniosków o azyl składanych przez żołnierzy sojuszu NATO. Norwegia zagwarantowała azyl już czterem żołnierzom i jednemu attaché wojskowemu. Od czasu nieudanego zamachu stanu w Niemczech wpłynęło ponad 5000 wniosków o azyl od obywateli Turcji, jak podają dane ujawnione z Niemieckiego Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Wnioski o azyl składane przez Tureckich obywateli w Europie. Źródło: AYS / Eurostat

Tę tendencje można także zauważyć w statystykach Eurostatu. Łącznie w 28 krajach Unii Europejskiej złożono ponad 11 500 wniosków o azyl. Liczba wniosków złożonych przez tureckich obywateli wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z 2015 rokiem. Jest także najwyższa od roku 2007. Najwięcej wniosków pojawia się w takich krajach jak Niemcy, Francja, Szwecja i Belgia. W samym tylko styczniu i lutym w krajach Unii Europejskiej zostało złożonych1560 wniosków.

Syria

Organizacja Help Refugges pomaga 500 rodzinom w obozach w Idlib we współpracy z Molham Volunteering Team. Za 6 funtów, według ich własnych danych, są oni w stanie dostarczać chleb jednej rodzinie przez jeden miesiąc. Jeśli chcesz wspomóc ich pracę, wejdź na ich stronę i przekaż datek. Żeby przedstawić dokładniejszy obraz ich pracy w Idlib, Help Refugees opublikowało dzisiaj poniższy filmik.

Równocześnie Wysoki Komitet Negocjacyjny grupujący syryjską opozycję wydał oświadczenie o wolnej Syrii, które będzie negocjował podczas następnego posiedzenia w Genewie. Komitet podkreślił ponownie, że nie zaakceptuje przyznania żadnej roli politycznej Baszarowi Al-Asadowi ani jego współpracownikom.

Turcja

W Izmirze wolontariusze rozdali ostatnio ponad 1200 kilogramów jedzenia dla potrzebujących. Ponad 100 rodzin skorzystało z tych działań. Ponadto wolontariusze próbowali zapewnić dzieciom lekcje w prowizorycznych szkołach.

Wolontariusze zapewniają rozrywkę i edukację dzieciom w Izmirze. Źródło: Paul Carr

Grecja

W wywiadzie dla niemieckiego magazynu Spiegel (via Kathimerini) grecki minister ds. migracji Yiannis Mouzalas powiedział: „Grecja ma już duże obciążenie. Gościmy 60 000 uchodźców” Odsyłanie ludzi do Grecji w ramach porozumienia z Dublina byłoby błędem i zwiększyłoby obciążenie kraju.

W marcu na greckich wyspach zostało zarejestrowanych dotychczas ponad 1400 osób, a ponad 3700 w tym roku. Dzisiaj władze zanotowały 13 nowych przyjazdów na Lesbos i 42 na Chios.

Dzisiaj widzieliśmy kolejny dowód na to, jak rozpaczliwa jest sytuacja w Turcji dla wielu osób — mimo porozumienia EU–Turcja, które miało na celu wsparcie Turcji w radzeniu sobie z prawie trzema milionami gości.

Z Çeşme w kierunku Chios płynęły dwie osoby pochodzące Algierii, dopóki nie zgarnęła ich Hellenic Coast Guard po trwającej 9 godzin akcji ratunkowej

Stroje kąpielowe dwóch osób, które płynęły z Turcji do Grecji. Źródło: Pothiti Kitromilidi

Podczas dwóch ostatnich miesięcy najwięcej ludzi przybywało na Chios. Tylko przez ostatnie siedem dni wolontariusze policzyli 438 przyjazdów. To doprowadziło także do zwiększenia liczby samorozkładających się namiotów na wybrzeżu. Dwa oficjalne obozy, Suda i Vial, już są przeludnione.

