PRZEGLĄD DNIA AYS, 4.10.2017: Sytuacja na północy Włoch pogarsza się

Włoscy wolontariusze wołają o pomoc / W niektórych greckich obozach ludzie wciąż śpią w namiotach, mimo że nadchodzi zima / MSF informują o przemocy na granicy ze strony unijnej policji / AYS spotyka się z przedstawicielami Komisji Europejskiej w sprawie doniesień o nielegalnych praktykach chorwackich władz / Wezwania o darowizny i wolontariuszy

Gorycja (Zdjęcie: Serena Visintin)

TEMAT DNIA Sytuacja na północy Włoch pogarsza się

Sytuacja na północy Włoch jest bardzo ciężka. Do Gorycji wciąż przybywają ludzie, co najmniej 5 do 15 osób dziennie pojawia się w miejscowym tunelu, jak podają wolontariusze. Lokalne władze zapewniają części z nich miejsce w różnych ośrodkach. Zawsze jednak pozostaje od 20 do 50 uchodźców, którzy śpią w miejscu pokazanym na zdjęciu. W innym, podobnym miejscu śpi jeszcze inna grupa. Nie ustają roszady wśród znajdujących się tu ludzi. Zazwyczaj jest to przejście z ulicy do schroniska Cartitasu, do Hub, CAS lub Cara di Gradisca, i jeśli tylko wszystko idzie zgodnie ze zwyczajnym rytmem, dana osoba śpi na ulicy co najmniej 5 nocy. Są także osoby, które utraciły prawo do swojego zakwaterowania (rezygnując z uczestnictwa w którymś z państwowych programów lub z innych powodów), i przez to śpią tylko na ulicy.

Miejscowi wolontariusze wołają o wsparcie:

Koce, śpiwory, karimaty, ręczniki
Lekarstwa, takie jak aspiryna, paracetamol i środki przeciwbólowe
ŻYWNOŚĆ — ryż Basmati, sos pomidorowy, olej roślinny, przyprawy, chili, rośliny strączkowe (ciecierzyca, groch, soczewica…), warzywa (cebula, czosnek, pomidory itp.), ser, owoce (banany, jabłka itp.), chleb, tuńczyk, kurczak, jajka, czarna i zielona herbata, cukier, mleko, mąka, bułki słodkie, ciastka, napoje.
BUTY — najlepiej trampki (męskie) w rozmiarach: 40–41–42–43–44–45
ŚRODKI HIGIENY — pasta do zębów, szczoteczki do zębów, krem do golenia, maszynki do golenia, mydło, szampony
UBRANIA — ubrania zimowe (męskie) w rozmiarach S — M — L, bluzy, dżinsy, spodnie, koszulki, kurtki, bokserki (rozmiary S-M-L), skarpetki.
Plecaki, walizki na kółkach

Jedna grupa wolontariuszy rano rozdaje mleko i ciastka, często rozdaje też ciepłe posiłki w lesie w okolicy Gorycji i Gradisca. Inna grupa zapewnia posiłek wieczorny, ale nie zawsze starcza go dla wszystkich.

Opieka zdrowotna w rejonie Gorycji:

Na miejscu wolontaryjnie działają sanitariusze i sanitariuszki, którzy opatrują rany i udzielają pomocy przy problemach zdrowotnych, w poważniejszych przypadkach ludzi zabiera się do placówki Czerwonego Krzyża. Czerwony Krzyż znajduje się przy Via Codelli 9 w Gorycji. Placówka jest otwierana dwa dni w tygodniu, we wtorki i czwartki rano, w celu przeprowadzania ogólnych badań. Uchodźcy mogą iść tam sami lub w towarzystwie wolontariuszy. W najgorszych przypadkach chorych zabiera się do szpitala.

Wolontariusze i niezależne pielęgniarki odwiedzają migrantów śpiących w tunelu (niekoniecznie są to osoby powiązane z Czerwonym Krzyżem). Ostatnio osobie chorej na epilepsję udało się dostać do Hubu (San Rocco) po 5 dniach starań. Czerwony Krzyż dotąd ani razu nie przyszedł do ludzi śpiących w tunelu.

Niestety, jak podają źródła, większością chorób zakaźnych, takich jak wszy, wysypka i grzybica, ludzie zarażają się w dormitoriach, za które odpowiada Caritas.

ALTRA VOCE to jedna z grup wolontariuszy działających w tej okolicy. Dostępna jest też lista linków do grup zajmujących się wspieraniem uchodźców w rejonie Friuli oraz do kilku innych inicjatyw. Jeśli możesz pomóc, skontaktuj sie z miejscowymi wolontariuszami, aby skoordynować działania, tak żeby były one wszystkie tak efektywne, jak tylko to możliwe.

