Bir Konsept Bar Deneyimi: Super Mario Bar

Çocukken hepimizin bir prensesi kurtarmak için tuğlaları kırmaya çalıştığı olmuştur. Bu oyun tutkusu yaşla doğru orantılı olarak bazen bir prensesi kurtarmak, bazen bir futbol klübü satın alıp onu yönetmek, bazen de dünya şehirlerinde otomobil yarışı yapmak olabilir. Oyun karakterlerinin figürleri, kıyafetleri, çıkartmaları vs. yetmedi çok oyunculu oyunların oyuncuları buluştu, tema partileri düzenlendi. Oyun endüstrisi bu kadar ilerlemişken haliyle farklı kurgular da karşımıza çıkmaya başladı.

Bunun güzel bir örneği olarak Washington D.C’deki The Cherry Blossom Pub bu baharda misafirlerini pek çoğumuzun çocukluk kahramanlarından olan Super Mario teması ile karşıladı. Bahar aylarında Washington ile özdeşleşen kiraz çiçekleri görüntüsünden de vazgeçmeyen mekan; kiraz çiçeklerini Super Mario ile geçişli bir hale getirdi. Her iki temanın da kendisine ait bir duvarı olsa da temalar birbirleriyle bağlantılı ögeler ve bir kapı ile birleşiyorlar.

@delish

Soft pembe bir atmosferin hakim olduğu Japon temasında kiraz çiçekleri, büyük origami bir avize ve Japon
 kedi figürleri ile süslenmiş duvarlar bulunuyor. Mantar Krallığı’nda ise yeşil boru hatları, tavandan sarkan mantar ve yıldızlar yer alıyor. Dekorda oyunda bizi heyecanladıran gizemli kutulara yer vermeyi de ihmal etmemiş. Her karakterin 1980'lerden bir oyuncuyu canlandırdığı Mantar Krallığı’nda oyunun kötü karakteri Kral Koopa’ya da yer ayrılmış. Menüde ise “Princess is in Another Castle” ve “King Koopa Cup” isimli kokteyller ile oyuna selam çakmış. Bu deneyimi bu denli içsel yapan şey ise, hem alışılan hem de özlenilen iki değeri birleştirmiş olması diyebiliriz. Ayrıca ikisi de birbirinden hem ayrı hem de bir araya geldiğinde bir bütün olacak şekilde kurgulandığı için çok başarılı bir tema çıkmış ortaya.

Bu Deneyimin Çok Sevildiğini Her Akşam Kapıda Oluşan Kuyruklardan Anlamak Mümkün!

Bu deneyimi yaşamak ve kiraz çiçeklerinin arasında prensesi kurtarmak isteyenler 2 saat öncesinden mekanın kapısındaydı ve kimsenin bu durumdan şikayetçi olmadığını söylemek mümkün. Aksine bu konsept bar deneyimini yaşayan herkesin mekandan son derece memnun ayrıldığı instagram paylaşımlarından da anlaşılıyor.

Sıradan bir mahalle barı olan The Cherry Blossom Pub bu temayla birlikte marka imajını yeniden oluşturmuş. İçindeki çocuğa seslenmeye çalışan ayrıntılar bunun başarılı bir kurgu olduğunu hissettiriyor. Ayrıca nostaljik bir oyunun temasının çok katılımcı ile canlandırılmasının 5 duyuyu birden harekete geçirdiğini söylemek doğru olacaktır. Cherry Blossom Pub’ın bu girişimi dünyadaki rakiplerine ilham verecek mi hep birlikte göreceğiz!

Merak edenler için kısa bir tanıtıcı video ekliyoruz!