PRZEGLĄD DNIA AYS, 9.07.2017: Afgański uchodźca deportowany z Austrii bez żadnego wsparcia finansowego

Co się stanie z uchodźcami z Mosulu?/ Pilnie potrzebna pomoc w tymczasowym obozie w Libanie/ Grupy pomagające w akcjach ratunkowych na morzu w Grecji donoszą o nękaniu i niemożliwych wymaganiach ze strony funkcjonariuszy/ Kolejny uchodźca pobity przez chorwacką policję/ Uchodźcy z Porte de la Chapelle przeniesieni, ich miejsca zajmują nowe osoby/ Brak informacji od homoseksualnego uchodźcy z Ukrainy, który ogłosił strajk głodowy/ Nowe informacje z Grecji i Włoch

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-9-7-17-afghan-refugee-deported-from-austria-will-not-receive-financial-support-20b7db70b659

Przyszłość Ahmada Shamsi pozostaje niepewna

Temat Dnia

Ahmad Shamsi pochodzi z Afganistanu, 5 czerwca został deportowany z Austrii. Jego historia jest niestety bardzo typowa- uchodźcy z Afganistanu znajdujący się w Europie, są w bardzo niepewnej sytuacji. Po długiej przeprawie, mając nadzieję, że ich koszmar życia w kraju nękanym wojną od prawie czterech dekad się skończy, traktowani są w Europie z wielką podejrzliwością. Afganistan pozostaje uznawany przez UE za „bezpieczne państwo”, co oznacza, że władze mogą bezkarnie odmówić azylu członkom drugiej co do wielkości grupy uchodźców w Europie. Po śmiertelnym ataku w Kabulu w maju, w którym zginęło ponad 150 osób, kraje takie jak Niemcy, chwilowo zaprzestały deportacji, dostrzegając niezgodność w swojej narracji o Afganistanie jako bezpiecznym kraju.

Przybywając do Kabulu, Pan Shamsi dowiedział się, że IOM, organ odpowiedzialny za pomoc deportowanym, nie otrzymał informacji o jego przybyciu, w związku z tym Ahmad nie ma się gdzie podziać. Shamsi mieszkał na ulicy, dopóki nie skontaktował się z Afgańską Organizacją Wsparcia Migrantów ( Afghanistan Migrants Advice & Support Org), obecnie przebywa w schronisku.

Niejasne jest jak długo Ahmad przebywać będzie w takich warunkach. Dla innych uchodźców takich jak Pan Shamsi, którzy zostali deportowani z Austrii, takie sytuacje stają się już normą. IOM zwyczajnie nie angażuje się w sprawy osób deportowanych z Austrii.

Historia Ahmada Shamsi obnaża hipokryzję i nieumiejętne planowanie Europy w kwestii uchodźców. Uchodźcy są zmuszani do powrotu, do miejsc, gdzie nadzieja na przyszłość jest nikła, dodatkowo muszą się zmierzyć z instytucjami, które mają problem z zapewnieniem im minimalnej pomocy. To wstyd, że Ahmad Shamsi musi zdać się na łaskę organizacji pozarządowych, po tym jak został deportowany. Ukazuje to celowe zaniedbanie systemu. Jednak Europa nie dba o takie przypadki, sytuacja Ahmada została rozwiązana tylko dlatego, że została naświetlona, trudno mieć nadzieję, że tego typu incydenty się nie powtórzą.

Irak

Mosul zostaje odbity z rąk ISIS, ale przyszłość wciąż jest niepewna

Mosul został oficjalnie wyzwolony. ISIS znika z miasta, a iracki minister pojawia się nie miejscu sygnalizując tym samym, że Irak jest gotowy na powrót do normalności. Wśród tych radosnych wydarzeń pojawia się pytanie, co stanie się z uchodźcami z tego regionu? Według IOM 821,838 osób musiało uciekać z Mosulu w czasie 9 miesięcy walki o miasto. Można założyć, że osoby te będą chciały wrócić do swoich domów, ale gdzie dokładnie są te domy? W przypadku wielu osób ich mieszkania zostały zniszczone, jako że w czasie walki o Mosul infrastruktura miasta bardzo ucierpiała. Czas pokaże, co stanie się z mieszkańcami, ale jedno jest pewne, odbudowa miasta potrwa lata.

Liban

Pilnie potrzebna pomoc w tymczasowym obozie w Libanie!

Prosimy o pomoc każdego, kto ma doświadczenie i możliwości. Niedawno skontaktowano się z wieloma grupami wolontariuszy w związku z ciężką sytuacją nieoficjalnego obozu w Libanie. Według podanych informacji, około 250 rodzin w obozie potrzebuje pilnie odzieży, jedzenia, wody i innych podstawowych środków. Poniżej zdjęcia z obozu.

