PRZEGLĄD DNIA AYS, 8.05.2017: W ten weekend przez morze przeprawiło się 6000 osób, co najmniej 193 zginęły

Nieznane wcześniej nagranie z wezwań o pomoc z łodzi tonącej na Morzu Śródziemnym w 2013 roku / Rozpoczęła się ewakuacja bojowników z Barzy / Aktualne informacje o planowanych wyburzeniach baraków w Belgradzie / Grupa prawicowców zaatakowała manifestację solidarnościową w Sztokholmie / Informacje z Grecji i inne

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-08-05-17-6000-arrivals-by-sea-this-weekend-at-least-193-lives-lost-7c8e127f4c53

Źródło: Sea-Watch

Morze Śródziemne w miniony weekend

W miniony weekend na Morze Śródziemne pochłonęło co najmniej 193 istnienia ludzkie. 245 migrujących nie odnaleziono, między innymi kobiety w ciąży, która zmarła, oczekując na podróż z Libii, podaje IlFattoQuotidiano, dodając, że od początku roku odnotowano 43 245 przybyszów, w tym 6000 tylko przez ten weekend, co oznacza wzrost o 40% w porównaniu z 2016 rokiem. Zatonęły dwie łodzie — na pierwszej z nich zginęło 80 osób, po drugiej katastrofie, do której doszło wczoraj, 113 jest zaginionych, 7 przetrwało i zostało zabranych z powrotem do Libii, 11 ciał zostało wyrzuconych na brzeg przez morze. Wśród nich było ciało noworodka, podaje Reuters. Wielu z uratowanych nosi na sobie ślady tortur, którym poddawano ich w Libii.

Nie licząc ostatnich wypadków, w tym roku podczas próby przedostania się z północnej Afryki do Włoch zginęło jak dotąd co najmniej 1150 osób, kryzys prawa i porządku publicznego umożliwia bowiem przemytnikom ludzi bezkarne działanie.

Wysoki Komisarz ds. Uchodźców (UNHCR), Filippo Grandi, z niedowierzaniem komentował zauważalne w miniony weekend nasilenie się przemocy stosowanej przez przemytników. Grandi powiedział, że „przemoc, której dopuszczali się niektórzy przemytnicy, głęboko go zszokowała”, jak gdyby tak zadziwiające było stosowanie przemocy przez tych, którzy wykorzystują ludzi.

ONZ-owska agencja ds. uchodźców stanęła jednak w obronie prywatnych grup ratujących ludzi na Morzu Śródziemnym, gdy niektóre z nich stały się celem bezwstydnych oskarżeń włoskiej prawicy o współpracę z przemytnikami z Libii. DW wskazuje, że partia rządząca — włoska Partia Demokratyczna — oraz Komisja Europejska także broniły organizacji pozarządowych.

UNHCR zaktualizował dane dot. liczb osób przybyłych do Europy przez morze w 2017 roku oraz tych, którzy w drodze zmarły lub zaginęły — przedstawione są na infografice (pdf).

Przez morze przybyło:
30 617 osób w 1. kwartale 2017 r.
171 132 w 1. kwartale 2016 r.
361 709 w 2016
1 015 078 w 2015
Zmarło lub zaginęło:
836 osób w 1. kwartale 2017 r.
732 w 1. kwartale 2016 r.
5096 w 2016 r.
3771 w 2015 r.

„Wezwij Maltę”

Poniżej zamieszczone jest nagranie, które ujrzało światło dzienne dopiero dzisiaj, po publikacji włoskiej gazety „L’Espresso”. Słychać na nim syryjskiego lekarza wzywającego włoską straż przybrzeżną oraz uporczywe odpowiedzi władz włoskich, by „wezwał Maltę”, mimo że włoski statek patrolowy znajdował się jedynie kilka mil od miejsca zdarzenia. Do incydentu doszło w 2013 roku, oficjalne postępowanie w sprawie zatonięcia ma dopiero zostać przeprowadzone. Według L’Espresso na pokładzie było 268 osób, w tym 60 dzieci. Wrócimy do tej sprawy, gdy pojawią się oficjalne oświadczenia władz.


