PRZEGLĄD DNIA AYS, 7.05.2017: Około 6000 osób uratowanych na morzu

Zmniejszenie liczby relokacji z Grecji w kwietniu / Baraki w Belgradzie wkrótce do wyburzenia / Samobójstwo w Mediolanie / EU planuje deportacje do Iraku

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-07-05-17-about-6000-people-rescued-at-sea-b6fc6c8c6d2f

Zdjęcie: SOS MEDITERRANEE France

Temat dnia

Od piątku do soboty włoska straż przybrzeżna koordynowała kilkanaście akcji ratowniczych, w których brały udział oddziały marynarki, straż przybrzeżna, unijna agencja Frontex, organizacje pozarządowe, statki oraz rybacy. Wspólnie udało się uratować około 6000 uchodźców. Według IOM-u połowa osób została uratowana w piątek, 371 osób uratowali rybacy na wybrzeżu Libanu, niedaleko miasta Zuwara. Sobota była równie intensywna, załogi ciężko pracowały, by zapewnić wszystkim szybki transfer i kontynuować ratowanie pozostałych. Nie zawsze było to możliwe z uwagi na brak zasobów. Libijskie wybrzeże także brało udział w akcji ratowniczej, udzielając pomocy 170 uchodźcom w Trypolisie, nie udało im się jednak pomóc pozostałym grupom. Sea-Watch to jedna z organizacji, która była zaangażowana w akcję ratowniczą w weekend, jej członkowie byli sfrustrowani faktem, że mimo ich ciężkiej pracy nie udało się pomóc każdemu.

Zdjęcie: Sea-Watch

Dzięki małemu samolotowi Moonbird organizacji udało się zauważyć wiele łódek, ale pomoc im wszystkim ich przerosła, tak wypowiadali się członkowie organizacji w sobotę:

Uczucie frustracji, gdy nie możesz pomóc tym, którzy tego potrzebują. Dziś #Moonbird zarejestrował 20 łódek w potrzebie. Mając tylko 274 osób w zespole #SeaWatch2 nie może patrolować i udzielać pomocy.

Organizacja przekazała również informacje o kolejnych osobach, którym nadal grozi niebezpieczeństwo na morzu, dostrzegli oni 8 łódek, którym nie udzielono jeszcze pomocy, na pokładzie jest prawdopodobnie ponad 1000 osób, a pogoda się pogarsza. Mamy nadzieję, że łodzie te ostatecznie otrzymały pomoc, liczymy, że niebawem dostaniemy o nich informacje.

Sea Watch krytycznie wyraziła się o braku wsparcia ze strony Unii Europejskiej, organizacja obawia się, że konsekwencje unijnej polityki kolejny raz będą tragiczne.

Organizacja MSF Sea również włączyła się w działania i we współpracy z Sea Watch udzieliła pomocy setkom uchodźców, zabierając ich na stały ląd we Włoszech. Akcja ratownicza była bardzo trudna ze względu na ciężkie warunki na morzu, ale według doniesień stan wszystkich uratowanych był dobry.

Zdjęcie: MSF Sea
Zdjęcie: MSF Sea — Po drugim transferze od @seawatchcrew na pokładzie #Prudence znajduje się teraz 572 mężczyzn, kobiet i dzieci. Całe szczęście wszyscy są bezpieczni.

Turcja

Kryzys migracyjny i przemieszczanie się ludzi z pewnością się nie skończyły. Wiele osób nadal stara się opuścić Syrię uciekając przed wojną. W sobotę ponad 1036 osób zostało zatrzymanych, gdy usiłowali nielegalnie przekroczyć granice i dostać się do Turcji. 1000 osób starało się przedostać z Syrii, 10 osób zostało zatrzymanych uciekając z Iraku do Turcji. Niektórzy uchodźcy zostali też zatrzymani na greckiej i bułgarskiej granicy.


Grecja

Mobile Info Team dla uchodźców w Grecji opublikował statystyki relokacji z kwietnia, dane nie napawają optymizmem.