Żeby zachęcić ludzi z wysp na Morzu Egejskim do powrotu do swojego ojczystego kraju z własnej woli, IOM uruchomił ostatnio nowy program pomocy gotówkowej. News That Moves podsumowało najważniejsze informacje w artykule Q&A. Refugee.info sprawdziło, jakie prawa mają osoby starające się o azyl, co może zainteresować tych, którzy zamierzają zostać i szukać schronienia w Grecji. Artykuł jest dostępny także w języku arabskim. Ponadto News that Moves wypuściło 62 numer magazynu Rumors and Answers — tym razem dotyczy on zdrowia, także psychicznego, oraz religii.

Wolontariusze informują, że klatki zostały usunięte po doniesieniach medialnych o przetrzymywaniu w nich godzinami ludzi przed rejestracją w zamkniętym obozie Vial. Ale sytuacja pozostaje napięta, także w otwartym obozie Suda.

Nie Lesbos w 2015, ale Chios w 2017. Źródło: Samantha Malin

Na Samos wolontariusze chcą zacząć lekcje scenopisarstwa i filmu. W tym celu szukają kamery DSLR z obiektywem. Jeśli wiesz, w jaki sposób mogliby taką zdobyć, skontaktuj się z nimi na Facebooku.

Kontynent

Na terenie pasażerskiego terminalu promowego w Pireusie znaleziono ciało. Podaje się, że był to 25 letni mężczyzna z Syrii, który popełnił samobójstwo poprzez powieszenie się. Policja oraz Straż Przybrzeżna badają sprawę.

W swoim nowym oświadczeniu Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców wezwał do poprawienia warunków życia ludzi, którzy utknęli w Grecji. Pomimo tego, że widoczny jest progres, wciąż trzeba podjąć pewne kluczowe kroki. Należą do nich: zapewnienie płynnego przebiegu procesu rejestrowania oraz rozpatrywania wniosków o azyl, zajęcie się poważnymi niedopatrzeniami w kwestii problemów na wyspach, stworzenie trwałego planu przyjmowania uchodźców, zapewnienie odpowiedniej opieki dla dzieci, zapobieganie agresji na tle seksualnym, poprawienie koordynacji i ustalenie podziału obowiązków, praca nad sprawną relokacją oraz nad łączeniem rozdzielonych rodzin, a także nad integracją i samodzielnością. Szczegółowe zalecenia można znaleźć w tym raporcie.

Wolontariusze w Atenach pilnie poszukują nowych ochotników. Do ich obowiązków należy gotowanie oraz rozdawanie jedzenia potrzebującym, głównie bezdomnym Grekom. W planach jest także otwarcie kuchni z zupami. Dodatkowo potrzebny jest gaz do gotowania, garnki, patelnie, blendery, łyżki, serwetki, talerze, kubki oraz wszelkie przyrządy kuchenne. Potrzeba także ubrań, pampersów i żywności dla dzieci. Jeżeli chcesz pomóc, dołącz do grupy Love and serve without boundaries na Facebooku.

City Plaza w Atenach potrzebuje wózków i nosidełek dla dzieci.

Aby kontynuować swoją pracę w obozach obok Salonik, zespół opieki zdrowotnej Kitrinos szuka lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych. Szczegółowy opis ich pracy, wymagania oraz oferty można znaleźć tutaj.

Serbia

W mieście Sid czeski zespół wolontariuszy rozdał potrzebne zapasy oraz zorganizował świętowanie wiosny. W skład zespołu wolontariuszy wchodzą tylko cztery osoby, więc proszą oni o wsparcie. Jeżeli chcesz do nich dołączyć, skontaktuj się z dobrovolnici@plnu.cz.

Rozdawanie żywności w Sid. Źródło: Czescy wolontariusze

Austria

Jutrzejszy dzień będzie bardzo ważny dla uchodźców pragnących pozostać w Austrii. Trybunał Sprawiedliwości zadecyduje, czy dublińskie deportacje do Chorwacji, które odbyły się w zeszły miesiącu, są zgodne z prawem. Sprawa dotyczy ludzi przeniesionych zgodnie z decyzjami władz do krajów bałkańskich.