SYRIA

Agencja Reuters podaje, że dziś, w ramach układu z rządem, rozpoczęła się ewakuacja bojowników z Barzy do kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib w północno-zachodniej części Syrii. Białe Hełmy i pozostały personel medyczny zorganizowały protest na obszarze prowincji Hama:

Jednostki obrony cywilnej na wyzwolonych terenach zorganizowały dziś protest, domagając się zaprzestania uderzających w obronę cywilną i ośrodki medyczne działań militarnych, prowadzonych przez siły Assada i jego sojuszników. Główny slogan brzmiał „Dość bombardowania szpitali, zmiłujcie się nad dziećmi, pozwólcie nam żyć”, wzywano też społeczność międzynarodową, by wzięła odpowiedzialność za doprowadzenie do zaprzestania bombardowań Syryjczyków. Sprawozdanie Mostafy Abo Araba, 7.05.2017

Jak podaje DW, rząd Syryjski nie przyjął pomysłu, by siły pokojowe ONZ patrolowały cztery strefy bezpieczeństwa w kraju. Syryjski minister spraw zagranicznych, Walid al-Moallem, powiedział, że jest „za wcześnie”, by mówić o tym, czy układ między Rosją, Turcją i Iranem o utworzeniu stref bezpieczeństwa.

GRECJA

Mobile Info Team opublikował przydatne informacje (po angielsku i arabsku) na temat tego, co należy robić, gdy nie ma się dokumentów udowadniających powiązania rodzinne (patrz tutaj) i o tym jak starać się o łączenie rodzin między Grecją a Niemcami (patrz tutaj).

Leros — atakujący aresztowani

RSA podaje, że po licznych rasistowskich atakach na uchodźców i migrantów, do których doszło w zeszłym tygodniu na Leros, aresztowano 8 osób.

Lesbos

Najświeższe informacje o „House of Humanity” [Domu człowieczeństwa]

House of Humanity to projekt, którego celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla uchodźców na Lesbos w Grecji. „Wynajęliśmy przestrzeń o powierzchni ok. 1850 metrów kwadratowych, w momencie jego otwarcia dziennie jesteśmy w stanie obsłużyć 550 UCHODŹCÓW syryjskich, irackich, kurdyjskich, jezydzkich, afgańskich, palestyńskich, afrykańskich i pakistańskich”, jak napisali. Teraz dają znać, jakie poczynili postępy, co można zobaczyć także w opublikowanym dziś filmiku .

Ponad 1500 wieszaków poszło na powieszenie ubrań w sklepie z ubraniami, który ma przywrócić uchodźcom godność przez zmianę sposobu udzielania pomocy.
 Supermarket jest gotowy, ale czekamy na więcej zaopatrzenia, by zapełnić jego półki.
 Zbudowaliśmy kawiarnię… Trzeba ją jeszcze tylko odmalować fluorescencyjną farbą i będzie już można podawać kawę!
Przy wejściu i w ogrodzie są rośliny…
 Pod dachem jest już sala zabaw dla maluchów…
 Niektóre murale zostały skończone, powstają kolejne… Już
 niedługo pojawi się Centrum Sztuki oraz Centrum Upodmiotowienia Kobiet!
A najlepsze jest to, że przy trwających pracach mogliśmy nadal obsłużyć ponad 800 osób… Dostarczać im ubrania, jedzenie i produkty dla dzieci!
To wszystko by się nie udało, gdyby nie nasza wspaniała grupa wolontariuszy (którzy sami także są uchodźcami) i hojni darczyńcy… Rozpiera
 nas duma z dotychczasowych postępów i nie możemy się doczekać, aż wszystko będzie gotowe!
DZIĘKUJEMY za pomoc realizacji tego planu!

Aby powstała kawiarnia, potrzebne są jeszcze pewne rzeczy, tutaj przeczytasz, jak możesz pomóc.

Źródło zdjęć: Rafat Al-hamoud

Na Samos zarejestrowano dzisiaj 44 osoby, co w sumie daje 233 przez cały weekend (od soboty do poniedziałku).

Jeśli chcesz wykorzystać swoje umiejętności ogrodnicze, by pomóc (długoterminowo) społeczności w obozie dla uchodźców w Salonikach, możesz zostać wolontariuszem w ogrodzie społeczności z Elpidy. Praca będzie polegała na trosce o 100 roślin i włączaniu mieszkańców ośrodka w pielęgnacje ogrodu. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z Andrew.