W kwietniu liczba aplikacji o relokację do innego kraju wyniosła 1200. To mniej niż w marcu, kiedy to padła rekordowa liczba 1600 transferów, kwietniowe dane podobne są do tych z lutego. Z drugiej strony liczba miejsc udostępnionych przez inne kraje wzrosła. W zeszłym miesiącu Grecja otrzymała 2300 udostępnionych miejsc. To ważne informacje, ponieważ pokazują, które kraje otrzymają aplikacje relokacyjne i będą podejmować decyzje w ich sprawie. Kraje, które udostępniły miejsca między 2 kwietnia a 30 kwietnia tego roku to między innymi: Szwecja (1150), Niemcy (500), Szwajcaria (180), Holandia (100), Irlandia (100), Finlandia (100), Belgia (65), Cypr (50), Litwa (50), Słowenia (35), Malta (20), Rumunia (20) i Łotwa (14). Najbardziej zaskakująca jest prawdopodobnie wysoka liczba miejsc udostępniona przez Szwecję (1150). Szwecja zaakceptowała już 150 aplikacji, które przesłano w kwietniu bez odrzucenia żadnej z nich. Więcej informacji można uzyskać pod tym adresem: https://drive.google.com/drive/folders/0B6Da1eGN7WCjUGItSUhfeTNwcWc

Lesbos

Wiadomo o złych warunkach w ośrodku dla nielegalnych imigrantów w Morii, ale oprócz złych warunków brakuje także podstawowych produktów, takich jak leki. Z uwagi na fakt, że na wyspie utknęło tysiące ludzi, zasoby szybko się kończą i ludzie muszą czasami czekać miesiącami na pomoc, pozbawieni koniecznej opieki medycznej, co prowadzi do pogorszenia ich stanu. Zainabiyya zajmuje się ciężkimi przypadkami, pracując z dostępnymi procedurami oraz sprawdzając nowe możliwości współpracy z placówkami medycznymi na kontynencie. Dzięki donacją finansują oni opiekę medyczną wielu osób, których stan jest ciężki, kupują także leki i opłacają testy diagnostyczne.

Możesz wesprzeć ich pracę, która pozwoli uchodźcom przenieść się do Aten, gdzie będą mogli otrzymać odpowiednią pomoc, lub do bardziej odpowiednich schronisk, gdzie warunki i pomoc medyczna są nieco lepsze, i gdzie ich stan zdrowia będzie widoczny dla ekspertów decydujących w sprawie przyznania azylu. Prosimy o wsparcie pod tym adresem.

Kontynent

Kathimerini donosi, że minister edukacji zaprezentuje, w ciągu najbliższych dni, rządowy projekt włączenia dzieci uchodźców do publicznego systemu edukacji.

Około 2.500 uchodźców uczęszcza już na lekcje w 115 szkołach łącznie. Takie są oficjalne dane, ale opozycja Nowa Demokracja poprosiła ministra o wyjaśnienie, dlaczego tylko część z docelowej grupy 7000 dzieci zostało zapisane do szkół oraz do jakiego stopnia unijne środki zostały wykorzystane biorąc pod uwagę opóźnienia w realizacji projektu. Opozycja wyraziła także zaniepokojenie tym, jak zaangażowane są w to organizacje pozarządowe oraz faktem rosnącej liczby niepełnoletnich uchodźców bez opieki w Grecji, dla których brakuje odpowiedniej pomocy.

W Salonikach rusza kurs nauczycielski dla tych, którzy chcieliby pomóc w programach edukacyjnych dla uchodźców. Kurs głównie skupia się na nauce języka angielskiego, ale zgłoszony może być każdy przedmiot, jedyny wymóg realizacji to możliwość przeprowadzenia go w języku angielskim. Osoby zainteresowane proszone są o rejestrację do 9 maja na teachertraining.thess@gmail.com. W przypadku osób zainteresowanych zbliżającym się kursem lecz niemogących wziąć w nim udziału prosimy — zostańmy w kontakcie.

Szczegóły:

miejsce: Centrum Socjalne Steki, Saloniki, ul. Ermou 23, 2 piętro

termin: czwartek, 11 maja — niedziela, 14 maja

godziny: czwartek/piątek: 19:30–21:30; sobota/niedziela: 17:00–19:00

Będzie również kurs on line dla nauczycieli angielskiego w obozie Laviro, Organisation Earth rekrutuje na terenie Aten. Jeśli jesteś zainteresowany, zgłoś się tutaj.

