Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri Nasıl Çalışır?

Personel giriş çıkış, geçiş kontrol, yemekhane ve ziyaretçi takiplerinde kartlı geçiş sistemlerinden faydalanılır. Binanızın giriş çıkışları için her türlü senaryoya uygun kart tanımlamaları yapmak gerekir. Personelin devam kontrolünde, geçiş kontrollerinde, ziyaretçi geçişlerinde ve daha birçok duruma özgü kartlı geçiş çözümleri mevcuttur.

Kartlı geçiş sistemlerinde kartla geçişin yanı sıra şifreyle geçiş de mümkün. Kartın üzerine yapılacak şifre onaylamasıyla giriş-çıkış güvenliğine yeni bir katman eklenir. Böylece kartın kaybolmasından fark edilip sistemde kart id’sinin değiştirilmesine kadarki süreçte muhtemel istenmeyen girişlerin önüne geçilmiş olur.

Personel Kartlı Geçişleri

Personelin geçiş kartlarının üzerine personel fotoğrafı, ad-soyad, departman ve destekleyici bilgiler yazdırılabildiği gibi barkod veya manyetik çip sayesinde işletme veri merkezinde saklanan tüm verilerle entegre edilebilir. Böylece, spesifik olarak bir personelin hangi saatlerde binaya giriş yaptığı, hangi saatlerde ara verdiği, öğle arasına çıktığı, hangi günlerde izinli veya tatilde olduğu, hangi saatlerde binadan çıkış yaptığı tüm detaylarına kadar sisteme kaydolunur.

Giriş çıkış logları (kayıtları) tutulan personele dair verilere dilerseniz işletmenizdeki kapalı devre ağlardan veya güvenli online sistemler üzerinden 7/24 ulaşabilirsiniz.

Kartlı geçiş sistemlerinde her personelin kendine ait kartı olur. Kartların her birine bir kimlik numarası (id) tayin edilir. Kartın çipinde personelin tüm özlük bilgileri saklanır. Personelin yetkisine göre giriş yapabileceği katlar, departmanlar belirlenebileceği gibi giriş yapmasına müsaade edilmeyen alanlar da tayin edilebilir.

Personele bina bölgelerine göre giriş kısıtlamaları yapılabileceği gibi haftanın belli günleri, belli saatleri, ayın belli günleri gibi zaman bilgisine göre de kısıtlamalar veya ayrıcalıklar getirilebilir.

Ziyaretçi Kartlı Geçişleri

Personel haricinde binanızdaki ziyaretçi giriş çıkışlarını da kartlı geçiş sayesinde kontrol altına almanız mümkün. Müşteri, aracı ziyaretçileri, iş görüşmesi yapmaya gelen ziyaretçiler, kuryeler, çalışan tanıdıkları vb. bu kapsama giren, işyerinde tanımlı olmayan ziyaretçilerdir. Bu tarz ziyaretçilere anonim ziyaretçi kartları verilir. Gerek görülürse ziyaretçi bilgileri de haricen sisteme eklenir.

Kart Okuyucuları

Tek tip kart okuyucu sistemi yoktur. İşletmenizin ihtiyacına, binanızın fiziksel durumuna göre kart tipi belirlenir. Bu konuda teknik destek almanız ve sizin için en doğru kart okuyucusunun hangisi olduğunu tespit etmeniz gerekir. Barkod, proximity, manyetik başta olmak üzere birçok farklı kart okuma teknolojisi vardır.

Eski bir kart okuyucunuz varsa, yenisine kolaylıkla geçebilirsiniz. Sisteminizdeki kart id’leri muhafaza edilerek kartlarınız ve kart okuyucularınız rahatlıkla değiştirilebilir.

Kartlı Geçiş Yazılımları

Yazılımlar yine işletmenizin spesifik ihtiyaçlarına, giriş-çıkış kontrollerinin kapsamına, personel ve ziyaret sayınıza göre değişiklikler gösterir. Kabaca ifade etmek gerekirse kurulacak yazılım türlerini işletme büyüklüğünüze göre kategorize etmek mümkün. Küçük işletmeler için daha kompakt yazılımlar uygunken, orta ve büyük ölçekli işletmelere daha gelişkin yazılımlar kurulur.

Personel Devam Kontrol Sistemleriyle Entegrasyon

Halihazırda mevcut olan personel devam kontrol sisteminizin kartlı geçişle uyumlu olması için RFID modüllü kart okuyucular gereklidir. RFID modüllü kart okuyucular kartların kimlik numaraları ile geçiş saatlerini eşleştirerek personelin ay sonunda otomatik olarak bordrosunun oluşturulmasını sağlar.

Kartlı ve şifreli geçiş sistemleri sayesinde bina güvenliğinizi tek elden kontrol altına alarak, her türlü riski asgari düzeye çekmiş olursunuz. Ofisleriniz, plazalarınız, ar-ge merkezleriniz ve sizin için korunması asla şansa bırakılmayacak her türlü mekanınızın güvenliğini kartlı geçiş sistemiyle rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Bilgi İçin: www.varnost.com.tr