BUŁGARIA

Tylko 13 uchodźców otrzymuje od państwa bułgarskiego finansową pomoc socjalną — dlatego, że są niepełnosprawni. Żaden inny uchodźca w Bułgarii nie dostaje pieniędzy w żadnej formie. Dwa lata temu zlikwidowano pomoc w wysokości 65 lewów (33 euro) miesięcznie, jak podaje bordermonitoring.eu.

SERBIA

Za 20 dni mają zostać zburzone baraki w centrum Belgradu, w których mieszkają uchodźcy. Wolontariusze pracujący na miejscu powiedzieli dzisiaj, że już teraz w barakach jest duże zamieszanie — ponad 200 uchodźców zabrano busami, by przemieścić ich do obozów. Serbski Komisarz ds. uchodźców, Vladimir Cucić, powiedział, że grupę ok. 100 migrantów przewieziono wczoraj do ośrodka detencyjnego w Adaševci, to samo ma stać się niedługo z kolejną, ok. 70-osobową grupą, podaje N1. Ośrodek tranzytowy w Adaševci znajduje się przy autostradzie i poza jedną stacją benzynową w okolicy nie ma zupełnie nic. Rados Djurovic z centrum azylowego powiedział, że ludziom, którzy muszą przebywać tam dłużej niż osiem-dziewięć miesięcy, mają ogromne problemy, psychologiczne i inne. „To nie jest dla tych ludzi żadne rozwiązanie”, powiedział N1.

Działająca tam No Name Kitchen wydała oświadczenie związane z sytuacją.

Mieszkańcy baraków w Chai Park wsiadający do autobusu, by dojechać nim do wyznaczonych im obozów, po tym jak zorientowali się, że nic więcej im nie pozostaje. Źródło zdjęcia: No Name Kitchen

BelgrAid potrzebuje intensywniejszego wsparcia, by móc oferować pomoc w związku z eksmisjami z baraków:

Otrzymaliśmy potwierdzenie, że eksmisja 1200 uchodźców i migrantów mieszkających w „barakach” w Belgradzie już się zaczyna i ma się zakończyć w ciągu najbliższych 20 dni. Ludzie ci po raz kolejny są zmuszeni do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania, a wielu z nich nie posiada odpowiedniego wyposażenia, by sobie z tym poradzić. Dlatego pilnie potrzebujemy darowizn, by dalej kupować i dostarczać ludziom niezbędne rzeczy, takie jak plecaki, buty i bieliznę.
https://www.youcaring.com/belgraid-797342
Za 10 euro możemy kupić komuś buty, za 5 euro plecak, a dzięki około 2–3 euro ktoś otrzyma parę nowych skarpetek i majtki. Prosimy o pomoc w uczynieniu tego kłopotliwego procesu na tyle ludzkim i bezbolesnym, na ile to możliwe.
Pozdrawiamy z całego serca
 Zespół BelgrAid

Frontex na „bałkańskim szlaku”

Ostatnia wersja mandatu negocjacyjnego nie została jeszcze opublikowana, ale Statewatch udostępnia już wcześniejsze wersje proponowanych układów UE z Serbią i Macedonią, na podstawie których rozlokowanie siedzib Fronteksu w tych krajach, by mógł on tam przeprowadzać działania kontroli granicznej . Organizacja Legis przebadała ten układ i napisała , jakie mogą być konsekwencje, jeśli zostanie przyjęty. Jak piszą, początkowych szkicach negocjacji zarówno z Serbią, jak i Macedonią zawarte jest to samo podsumowanie tego, co Rada chciałaby zobaczyć w końcowych ustaleniach, z podkreśleniem szerokich uprawnień agencji, zgody na posiadanie broni i wyjęcie spod odpowiedzialności cywilnej i karnej.

W ustaleniach, wśród innych budzących obawy aspektów, wyliczone są przywileje i immunitety członków zespołu i pracowników Fronteksu, w tym:

Powinni cieszyć się immunitetem od podpadania pod jurysdykcję cywilną [Republiki Serbii/Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii] w zakresie działań związanych z wykonywaniem ich obowiązków jako przedstawicieli agencji […] immunitetem od podpadania pod jurysdykcję karną i cywilną kraju-gospodarza i wyjęcie spod wszelkich obowiązków przedstawiania dowodów jako świadkowie.

CHORWACJA

Chorwackie ministerstwo spraw wewnętrznych podało zaktualizowane dane dot. liczby wniosków o azyl, które rozpatrzono pozytywnie do marca tego roku. Jak dotąd zgodę wydano w 22 przypadkach.


