PRZEGLĄD DNIA AYS 30.03.2017: Młody Syryjczyk próbował popełnić samobójstwo w obozie na Chios

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-30-03-17-young-syrian-attempts-suicide-in-a-chios-camp-547648862932

Ponad 5 milionów Syryjczyków opuściło dotąd swój kraj / Samopodpalenie 29-latka w obozie Vial na Chios / Potrzebni wolontariusze o umiejętnościach medycznych/logistycznych/technicznych na misję w Iraku / Najnowsze informacje o granicznym obozie detencyjnym na Węgrzech / Policja uwolniła 23 migrantów przetrzymywanych przez przemytników w Grecji / Potrzebni tłumacze arabskiego w Grecji / Masowa deportacja z Wielkiej Brytanii przełożona na dzisiejszy wieczór

Obóz Vial na Chios; Fot.: Alkis Konstantinidis/Reuters

Kolejna próba samobójcza w obozie Vial na Chios

Młody mężczyzna z Syrii, prawdopodobnie pochodzący z Hamy, podpalił się dzisiaj w ośrodku detencyjnym Vial na Chios. Miał zdecydować się na ten desperacki krok po tym, jak po raz drugi odrzucono jego wniosek o azyl. Jak podaje Ekathimerini, miejscowi lekarze nakazali przetransportowanie go do specjalistycznej jednostki w Atenach. Zawieziono go do szpitala, gdzie znajduje się obecnie w stanie krytycznym — oparzenia obejmują do 85% powierzchni jego ciała.

Jeden z uchodźców w obozie w Vial twierdził, że chłopak chciał skłonić władze do rozmowy i używał ognia tylko w ramach ostrzeżenia, ale podpalił się w końcu, gdy jakiś policjant próbował go powstrzymać. Na nagraniu z wydarzenia, którego postanowiliśmy nie publikować, widać ludzi, którzy najwyraźniej próbują wyperswadować chłopakowi jego zamiar, oraz policjanta, który ryzykuje i chwyta go od tyłu, ale nie udaje mu się go powstrzymać. Policjant odniósł obrażenia twarzy i rąk i także został poddany leczeniu w Atenach. Świadkami zdarzenia było wiele osób, które otaczały mężczyznę.

Tego rodzaju sceny aktów desperacji stają się czymś powszednim dla ludzi, którzy utknęli w obozach na greckich wyspach. Do wydarzenia doszło zaledwie trzy dni po tym, jak na terminalu pasażerskim w greckim porcie w Pireusie niedaleko Aten znaleziono ciało 25-letniego uchodźcy z Syrii, który się powiesił. Kryzys zdrowia psychicznego, który dotyka szczególnie ludzi na greckich wyspach i przed którym ostrzegają organizacje pomocowe (takie jak Save the Children), jest niewątpliwie powiązany z porażką polityki UE, przez którą ludzi więzi się w obozach, w odrzuceniu i strachu przed deportacją. Codzienne bycie świadkiem przemocy i rozpaczy traumatyzuje tych najwrażliwszych, dzieci, które często dokonują samookaleczeń lub nawet podejmują próby samobójcze.


Agencja ONZ ds. uchodźców podała dzisiaj, że jak dotąd swój kraj opuściło 5 milionów Syryjczyków. Kolejne miliony zostały przesiedlone wewnątrz kraju. Jak pisze Al Jazeera, w Turcji znajdują się obecnie niemal 3 miliony Syryjczyków, a od lutego tego roku przybyło ich już 47 000


IRAK

Potrzebni wolontariusze posiadający umiejętności medyczne/logistyczne/techniczne do udziału w najnowszej misji w północnym Iraku przez minimum dwa tygodnie.

Niesamowita grupa CADUS CREWING zmierza właśnie ze swoim mobilnym szpitalem na północ Iraku. Pierwszy zespół jest już gotowy do pracy. Będą oferować pomoc medyczną wszędzie tam, gdzie pojawi się zagrożenie. Szukają osób, które wejdą w skład kolejnych załóg na 2017 rok. Szukają specjalistów z dziedziny medycyny, tzn. lekarzy i lekarek, pielęgniarzy i pielęgniarek oraz personelu ratownictwa medycznego. Szukają także osób, które zajmą się kwestiami technologicznymi i logistycznymi. Chodzi o osoby dobrze znające się na technice i posiadające dryg do prac logistycznych. Inżynierów, techników, mechaników, strażaków… Może perspektywa pełnienia istotnej, ocalającej życia funkcji przemawia do Ciebie lub kogoś z Twoich znajomych? Masy może przynajmniej 2 tygodnie czasu, jesteś osobą elastyczną i pragnącą włączyć się w pomoc ludziom, którzy nie są jeszcze nawet w drodze do Europy? Zgłoszenie należy przesłać tutaj — pisze Calais Action.
Calais Action

WĘGRY

Najnowsze informacje nt. ośrodka detencyjnego

We wtorek po raz pierwszy rodziny ubiegające się o azyl, które wpuszczono do serbsko-węgierskiej strefy tranzytowej, nie zostały zabrane do otwartych obozów, a do obozów otoczonych drutem kolczastym. Nowe obozy nie są jednak jeszcze ukończone, więc ludzi trzyma się na razie na niewielkiej przestrzeni oddalonej od obozu, jak pisze Sirius.Help.

