PRZEGLĄD DNIA AYS, 28.03.2017: Dzień masowych deportacji w Szwecji i Austrii

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-28-03-17-mass-deportation-day-for-refugees-in-sweden-and-austria-eb3bed5c18ec

Protesty przeciwko deportacjom w Szwecji, Austrii i Wielkiej Brytanii / Naloty policji i aresztowania na wyspach greckich / Węgry wprowadzają w życie nieludzkie prawo; kolejne postanowienie sądu przeciwko Węgrom / Austria, poza urządzaniem nocnych deportacji, chce także wyłączenia z procesu relokacji / Wątpliwości dotyczące niemieckiego systemu nauczania języka dla uchodźców

Austriacy protestują przeciwko deportowaniu uchodźców i osób poszukujących ochrony międzynarodowej z Wiednia, wieczór 28 marca (zdjęcie: Arye Wachsmuth)

TEMAT DNIA

Cichy plan Europy na odsyłanie ludzi w miejsca niebezpieczne rozpada się wraz z masowymi deportacjami

Dzisiaj wieczorem w jednym z pięciu szwedzkich ośrodków strzeżonych, w Kållered pod Göteborgiem, zebrano 20 osób z Afganistanu do deportacji. Ośrodek był zamknięty dla odwiedzających od poprzedniego wieczora, lecz protestujący zgromadzili się na zewnątrz, zapalając świece i trzymając plansze z hasłami. Według doniesień liczba funkcjonariuszy policji była większa niż protestujących, choć przez cały dzień zbierały się setki mieszkańców z okolicy, a także osób, które przybyły z innych części kraju.

Zdjęcie: Lisa Yxmark

Policja ustawiła blokadę z taśm i barierek, aby umożliwić wywiezienie ludzi, a przed przybyciem pojazdów dla zatrzymanych na miejscu pojawiła się policja konna i dodatkowe samochody.

Zdjęcia: Lisa Yxmark

W wyniku interwencji prawnych lub odmowy wydania dokumentów podróżnych przez ambasady pięć osób zostało skreślonych z listy deportowanych obejmującej około 20 ludzi. Pozostała piętnastka została przewieziona autobusem turystycznym wynajętym od rodzinnej firmy Company Leja Touring około szóstej po południu. Niektórzy z protestujących podążyli za transportem na lotnisko Landvetter i tam kontynuowali demonstrację, a także informowali pasażerów na lotnisku o deportacji.

O godzinie 21:39 samolot wynajęty przez FRONTEX od hiszpańskiej firmy Luxury Aviation Company Privilege Style wystartował.

Na ironię zakrawa to, że ludzie wracający do niepewności i niebezpieczeństw opuszczają kraj w uprzywilejowanym stylu, jak głosi nazwa hiszpańskiej spółki („Privilege Style”). Samolot zmierzał do Austrii celem podjęcia kolejnych osób.

Przed udaniem się do docelowego punktu deportacji, Kabulu, samolot miał odebrać dodatkowe osoby deportowane z Wiednia.

Zatrzymani (niektóre osoby mogły być eskortowane na lotnisko bezpośrednio z domu, jeśli zgodziły się podpisać dokumenty powrotowe) to wyłącznie mężczyźni, niektórzy bardzo młodzi, choć Rada ds. Migracji uznała wszystkich za pełnoletnich (powyżej 18 lat). Niektórzy mogli posiadać tymczasowe pozwolenia na pobyt, które zostały cofnięte, na przykład pozwolenie oparte o pozwolenie na pracę, którego się nie odnawia, jeśli posiadacz nie spełni bardzo surowych wymagań.

Później otrzymaliśmy informacje, że aktywiści w Szwecji i Austrii byli w stanie zatrzymać deportację niektórych osób przeznaczonych do deportacji dziś wieczorem z wymienionych krajów.

MORZE

Od początku roku morze pochłonęło co najmniej 811 istnień ludzkich na niebezpiecznej drodze do Europy — donosi Comisión Española de Ayuda al Refugiado.

