5 filmových tipov z Art Film Festu 2015

Každý festival divákovi prinesie niečo nové, čo nepoznal, čo ho prekvapí a zaujme. Toto je malý sumár toho, čo ma tento rok milo prekvapilo. Každý film je niečim odlišný a tak rebríček nemá kvalitatívne ani iné zoradenie.

Zbrusu Nový zákon

Zbrusu Nový zákon je pre mňa filmom plným humoru, ale zostáva súčasne filmom úprimným a silným. (link csfd)

Originálny nápad vychádza z premisy, čo ak… Boh naozaj žije! V trojizbovom byte v Bruseli, s bezmennou božskou manželkou a malou dcérou. V tomto svete však Boh nie je láskavý ani pomstychtivý, ale skôr bezcitný bastard, ktorého najviac zo všetkého teší hromada problémov, ktoré si vytvoril vo svojich predstavách. Jeho sebecká povaha odpudzuje každého, kto sa snaží niekomu pomôcť V postave večne podráždeného človeka, ktorý je sám zodpovedný za vlastné nešťastie, exceluje Benoit Poelvoorde.(Art Film Fest)

600 Míľ

Na prvý pohľad nebudete tušiť ako sa dej vyvinie keď si neprečítate samozrejme obsah. Bude na vás čakať niekoľko zvratov. Občas riadne filmovo ráznych a surových. Je to ten druh filmu, kde ešte počas záverečných titulkov sedíte a dumáte… (link csfd)

Arnulfo Rubio (Kristyan Ferrer) pašuje zbraně pro smrtící mexický kartel. Agent Hank Harris (Tim Roth) se ho pokusí zatknout, ale stává se Arnulfovým rukojmím. Rubio se rozhodne agenta Harrise předat svým šéfům, ale oba čeká cesta dlouhá 600 mil. Tedy spoustu času na to se spřátelit.(geklon, CSFD.cz)

Slow West

Americké westerny nikdy neboli mojím filmovým chlebíčkom, pretože mi prišli príliš monotematické, dej rozvláčny a akcia neprehľadná. V záplave mnohých blockbustrov, ktoré filmový jazyk ohýbajú a dej a príbeh posúvajú až na druhú koľaj za filmové triky a efekty a kostými a výpravu a občas až za kulisáka Boba, som si uvedomil, že práve westerny sú tým protipólom, kde priestor pre silný príbeh zostáva na hercoch. Bolo milé prekvapenie vidieť Michaela Fassbenedera. Myslím, že to ani nie je americký western a preto mi bol po chuti. VB a Nový Zéland. Z týchto dvoch krajín je jasné kde to bolo točené. Slow West je príjemným oddychom a naviac využíva klíše, z nich niektoré otočí a niektoré zámerne ponechá. (link csfd)

Šestnáctiletý Jay přicestoval ze Skotska do amerického Colorada 19. století, aby pátral po ženě, kterou miluje. Evropskému zelenáčovi dělá společnost nájemný zabiják Silas, který souhlasil, že ho za úplatu na cestě ochrání. Divoký západ však není místo, kde by věci vycházely přesně podle plánu, a tak Jay zažije během svého putování celou řadu zvratů v nekompromisním duchu tohoto vysoce autorského westernu.(AČFK)

Hlupák

Film, z ktorého vás bude mraziť. Neviem to nazvať inak ako sociálny naturalizmus. Hlavný hrdina so silnými morálnymi hodnotami, ktorý konfrotuje svoje ľudské hodnoty so spoločnosťou a nevzdáva sa. Nakoniec autorom dáte za pravdu prečo film nazvali Hlupák. Smutný film, hlavne preto, lebo si pri ňom musíme priznať pravdu, že zobrazuje realitu i o našej spoločnosti. (link csfd)

Hlupák je film o obyčajnom poctivom opravárovi, ktorý zistí, že ešte túto noc sa pravdepodobne zrúti panelák, v ktorom žije osemsto obyvateľov. Všetci musia byť okamžite evakuovaní, takže sa s tým, pochopiteľne a logicky, rozhodne niečo urobiť. Narazí však na neuveriteľnú pasivitu, odpor a ignoranciu byrokratického systému. Jeho nočná odysea, to je tvrdý boj s veľkými obeťami a malými víťazstvami…(Art Film Fest)

Prečo ja?

Film podľa skutočných udalostí. Je to komornejší snímok, ale zobrazujúc reálne udalosti, takže si to film môže dovoliť a nestráca na atmosfére. Nakoniec filmu sa dozvieme, že ten ich boj s korupciou v Rumunsku predsa len… Pozrite si. (link-csfd)

Mladý a ambiciózny prokurátor Christian je prekvapený, keď mu pridelia delikátny prípad týkajúci sa staršieho kolegu obžalovaného z korupcie. Radikálny a trpký obraz postkomunistického Rumunska zobrazuje krajinu v chaose. Ukazuje, čoho je schopná všemocná štátna moc, keď sú zákonodarcovia skorumpovaní a výkonní úradníci to vedia zakryť. Jednotlivec má dve možnosti — buď sa stiahne do ulity súkromného života, alebo prejaví občiansku neposlušnosť a riskuje pád do nenávratna.(Art Film Fest)
Všetky práva na preklepy sú vyhradené a podliehajú duševnému vlastníctvu ;-)
@Adaman