آرشیو قیمت ورق سیاه

نمودار قیمت ورق سیاه

ورق سیاه چیست ؟

ورق سیاه به ورق های کم کربنی که از دو نوع فولاد و به شیوه نورد گرم ساخته می شوند اطلاق می شود. این محصول که به شیوه نورد گرم تولید می گردد به دلیل دمای بالایی که برای تولید به خود می بیند شکل ظاهری ماتی به خود می گیرد از همین رو به ورق سیاه در بازار شناخته می شود. در این مقاله به طور تخصصی به مبحث ورق سیاه ، قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه ، قیمت ورق سیاه اهواز و دیگر مشخصات این محصول پرداخته ایم. همچنین شما عزیزان می توانید برای دسترسی به آرشیو قیمت ورق سیاه به لینک مربوطه و یا سایت آهن سه مراجعه نمایید.

به طور کلی دو شیوه در تولید فولاد جود دارد که موجب ایجاد تفاوت هایی در محصول نهایی می کند. برای مثال محصولات فولادی تولید شده به شیوه نورد گرم دارای سطحی نازک مقاومت بسیار بالا که مقاومت خوبی هم در برابر خوردگی دارد. همانگونه که در ابتدای مطلب عنوان کردیم ورق سیاه با استفاده از دو نوع 36A و 1011A نیز تولید می گردد. از ویژگی های فولاد 1011A می توان به شکل پذیری و در عین حال استحکام بسیار بالا اشاره کرد. ورق سیاه ساخته شده از فولاد 1011A اغلب در ساخت ظروف مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در کنار ان فولاد نوع 36A وجود دارد که از ویژگی های آن می توان به جوشکاری راحت و تسریع عملیات های حرارتی را عنوان کرد. علاوه بر آن عنوان کردیم که ورق سیاه محصولی کم کربن می باشد. این نکته را باید اضافه نماییم که میزان سختی و نرمی این محصول رابطه مستقیمی با نوع آلیاژ بکار رفته در آن و نیز همچنین میزان کربن بکار رفته در آن دانست. به همین ترتیب هرچه میزان کربن بیشتر باشد سختی ورق بیشتر خواهد بود.

مراحل تولید ورق سیاه یک میل

ورق سیاه یا شیت های تولید شده مشتقیما از گنداله یا بیلت و شمش آهن و به شیوه نورد گرم همانگونه که از نامشان مشخص است در کوره های حرارتی و به در دمای بسیار بالا تولید می شوند. مراحل تولید به این گونه می باشد که ابتدا در دمای بسیار بالا برابر با 1700 درجه فارنهایت مگنتیت درون گنداله آهن به هماتیت تبدیل می شود. بعد از آن به کوره قوس الکتریکی انتقال داده به فولاد مذاب تغییر شکل می دهد. اکنون در این مرحله فولاد مذاب را با اعمال فشار از ضخامت آن کم و به طول محصول اضافه می کنند سپس به صورت اسلب یا تختال در آورده و بعد به واحد خنک کننده انتقال می دهند. اکنون محصول اماده شده را به صورت شیت های بریده شده و یا رول ورق در آورده و روانه بازار می کنند. به طور کلی ورق های با ضخامت کمتر از 1.5 میلیمتر که دارای فرم پذیری بالایی می باشد را به صورت رول و ورق های با ضخامت بیش از 1.5 را به دلیل فرم گیری سخت تر به شکل شیت که به صورت برش های مستطیلی می باشد تولید می نمایند. در ادامه مراحل تولید را به صورت مرحله به مرحله مطالعه نمایید.

· کوره پیش گرم : این مرحله ای است که تختال تا دمای 1200 تا 1250 درجه سانتی گراد گرم می شود. نوع دمایی که به تختال اعمال می شود از اهمیت بالایی برخوردار بوده چرا که با اعمال دمای مناسبی میزان تشکیل رسوب نیز به حداقل خواهد رسید.

· نورد اولیه یا قفسه های خشن : در این مرحله تختال ها با استفاده از فشار آب پوسته زدایی شده بعد از آن وارد قفسه های خشن می شود. همچنین از ضخامت تختال کم و به عرض و طول آن اضافه می شود.

· جعبه کلاف : در این قسمت دمای محصول همگن سازی می شود که موجب ایجاد خواص مکانیکی مطلوب را بدست بیاورد.

· قفسه های نورد نهایی : این مرحله متشکل از 5 تا 7 قفسه نورد می باشد که ضخامت و دما توسط تغییر سرعت نورد کنترل شده و مورد بازبینی قرار می گیرد.

· واحد خنک کاری : این واحد دمای محصول را از 850 درجه سانتی گراد تا دمای چیزی حدود 580 درجه سانتی گراد کاهش می دهد.

· کلاف پیچ : بعد از خنک شدن محصول در این مرحله ورق های با ضخامت کمتر از 1.5 میلیمتر به صورت کلاف پیچیده می شوند.

کارخانه های تولید ورق سیاه

در ایران ورق سیاه فولادی توسط کارخانه هایی اعم از کارخانه فولاد مبارکه اصفهان ، کارخانه فولاد کاویان ، فولاد غرب ، فولاد صبا ، فولاد اکسین اهواز تولید می گردد. این کارخانجات در حین مراحل تولید ورق های سیاه مواد شیمیایی مختلفی را به محصول اضافه کرده تا ضمن تغییر در خواص شیمیایی آن ورق را برای استفاده در صنایع مختلفی آماده می نمایند. اغلی شیت های تولید شده به شیوه نورد گرم را به صنایع جهت ساخت تیرآهن I و H انتقال می دهند.

انواع ورق سیاه صادراتی

این محصولات چه از نوع صادراتی و چه از نوعی مصارف داخلی مانند ورق سیاه گیلان دارای استاندارد های مختلفی می باشند. این محصولات به طور کلی به دو دسته تجاری و معمولی تقسیم می شود. نوع تجاری آن با نام ST37 و نوع معمولی آن با نام ST52 ، A516-GR60,70 ، A285-GR C و A283-GR C در صنایع تولید می شوند. به طور کلی این نوع ورق در صنایع ساختمانی ، ساخت سوله ، سد سازی و صنایع سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

ابعاد ورق سیاه

استاندارد ابعاد ورق سیاه در عرض های 150 تا 600 سانتی متر تولید می گردد. که ابعاد رایج در بازار به شرح زیر می باشد:

· ورق سیاه 2000*1000 میلیمتر

· ورق سیاه 2500*1250 میلیمتر

· ورق سیاه 6000*1000 میلیمتر

· ورق سیاه 6000*1500 میلیمتر

· ورق سیاه 1000*2000 میلیمتر

· ورق سیاه 6000*2000 میلیمتر

· ورق سیاه 12000*2000 میلیمتر

ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان

از این محصول اغلب در صنایع پتروشیمی، ساخت آبگرمکن ، ساخت تجهیزات کشاورزی ، ساخت رینگ و چرخ، صنایع تانک سازی، مخازن کشتی سازی، صنایع سنگین فلزی، قطعات خودرو و… مورد استفاده قرار می گیرد.

نمودار قیمت ورق سیاه

جهت بررسی قیمت روز ورق سیاه این نکته را باید خاطر نشان کرد که شیوه تولید نورد گرم هزینه کمتری نسبت به نورد سرد دارد که طبیعتا قیمت نهایی محصولات نورد گرم از محصولات فولادی نورد سرد کمتر می باشد. این اختلاف قیمت از آنجایی ناشی می شود که در عملیات نورد سرد طی مراحلی محصول را برای محافظت از زنگ زدگی نیز مقاوم می کنند. همچنین این محصولات را در صورت لزوم با اسید شستشو داده که در نهایت محصولاتی با مقاومت بالا در برابر خوردگی با سطح ظاهری براق تولید می شود.از همین رو اغلب از محصولات ساخته شده به شیوه نورد سرد در کاربردهایی که شکل ظاهری در آن از اهمیت بالایی برخوردار باشد مورد استفاده قرار می گیرد. با مراجعه به نمودار قیمت ورق سیاه می توانید به صورت روزانه از قیمت ها و تحلیل های خبری با خبر شوید.

امیدواریم این مقاله در بالا بردن دانش شما در خصوص این محصول کاربردی در صنعت مفید واقع شده باشد. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

تحلیل بازار آهن

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
ahan3

ahan3

تحلیل بازار آهن

More from Medium

The Founder’s Evolution Stage 4: The Disillusioned Leader

Spring & ending Intertwine Chapter One

[MFA Thesis09]Competitor Analysis

Life is run by the Advertisers… What???!!!??