Infografika: CEAR

Mimo że zespoły ratownicze są pod ciągłą presją i muszą mierzyć się z podejrzeniami i jednoznacznymi oskarżeniami ze strony polityków, nadal ratują one życia na Morzu Śródziemnym.

GRECJA

Nalot policji na ośrodek Suda na Chios

Dziś rano (wtorek) o 7:30 policja dokonała nalotu na ośrodek Suda na wyspie Chios. Według doniesień nalot trwał dwie godziny — w tym czasie, wskutek napięć między rywalizującymi grupami (Algierczycy i Afgańczycy) zamieszkującymi obiekt, kilkudziesięciu policjantów przeszukiwało mieszkańców ośrodka i namioty .

Zdjęcie: City Plaza Squat

Zgodnie z doniesieniami medialnymi policja dokonała co najmniej trzech zatrzymań po „odkryciu noży i innych przedmiotów, które mogły być wykorzystane do przemocy”. Oprócz policjantów na miejscu zjawiły się także oddziały prewencji oraz jednostka antynarkotykowa.

Więzienie, pakiety żywnościowe, wiosna na Lesbos… — aktualizacja

Wszystko na wyspie kwitnie, wróciło też dające ciepło słońce. Jednak sytuacja większości uchodźców nieustannie się pogarsza. Ludzie są nadal zatrzymywani i umieszczani w więzieniu. Dotyczy to głównie osób z Pakistanu, Bangladeszu, Maroka i Algierii. Policja wzięła na celownik te narodowości ze względu na ich niewielkie szanse uzyskania ochrony międzynarodowej.
Ludzie nadal boją się wyjść do miasta, żeby skorzystać z Internetu czy napić się kawy, boją się też pójść do ośrodka Moria celem odnowienia dokumentów lub odebrania karty płatniczej.
Ośrodek Moria coraz bardziej przekształca się w więzienie, w jeszcze większym stopniu niż wcześniej. Choć UE gratuluje sobie zapewnienia odpornego na zimno schronienia (w marcu, gdy mróz i tak już jest za nami…), jest oczywiste, że nie robi się tego po to, żeby poprawić dobrostan osób zamieszkujących w ośrodku. Jest to w znacznie większej mierze jeszcze jedna metoda kontroli. Moria jest obecnie podzielona na różne sektory, zajmowane głównie przez kontenery. Dostęp do nich mają jedynie osoby mieszkające w danym sektorze, po okazaniu opaski, którą są zobowiązane nosić. — Zachęcamy do przeczytania całego posta No Border Kitchen Lesvos

Informacja o połączeniach przez Skype dla osób posługujących się językiem urdu

Organizacja Mobile Info Team przekazała ważne informacje:

Osoby w kontynentalnej części Grecji posługujące się językiem urdu, które chcą uzyskać białą kartę i wystąpić o ochronę międzynarodową, muszą kontaktować się z następującym kontem na Skypie: asylum.service.urdu
Nie ma możliwości kontaktu z jakimkolwiek innym kontem na Skypie. Jeżeli ktoś wcześniej próbował połączyć się z kontem asylum.service.pakistan, należy je usunąć i kontaktować się z asylum.service.urdu. Nadal niełatwo jest doczekać się odpowiedzi, ale połączenie na Skypie to jedyne rozwiązanie. Należy też pamiętać o tym, że połączenie powinno nastąpić w odpowiednim dniu i we właściwych godzinach. Osoby posługujące się językiem urdu z rejonu Aten mogą się łączyć przez Skype od poniedziałku do czwartku (14:00–15:00), natomiast użytkownicy tego języka z pozostałego obszaru Grecji mogą się łączyć w poniedziałki (14:00–15:00), środy (14:00–15:00) i czwartki (11:00–12:00).