Miejsce wygląda na opuszczony market, widać to po opuszczonych roletach sklepowych wykorzystywanych tu jako drzwi.

Osoby, które mają kontakty w Libanie albo mają pomysł, jak można pomóc proszone są o kontakt.

Grecja

Strajk głodowy na wyspie Lesbos trwa

Strajk głodowy w obozie Moria na Lesbos trwa już 11 dni. Arash Hampay dodał post z najświeższymi informacjami na temat strajku:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=492128997799858&set=pcb.492129061133185&type=3&theater

Hampay informuje o narastającym nękaniu ze strony burmistrza Mytilini, podczas gdy Arash razem ze swoim oddziałem zorganizowali demonstrację. Hampay pisze też o tym, że po naleganiach ze strony przyjaciół odwiedził szpital, by sprawdzić, czy jego organizm funkcjonuje poprawnie po prawie 2 tygodniach bez jedzenia. Wygląda na to, że jego zdrowie nie jest zagrożone.

Refugee Rescue publikuje informacje prasowe oskarżając greckich funkcjonariuszy i Frontex o nękanie

W publikacji prasowej z wczoraj, Refugee Rescue, organizacja prowadząca akcje ratownicze na morzu, oskarża greckich funkcjonariuszy oraz Frontex o zakłócanie ich pracy, w sposób, który zagraża życiu uchodźców na morzu. Organizacja dostaje mandaty za wysyłanie swoich łodzi na ratunek bez sporządzenia raportu 24 godziny przed akcją. Biorąc pod uwagę sam charakter akcji ratowniczych jest to trudne do przewidzenia, prośba o ratunek może bowiem pojawić się w każdej chwili. W raporcie znajduje się informacja, że członkom organizacji rzekomo grożono użyciem broni.

Przy operacjach przemytniczych coraz częściej angażuje się nastolatków jako kierowców

Ekathemerini donosi dziś, że operacje przemytnicze szmuglujące uchodźców z Turcji do Grecji coraz częściej angażują nieletnich. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy dokonano co najmniej czterech aresztów nieletnich kierowców przewożących uchodźców do Grecji. Według policyjnego źródła, takie praktyki zwiększają ryzyko związane z przemytem, jako że młodzi kierowcy częściej nie mają odpowiedniego doświadczenia.

CHORWACJA

Policja brutalnie pobiła uchodźcę i odesłała go do Serbii

Team Rigardu przesłał nam kolejną wiadomość na temat przemocy policyjnej na granicy między Chorwacją a Serbią.

Nieopodal chorwackiego miasteczka Vukovar policja zatrzymała pewnego Algierczyka. Dwóch chorwackich policjantów, którzy go złapali, wsadzili mężczyznę do radiowozu i odwieźli na granicę z Serbią, 3 km od stacji kolejowej w Sidzie. Tam funkcjonariusze wyciągnęli go siłą z radiowozu, zapytali, skąd pochodzi, a potem zaczęli kopać i bić pałkami. Ofiara przez cały czas leżała na ziemi. Ma teraz całe plecy w sińcach i śladach po pałowaniu. Mocno ucierpiało także kolano mężczyzny, w wyniku czego ma kontuzję rzepki. Zmiany są poważne — najprawdopodobniej doszło do rozległego uszkodzenia nerwów i, w najgorszym wypadku, może być konieczna amputacja nogi.

Niestety nie jest to w żadnym razie przypadek odosobniony. Dotąd pojawiło się już wiele doniesień na temat brutalności chorwackiej policji wobec bezbronnych ofiar. Jest to część znacznie szerszego trendu stosowania przez policję przemocy wobec uchodźców na Bałkanach — głównie na Węgrzech, ale nierzadko także w innych miejscach.


HOLANDIA

Brak kontaktu z uchodźcą-gejem, który prowadzi strajk głodowy

LGBT Asylum Support wyraziło obawy o zdrowie uchodźcy-geja z Ukrainy, który od siedmiu dni prowadzi strajk głodowy, ponieważ od piątku nie było z nim kontaktu. Uchodźca, Ilija Kordi, jest przetrzymywany w Ośrodku Detencyjnym dla Imigrantów w Soesterberg, skąd wolno mu kontaktować się z prawnikiem oraz LGBT Asylum Support jedynie przez 5 minut dziennie.

Ilii nie wykonał wczoraj swojego codziennego telefonu do nich — pełen obaw prawnik mężczyzny skontaktował się z LGBT Asylum Support, które jednak także nie miało od niego wieści. Ośrodek detencyjny nie zgodził się na udzielenie informacji o jego głodującym w ramach protestu kliencie.


