Otopark Bariyer Sistemleri

Modern çağın bir sonucu olarak özellikle 70’li yıllarda itibaren yoğun biçimde binek otomobiller kullanıyoruz. Öyle ki yalnızca İstanbul’da her gün bin yeni araç trafiğe çıkıyor. Hal böyle olunca içinde yüzler çalışan, personel, memur, öğrenci, öğretmen bulunan binalarda açık veya kapalı otoparkın bulunmaması mümkün değil. Kısa süreli müşteri ziyaretlerinde dahi park yeri meselesi bazen çok önemli bir sorun olabiliyor. Kendi araçları için park yeri bulamayanlar binamızın park yerlerini işgal edebiliyor.

Otopark bariyer sistemleri site ve otopark girişlerindeki düzensizlik ve kargaşaya son veriyor. Araç giriş çıkışlarının hızlı, güvenli ve devamlı olması açısından son derece büyük öneme haiz olan bariyer sistemleri hem kurulumu kolay hem de uzun ömürlü sistemler olarak binanıza yapabileceğiniz ciddi yatırımlardan biridir.

Yaygın olarak uygulanan bariyer sistemleri mantar bariyer, roadblocker (yol önleyici), kollu bariyer, plaka tanıma sistemleri ve kapan ve tuzaklar olarak beşe ayırabiliriz.

Otopark bariyer sisteminin en önemli fonksiyonu belirli araçların giriş çıkış saatlerine sınırlamalar getirerek geçişleri kontrol altına alabiliyor olmasıdır. AVM’ler, siteler ve yollar dahil her türlü otoparklarda kullanılan otopark bariyerler sizin bina otoparkınızda da başarılı biçimde uygulanabilir.

Otopark bariyer sistemleri uzaktan kumanda, kart okuyucu elektornikleri ve buton kontrolü gibi muhtelif yöntemlerle entegre edilebiliyor. Roadblockerlar, kapanlar, tuzaklar ters yön girişlerinin ve trafiğe kapalı alanların güvence altına alınmasında büyük rol oynuyorlar.

Kollu Bariyer

Günlük hayatta en sık karşılaştığımız bariyer türlerinden biridir. Her türlü hava şartına dayanıklı ve nispeten daha estetik görünümüyle çok tercih edilen otopark bariyer türüdür. Kollu bariyerlerde bulunan fotoseller sayesinde araç geçişleri sırasında kolun inmesi önlenir. Sıklıkla hidrolik kollu bariyerler kullanılır.

Kolun inip kalkma hızı da sistemde ayarlanabilir. Uzaktan kumanda ile, parmak okuma sistemleriyle, plaka tanımayla kartla veya manuel butonla giriş çıkışlar sağlanır.

Mantar Bariyer

Özellikle şehir içinde, sokaklarda, yaya geçidini otopark girişine bağlayan noktalarda mantar bariyerler sıkça tercih edilir. Hiçbir hava koşulundan etkilenmeyen paslanmaz borulardan üretilir. Çapı ve yüksekiği ihtiyaca göre belirlenir. Mantar bariyerlere çeşitli dedektörler, fotoseller, yanıp sönen ışıklar ve bunun gibi aksesuarlar eklenebilir. Terör saldırısı riski altında olan güvenlik noktalarında ve kamu binalarında bombalı araçları önleyici suikast mantarları kullanılabilir.

Hidrolik, sabit, manuel ve yüksek güvenlikli mantarlar olarak dörde ayrılır.

Road Blocker

Terör ve saldırı riskine karşı en sağlam çözümdür. Yüksek tonajlı araçların çarpmalarına ve araçlı bombalara karşı ekstra dayanıklılığa sahiptir. Mantar bariyerlerle beraber kullanıldığında binaya yönelik araç girişlerine karşı tam güvenliğe sahip olursunuz.

Tuzak ve Kapanlar

Yine koruma ve yönlendirme amaçlı kullanılan bir otopark bariyer sistemidir. Çift tırnaklı, kollu, kasisli zemin üstü, hidrolik tuzak modelleri vardır. Tuzak ve kapanlar manuel ve otomatik olarak iki türe ayrılır.

Tüm otopark bariyer sistemlerine hızlı geçiş sistemleri, parmak izi okuma, plaka tanıma, personel devam kontrol sistemi entegrasyonu sağlanabilir.

www.varnost.com.tr