Francja

Liczba uchodźców w Calais wynosi około 300–400 ludzi. W większości są to młodzi mężczyźni i nastolatki, także nieletni. Większość pochodzi z Etiopii lub z Erytrei. W nocy szukają oni na parkingach i stacjach benzynowych ciężarówek, które udają się do Wielkiej Brytanii. W ciągu dnia śpią gdzie się da, 150 z nich ma możliwość odpocząć w ośrodkach dziennych, a inni znajdują schronienie u mieszkańców Calais. Organizacje L’auberge, RCK, Help Refugees i Utopia 54 przygotowują 100 posiłków dziennie. 200 posiłków jest rozdawanych nocą.

Salam rozdaje między innymi chleb oraz herbatę. L’auberge potrzebuje ochotników, pieniędzy żeby kupować jedzenie oraz odnawiać śpiwory i ubrania.

Ochotnicy rozdają jedzenie w Calais. Źródło: L’Auberge des Migrants

Włochy

Dzisiaj wolontariuszka Peggy Whifield opowiada o projekcie Hub w Mediolanie. Program pokazuje, jak w ostatnich miesiącach Włochy zmieniły się z państwa przejściowego w państwo docelowe — wszystko dzięki lokalnym wolontariuszom i lepszej organizacji systemu.

„Hub jest dokładnie tym, czym się wydaje się — przyjaznym miejscem, wolnym od osądów, gdzie uchodźcy w Mediolanie mogą się spotkać, spędzić miło czas oraz pozyskać rzeczy, których potrzebują. Bez względu na to, czy legalnie próbują osiedlić się w mieście czy mają zamiar podróżować dalej”.

Organizacje pozarządowe nieustannie potrzebują ochotników oraz datków, w szczególności w postaci męskich ubrań. Żeby dowiedzieć się, jak możesz pomóc, sprawdź informacje na końcu raportu Whifield.

Mimo że Włochy w ostatnich miesiącach podjęły znaczne wysiłki w celu poprawienia sytuacji uchodźców, wczorajszej nocy na ulicy musiało spać 47 osób, jak podaje Radicali Roma.

Liczba nowo przybyłych jest wciąż bardzo wysoka. MSF (Lekarze bez Granic) podaje, że 900 osób zmierza w kierunku Włoch na statkach Prudence i Aquarius.

Bezpieczna podróż do Włoch. Źródło: MSF_SEA

Maroko

Ponad 100 osób zostało aresztowanych w Ceucie po próbie przekroczenia granicy hiszpańskiej enklawy w lutym. Są oni aktualnie więzieni w Tetuan. Organizacja Watch The Med — Alarmphone poinformowała dzisiaj, że zatrzymano także ludzi rannych. Niektórzy zostali skazani na wyrok więzienia od 3 do 6 miesięcy. „Procedura sądowa odbyła się bez sprawiedliwego procesu, niektórzy z zatrzymanych nie mieli dostępu do akt sprawy, brakowało także arabskich tłumaczy”.

Egipt

Egipski sąd skazał 56 pozwanych na kary więzienia od 2 do 13 lat. DW podaje, że zostali oni skazani za zabójstwo oraz oszustwo w związku z wypadkiem łodzi we wrześniu 2016 roku. Przez przewrócenie się łodzi zginęło 200 osób.

Ogólne

Dimitirs Avramopoulos, komisarz Unii Europejskiej ds. migracji i spraw wewnętrznych, wezwał państwa członkowskie do spełnienia obietnic dotyczących relokacji złożonych Grecji i Włochom. Z 160 tysięcy ogłoszonych relokacji do skutku doszło mniej niż 14 500 tysięcy. Program kończy się we wrześniu tego roku, po dwóch latach trwania.

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.