Peugeot 308 i “Gentleman na drodze”.

Studium przypadku współpracy blogera i marki Peugeot.


Marki robią coraz więcej by dotrzeć do osób, które są regularnymi czytelnikami lub widzami internetowych twórców. W mediach branżowych, a częściej w kręgach samych twórców, przewijają się negatywne przykłady prób nawiązania współpracy przez marki. Sami twórcy najczęściej potwierdzają, że chętnie współpracowali by z markami, które lubią, lub które pasują do charakteru treści jakie publikują. I najchętniej współpracowali by z nimi długofalowo. Jak rozwinąć efektywną współpracę z blogerem? Przyjrzyjmy się bliżej akcji „Gentleman na drodze” — wspólnej inicjatywie Peugeot Polska i Łukasza Kielbana, twórcy bloga CzasGentlemanow.pl.


Założenia i cele

Kampania „Gentleman na drodze” skierowana była do ściśle określonej grupy docelowej Peugeot 308, precyzyjnie pokrywającej się z profilem czytelników bloga Czas Gentelmanów. Czyli do mężczyzn w wieku 25–34 lata, mieszkających w dużych i średnich miastach, zainteresowanych tematyką lifestyle’ową, poradami, dobrym stylem, niekoniecznie będących typowymi „maniakami” motoryzacji. To do nich Peugeot zamierzał dotrzeć z komunikacją, w której nowy 308 skojarzony został z przyjemnością, klasą i bezpieczeństwem. I to do nich w ramach kampanii marka kierowała zaproszenia na jazdy testowe Samochodem Roku.

Nowy Peugeot 308. Samochód Roku 2014.

Przebieg akcji

Akcja „Gentleman na drodze” trwała od kwietnia do listopada 2014 roku. Jej osią był cykl 10 wpisów publikowanych co 2 tygodnie przez Łukasza Kielbana na blogu CzasGentlemanow.pl. Kolejne artykuły tworzyły listę zasad właściwego zachowania na drodze, swoisty „kodeks gentlemana”. Bloger podejmował zróżnicowane tematy — lekkie, jak postępowanie wobec pasażerów, a szczególnie wybranki serca, wyposażenie schowka, „wystrój” samochodu. Opisywał zjawiska , które nas irytują — pośpiech na drogach, złe parkowanie, jak i tematy praktyczne — dbanie o wygląd auta.

Artykuły uzupełniła seria 5 filmów poradnikowych, z których cztery zostały nakręcone na autodromie. Łukasz Kielban, pod okiem Michała Nowosiadłego, kierowcy rajdowego, testował w nich techniki bezpiecznego i efektywnego prowadzenia samochodu — oczywiście za kierownicą Peugeot 308. Materiały video opublikowane zostały na kanale Czas Gentlemanów na YouTube.

Na potrzeby akcji powstał także landingpage www.gentlemannadrodze.pl, umożliwiający zasubskrybowanie newslettera związanego z akcją oraz zapisanie się na jazdę testową 308-ką.

Akcja promowana była na profilach Czasu Gentlemanów i marki Peugeot na Facebooku. Ruch z mediów społecznościowych był kierowany bezpośrednio do publikacji na blogu lub materiałów video na YouTube.


Podsumowanie i efekty

  • 10 artykułow na blogu — przeczytane ponad 55 000 razy, uzyskały 500 komentarzy.
  • ponad 28 000 obejrzeń materiałów video na YouTube.
  • 5500 wysłanych newletterów ze średnim CTR — 11%.
  • Zasięg postów na FB — niemal 600 000 osób.
  • konwersja na zakup auta wśród subskrybentów newslettera poświęconego akcji “Gentleman na drodze” — 2% (!).

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów akcji lub zastanawiasz się jak najlepiej dotrzeć do konsumentów za pomocą nowych mediów — po prostu napisz do nas: hello@whitebits.pl

Like what you read? Give White Bits a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.