Uchodźcy czekający po stronie serbskiej nie do końca wiedzą co myśleć o tym, co ich niedługo czeka. Niektórzy boją się nowego prawa i obawiają o swoją przyszłość. Inni żartują, że zaczną się uczyć węgierskiego, skoro i tak będą musieli spędzić kilka miesięcy w węgierskiej strefie tranzytowej.

Sirius.Help

MigSzol Csoport solidaryzuje się z węgierskim Central European University, w obliczu wczoraj zaproponowanych w węgierskim parlamencie zmian w przepisach dotyczących szkolnictwa wyższego, które uniemożliwią uniwersytetowi prowadzenie dotychczasowych prac w Budapeszcie. CEU odpowiedział dziś, stwierdzając, że zaproponowane zmiany prawne uderzają bezpośrednio w CEU, mają więc charakter dyskryminujący i są nie do przyjęcia. Zachęcamy do wysłania listu poparcia.

Ataki na CEU uderzają mocno także w nas. Przez ponad półtora roku wraz z uniwersytetem współprowadziliśmy „Open Learning Initiative” (OLIve) [program weekendowych kursów dla uchodźców]. Od tamtej pory kilka europejskich uniwersytetów w całej Europie przyjęło ten sam model — model tworzenia przestrzeni dla doświadczenia wspólnotowego i dążenia do włączenia uchodźców w system edukacji wyższej. Wesprzyjmy CEU! — pisze MigSzol Csoport

GRECJA

Grecka policja podaje, że udało jej się uwolnić 23 migrantów, których przemytnicy mieli przetrzymywać w zamknięciu tak długo, aż ich rodziny zapłacą za nielegalną przeprawę z Turcji do Grecji. Według policji, 21 mężczyzn z Pakistanu i dwóch z Bangladeszu było w dobrym stanie mimo tego, że spędzili tydzień w romskim obozie w pobliżu Salonik, pisze Ekathimerini. Zatrzymano jedną z osób podejrzanych o sprawstwo, 26-letniego Greka.

Kos

Podaje się, że dziś rano o godz. 6:30 w hot spocie na Kos aresztowano od 60 do 70 osób i przeniesiono, jak się uważa, do nowego ośrodka deportacyjnego znajdującego się w pobliżu.


Na dwóch łodziach przybyło dziś z Turcji na Chios 68 osób. Według oficjalnych danych na Lesbos było dziś 46 nowych rejestracji, na Chios zaś 69, co w sumie daje 115 osób. Tylko w tym miesiącu przybyło ponad 1500 osób.

Potrzebni tłumacze arabskiego

Mobile Info Team, oddolna, finansowana crowdfundingowo inicjatywa, która zapewnia uchodźcom w Grecji wsparcie prawne oraz dostęp do informacji, szuka jednej lub dwóch godnych zaufania osób, które jako wolontariusze mogłyby zająć się tłumaczeniem u nich, gdy obecni tłumacze już wyjadą.

Organizacja ta powstała rok temu w obskurnym obozie granicznym, miasteczku namiotowym w Idomeni po tym, jak Macedonia zamknęła swoją granicę z Grecją. Dziesiątki tysięcy osób utknęły w Grecji, dlatego przez ostatni rok inicjatywa działała w kilkunastu obozach i w innych miejscach, dostarczając sprawdzone i godne zaufania informacje na temat procedur azylowych dosłownie tysiącom uchodźców. Jak mówią obecni wolontariusze, informacje i zrozumienie obecnej sytuacji są jednymi z najcenniejszych rzeczy, którą można ofiarować ludziom podczas tego kryzysu humanitarnego, dlatego wciąż chcemy wykonywać swoją pracę w tym zakresie. Praca ma charakter dość specjalistyczny, ale jest naprawdę ciekawa i satysfakcjonująca. Ich siedziba znajduje się w Salonikach, największym mieście północnej Grecji, ale często dojeżdżają w różne miejsca, by osobiście odwiedzić osoby, którym pomagają.

