Textil do bytu je radost vybírat

Adela Bohdanecká
Nov 24, 2016 · 5 min read

Blíží se nový rok a vy máte nutkání změnit svou domácnost? Nebo jste si koupili nový byt či rodinný domek a chcete si zařídit pokoje a nezapomenout na maličkosti? Přesně tohle byla moje situace před měsícem, když jsem si chtěla vyzdobit pokoje v novém bytě. Jelikož nábytek jsem měla již vybraný a postavený, stačilo vybírat maličkosti. Začala jsem závěsy a koberci.


Závěsy na okno dokážou změnit celou místnost

Nikdy předtím bych netvrdila, že obyčejné závěsy na okno dokážou změnit vzhled místnosti. Můj obývák byl na začátku příliš bílý, měla jsem středně velký dřevěný stůl uprostřed pokoje a velký bílý gauč ve tvaru písmene L. Celý pokoj je namalovaný na bílo, a tak jej bylo třeba trochu oživit.

Na výběr v obchodě jsem měla závěsy, záclony nebo rolety. Jelikož jsem si vybírala produkt na okno v obývacím pokoji, musela jsem dbát na dvě věci. Okno mám normální, a ne francouzské. Musela jsem tedy vybírat správnou délku a hlavně musel to být závěs, který zakryje před sousedy, co se v bytě nachází.

Rozhodovala jsem se v obchodě mezi dlouhým závěsem, který byl bílý s černými střídavými pásy, a mezi krátkou záclonou, která byla žluté barvy. Jelikož mám normální okno, lépe by v mém pokoji vynikla krátká záclona, ​​ale vzorovaný závěs byl více neprůhledný a nyní v mém obýváku vytváří módní doplněk.

Prodavač mi nabízel hit mezi záclonami, a to záclonu z nití. Vypadalo to zajímavě, ale pro mě nevýhodně, jelikož taková záclona se používá spíše jako módní doplněk než jako záclona na poskytnutí soukromí. Také mě prodavač upozornil na novinku v závěsech, pokud bych chtěla, mají závěsy s obrázky. Ten, který mi ukazoval, byl celý v motivu města Paříž.

Do ložnice jsem si vybrala jednoduchou krátkou záclonu bílé barvy a doplnila jsem ji krátkým kombinovaným závěsem, který zakryje okno, když půjdu spát. Kombinovaný závěs jsem si koupila hnědé barvy, protože mám ložnici pískové barvy.

Jak zavěsit záclonu?

Záclonu a závěs jsem si už vybrala, teď mě čekal výběr tyče na závěsy a záclony. Mně osobně se do bytu hodily tyče kovového vzhledu, ale v obchodě mají na výběr i dřevěné, které byly velmi pěkné. Vybírala jsem si ze dvou typů tyčí. Ze stříbrné hranaté tyče a z nalakované černé kulaté tyče. Jelikož se mi k závěsu více hodila černá, vybrala jsem si tu.

V obýváku jsem potřebovala pověsit jen jeden závěs, takže jsem vybírání měla jednoduché, ale do ložnice jsem si vybrala bílou kulatou kolejničku na záclonu a bílou kulatou tyč na kombinovaný závěs. To vše bylo možné připevnit na jeden držák, a tak to vypadá stejně. Tyče na zavěšení záclon jsou různých délek, a tak je každého osobní věc, kterou délku si vybere. Já osobně jsem potřebovala koupit tyče na záclony délky 220 cm.

Drobnosti k záclonám a závěsům

Jak jsem v obchodě pokračovala v uličce, dostala jsem se k části, kde bylo příslušenství k závěsům a záclonám. Téměř bych zapomněla, že na zavěšení záclony potřebuji kroužky na připnutí záclony, abych ji mohla na tyči nařasit. Hned jsem si nakoupila 20 kusů. Na výběr jsem měla z kroužků kovové barvy, barevných, kovových a plastových. Musela jsem si však zkontrolovat, jestli mi kroužky, které jsem si vybrala, sedí na tyč na zavěšení. Všechno sedělo, a tak jsem si koupila na závěs černé kroužky.

Na záclony jsem si koupila malé bílé kluzáky, které mi zaručí, že se záclona může po tyči posouvat. Tyto kluzáky se používají na tenčí tyče, které se často kombinují s další tyčí, kde je zavěšen závěs. Z příslušenství se mi velmi líbily řasicí spony, které výborně spojí můj závěs v ložnici. Tyto spony jsem si koupila dvě v hnědé barvě, abych si mohla závěs spojit na každé straně.

V obchodě jsem si vyhlédla dekorační látku, kterou si chci dokoupit na vánoční výzdobu. Spojení bílé záclony a zlaté látky bude sváteční a s nádechem luxusu.

Který koberec je ten vhodný

V obchodě jsem se na nákupu záclon zastavila i v uličce s koberci. Jelikož celý můj byt je pokryt plovoucí podlahou, chtěla jsem si vybrat koberce do ložnice a obývacího pokoje. V mém případě jsem se zaměřila spíše na menší kusové koberce než na velké koberce na celý pokoj. Vybrat jsem si mohla mezi tkaným kobercem, kobercem s vysokým vlasem a předložkou. Jelikož předložka se mi do bytu nehodila, tuto volbu jsem vyloučila jako první. Rozhodovala jsem se mezi obyčejným tkaným kobercem a kobercem s vysokým vlasem.

Do obývacího pokoje jsem se rozhodla koupit malý žlutý kulatý koberec s vysokým vlasem. Jeho průměr byl přibližně 67 cm, což bohatě stačilo jako doplněk pod stůl. Žlutou barvou mi zesvětluje obývák a spolu s černobílými závěsy působí pokoj hravě, ale zároveň čistě.

Do ložnice jsem si vybírala také mezi kobercem s vysokým vlasem a tkaným kobercem. Jelikož do tohoto pokoje jsem potřebovala větší koberec, aby se vešel pod celou manželskou postel a kousek zůstalo místo na papuče, vybrala jsem si obyčejný tkaný koberec. Na dotek je příjemný a zároveň se bude snadno udržovat. Obdélníkový koberec jsem si vybírala hlavně podle mír, a tak jsem musela koupit rozměr 170 × 200 cm.

Na výběr jsem měla několik vzorů, které byly krásnější a krásnější. Zvolila jsem však jednoduchou bílou barvu, i když nejraději bych si koupila koberec s potiskem květin. Motiv květin jsem si splnila alespoň při výběru rohožky. Jako první mě oslovila pevná moderní rohožka z kokosu, která je hnědé barvy a černým písmem je na ní napsáno WELCOME. Kolem nápisu jsou malé nakreslené kytičky a celé to působí milým dojmem. Od té doby mohla návštěva odkládat své boty na novou pěknou rohožku.

Jsem velmi ráda, že jsem se vydala nakupovat do obchodu, kde jsem v jedné části našla všechno, co jsem potřebovala, ale pro mě nevýhodou byl široký výběr, ze kterého jsem si měla vybírat. Jelikož jsem velmi nerozhodná, trvalo mi dlouho vybrat si z krásných záclon a závěsů, příslušenství k nim a z koberců. Teď jsem však šťastná, že je mám už doma zavěšené a položené, a vytvářejí mi tak útulnou domácí atmosféru. Nikdy bych netvrdila, že obyčejné závěsy a koberec dokážou změnit celý pokoj.

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade