AVUKAT HAKLARI GRUBU İstanbul Barosu Seçimlerinde 2740 Oyu Nasıl Aldı?

İstanbul Barosu Seçimlerine 3 hafta kalmış, seçim günü Haliç Kongre Merkezine gitmek yerine event peşindesiniz, birtakım bahaneler arıyorsunuz, mevcut baro grupları köklü, güçlü ve kadim, mütevazının da ötesi olmayan tamtakır bir bütçeniz, güç bela biraraya geldiğiniz 19 aday ve toplamda 28 kişilik gönüllü Avukat grubu ile yedeksiz, oyuncu değişikliği hakkınız bile yok, tam olarak sadece 5 günlük bir kampanya yürüteceğinizi bilseniz Baro Seçimlerine girer miydiniz?

Bir Seçim Kampanyasının Anatomisi

Malum, Türkiye’de sıradan bir arkadaş muhabbetinden tutun da herhangi bir konuda, dernek, muhtarlık vs. yarışından, siyasal partilerin yerel ve ülke genelindeki seçimlerine kadar neredeyse tüm siyasi yelpazede eylem ve kampanya bazında kutlu ve iddialı sözlerin, tartışılmaz ve yanılmaz yaklaşımların kısacası büyük umutların ve tarafgirliklerin içinde, varoluşsal söylemlerin gölgesinde ezile büzüle sade vatandaşlar olarak tercihler yapmak zorunda kalıyoruz.

İstanbul Barosu Genel Kurulu ile Seçimlerin yapılacağı 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde de bu genellemeden muaf bir şeyler olabilir mi diye düşünmedim değil.

Seçim öncesi ve sırasında birebir yaşadıklarım, şahit olduklarım üzerinden edindiğim tecrübeyi burada kendi halinde bir analiz hatta yer yer karşılaştırmalar içeren case study tadında sizlere ileteceğim.

İlk olarak seçime 3 hafta gibi kısa bir süre kala Bir fikir olarak ortaya çıkan, Makaledeki kronolojiden(timeline) de görüleceği üzere oldukça kısa bir sürede kuvveden fiile erişebilen, kim bunlar, kaç kişiler, dertleri ne ola ki, kimlerin desteğini almışlar, siyasi görüşleri nedir, arkalarında kimler var vs sorularla muhatap, kısıtlı bir bütçe ve sayıca oldukça az ama müthiş derecede özverili gönüllü Avukatlar Grubu ile seçim yarışına giren, hatta Barolar Birliği Delege Listesinden dahi yoksun ama kararlı, azimli Avukat Hakları Grubunun Hikayesini, seçim kampanyasının kendine özgü ve ilklerin yaşandığı koşullarıyla birlikte aktarmaya çalışacağım.

Baro Siyaseti ve Kadim Gruplar

Türkiye’de yasal düzenlemeler gereği Baro Seçimleri 2 yılda bir düzenleniyor ve genel kurullu seçimlerle birlikte Baro Yönetimi, Denetleme ve Disiplin organları ile birlikte Barolar Birliği delegeleri belirleniyor. Nitekim İstanbul Barosu da 1878 yılında kurulmuş, köklü, belli bir kurumsal geleneği olan ve 36.483 faal Avukat üyesi ile de dünyanın en Büyük ve de en Önemli Barolarından, haliyle seçimlerde bayağı bir gürültülü geçiyor Avukatlık Camiası için.

Bunun yanında, bir Baro hiçbir zaman sadece baro değildir şiarından hareketle seçim kimileri için rejim, cumhuriyet bekçiliği kimileri için mücadele, direniş ve devrim kimisine göre de politikadan arındırılmış adeta bir belediyecilik, izole bir hizmet anlayışı.

Türkiye siyasetine hakim olan laik-dindar, seküler-muhafazakar, sağ-sol, milliyetçilik gibi siyasal, sosyolojik ve kültürel taban ve tarafların Baro Siyaseti ve Seçimlerini etkilediği şüphesiz hatta;

Önce İlke Çağdaş Avukatlar,

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar,

Hukukun Üstünlüğü Platformu,

İstanbul Milliyetçi Avukatlar,

İsimli gruplar üzerinden memleket konjonktürüne paralel bir atmosferde Baro Seçimlerine giriliyor her defasında.

