Access Kontrol Sistemlerinin Avantajları

Bina güvenliği access kontrol sistemleriyle sağlandığında ilk öne daha az güvenlik görevlisine ihtiyaç duyulur. Büyük ölçekli binalarda ve dev kampüslerde her giriş-çıkış noktasına ayrı ayrı güvenlik görevlisi koymak gerekecektir. Halbuki access kontrol sistemiyle bu sayı oldukça makul düzeylere indirilebilir ve bu sayede sistem kendini birkaç sene içinde amorti edebilir.

Bir başka avantaj ise güvenlik için kapı kilitlerinin düzenli aralıklarla değişmesine gerek olmaması. Kartlı geçiş sistemleri sayesinde kaybolan kartın iptaliyle sorun çözülecektir. Ayrıca kartlı sistemlerin kopyalanması da oldukça zordur. Kopyalansa dahi sisteme eklenecek ek güvenlik katmanlarıyla (biyometrik okuyucular, şifreler vs.) bu risk %99 bertaraf edilir. Bu sistem ile anahtarları kaybetmek gibi bir derdiniz asla olmayacak. Sisteme mobil ve web tabanlı uygulamalar sayesinde binada olmasanız bile kilometrelerce öteden kontrol edebilirsiniz.

Binaya giriş yapmasını istemediğiniz biri mi var? Hiç elinden anahtar almaya çalışmanıza veya kapı kilitlerinizi değiştirmeye gerek yok. Sadece elinde tuttuğu kartı sistemde bloke etmeniz yeterli. İşte gerçek tasarruf diye buna denir!

Ziyaretçi giriş çıkışları işletmelerde ciddi biçimde koordine edilmesi gereken bir süreçtir. Yetkisiz girişleri önlemek, ziyaretçi alanlarının aşılmasını engellemek açısından access kontrol sistemleri mükemmel olanaklar sunuyor. Şöyle ki, siz sistemde ziyaretçileriniz için ziyaretçi kartları oluşturabilirsiniz. Böylece ziyaretçilerin binaya hangi saatlerde, hangi günlerde, hangi kapılardan girebileceğin ve binanın hangi bölümlerine girmesinin engelleneceğini belirleyebilirsiniz. Bu sayede personel kartını ziyaretçilere verip yetkisiz girişlerin olmasını önleyebilir, personeliniz ile ziyaretçileriniz ayırabilirsiniz. Personelinizin ziyaretçiyle buluşmasına izin verilen gri alanlar oluşturabilirsiniz.

Access kontrol yani geçiş kontrol sistemlerinin en önemli avantajı kayıt tutulabiliyor olmasıdır. Evet, güvenlik kameralarınız da sizin için kayıt tutar ancak buradaki kayıtlar çok daha kesindir. Tüm personelinizin, ziyaretçilerinizin ve yöneticilerinizin hangi kapıdan, hangi gün, hangi saatte, kaç kere giriş çıkış yaptığınız tafsilatıyla, dakikası dakikasına kayıt altına alabilirsiniz. Böylece bundan birkaç ay sonra, spesifik bir günde kim, nereye, ne zaman girmiş, kaç dakika kalmış hepsini öğrenebilirsiniz.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu sistem sayesinde binanızın hassas bölümlerinize ekstra koruma kalkanı sağlayabilirsiniz. Arşivleriniz, sunucularınız, kasalarınız ve daha birçok noktaya yetkisiz girişlerin olmasını %100 önleyebilirsiniz. Bu yüksek güvenlik gerektiren, hassas yerlerde hayati bir öneme sahiptir.

Son olarak, bu sistemin diğer avantajlarından biri de personel takibinin yapılabiliyor ve ay sonunda bordro hesaplamasının zahmetsizce yapılıyor olmasıdır. Personel takip sistemleri mevcut muhasabe yazılımlarınızla entegre olabilmektedir.

Access kontrol sistemleri yönetilmesi ve takip edilmesi son derece kolay sistemlerdir. Doğru tasarlanıp, kurulduğunda atlatılması neredeyse imkansızdır. Sadece bu sistem sayesinde bina güvenliği açısından kafanız rahat edecektir. Güvenlik harcamalarınızı asgariye indirip, kaynaklarınızı maksimum verimle kullanacaksınız. Access kontrol sistemleri şüphesiz tüm güvenlik ihtiyaçlarınıza tatmin edici bir cevap verecektir.

Buradaki en önemli nokta, sizin binanızın özel konumu, faaliyet alanınızı, personelinizin alışkanlıklarını, binanızın yapısını, bütçenizi ve bunun gibi faktörleri tek tek değerlendirip uygun access kontrol tasarımı yapacak güvenlik firmasını bulmak.

Ekonomik bir access kontrol sistemine mi ihtiyacınız var? Bu hususta daha fazla bilgiyi bizden alabilirsiniz!

www.varnost.com.tr