Fransa Yolcusu Kalmasın — Almanya İncelemesi

Kupa Beyi!, Kupa Canavarı!, Turnuva Takımı!

Bu tanımlamalardan hangisini yaparsak yapalım, Almanya Milli Futbol Takımı’nı tanımlamak için yeterli olmayacak. Biz Onlar’a kısaca ‘’Panzerler’’ diyelim, zaten dünya üzerinde bir lakabın içini bu kadar doldurabilen başka bir futbol takımı çok fazla yoktur diye düşünüyoruz.

Almanya Euro 2016'da bu formayla rakiplerine korku salacak!

Die deutsche Fußballnationalmannschaft yani Almanya Milli Futbol Takımı 1908 yılından beri Almanya’yı uluslararası turnuvalarda temsil etmektedir. Almanya’nın 4 defa Dünya Şampiyonluğu bulunsa da konumuz Avrupa Futbol Şampiyonası olduğu için biz daha çok bu kısımla ilgileceğiz. Panzerler Dünya Kupasında ne kadar başarılıysa Avrupa Şampiyonası’nda da bir o kadar başarılı bir ekip. 14 kez düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda 6 kez final oynayan Almanlar, 3 kez kupayı ülkelerine götürürken 3 kez de ikincilikle yetinmek zorunda kalmışlardır.

Kupayı en son 20 sene önce kazanan Almanlar bu hasrete son vermek niyetinde!

1996'dan beri kupayı Almanya’ya taşıyamayan Panzerler Euro 2008'de bu isteklerine çok yaklaşsalar da, finalde Viyana’da oynanan maçta İspanyollar bu hayalleri Torres’le 33. dakikada buldukları golle yıkmış ve kupayı İspanya’ya götürmüşlerdi.

Euro 2008 finalinde İspanya’ya kaybeden Almanya’da moraller bozuk.

Euro 2016 elemelerinde kendilerini çok kasmayan Almanya elemelerde; Polonya, İrlanda, İskoçya, Gürcistan ve Cebelitarık’ın da bulunduğu D Grubu’nda mücadele etti ve 10 maçta 22 puan alarak grubu lider bitirirken iki mağlubiyetini İrlanda’ya karşı 1–0 ve Polonya’ya karşı 2–0lık skorlarla aldı.

Elemelerde 24 gol atan Almanya’da en golcü isim 9 golle Thomas Müller olurken Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil’de 5 asistle bu alanda takımının en başarılı ismi oldu.

Mesut Özil’in yanı sıra 2 isim; İlkay Gündoğan ve Emre Can’da Almanya için forma giyen diğer Türk asıllı futbolcular. Ara transfer döneminde Bayern Münih’e transfer olan Serdar Taşçı’nın takıma alınması zor görünüyor.

Euro 2016 kadroları için tahminlerin erken olmasına rağmen kadronun vazgeçilmezlerinden Thomas Müller, Mario Götze, Mesut Özil, Manuel Neuer, Schweinsteiger ve Toni Kroos gibi isimlerin Fransa’da kadroda olmalarına kesin gözüyle bakılıyor. Ve tabii son anda yine sakatlanmazsa Marco Reus Almanya’da fark yaratan oyunculardan birisi olacak.Beşiktaş’la bu sene yeniden doğan Mario Gomez Almanya’nın en önemli gol ayaklarından birisi olmaya aday, yine Türkiye’de Galatasaray formasıyla iyi bir performans sergileyen Lukas Podolski’de Löw’den forma bekleyenler arasında.

1994 doğumlu Matthias Ginter ve 1993 doğumlu Julian Draxler süre bulmaları dahilinde büyük işler yapması beklenen, gözler üzerlerinde olacak genç oyuncular.

2014 Dünya Kupası’nın kazananı olmanın verdiği moral ve unvanla komşusu Fransa’ya gidecek Almanya’ya turnuvanın açık ara en favori ülkesi gözüyle bakılıyor. Mükemmel bir tesisleşme, büyük yatırımlar ve bir çok ulustan devşirme futbolcularla da kadrosunu genişleten Almanya gerçekten mükemmel bir jenerasyon yakalamış vaziyette. Benzer bir jenerasyonla 2008 ve 2012'de Avrupa Futbol Şampiyonası’nı, 2010'da da Güney Amerika’da Dünya Kupası’nı kazanan İspanya gibi yeni bir seri yakalamaları hiç kimse için şaşırtıcı olmasa gerek.

Son olarak buna ihtiyaçları var mı tartışır ama, Başarılar Almanya…

Melih Tota

https://twitter.com/Euro2016Fransa
https://twitter.com/melihtota

Like what you read? Give Yan Ağlar a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.