Afganistan’da Bir Haftada 3 Büyük Saldırı

Kandahar’da Askeri Üsse Düzenlenen Bombalı Araç Saldırısı

Afganistan’ın güneyindeki Kandahar iline bağlı Mayvend ilçesinde, Kabil hükümeti güçlerinin konuşlu bulunduğu askeri üsse bomba yüklü araçla saldırı gerçekleştirildi.

Dün gece saatlerinde gerçekleştirilen saldırının sorumluluğunu Taliban üstlenirken, resmi kaynaklar saldırıda hükümet güçlerinden 43 kişinin öldüğünü 9 kişinin yaralandığını ve 6 kişiden de halen haber alınamadığını aktardı.

Taliban Sözcüsü Kari Yusuf Ahmedi ismiyle Zebihullah Mücahid’in sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamadaysa, üsse düzenlenlenen bomba yüklü araç saldırısında 60 kişinin öldüğü iddia edildi.

Zebihullah Mücahid’in sosyal medya hesabından yapılan açıklama

Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Devlet Veziri, Mayvend ilçesinde gerçekleştirilen saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada, “maalesef üste bir şey kalmadı” ifadelerini kullandı.

Veziri, saldırıda hükümet güçlerinden en az 43 kişinin öldüğünü belirtirken, 6 kişinin kayıp olduğunu söyledi.

Bazı yabancı haber kaynaklarında Taliban’ın saldırıyı iki bomba yüklü araçla gerçekleştirdiği yönünde haberler yer almış olmasına rağmen, Taliban’ın bu yönde bir açıklaması mevcut değil.

Taliban tarafından yapılan açıklamada, bomba yüklü aracın infilak ettirilmesinden sonra üsse yönelik “saldırı” düzenlendiği ifade ediliyor. Bu, Taliban’ın alışıldık bir askeri taktiği olarak bilinmekte.

Bir Haftada 3 Büyük Saldırı

Bu saldırıyla birlikte Taliban ülkede son bir haftada 3 büyük saldırı gerçekleştirmiş oldu.

Taliban, iki gün önce de ülkenin doğusundaki Paktiya ili merkezi Gardiz’de hükümet güçlerini hedef alan büyük bir saldırı düzenlemiş, saldırıda en az 40 kişi ölmüştü.

Aynı gün ülkenin güneyi olarak nitelendirilen, Gazni iline bağlı Şılgar ilçesinde hükümet güçlerinin konuşlu olduğu binaya yönelik büyük bir saldırı gerçekleştirilmiş, saldırıda 30'a yakın kişinin öldüğü açıklanmıştı.

Sonuç:

  • Taliban bir hafta içinde düzenlediği 3 büyük saldırıda, ülkede saldırı organize etme ve gerçekleştirebilme kabiliyetinin ne düzeyde olduğunu kamuoyuna bir kez daha ispatladı.
  • Taliban tarafından gerçekleştirilen saldırıların tümü Kabil hükümeti güçlerinin merkezlerine yönelik düzenlenmiş olsa da gerçekleşen patlamanın şiddeti ve çatışma ortamının realitesi olarak sivil kayıpları yaşandı. Özellikle Gazni ilinde düzenlenen saldırıda 5 sivil yaşamını yitirdi.
  • Saldırı şekilleri incelendiğinde, bir hafta içinde Taliban’ın 3 büyük saldırı gerçekleştirmiş olması, ülkede gelecek dönemin nasıl geçeceği konusunda ipuçları veriyor.
  • Özellikle ABD Başkanı Trump’ın izlediği yeni Afganistan siyaseti ile birlikte ülkede düzenlenen hava saldırılarında artış yaşanması, ve bu saldırıların neredeyse tamamında sivillerin yaşamını yitirmiş olması, Taliban’ın Kabil hükümet ve yabancı güçlere yönelik daha sık saldırı düzenleyip, halkın daha fazla sempatisini kazanmasına neden oldu.
  • Heybetullah Ahundzade’nin liderliğe seçilmesinden sonra, Taliban’ın ülkedeki saldırı şekillerinde değişikliğe gittiği ve buna oranla saldırıları arttırdığı görülüyor. Bu da gelecek dönemde sahada Taliban’ın elini daha da güçlü kılabilir.