Teknoloji Trendleri | 12.02.2017

Bu yazı, Dünya Gazetesi’nin 12 Şubat 2017 tarihli nüshasında, Teknotrend köşesinde yayınlanmıştır.

Yeni iş dünyasının kuralları belirlenirken, İK’nın oyunun dışında kalması düşünülemez. 2016’da birçok global araştırmayla ortaya koyulan ve özellikle 2017 ile yükselişe geçecek trendlerden İK ile etkileşimini önemli bulduklarımız şöyle:

Yapay Zeka — Makine Öğrenmesi

Adı sıkça duyulan ama tam olarak ne olduğuna ilişkin çok net fikirlerimiz olmayan bir konu yapay zeka. Yapay zekayı en basit haliyle bir bilgisayarın faaliyetlerini insana benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti olarak yorumlayacak olursak, Yapay Sinir Ağları denilen teknolojide bu “insan benzeri” tanımını dolduran unsur oluyor. Biyolojik sinir sistemimizin çalışma biçimini taklit eden bu sistemler aracılığıyla “insana özgü” işleri makinelere yaptırabiliyoruz. Bunun İK teknolojilerindeki en güncel örneklerinden biri de Loka adlı Silikon Vadisi şirketinin Jane adlı İK robotu. Üzerinde çalışan birkaç başka örnek ise bordro hesaplama robotları, işe alım robotları vs.

Akıllı Uygulamalar

Altyapısında gerek yapay zeka unsurlarını, gerekse geleneksel denilebilecek bilişim teknolojilerini içerebilen bu akıllı uygulamalar ile en zorlu iş süreçlerinde dahi bir standart yakalayabiliyoruz. Özellikle ‘Soft HR’ denilen yasal zorunluluklar olmayan İK’nın çalışan odaklı bölümünde önümüze çıkan İşe Alım, Performans Değerlendirme, Eğitim gibi alt bölümler için özelleştirilmiş akıllı uygulamalar sıkça gündeme gelmeye devam edecek.

Sanal Gerçeklik — Artırılmış Gerçeklik

Özellikle son birkaç yılda Türkiye’de de trend haline gelen ‘Kaçış Evi’ konseptli işe alım ve değerlendirme merkezleri ile İK, oyunlaştırma yaklaşımını benimsedi. Sanal gerçeklik de bu noktada İK ile ilişkilendirilen bir nokta olarak önümüze çıkıyor. Ekip ruhuyla hareket etmesi beklenen birimlerin ve aslında tüm departmanların birlikte hareket edebilmesini kolaylaştıracak ‘Oyun’ temelli iş uygulamaları, İK’nın Sanal Gerçeklik ile flört eden yüzünü de işaret ediyor.