BELGIA

Belgian Kitchen potrzebuje wolontariuszy!

Belgian Kitchen to organizacja, która regularnie zapewnia posiłki ponad 400 uchodźcom żyjącym na ulicach Brukseli. Jednak ich zespół w tej chwili mocno się uszczuplił, dlatego przydałaby im się pomoc od każdego, kto jest w stanie jej udzielić. Jeśli możesz przyłączyć się do działań organizacji na co najmniej pięć dni, napisz na adres clare@care4calais.org, aby uzyskać więcej informacji.


FRANCJA

Uchodźcy przeniesieni z Port de la Chapelle, ale ludzie znów zaczynają się tam zbierać

Od piątku uchodźców mieszkających na ulicach przy Porte de la Chapelle przenosi się do ośrodków recepcyjnych na terenie Francji. Choć francuskie ośrodki recepcyjne, które dotąd były odpowiedzialne za udzielenie schronienia ludziom z Calais, mają bardzo złą sławę i pojawiało się wiele skarg na nie, możemy mieć tylko nadzieję, że teraz przewożeni tam uchodźcy zobaczą polepszone warunki.

Przeniesiono niemal 2800 osób, ale niektóre źródła podają, że w okolicy znów powstaje tymczasowe obozowisko. Miejscowi wolontariusze twierdzą, że tworzą je osoby, które dopiero dotarły do Paryża, plus ci, którzy uciekli z ośrodków, bo ich zdaniem były przepełnione. Ten fenomen pokazuje, że władze francuskie są wciąż zupełnie nieprzygotowane, mimo że kryzys uchodźczy trwa już od wielu lat.


MORZE

Sea-Watch rozpoczyna zbieranie środków na naprawę statku

INFORMACJE OGÓLNE

Aktualne informacje na temat sytuacji w Grecji i we Włoszech

Holenderska Rada ds. Uchodźców we współpracy z Europejską Radą ds. Uchodźców i Wygnańców (ECRE), Włoską Radą ds. Uchodźców (GCR), Grecką Radą ds. Uchodźcow (GCR) oraz organizacją Pro Asyl opublikowały aktualne raporty na temat sytuacji we Włoszech i w Grecji. Do hotspotów na Sycylii przeniesiono 181 000 osób, w tym wiele dzieci pozbawionych opieki, całkowita liczba osób przeniesionych do hotspotów wzrosła o 33% między styczniem a kwietniem 2017, nastąpił też znaczny wzrost liczby małoletnich bez opieki. W marcu 2017 przyjęto nowe prawo, którego celem jest polepszenie losów małoletnich bez opieki, w tym zakaz zatrzymywania ich na granicy i odsyłania z niej, a także stworzenie listy prawnych opiekunów i zapewnienie większej opieki zdrowotnej.

Do Grecji przybywa względnie mało ludzi — do kwietnia 2017 było to w sumie 4900 osób. Wciąż są problemy z trafnym rozpoznaniem grup szczególnie wrażliwych, warunki przyjmowania są nadal mocno poniżej akceptowalnych standardów, nie ustają obawy o możliwości zapewnienia odpowiednich warunków na zimę, coraz częściej stosuje się też detencję jako środek administracyjny. Zgodnie ze wspólnym planem działania w odniesieniu do wprowadzania w życie postanowień oświadczenia UE–Turcja w ośrodkach detencyjnych na wyspach ma powstać więcej miejsc. W tym celu na Kos w lutym tego roku stworzono tymczasowy ośrodek detencyjny dla tych, którzy oczekują na deportację.

W ramach podsumowania badań Lenny Reesink powiedziała:

Mimo większego napływu ludzi i utrzymywania się problemów we Włoszech, tamtejsze hotspoty w pewnym stopniu spełniają funkcję, do której spełniania zostały stworzone — jako obiekty, których celem jest identyfikacja i zapewnienie tymczasowego zakwaterowania. W Grecji jednak ludzie utknęli w mocno problematycznych warunkach i bez jakichkolwiek realnych perspektyw. Strategia oparta na tworzeniu hotspotów staje się najwyraźniej modelową strategią radzenia sobie z napływem uchodźców w Europie, dlatego nadzwyczaj ważne jest branie pod uwagę powstających problemów i chronienie praw uchodźców.

Dążymy do rzetelności w przekazywaniu informacji, opieramy się na współpracy i doceniamy wszelkie informacje zwrotne.
Prosimy o przesyłanie nam Waszych uwag, korekt i innych ważnych wiadomości na adres: areyousyrious@gmail.com lub skontaktowanie się z nami na Facebooku.

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy i korektorów bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.