Poszukiwana osoba, która:
 — mówi i rozumie arabski i angielski na poziomie zaawansowanym;
 — ma wolne od lata 2017, bez żadnych zobowiązań związanych ze studiami/pracą;
 — może poświęcić na pracę z nami co najmniej kilka miesięcy (praca ma charakter specjalistyczny, dlatego wdrożenie się wymaga czasu);
 — jest komunikatywna; –
 ważne prawo jazdy byłoby także mile widziane. Wykształcenie prawnicze i doświadczenie w kwestiach prawa azylowego nie są niezbędne, choć oczywiście nie będą przeszkadzać!
W zamian możemy zaoferować:
 — naprawdę wyjątkowe doświadczenie;
 — darmowe zakwaterowanie (w czasem zatłoczonym, ale miłym mieszkaniu);
 — darmowe wyżywienie;
 — zwrot kosztów korzystania z greckiego numeru komórkowego;
 — szansę na osobiste włączenie się w działania pomocowe zamiast prostego przekazywania darowizn.

Jeśli chcesz pomóc, skontaktuj się z nimi mailowo na adres: mobileinfoteam@gmail.com


WŁOCHY

Proactiva Open Arms podaje, że do portu na Sycylii przybiło 400 osób, wśród których jest wiele ofiar tortur.


AUSTRIA

La Stampa podaje , że Austria wzmacnia kontrole pociągów przejeżdżających przez przełęcz Brenner na granicy z Włochami. W Brennersee powstaje osobny tor, który ma pozwolić na kontrolowanie wszystkich pociągów bez zakłócania ruchu na trasach międzynarodowych, ma też odciążyć stacje w Brenner i Inssbrucku, na których obecnie przeprowadzane są kontrole. Koszt inwestycji to ok. miliona euro, z czego jedną trzecią zapłacą austriackie linie kolejowe (OEBB). Przedstawiciele władz twierdzą, że bariera może zacząć działać „w dowolnej chwili”, jeśli zajdzie taka potrzeba.


Wielka Brytania

Kampania Stop Charter Flights — End Deportations (Zatrzymajmy samoloty czarterowe — skończmy z deportacjami) dotycząca masowych deportacji została przełożona na dzisiejszy wieczór (30.03).

W czwartkową noc aktywiści zablokowali wylot samolotu służącego do przeprowadzenia masowych deportacji. Home Office (brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych) przełożyło lot do Nigerii i Ghany na dzisiejszy wieczór. Dołącz do nas na stacji Tottenham Hale przy Jarrow Road o 19.30, skąd ruszymy w miejsce docelowe. Jeśli możesz, zabierz ze sobą rower — jednak większość ludzi będzie szła pieszo. W razie potrzeby zadzwoń pod numer: 07961848815.

SZWECJA

Jak dochodzi do deportacji

Blank Spot Project zdał sprawę z ostatniej akcji deportacyjnej w Szwecji. Jednej z deportowanych osób, Josefowi Moradiemu, tuż przed deportacją podano środki uspokajające. Nie mógł zabrać swoich rzeczy osobistych ani pieniędzy, które przyjaciele zebrali, by mógł zabrać je ze sobą do Kabulu. Reprezentująca go prawniczka, Margareta Wahlström, próbuje wyjaśnić, co dokładnie wydarzyło się w godzinach poprzedzających lot, ale wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi.

Gdy zadzwoniła do niego o godz. 16:00 w dniu deportacji, miała problemy z porozumieniem się z nim, bo mówił niewyraźnie i brzmiał nieswojo. Jej zdaniem personel zauważył, że Moradi przyjął dużą ilość tabletek, dlatego zamknięto go w jakimś pomieszczeniu, by mieć go na oku. Mężczyzna powiedział potem, że nie pamięta nic z momentu lotu i nie jest pewien, co stało się z jego rzeczami.

Wahlström próbowała się tego dowiedzieć, jednak bez skutku. Wiadomo jednak na pewno, że został deportowany i wylądował w Kabulu zupełnie bez niczego. Przez najbliższe dwa tygodnie ma zapewnione zakwaterowanie w Kabulu, po wyjściu stamtąd będzie już zostawiony sam sobie. Nie ma przy sobie nawet afgańskiego dowodu tożsamości.


UE

Grecki komisarz ds. migracji powiedział, że istnieją sposoby na skłonienie wszystkich państw członkowskich do wypełnienia zobowiązań w ramach programu relokacji uchodźców, pisze portal Keep Talking Greece. Avramopoulos powiedział, że UE posiada „narzędzia, środki i siłę” potrzebne do przekonania wszystkich członków do tego, by zastosowały się do zaleceń i że sprawa zostanie poddana ocenie do końca września.

„Jeśli do września nie zauważymy podejmowania konkretnych starań… Komisja Europejska nie zawaha się przed skorzystaniem z posiadanych uprawnień”, powiedział Avramopoulos podczas konferencji prasowej.

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

Like what you read? Give Witajcie w Europie a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.