Baro’da Yeni bir Hareket

Avukat Hakları Grubu

Bu seçimi biraz özel kılan şey ise yukarıda detaylarına yer verilen Baro siyasetinde hazır köşe gruplar ve yelpazeden fazlasıyla farklı ve bağımsız, üyelerinin her telden siyasi görüşlerini kendi içinde oldukça dengeli olarak dağıtan, hatta bu farklılıkları fark etmeye vakti, açıkçası pek merakı da olmayan, sadece avukat ve meslektaş haklarına odaklı ve ajandasında bu anlamda sert ve net Hukuk Politikalarına yer veren Avukat Hakları Grubunun seçime katılmış olması.
Keza bu durum Grubun; 
1. Aday, 
2. Kadro, 
3. Slogan, 
4. Söylem, 
5. Kampanya,

Gibi yaklaşımlarını da tayin etmiş ve Baro siyasetindeki hakim paradigma ve algıyı değiştirmeyi denemek gibi iddialı ve kimilerine göre beyhude bir işe soyunulmuştu. Söz konusu iddianın sınandığı ve ne kadar başarılı olduğu ayrı bir tartışma konusu olsa da ’16 İstanbul Barosu Seçimleri Avukat Hakları Grubu Seçim Kampanyasının koşullar, idealler, imkanlar ile avukatların mesleki hak ve sorunları temelli bir seçim kampanyası olarak, dijital ve sosyal medya araçlarının etkin kullanımıyla inovatif, radikal yaklaşımlar bağlamında incelenmeye değer bir konu ve olgu olduğunu düşünmekteyim.

  • Timeline,
  • Katılımcılar,
  • Kampanya Bütçesi,
  • Kampanya Tanıtımı,

Gibi alt başlıklarla Seçim Kampanyasının detaylarına yer vermeye çalışacağım nitekim Baro seçimleri sonrasında kendi kamuoylarını unutan ve kış uykusuna yatan Baro Gruplarından biraz farkımız olsun bir zahmet.

Timeline/Day by Day

28.09.2016

Sıkıcı bir iş gününün sonunda can sıkıntısı ile keşif arasındaki mesafe Cevahir AVM meydanı Starbucks’ta yavaş yavaş kapanıyordu,

Aynı günün akşamı Başkan adayı olarak düşünülebilecek Av. Ömer Kavili’ye adaylık ve kampanya teklif götürüldü, 
 
30.09.2016-14.10.2016 
Grup adı olarak Avukat Hakları Grubu’nda karar kılındı, 
Av. Ömer Kavili, Av. Çağın Özdemir, Av. M. Gökhan Ahi, Av. Çagla Yağız, Av. Erdost Balcı, Av. Yıldıray Erkol, Av. Nihan Güneli, Av. Rojda Uygun, Av. Erkan Hacıosmanoğlu, Av. Ersin Dolgan, Av. Özcan Kalabalık, Av. Ebubekir Kalabalık, Av. Emel Özer, Av. Yunus Özak, Av. Ahmet Erol Selçuk, Av. Duygu Yıldırım, Av. Derya Kaya, Av. Sami Akdağ, Av. Fehmi Ünsal Özmestik ve ismini sayamadığım diğer birçok değerli meslektaşlarca Grubun Seçim Stratejisi ve Kampanyası şekillendirildi,

11.10.2016 
Grubun Seçime katılımı ve Başkan Adaylığı kamuoyuna ilan edildi, 
 
17.10.2016

Basecamp üzerinden project management oluşturuldu,
Seçim Stratejisi Hazırlandı, 
Avukat Hakları Grubu Manifestosu deklare edildi, 
 
18.10.2016 
http://www.avukathaklari.net/ Web Sitesi Açıldı,

Avukat Hakları Grubu Twitter hesabı aktive edildi https://twitter.com/avukathg

Avukat Hakları Grubu Facebook hesabı aktive edildi https://www.facebook.com/avukathaklarigrubu/?ref=ts&fref=ts

Twitter da #oylarkaviliye hashtagi ile benzer içerikler kasılmaya başlandı,

19.10.2016 
Başkan Adayı ve Yönetim Kurulu Listesi Kesinleşti,

Dijital ortamda Yayım, banner, reklam, içerik yağmuru ve Matbaa Başım işlerine girişildi,

20.10.2016
Sosyal Medya üzerinden içerik üretildi,

Sosyal Medya(İnstagram, Facebook) üzerinden bol bol bannerlar, reklamlar döndürüldü,

21.10.2016 
Tüm adayların katılımı ile Grup Yemeği yendi, 
Grup Genel Kurul ve Seçim stratejisi Müzakere edildi,
Tüm Grupların Başkan adaylarının katıldığı CNN Türk Canlı Yayınına Av. Ömer Kavili de katıldı,
 
22.10.2016 
İstanbul Barosu Genel Kurulu toplandı, 
Grup Adına Genel Kurul Konuşmaları yapıldı, 
Grup Başkan Adayı Genel Kurulda konuştu, 
 
 
Katılımcılar 
Avukat Hakları Grubu Seçimde Aday olarak 19 kişi yer aldı. Seçim Kampanyasında ise yaklaşık 28 Avukat Gönüllü ve faal olarak görev aldı ve çalışmalara katıldı.