(Zdjęcie od anonimowych wolontariuszy)


LIBIA

W ciągu ostatnich kilku dni libijska straż przybrzeżna uratowała dwie łodzie w sytuacji krytycznej w pobliżu wybrzeża Garabulli w Trypolitanii. 215 osób, które znalazły się na pokładzie, w tym wiele dzieci, kobiet i osób starszych zabrano z powrotem do Trypolisu, jak informuje InfoMigrants. 
Podaje się, że każda z tych osób zapłaciła od 1000 do 3000 euro za miejsce na łodzi, wszystkich miano przewieźć do ośrodka detencyjnego w Tajurze.

GRECJA

Nowo przybyli

Na północnym wybrzeżu Lesbos pojawiła się łódź z 33 osobami na pokładzie wczoraj wieczorem ok. 22.00.

Około północy naprzeciw Farmakonisi przechwycono jedną łódkę z 46 uchodźcami na pokładzie.

Na innym statku, który przybił do Leros, było także 46 osób.

Chios

Większość organizacji wycofuje się z wyspy — o ile dotąd się nie wycofały, ośrodki są zamykane, niezależni wolontariusze zostają w terenie.

„Obóz Suda jest prawie pusty. Vial jest przepełniony, w pobliżu trzeba było rozstawić namioty. Rzadziej jeździ autobus łączący Vial z miastem; mówi się, że do końca roku połączenia mają zostać całkowicie zlikwidowane. 
A zatem uchodźców upchnięto z dala od miasta; wszelkie źródła dochodu i wsparcia są w mieście, ale odebrano dostęp do nich przez brak transportu; wolontariuszom i organizacjom nie wolno wchodzić na teren obozu Vial — większości nie pozwala się też na prowadzenie dystrybucji w pobliżu obozu. 
Tymczasem wciąż przybywają kolejni ludzie”.

(Zrzut ekranu z nagrania CESRT)

Derweni — wizja kolejnej zimy spędzonej pod namiotami

Skrajne temperatury, ekstremalne warunki życiowe, problemy ze zdrowiem psychicznym…

W obozie, który miano zamykać, wzrosła znów liczba uchodźców. 
Mimo obietnic greckich urzędników, że obóz Derweni zostanie zamknięty wiosną tego roku, jest on wciąż otwarty, a ludzie mieszkają w namiotach. Derweni to najwyraźniej jedyny tego typu obóz na terenie Grecji kontynentalnej.

Stan na połowę września to: 210 mieszkańców obozu, w tym 10 rodzin, a w nich w sumie 18 kobiet i 23 dzieci, podaje Refugee Support Agean.

Mieszkający tam obecnie uchodźcy obawiają się, że rosnąca liczba mieszkańców może wkrótce oznaczać dla nich kłopoty, warunki życiowe są bowiem już kiepskie, a wiele osób cierpi na problemy psychologiczne. W dodatku infrastruktura sanitarna jest już niewystarczająca, mimo niedawno czynionych wysiłków, by naprawić popsute toalety i zainstalować nowe. Uchodźcy powiedzieli nam, że zwykle brakuje ciepłej wody, a jest to tym większy problem, że zbliża się zima.

Przeczytaj pełną historię na temat sytuacji w Derweni tutaj

Procedura azylowa — tłumaczenie

Mobile Info Team opublikowało informacje na temat tego, jak istotna jest dobra komunikacja w tłumaczem, który zajmuje się daną sprawą azylową. Tekst w innych językach dostępny jest tutaj.

Właściwie najważniejszą częścią procedury azylowej jest główne przesłuchanie azylowe (wywiad statusowy). W ciągu najbliższych tygodni zbierzemy przydatne porady na temat ważnych elementów tego przesłuchania.
Jedną z najważniejszych osób w trakcie wywiadu, poza samym urzędnikiem azylowym, jest twój tłumacz. Niezbędne jest upewnienie się przed rozpoczęciem wywiadu, że tłumacz rozumie ciebie i twój akcent, a ty rozumiesz jego czy ją. Należy jasno przekazać tłumaczce czy tłumaczowi, że jeśli nie zrozumie czegoś, co mówisz, powinna/powinien dopytać cię o to zamiast domyślać się, co zostało powiedziane. Upewnij się także, że tłumacz/tłumaczka przekłada wszystko, co mówisz, a nie tylko streszcza twoją wypowiedź. Jeśli wydaje ci się, że nie rozumiecie się z tłumaczem lub że tłumaczenie twoich słów jest niepoprawne, powiedz o tym urzędnikowi azylowemu. 
Zawsze masz prawo poprosić o innego tłumacza/tłumaczkę.

Tłumacze poszukiwani

InterVolve potrzebuje w swoim zespole osób mówiących po arabsku, sorani oraz kurmanji, by pracowały razem z nimi w społecznościach z obozu Larissa-Koutsochero.

Szukamy osób, które mogą pomóc w tłumaczeniach pisemnych i ustnych, a także wesprzeć nasze projekty nauczania dorosłych, angażowania społeczności i integracji oraz ułatwić prowadzenie działań dla kobiet i dzieci, jak również prowadzenie dystrybucji.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, jak można się zgłosić, kliknij ten link.

