Kiralık Aşk 41. Bölüm Yorumu

YASEMİN ÇİÇEĞİNE DÖNÜŞME ZAMANI

“Hep bir ağızdan, “Aşk,” diye haykırır insanoğlu. Fakat Puccini yanıt vermez. Oyun susar bir anda, müzik durur ve kısa bir sessizlik olur. Nice sonra nereden geldiği belli olmayan incecik, yaralı bir ses duyulur…

Çağlar öncesinden kalma bir hikâye biliyorum.Bu hikâyeye göre çok, çok eskiden Hint bir prenses, Güneş TanrısıSurya-Deva’ya umutsuzca âşık olmuş. Köpüren bir deniz misali gün geçtikçe kabarıp dalgalanıyormuş sevdası. Sonra bir gün, bir kuş telaşında dillendirivermiş aşkını. Yaban bir tebessümle bakmış prensesin yüzüne ulu Güneş TanrısıSurya-Deva. “Olmaz,” demiş. “Ben bal, sen sirke… Ne yapsak gene de denk olamayız birbirimize.” Aşkından deli divane, harap olan prenses oracıkta kıyıvermiş canına. Narin bedeni yakılarak, külleri yeryüzünün bambaşka diyarlarına doğru savrulmuş. Küllerinin dokunduğu her toprak parçasından bir tutam yasemin çiçeği filizlenmiş. Prensesin küllerinden döllenen tüm yasemin çiçekleri, gündüz açmayı reddederek sadece gece boyunca, ta ki şafak sökene dek koku verir, sonra da hüzünle sönerlermiş. Ne ki, bir zaman sonra Hintler bu çiçeğe “ İlahi Umut” adını vermişler. Aşk kadar azametli ve umut kadar ilahi olduğu için… Ünlü İtalyan besteci Puccini’nin operası Turandot da “Yasemin Çiçekleri” (Mo Li Hua) adlı Çin halk şarkısını anlatır. “Yasemin, unutulmaz aşkların gerçeğidir,” der Puccinibu operada ve hemen sonra da insanoğluna üç küçük bilmece yöneltir:

Sadece geceleri ortaya çıkan,
Bin bir renkte kanatlarıyla kutsal bir hayalet sanki.
İnsanların üzerinden süzülerek göğe yükselir,
Dünya var olduğundan beri herkes onu arar, ona sığınır.
Her gece yeniden doğan ve her şafakta yok olan bu şey nedir?

“Umut,” diye hep bir ağızdan haykırır insanoğlu. “Evet,” der Puccini.”Bildiniz.” Bilmecenin cevabı, umuttur.

Ateş gibi yanıp tutuşan ama ateş olmayan,
Bazen bir çılgınlık hali, bazen bir kor, bazen güç, bazen de tutkudan doğan,
Öldüğünde ya da kalbini kaybettiğinde giderek soğuyan,
Ama fetih arzusuyla yeniden alevlenen,
O sesine sarsılarak kulak verdiğin,
Güneşin batışı kadar kızıl olan şey nedir?

“Kan,” diye hep bir ağızdan haykırır insanoğlu. “Evet,” der Puccini. “Bildiniz.” Bilmecenin cevabı, kandır.

Buzdan ateş olan,
Ateşten yine buza dönüşen,
Bembeyaz ama kapkara,
Seni özgür bıraktığında tutsağı olduğun,
Tutsağı olarak kabul ettiğinde seni kral yapan o şey nedir peki?

Bu defa hep bir ağızdan, “Aşk,” diye haykırır insanoğlu. Fakat Puccini yanıt vermez. Oyun susar bir anda, müzik durur ve kısa bir sessizlik olur. Nice sonra nereden geldiği belli olmayan incecik, yaralı bir ses duyulur. “Yasemin,” diye fısıldar bu gizli sesin sahibi. “Umut, Kan ve Aşk… Yasemin, sevda acısı çekenlerin teselli çiçeği, yapraklarında yalnızlık büyüten bir hayal tiryakisi…” Yazık ki yeryüzündeki hiçbir yasemin çiçeği, özünde sadece bir hayalden ibaret olduğu gerçeğiyle yüzleşmek istemez. Tıpkı aşk gibi, bütün o uçsuz umarsız sevdalılar gibi… Ve “Yasemin,” diye öğütler arif bir ozan, “Bırakın da Hayal Çiçek olduğunu büyüyünce öğrensin.” Aşk ve Yasemin; Umut bitiği düşlerimizin tek ve en gerçek azizeleri…Bırakalım da bir hayalden ibaret olduklarını hiçbir zaman öğrenmesinler.Öyle ya, her birimiz bir tutam Hayal Çiçeği olsun büyütmüyor muyuz içimizde? Biri burada, biri şurada, biri bende, biri sizde, her yanda bir sürü Hayal Çiçek…” *