AVUKAT HAKLARI GRUBU 
BAŞKAN, YÖNETİM KURULU, DENETİM KURULU ve DİSİPLİN KURULU ADAYLARI

Yazıda daha önce de belirttiğim gibi her bir grupta Kurullar, delege listesi ve yedekleri ile takriben 280’er Avukat aday iken Avukat Hakları Grubu herhangi bir yedek üyesi ve delege listesi dahi bulunmaksızın sadece ve sadece 19 Kişilik Aday Listesi ile seçime girdi. Sicil Ortalaması ise hemen hemen 32205 olduğundan Listesi diğer birçok gruba nispeten genç Avukatlardan oluşmaktaydı.
 
 
Mütevazı Kampanya Bütçesi

Toplam 24 Gönüllü Avukat tarafından bağışlanan kampanya bütçesinde ayni ve nakdi olarak takriben 20.000-TL’nin biraz üzerinde bir meblağ toplandı. Söz konusu meblağ diğer grupların bütçelerine göre 1/10 gibi bir değere tekabül ediyordu. Bütçenin tamamının aday ve gönüllülerce yapılan çam sakızı çoban armağanı, mütevazı bağışlardan oluşması da ayrı ve önemli bir detaydı.

Dijital Bir Seçim Kampanyası
Seçim kampanyasında kısmen geleneksel çoğunlukla da inovatif bir strateji ve yenilikçi iletişim araçları benimsendi.

Konvansiyonel Medya
1 İnternet reklamı, 
1 İnternet anketi, 
CNN Türk Canlı Yayın Açık Oturum, 
3 Internet Röportajı,

Mobil/Sosyal Medya

Avukathaklari.net grup internet adresi
1 Adet Toplu SMS 
Twitter 
Facebook

İnstagram

Basecamp.com

Seçim Sonuçları
İstanbul Barosu’nun 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan seçimlerinde netice olarak 7 dönemdir İstanbul Barosu’nu yöneten Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Av. Mehmet DURAKOĞLU İstanbul Barosu Başkanlığı’na şu sonuçlarla seçildi:

Önce ilke Çağdaş Avukatlar Grubu 13.019 (%54,42) 
Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu : 3.423 (%14,31) 
Hukukun üstünlüğü Platformu: 3.040 (%12,71) 
Avukat Hakları Grubu : 2.740 (%11,45) 
Milliyetçi Avukatlar Grubu: 1.699 (%7,10) 
Toplam Avukat sayısı 36.483 iken Oy Kullanan Avukat Sayısı 23.921 olarak Katılım Oranı %65,56’da kaldı.

Gerçekler-Hayaller ve Hatice-Netice Meselesi

Hayatımda en çok keyif aldığın iş, oluş, organizasyon ne deseler, Baro Seçimlerinde Avukat Hakları Grubu ile birlikte seçimlere katılmayı, ilk başlara hiç tereddütsüz koyarım. Herkesin aman ne işiniz var, olaylara karışmayın, Ohal Mohal, bakın dalganıza, mesleğinize, paranıza, portföyünüze dediği yerde, bunu diyenler de annem, eş dost akraba falan değil bildiğin Avukatlar. Klasik söylemlerden, sert ve dışa kapalı siyasi ve ideolojik gruplardan ve kafa konforundan sıyrılıp, oldukça heyecanlı ve neşeli, mükemmel insanlarla tanışıp, beraber çalışma, paylaşma fırsatı bulmak, hele de genç Avukatların sandıklarından yılların tecrübesi diğer gruplardan biri dışında diğerlerini geçip ikinci olarak, genelde azımsanmayacak oylar almak baya baya keyif ve gurur verici.

Düşünsenize Baro ve ülke siyasetinde yer etmiş, köklü gruplara karşı yarışıyorsunuz, 3 hafta gibi kısa bir sürede 19 adayı güç bela bulup toplamda ise 28–30 gönüllü meslektaşınız ile çalışarak, 20.000-TL gibi oldukça cüz’i ama tamamen gönüllü bağışları ile bir seçim kampanyası yürütüyorsunuz; Baro seçimleri tarihinde ilk kez İnstagram reklamı verecek kadarda tarz ve cool bir seçim kampanyası, sosyal medya etkinliği ve verimliliği de cabası, ‘‘sen başkasına oy verirsin ama duruşmana yine Kavili gelir’’ sloganı ile taraflı tarafsız herkesin sempatisini topluyor ve oyların %11,45’ini yani 2740’ını alıyorsunuz. Seçimin galibi yanında belki pek de kayda değer durmuyor gibi ama Avukat camiasında oldukça etki doğuran bir sonuç bu. Umarım abartmıyorumdur.

Avukat Hakları Grubu adına konuşmaya yetkili değilim tabii ki, gerçi böyle yetkili, başkan, müdür gibi ofişıl sıfatları, kategorileri, klasik söylemleri de takmayarak Baro gibi herkesin Mahkeme duvarı atmosferinde kendini kastığı bir mecrada Avukat Hakları Grubu olarak azimli, özverili herşeyden mühimi keyifli ve eğlenceli bir hikayeye imza attık. Bundan sonrasını bilemem ama şimdiden geleceğe, mesleğime dair bazı umutlar taşıdığımı söyleyebilirim.