W obozie północnym w Aleksandrii kuchnia wojskowa zostanie zamknięta, w związku z czym działalność grupy Refugee Support Greece jest bardziej potrzebna, niż kiedykolwiek wcześniej. Z pomocą Aslama Obaida, który ofiarował piece do wypieku syryjskiego chleba, otworzyli małą piekarnię, dzięki czemu mieszkańcy obozu mogą wypiekać swój własny chleb. Grupa dostarcza wszystkie produkty, jednak ze względu na duże zapotrzebowanie w tej chwili pilnie potrzebnych jest więcej pieców, więc bardzo prosimy o wsparcie projektu tutaj.

W północnej Grecji w Salonikach nowy projekt nazwany TruckShop — Social-Shop jest prawie gotowy do uruchomienia. Program finansowy działa dobrze, jednak produkty nieżywnościowe, jak np. nowe ubrania, są ciągle dla wielu niedostępne z powodu ceny, więc wolontariusze mają nadzieję, że ten bezpłatny sklep będzie promował niezależność, a także zapełniał luki programu finansowego. Jeśli chcesz wspomóc pracę tej grupy, zaglądnij tutaj.

Zdjęcie: TruckShop

Organizacja Advocates Abroad właśnie ogłosiła otwarcie nowego biura w Atenach. Znajduje się ono na ul.Lagoumitzi 24, lokal nr 207 i jest otwarte w godzinach 8:00–19:00 z tłumaczami dostępnymi na miejscu i on line. Pomoc prawna Greek lawyers’ legal aid clinic jest również dostępna we środy rano w godz: 10:30 -13:30. Kontakt: +30 694 888 3150 oraz cases@advocatesabroad.org dla Grecji kontynentalnej oraz wysp.

Pojawiły się doniesienia od wolontariuszy pracujących terenowo o małych dzieciach mieszkających w opuszczonej fabryce w Patras, gdzie znajduje się port, z które ma połączenie promowe z Włochami i poprzez które dzieci te muszą samotnie podróżować próbując dotrzeć do Europy Zachodniej i wtedy aplikować o połączenie z rodziną. Z doniesień wynika, że w takiej sytuacji znajdują się dzieci nawet w wieku 6 lat, co, oczywiście stwarza dla nich ogromne niebezpieczeństwo.


Serbia

Urząd d.s. Uchodźców i Migracji Republiki Serbskiej dzisiaj powiedział wolontariuszom, że baraki w centrum Belgradu, w których mieszkają uchodźcy, za 20 dni zostaną wyburzone.

Aby praca przebiegła łatwiej, zapytali o możliwość współpracy z wolontariuszami i NGO-sami. Jak mówią, plan zakłada rejestrację i wypełnianie wniosków o azyl dla wszystkich mieszkańców i umieszczenie ich w obozach, chociaż jest prawdopodobne, że wielu uchodźców nie zaakceptuje takiego losu.

Tyły baraków — zdjęcie: No Name Kitchen

W tym samym czasie wolontariusze kontynuują swoją pracę mającą na celu poprawę warunków mieszkańców baraków, a grupa SoulWelders kontynuowała prace nad ulepszeniem prysznica i zainstalowała 3 tygodnie temu rampy, przez co ciężarówka ma dużo lepsze warunki do zrobienia odpływów wodnych. We współpracy z grupą Help-Na świadczą również usługi zdrowotne wśród osób biorących prysznic.

Zdjęcie: SoulWelders
Zdjęcie: SoulWelders

Niemcy

Zostały opublikowane statystyki odnośnie sytuacji uchodźców pod względem warunków zamieszkania, a rezultaty pokazują, że wciąż jest wiele do zrobienia w celu zapewnienia przyzwoitych warunków dla wielu osób w kraju.

Okazuje się, że 15 000 uchodźców w Niemczech wciąż żyje w tymczasowych schronieniach, najwięcej osób w Berlinie — 13 400. Kolejne 2100 wciąż żyje w niepewnych miejscach, jak sale gimnastyczne lub inne duże przestrzenie pozbawione prywatności. W ubiegłym roku 80 000 osób — a prawdopodobnie nawet więcej, gdyż nie wszystkie wyjazdy są oficjalnie zanotowane — opuściło Niemcy, a 25 000 zostało deportowanych.


Francja

Calais Migrant Solidarity podaje nowe informacje dotyczące sytuacji w Calais, która wciąż jest niezwykle trudna.