Otwarcie rachunku bankowego w Grecji

Narodowy Bank Grecji potwierdził serwisowi News That Moves, że można otworzyć rachunek bankowy w Grecji, stosując procedurę opisaną szczegółowo na stronie serwisu.

Grupa wsparcia LGBT dla uchodźców poszukuje kierownika projektu

Organizacja LGBT Support Group for Refugees in Greece rozrasta się i potrzebuje nowego kierownika projektu na pełny etat. Jest to funkcja różnorodna, pełna wyzwań, z którą wiąże się cały zakres interesujących zadań. Potrzebna jest zaangażowana, dynamiczna osoba, najlepiej mająca wcześniejsze doświadczenie w pracy z uchodźcami i osobami LGBT. Kandydat powinien mieć także doświadczenie w zarządzaniu zespołem, pozyskiwaniu środków i budżetowaniu, a także musi czuć się swobodnie, przemawiając publicznie, i mieć solidne umiejętności komputerowe. Organizacja mieści się w Atenach i wymaga zaangażowania na minimum sześć miesięcy (w idealnym układzie). Szczegółowy opis stanowiska pracy i szczegóły zatrudnienia można uzyskać, kontaktując się z organizacją do 9 kwietnia pod adresem: refugeesgreece@gmail.com

Potrzebna tłumaczka farsi

Organizacja Amurtel Greece for Refugee Mothers and Babies szuka tłumaczki do pracy w ich ośrodku w Atenach. Jeżeli znacie kogoś, kto mógłby być zainteresowany, prosimy o kontakt pod adresem amurtel.gr@amurtel.org

„Dzieci w wieku 3–4 lat wraz z rodzinami czekają miesiącami na rozpatrzenie wniosku w otwartych ośrodkach dla uchodźców w Grecji” — zdjęcie: Citizens UK

SERBIA

Pierwszy dzień w szkole

„Pamiętacie swój pierwszy dzień w szkole? Dzisiaj zabraliśmy dzieci uchodźcze na ich pierwszy dzień w nowej szkole w Serbii! Siedzieliśmy przy okrągłym stole, rozmawialiśmy o szkolnych sprawach i wspominaliśmy nasz pierwszy dzień! Pamiętaliśmy, jak staliśmy jedno za drugim, ze spoconymi dłońmi, przed tymi wielkimi drzwiami! Wspominaliśmy nasze marzenia i nadzieje i zastanawialiśmy się, co dzieci myślą o tej chwili” (Zdjęcie: Refugees Foundation Serbia)

WĘGRY

Węgierskie ośrodki strzeżone gotowe na uwięzienie setek ludzi

W oświadczeniu ministerstwa spraw wewnętrznych podano, że krajowa służba więziennictwa zainstalowała 324 kontenery towarowe w dwóch ośrodkach w celu detencji wszystkich poza dziećmi bez opieki poniżej 14 roku życia. Ogłoszono, że wszystkie osoby poszukujące ochrony międzynarodowej, które przekroczą granicę Węgier, a także te, które już znajdują się w kraju, zostaną zatrzymane w ośrodkach na czas rozpatrzenia wniosku. Dotyczy to także kilkuset osób, które dotychczas zostały zakwaterowane w obozach dla uchodźców w kraju. Oznacza to, że grozi im przeniesienie do ośrodków detencyjnych na granicy.

Jednak po ostatnim postanowieniu sądu na korzyść uchodźców i dzięki Węgierskiemu Komitetowi Helsińskiemu zapadła kolejna decyzja prawna zakazująca przeniesienia ośmiu nieletnich i jednej kobiety do stref tranzytowych. W poniedziałek Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał tymczasowy zakaz przeniesienia i dał władzom węgierskim czas do 10 kwietnia na odniesienie się do zastrzeżeń Trybunału co do warunków w strefach.

Według doniesień UNICEF także oświadczył, że „detencja dzieci uciekających przed przemocą i prześladowaniem z nadzieją na lepsze życie powoduje nowe doświadczenie traumy”.