SERBIA

Nie ustaje przemoc policji granicznej UE

Wciąż podajemy informacje o przemocy policyjnej ze strony władz chorwackich w obszarach granicznych z Serbią i nie tylko, przekazując sprawozdania od innych wolontariuszy i dzieląc się opowieściami tych, którzy na własnej skórze doświadczyli tych okropnych działań.

Niestety jednak te praktyki nie tylko były wciąż podtrzymywane przez stróżów prawa, ale wręcz stały się standardem, na który wszyscy najwyraźniej się już uodpornili.

Lekarze bez Granic w Serbii piszą, że byli świadkami przemocy, która ciągle dotyka dzieci i młodych ludzi ze strony władz granicznych i policji krajów członkowskich Unii Europejskiej na granicach Serbii z Węgrami, Bułgarią i Chorwacją. To, czego się dowiedzieli, zebrano w nowym raporcie zatytułowanym Rozgrywki przemocy. Raport oparty jest na danych medycznych, w tym psychiatrycznych, a także zeznaniach młodych pacjentów MSF, którzy podawali szczegóły aktów przemocy, do których tak często dochodzi na terenach przygranicznych.

„Dla dzieci i młodzieży próbującej opuścić dziś Serbię, przemoc jest stałym czynnikiem, a większość tej przemocy dokonywana jest przez policję graniczną krajów członkowskich UE — Stephane Moissaing, Dyrektor misji MSF w Serbii
„Przez ponad rok nasze lekarki i pielęgniarki ciągle na nowo wysłuchiwały tej samej, powtarzającej się historii — o pobiciach młodych ludzi, ich poniżaniu, napuszczaniu na nich psów, gdy ci podejmowali desperackie próby wyruszania w dalszą drogę.
To wstyd, że kraje członkowskie Unii celowo używają przemocy, by uniemożliwić dzieciom i młodym ludziom ubieganie się o azyl w Unii Europejskiej” — mówi Stephane Moissaing. „Dzieciaków nie skłania to do poddania się, a przy tym powoduje znaczne szkody, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, zwiększając ich bezbronność i wpychając je w ramiona przemytników, z którymi Unia Europejska i jej kraje członkowskie, jak się twierdzi, walczą.

CHORWACJA

Komisja Europejska spotkała się z AYS i CMS w związku z najnowszym raportem

Dziś w Zagrzebiu AYS i CMS spotkały się z przedstawicielami DG Migration and Home Affairs. Spotkanie zainicjowała Komisja po przeczytniu raportu na temat bezprawnych praktyk Chorwackiego ministerstwa spraw wewnętrznych oraz agencji wywiadowczej (SOA), które wydały co najmniej 44 odmowne decyzje azylowe wobec osób ubiegających się o azyl z Syrii i Iraku, w tym małych dzieci.

Decyzje poparto pozbawioną wyjaśnień opinią SOA, według której stanowiły one zagrożenie dla bezpieczeństwa i w której powołano się na artykuł 41 Ustawy o Bezpieczeństwie Narodowym, który ma, zgodnie z interpretacją autorów opinii, przewidywać prawo SOA do niepodawania uzasadnień własnych twierdzeń. Ponieważ dokumenty mają status TAJNYCH, prawnicy osób ubiegających się o azyl nie mają do nich dostępu, nie mogą zatem właściwie odwołać się od tych decyzji. Sąd administracyjny w Zagrzebiu anulował te decyzje ministerstwa we wszystkich przypadkach, w których zwrócono się do niego, że decyzje były pozbawione podstaw. Jednak zamiast przyznać przy tym azyl w oparciu o posiadane informacje (we wszystkich przypadkach, które spełniały odpowiednie warunki), sąd skierował te sprawy z powrotem do ministerstwa/służb. Wszystkie osoby, których dotknęły te arbitralne decyzje, to deportowani na mocy procedury dublińskiej. 
Czekamy teraz na reakcję Komisji na te praktyki.

WĘGRY

Komisja Europejska przesłała popartą uzasadnieniem opinię na temat węgierskich przepisów dotyczących organizacji pozarządowych, po tym jak 14 lipca wystosowała list z formalnym ostrzeżeniem w tej sprawie. Komisja postanowiła wszcząć procedury prawne przeciw Węgrom w związku z niewypełnianiem postanowień Traktatu w kwestii wolnego przepływu kapitału — węgierska ustawa o organizacjach pozarządowych dyskryminuje bowiem pośrednio i nieproporcjonalnie ogranicza darowizny z zagranicy przekazywane do organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Twierdzi także, że Węgry pogwałciły w ten sposób wolność zrzeszania się oraz prawo do ochrony życia prywatnego i danych osobowych, które zapisane są w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej

Like what you read? Give Witajcie w Europie a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.