Wielu ludzi śpi w mieście i zatrzymuje się w ciągu dnia w miejskich parkach. Imigranci w Calais są coraz liczniejsi, nikt dokładnie nie wie, ilu ich jest, ale zdecydowanie dobrze ponad 500, wciąż przyjeżdżają nowe kobiety i dzieci, wciąż nie ma miejsc noclegowych, ludzie śpią po prostu na zewnątrz, bez namiotów, gdyż policja usuwa każdy namiot, który znajdzie. Nie ma pryszniców, a policja wciąż utrudnia dystrybucję żywności. Kobiety i dzieci znajdują schronienie u wolontariuszy i lokalnych działaczy antyrasistowskich, jednak przy zwiększającej się ich liczbie jest to coraz trudniejsze. Liczne dzieci bez opieki śpią w lesie, łącznie z chłopcami w wieku poniżej 15 lat, których ściga policja, zdarza się, że ktoś im pryska gazem pieprzowym w twarz, gdy śpią lub gdy próbują przejść, lub bije po nogach tak, że nie mogą biec i nie mogą już dłużej próbować.
Zdjęcie: Calais Migrant Solidarity (No Borders)

Włochy

Nieżywy mężczyzna został znaleziony dziś rano w Mediolanie na terenie stacji. Popełnił samobójstwo, kładąc się na torach. Został znaleziony przez policję niedaleko od centrum rejestracji i został opisany jako 31-latek, pochodzący z Mali, przebywający we Włoszech od półtora roku.

Burmistrz skomentował to wydarzenie mówiąc, że kwestią absolutnie priorytetową jest wzmacnianie sieci interwencji socjalnych w państwie, co brzmi raczej ironicznie, jako że zaledwie kilka dni przed tragedią „Hub” przestał rejestrować i udzielać schronienia nowym przybyszom.

Grupa Feltrinelli i stowarzyszenie Razzismo Brutta Storia (Rasizm brzydka historia) podjęli wspaniałą inicjatywę wsparcia przewodnika dla migrantów „Witajcie we Włoszech” utworzonego przez sieć Welcome to Europe, drukując 20 000 egzemplarzy i rozdając je za darmo w sklepach Feltrinelli w 17 włoskich miastach. Niektóre z egzemplarzy zostaną przekazane aktywistom z CarovaneMigranti, którzy będą je dystrybuować podczas swojej podróży przez Włochy od 13 do 28 maja.

Można ściągnąć nowe przewodniki w następujących wersjach językowych: włoski, angielski, francuski i arabski.

Ruszyła nowa darmowa pomoc medyczna w Neapolu.


Wsparcie

Można łatwo zasilić kredyt telefoniczny dla uchodźców daleko stąd po prostu postępując według instrukcji:

zdjęcie: Phone Credit For Refugees

UE

Wczoraj zostało ogłoszone przez urzędników UE, że kraje członkowskie właśnie dyskutują nad siłową deportacją uchodźców z Iraku do ich ojczystego kraju. Według doniesień we środę odbyło się spotkanie dotyczące tego zagadnienia. Ambasador UE w Iraku powiedział również, że kraje UE chcą zapobiec powrotom i będą pracować nad planem ograniczenia powrotów z rządem Iraku.

W tym samym czasie, zgodnie z informacjami podanymi przez Międzynarodową Federację Uchodźców z Iraku (IFIR), dziesiątki uchodźców w Wielkiej Brytanii i USA są, jak mówią, przygotowywani do deportacji z powrotem do szarganego wojną Iraku, mimo niebezpiecznej sytuacji w tym kraju. Również pewne dane Bureau of Investigative Journalists pokazują, że ponad 600 Irakijczyków-uchodźców, którzy spędzili dzieciństwo w Wielkiej Brytanii, zostanie deportowanych, jeśli ukończyli 18 lat wcześniej niż w ciągu minionych 9 lat.

W tym samym temacie — pojawiła się informacja, że również Niemcy od 8 maja rozpoczną deportację uchodźców z Senegalu, co pokazuje jasno rosnącą tendencję do deportacji w Unii Europejskiej.


Pragniemy przekazać jak najdokładniejsze doniesienia z terenu, co jest możliwe dzięki współpracy i uczciwości, zatem, jeśli cokolwiek, co przeczytałeś, nie jest zgodne z prawdą, prosimy daj nam o tym znać. Jeśli cokolwiek chciałbyś udostępnić — skontaktuj się z nami przez Facebooka lub napisz: areyousyrious@gmail.com

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Wiadomości AYS? PL’s story.