Na spotkaniu tzw. krajów wyszehradzkich premier Węgier, Viktor Orban, oświadczył, że jego kraj będzie dalej uszczelniać granice i wprowadzać dalsze ograniczenia w regulacjach, by uniemożliwić dostęp jakimkolwiek dalszym migrantom.

„Częścią powstającego 150-kilometrowego systemu będzie przewód optyczny zamocowany do ogrodzenia, który nie tylko będzie wykrywać przypadki, gdy ktoś próbuje przeciąć ogrodzenie, ale także gdy ktoś go tylko dotknie lub pociągnie za nie. Urządzenia wykrywają ludzi wokół ogrodzenia i wysyłają sygnał do ośrodka kontroli w Bácsbokod lub Mórahalom, gdzie nasi współpracownicy monitorują przypadający na nich odcinek ogrodzenia przez całą dobę. Wraz z sygnałem na ekranie pojawia się obraz z kamery, gdzie zdarzenie zostało wykryte, a pracownicy ośrodka kontroli informują komendanta danego odcinka granicy, który z kolei wysyła na miejsce łowców granicznych. W akcji poszukiwawczej pomagają duże reflektory umieszczone ponad kamerami, więc osoby naruszające granicę nie pozostaną niezauważone nawet w nocy. Do tego przez głośnik nadawane są informacje dla wykrytych osób w języku angielskim, arabskim, farsi, urdu i serbskim, że dotarli do węgierskiej granicy państwowej”. -– Oświadczenie policji węgierskiej

Szokujący brak krytycyzmu i jasności ze strony europejskiego komisarza

To, co się dzieje w Syrii, może być odczuwane na Węgrzech; Węgry są częścią wszechstronnego rozwiązania europejskiego; Oświadczenie UE–Turcja nadal działa i liczba osób przybywających przez Morze Egejskie drastycznie spadła — wszystko to i dużo więcej powiedział europejski komisarz ds. migracji i spraw wewnętrznych, Dimitris Avramopoulos, na spotkaniu z przywódcami kraju organizującego jednostki paramilitarne, których działania stoją w sprzeczności z podstawami UE i prawami człowieka

Kwestia europejskiej solidarności i jej zastosowania do szerszej polityki w zakresie migracji i azylu spowodowała ostre podziały, a Węgry stoją na ich czele. A jednak wśród debat i wzmacniania unijnego ducha komisarz mówi przywódcom węgierskim między innymi, że:

„Wzmacnianie i lepsze chronienie naszych zewnętrznych granic oraz współpraca z kluczowymi krajami zewnętrznymi okazały się kluczowe.
Zaczniemy pierwszą rundę negocjacji dotyczących umowy o statusie z Serbią w przyszłym miesiącu, by Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna mogła zostać wysłana także na granice serbskie — będzie to istotne dla regionu, dla Serbii, ale także dla Węgier.
Węgry są jednym z najbardziej europejskich krajów, o długiej historii i tradycji europejskiej, wniosły ogromny wkład w projekt europejski, a jednocześnie niezmiernie na nim skorzystały”.

WŁOCHY

28 uchodźców, osób poszukujących ochrony, spało na ulicach Pordenone ostatniej nocy z powodu przeludnienia i złej organizacji obiektów recepcyjnych (zdjęcie: Rete Solidale Pordenone)

AUSTRIA

Nocne deportacje i odmowa relokacji

Dzisiejsze ogłoszenie pierwszych deportacji grupowych wywołało żywiołowe reakcje obywateli, aktywistów i organizacji pozarządowych. Zorganizowano protest, gdy kilka młodych osób poszukujących ochrony miało zostać deportowanych do ojczyzny, gdzie wiele z nich jest zagrożonych. Ci ludzie już przeszli przez wiele problemów, jakie przyniosła im wojna i prześladowanie, a teraz doświadczają odpychania od granicy lub deportacji, co z pewnością będzie miało także poważne skutki dla ich zdrowia psychicznego.