İlk bölümden beri masalsı bir aşka yolculuk yapıyoruz .Kah üzüldüğümüz,kah güldüğümüz iyilerin kötülerin arasındaki savaşta kaldığımız ama mutlu sonla bittiğini bir masal hayal ettiğimiz. Şeytanlar sofrasında iyilerin mutlaka kazandığı bir masal düşlediğimiz. Gökten düşen üç elmadan nasibimizi almak dileğimiz.
Defne ve Ömer evlenecekleri ,dertsiz tasasız uyanacakları , birbirlerine doyacakları günün umudunu taşıyorlar. Rüzgarların esip hem kendilerini hem de aşklarını büyüttüğü zaman da geçmiş şimdi bir yılan gibi yatıyor sanki aralarında. Defne keşke aynaya bakıp Ömer’in hayatında nerede olduğunu bilebilse. Kafasının içinde yankılan Neriman’ın “ Benim yarattığım Defne’ye aşık oluyor” sesini susturabilse. Mükemmel çiftin St Benoit mezunu ,Amerikadalarda yaşamış dahi modacı unvanlarıyla olmayacağını bilebilse. Sadri Usta’nın çizimler sonrası Ömer’e söylediği ruhlarını tamamlayanların mükemmel çiftin kim olduğunu duyabilse keşke kapı aralığından. O zaman anlayacak mükemmel çiftin adı Galo-İplikçi değil, Defne -Ömer olduğunu. Tatlı Cadı Samantha’nın bir burun hareketiyle güzelleştirdiği dünyada Çarşamba Cadısının da her nefesiyle Ömer’in hayatını güzelleştirdiğini farkına varabilseydi. İkiyken bir oldukları bu aşkta artık kimsenin onları ayıramayacağını bilebilseydi. Korkularından korku yarattığında aşkını yorduğunu bilebilseydi keşke.

Gayya kuyuların çıkmak için son yalanım dediği yerde ilk doğrusunu söyleyerek tünelin ucundaki ışığa göz kıptı bu sefer Defne. Ömer’i kaybetme korkusuyla panikledi, çılgına döndü, saçmaladı. Hem kendine hem Ömer’e hem de aşklarına eziyet etti. Geçmiş geçmişte kalmıştı kaç bahar geçmiş kaç bahar çiçek açmıştı hayatlarında gidenler gitmiş kalanlar kalmıştı tıpkı Çarşamba Cadısı gibi. Doğrular bir bir çıktığında yine alabora olacak gemisi, yine dalgalanacak deniz ama en sonunda bilecek ki en güzel şeyler çok çektikten çok yaşadıktan sonra gelirmiş. En güzel şey bitti denildiğinde başlarmış. Neyse ki onun yanında İso gibi kardeşi dostu var. Karanlık geceyi aydınlatan yıldızlar gibi Defne’nin de aşk yolunu aydınlatıyor sözleriyle. Defne’nin vazgeçtiği, ötelediği zamanda hamlesini yapıp daha da batmasına izin vermiyor.

Geçmişte verilen simurg sadece Ömer’i değil Mavi saçlı kızın hem ruhunu hem bedenini iyileştirmiş. Ömer’in kalbinde oluşan minnet duygusuna karşılık Gallo’nun kalbinde aşka dönüşmüş. Ömer’in “teşekkür ederim” demesi Gallo’da “şimdi biz ne olacağız” karşılık bulmuş. Geçmişte Cihangir Tepesinde serpilen Gallo’ nun aşkı yine aynı yerde “biz arkadaşız” denmesiyle karşılıksız olmasına evrilmiş. Şimdi geçmişten gelip Defne ve Ömer aşkına batırdığı iğneler için “Pardon “ deme zamanı. Karşılıksız aşkını derinlere gömüp yol alma zamanı. Defile’de ki Külkedisinin ayakkabısını bulunmasına yardım ettiği gibi yine yardım zamanı. Kabullenme ve iyileştirme zamanı. Defne ve Ömer aşkı için Yasemin çiçeğine dönüşme zamanı.

Ömer ve Defne’nin başlattığı aşk yolundan izleri takip zamanı Sinan ve Yasemin için. . Yıkıcı,kırıcı bencil zamanlarından aşkın iyileştirdiği döneme evrilirken Defne’nin İz’le sınandığı yerde Yasemin Sude ile sınanıyor. Nasıl ki “İz ile Ömeriz biz” hikayesinin bittiğini anlayanlar gibi günü gelince de “Benim Sinan’ım “ hikayesinin de bittiği anlayacak Sude. İster ailesini tehdit etsin ister tüm kötülük tohumlarını saçsın o da şahit olacak ki Yasemin’e yeniyim derken Yasemin çiçeğine kendi dönüşeceğini. Neriman ben yanılmam diyip hep yanıla dursun hangi aşkı engellemiş ki Sinan Yasemin aşkını engelleyecek. Zafer kazanan komutan edasıyla kötülükler saçtığı toprakları iyiler tarafından işgal edilmeye çoktan başlandı bile. Onun topraklarında artık boy boy defne ağaçları, mis kokulu yasemin çiçekleri filizleniyor.

İyilerin hep kazandığı masallarda hangi aşk ,hangi aşık kaybetmiş ki zaten…

Hayallerle kalın…

@_tanricabastet_

* Bir küçük hayal tirkayasi ,yasemin çiçekleri — Ece İrem Dinç

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.