Kiralık Aşk : 44 Bölüm Yorumu

Haziran 2016

Derya bugünlerde en fazla Defne ile haşır neşir. Onunla arkadaş olup zengin koca tavlayıp evlenmek için tüyo alma peşinde. Düğün günü 3 ayakkabı kolisi düşürdü kim bilir çifte düğün derken üçlü düğün mü olur:) Derya Defne’nin Ömer tasarımlı ayakkabılarını giyerken Koriş tarafından yakalanıyor. Büyük ihtimal çek olayı daha ya da daha farklı bir durum karşısında yine Defne ile ilgili bir şeyler yapacak Derya.Bir çikolata vermedi diye Selim’i çağırıp sana yardım etmem demişti ne de olsa. Koriş bu aşkın kilit noktası olduğunu ayakkabıların altına silinmez şekilde yazarak ilan etti. Hem Külkedisinin ayakkabısını doğru kişiye verilmesi konusunda iyi yönde etki beklerken bir şekilde bir sırrın ifşasında da yine kendisi etkin rolde olacak.

Kiralık Ev- Kiralık Aşk

Evimiz gibi malum dizimizde sevgilimiz de Kiralık. Ne yapıp edip oldurmayacağız olmaz yani diyerek oyunun cıkmaması için neler yaşanacağının göstergesi o sahneler sanki. Nerimanla sözleşme çek olayıyla değil düğün günü bitiyor aslında. Ya Neriman ev sahibi gibi evden çıkın derse düğünden önce bir şeyler yaparsa? Neriman Ev sahibi kiracı belli. Esra’nın herkesten gizlediği bir şey mi var ya da unuttugu bir söz kilit bir noktada olduğunun göstergesi. İzleyiciler Kiracıdan yana ama Meriç de ev sahibi yapar mı yapar. Nihan’ın kamu spotunu tadındaki repliğini iyi dinlemek lazım. “Kiracı örneğin 1 yıllık kira sözleşme süresini bitiminden 15 gün öncesinden herhangi bir bildirimde bulunmadığı zaman o sözleşme otomatikman 1 yıl aynı koşullarla yenileniyor.Yani böyle bir durumda ev sahibi sözleşmenin bittiğini bahane göstererek kiracıyı evden çıkaramaz. Ancak bu 10 yıllık uzama süresi boyunca bu süreyi izleyen her yılın sonunda en az 3 ay evvel bildirimde bulunmak koşuluyla Kiracıyı hiç bir gerekçe göstermeden evden çıkarabiliyor. Eğer ev sahibinin üstüne başka bir mülk yoksa ki yok biliyoruz o zamanda çıkarabiliyor. “ Sır çıkacak mı çıkmayacak mı diye biz düşüne duralım bu emlak hukuku bilgisinden sonra anladığımız sır bu sezon ortaya çıkmayacak. Zaman atlasak ya işte o zaman Defne Ömer’den başka şeyler isteyecek ya da Ömer Defne’den. Bu arada kim Defnelere kira konusunda yardım edecekse artık oyun sırasında en kilit isim kendisi olacaktır. Bize bu konuda Ömer’in Defne’ye çizimlerle verdiği kopyayı kendisi de verecek. Ama hamle büyük ihtimal Hulusi Dede’den gelecek gibi.

Halbuki sağır bir zangoç kadar kedersizdik…”

Sağır zangoç Viktor Hugo’nun ünlü Notre Dame de Paris’de geçen Quasimodo karakterine işarettir. Fransızca Quasimodo eksik tamamlanmamış demek oyun tam anlamıyla Ömer tarafından tamamlanmış , eksik parçalar var mı yoksa Ömer’in oyunu mu tamamlanmamış? Ya da Quasimodo temsili olarak Ömer mi işaret ediyor ? Çirkin, kambur , sağır bir hilkat garibesi kadar gönlü rahat mıydı bu bölüm Ömer’in?

Neriman bu bölüm ne kadar kusursuz bir plan yaptığının ne kadar eksiksiz olduğunun altını çizedursun. İlk bölüm Manu’da yaptığı gibi gözlüklerinin arkasına saklandığını düşünürken gerçekten saklanabiliyor mu? Gözleri keskin, kulakları radar , mavi’yi tek gören kuş baykuş onu görmüş olabilir miydi? Neriman’ın kusursuz planlarını bu bölümde olduğu gibi yine Defne tarafından ihlal edildi. İpuçlarını teker teker Ömer’in eline Defne kanalıyla gitmiş olamaz mı? Ne de olsa yalan söylediğini düşünen bir Defne ve yalanlarını yutmayan bir Ömer olduğunu biliyoruz. Gözlüklerin arkasında saklanmayan tek kişi Defne. Gallo ile görüşmesinde Koriş’in “felsefe yapma cevap ver “ diye bağırmasını Kedersiz Sağır Zangoç duymadı mı ? Yoksa oyunu bildiğini söylemeye Gallo’ya dediği gibi cesareti mi yoktu? Ya da Defne’ye bir mesaj mıydı orada söylenen?

Gallo

Fikret, Ömer aşkını kalbine gömerek temizlenerek bembeyazlar şeklinde New York’a gitti . Ama işleri hala bitmedi. Düğün öncesi çek olayı patlak verebilir ve Turna başlı terzimizin defile de olduğu gibi Külkedisini ayakkabısının bulunup Koriş’e verilmesine yardım ettiği gibi işi henüz bitmedi. Geri dönüp çek olayını bitirmesi gerek Defne’ye yardım ederek.

Sude- Deniz

Deniz’in Sude’ye duyduğu ilgi onun iyileşmesine mi yoksa daha hırslanıp kötüleşmesine mi yarayacak göreceğiz? Belki her “aşk “ iyileştirmiyordur? Ama Sude için farklı bir evre başlıyor. Yaşadıklarıyla Ömer’i abilik yapmadığı için suçladığı yerde Ömer’in onu kurtarmasıyla son bulacak gibi. Ama zamanı yemekte konuştukları gibi belki 3 yıl sonra zaman atlanınca yani.

Hayallerle Kalın…

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.