Album ze zdjęciami z nocnej demonstracji w Wiedniu można obejrzeć tutaj.

Obecnie oczekuje się, że Austria przyjmie 2 tys. poszukujących ochrony międzynarodowej z Grecji i Włoch w ramach systemu relokacji. Z drugiej strony Austria planuje wycofanie się z unijnego programu relokacji uchodźców. W odpowiedzi na to Austria dąży do uzyskania od Unii Europejskiej „zwolnienia” z lub „przesunięcia” programu dystrybucji uchodźców, który wymaga od krajów członkowskich zaakceptowania obowiązkowej i proporcjonalnej dystrybucji osób poszukujących ochrony międzynarodowej, które przybywają do innych krajów członkowskich.

„Austria może jedynie postanowić, że będzie działać poza prawem, co byłoby dla nas nie tylko bardzo przykre, ale także niepozbawione konsekwencji” — oświadczył rzecznik komisji UE

Unia Europejska rozważa kolejne zmiany w polityce dotyczącej uchodźców, które będą miały wpływ na procedurę dublińską i jej stosowanie.

NIEMCY

Zgodnie z wcześniejsza praktyką deportacji czarterowych Niemcy deportowały dzisiaj 15 osób do Afganistanu.

Niepowodzenie programów językowych dla uchodźców?

W pokazie siły między instytucjami rządowymi niemiecki Krajowy Urząd Audytowy oskarżył Federalną Agencję Pracy o marnowanie środków — donosi DW. Program, który oparty był o krótkie ramy czasowe, miał się okazać nieadekwatny. Choć kursy języka niemieckiego od zera miały na celu zapewnienie „aktywnego wsparcia dla rynku pracy”, program obejmował kursy językowe dla dzieci do 13 roku życia, były też także pewne rozbieżności finansowe.

Tym niemniej warto zauważyć jedną rzecz. Choć coraz więcej ludzi jest odsyłanych w związku z rozporządzeniem Dublin III, wielu z nich mówi doskonale po niemiecku. Sytuacja jest inna w takich krajach, jak Chorwacja, gdzie wszystkie starania, by zorganizować lekcje języka, spoczywają na organizacjach pozarządowych i wolontariuszach.

WIELKA BRYTANIA

Grupowe deportacje w toku także w Wielkiej Brytanii

Dziś wieczorem wolontariusze i aktywiści zablokowali niekomercyjny pas startowy na lotnisku Stansted, próbując zatrzymać lot, którym przeprowadzano masową deportację do Nigerii i Ghany.

Od 2002 r. brytyjskie Home Office (ministerstwo spraw wewnętrznych) organizuje masowe deportacje co kilka miesięcy, przeważnie do byłych kolonii brytyjskich. Loty wykorzystywane do masowych deportacji są z zasady tajne i pozbawione nadzoru. Opuszczają kraj w środku nocy z nieujawnionych miejsc. Według informacji od aktywistów każda deportowana osoba jest eskortowana i spięta kajdankami na siedzeniu między dwoma strażnikami, którzy regularnie stosują te same, gwałtowne metody przymusu.

„Masowe deportacje, jak ta, którą zatrzymaliśmy dziś wieczorem, są niemoralne, nieuczciwe i niezgodne z prawem. Nie chcę milczeć wobec masowych deportacji, które są celowo przyspieszane i utrzymywane w tajemnicy”.

Zdjęcia i bardziej szczegółowy materiał o deportacjach i polityce Wielkiej Brytanii w tej sprawie można znaleźć tutaj.

Dążymy do przekazywania prawdziwych informacji, współpracy i uczciwości, więc bardzo prosimy o wiadomość, jeśli nasze informacje są nieprawidłowe. Jeżeli macie Państwo informacje, którymi chcecie się podzielić, przekazać informacje zwrotne lub korektę, prosimy o kontakt na Facebooku lub mailem na adres: areyousyrious@gmail.com

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

Like what you read? Give Witajcie w Europie a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.