WŁOCHY

Pierwsze miejskie „Daspo” (środek przewidziany przez włoskie prawo w celu przeciwdziałania przemocy na stadionach i w miejscach rozgrywek innych dyscyplin sportowych) zostało „nałożone” w Saronno, miasteczku na północy Włoch, na 22-latka z Nigerii za pomieszkiwanie przy stacji kolejowej i proszenie ludzi o pieniądze, jak pisze Lo Stroligh. Daspo, pochodzące z przepisów przeciwdziałających chuligaństwu, to tymczasowe wydalenie z danego terytorium (w tym przypadku — z obszaru stacji kolejowej na 24 godziny). Razem z nim na komisariat policji przyprowadzono pięciu innych Nigeryjczyków i wystawiono im mandaty. Daspo urbano należy do nowych środków, których stosowanie zalecił minister spraw wewnętrznych, Marco Minniti. Jest to sankcja administracyjna o której zastosowaniu decyduje autonomicznie policja.


Grupa Baobab Experience opublikowała harmonogram gotowania na ten tydzień, jest dostępny tutaj.


SZWAJCARIA

The Local podaje , że Szwajcarzy mogą zyskać możliwość zagłosowania przeciwko temu, by kraj podlegał pod unijne prawo do swobodnego przemieszczania się — jednostka przeciwdziałająca imigracji w niedzielę ogłosiła, że w nadchodzących miesiącach tego roku ruszy z kampanią wokół zmierzającej do tego inicjatywy obywatelskiej.

Wielka Brytania

Londyn — pilnie potrzebne tymczasowe zakwaterowanie


SZWECJA

The Local informuje , że liczba osób ubiegających się o azyl wzrosła, odkąd w zeszłym tygodniu zaprzestano kontroli tożsamości na granicy z Danią. Kontrole tożsamości w autobusach, pociągach i na statkach zaczęto przeprowadzać między Szwecją a Danią na początku 2016 roku. Równocześnie szwedzki rząd zapowiedział wzmocnienie kontroli granicznych. W tym roku w Szwecji miesięcznie wpływały średnio 1982 wnioski o azyl, w 2016 roku średnia ta wynosiła 4168, a w 2015 4865.

Sztokholm — atak na manifestację solidarnościową

Wczoraj po południu grupa prawicowych populistów zaatakowała pokojową manifestację solidarnościową w centrum Sztokholmu, jak podaje dn.sthlm. Na szczęście nikomu nic się nie stało po tym, jak mniej więcej o 16.00 około 30 członków młodzieżówki skrajnie prawicowej organizacji populistycznej, Nordisk Ungdom, próbowała rozbić zgromadzenie. Jeden z atakujących, który rzucił w tłum racę, za co został uznany przez policję za podejrzanego popełnienia kilku lżejszych przestępstw. Celem wydarzenia było pokazanie solidarności i zaprotestowanie przeciwko najnowszym przepisom związanych z finansowym wkładem i wsparciem, o których wprowadzeniu rząd zdecydował 9 marca. Nowe prawo wejdzie w życie 1 lipca. Jego celem jest ułatwienie i zmniejszenie kosztów współpracy między odpowiedzialnymi organami władzy, agencją ds. migracji i władzami lokalnymi odpowiadającymi za działania w terenie. Panują różne opinie w kwestii tego, czy ten system okaże się korzystny i obniży koszty ponoszone przez państwo, a także czy przyniesie korzyści młodym migrantom. Jak pisze The Local, grupy neonazistów w Szwecji są ostatnio coraz aktywniejsze, pod tym względem rekordowy był zeszły rok, kiedy to przeprowadzili oni ponad 3000 akcji, zgodnie z informacjami przedstawianymi przez szwedzką antyrasistowską fundację Expo.

W artykule podaje się także, że pierwszego maja z ośrodka dla dzieci uchodźczych pozbawionych opieki ewakuowano 50 dzieci oraz personel, w związku z mającym odbyć się w miasteczku Falun marszem neonazistów. W marszu zorganizowanym przez Nordycki Ruch Oporu (NMR) wzięło udział ok. 500 osób. Władze miasta uznały, że ryzyko z tym związane było na tyle duże, że należało na dwa dni przenieść dzieci pobliskiego ośrodka w inne miejsce. NMR jest odpowiedzialne za atak z użyciem bomb na ośrodek dla osób ubiegających się o azyl w Göteborgu.


Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.