انواع میلگرد و کاربرد آنها

ahan3
ahan3
Sep 29 · 6 min read

مشخصات میلگرد خوب

مقاله ای که پیش روی شماست تنها 4 دقیقه از وقت شما را خواهد گرفت ولی مطلبی می باشد که می تواند به تمامی سوالات شما در خصوص انواع میلگرد ، مشخصات فنی میلگرد و کاربردهایی که در صنعت دارد همچنین قیمت روز میلگرد در بازار پاسخ دهد. به طور کلی میلگرد یکی از رکن های اصلی در ساخت و ساز می باشد. این محصول از آن جهت بسیار پر کاربرد است که با ایجاد نیروی کشسانی در بتن از شکسته شدن آن در برابر تنش های حاصل از زمین لرزه و … محافظت می کند.

از این محصول ابتدا در سال 1800 میلادی مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان برای اولین بار میله های فولادی با ضخامت کم را در بتن ساختمان بکار بردند و مشاهده کردند چگونه مقاومت بتن را در برابر نیروهای کششی و فشاری تا مقدار زیادی بالا برد. این محصول بدون هیچ گونه استاندارد خاصی تولید می شدند اما در نهایت در سال 1878 استانداردی برای ساخت این محصول از سوی مهندسی به نام تادئوس هیات تعریف شد.

این فناوری در طی سال های زیادی رفته رفته اصلاح شد تا به شکل امروزی در آمد. این محصول از فولاد و در دو نوع ساده و آجدار همچنین در چهار گرید تولید و به بازار عرضه می شود.

در صنعت آرماتور را از لحاظ شکل ظاهری به سه دسته ساده ، آجدار و آجدار پیچیده تقسیم می کنند. ساخت میلگرد به صورت آجدار به دلیل ایجاد چسبندگی بیشتر و بهتر میان مقطع و بتن می باشد. این آج ها دارای اندازه و ارتفاع استاندارد می باشند.

اغلب این محصول به دو صورت کلاف یا شاخه ای در بازار موجود است که مقاطع با ضخامت 6 تا 10 میلیمتر را به صورت کلاف و میلگرد های با ضخامت بیشتر را به شکل شاخه های 12 متری به بازار عرضه می کنند. در این مقاطع این نکته را به یاد داشته باشید که هرچه طول آن افزایش یابد میزان افت و ریز کاهش می یابد اما حمل و نقل آن با مشکل روبرو می شود.

آنالیز شیمیایی میلگرد

همانگونه که پیش تر بیان کردیم این محصول در چهار گرید که به شرح زیر است تولید و به بازار عرضه می شود:

· گرید A1 : این محصول از نوع مقاطع صاف و بدون آج می باشد. مقاومت کششی آن برابر با 3600 و مقاومت تسلیم آن برابر با 2400 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. این محصول جزء مقاطع نرم به حساب می آید که برای مصارف آهنگری و جوشکاری به هیچ وجه مناسب نمی باشد.

· گرید A2 : این مقطع به صورت آجدار فنری و جزء مقاطع نیمه ترد و نیمه نرم به حساب می آید. آرماتور A2 با 3400 کیلوگرم بر سانتی متر مربع مقاومت تسلیم و 5000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع مقاومت کششی تولید می گردد. عمده کاربرد آن درساختمان سازی یا ساخت خاموت است.

· گرید A3 : میلگرد A3 محصول آجدار با آج های جناقی بوده. مقاومت کششی آن برابر با 6000 و مقاومت تسلیم آن برابر با 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. این مقطع جزء مقاطع ترد و خشک به حساب می آید که عملیات جوشکاری ، عملیات خم و آهنگری بر روی آنها اکیدا ممنوع می باشد.

· گرید A4 : این مقاطع دارای آج های دوکی است که به صورت بتن آرمه در ساخت و ساز کاربرد دارد. علامت این آج در استاندارد ملی 500 بوده. همچنین این محصول دارای 650 مگاپاسکال مقاومت کششی می باشد.

میلگردهای A2 و A3 دارای تفاوت هایی می باشند. برای مثال در فونداسیون از مقاطع طولی A3 و مقاطع عرضی A2 مورد استفاده قرار می دهند. آج های میلگرد A3 را به صورت آج هایی ضربدری و جناغی در صورتیکه مقاطع A2 را به صورت منفرد و موازی مشاهده می نمایید.

کاربرد میلگرد در ساختمان

این مقاطع اغلب در ساختمان سازی کاربرد دارد. از کاربردهای متنوع آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. میلگرد راستا : از این محصول در فونداسیون و برای افزایش مقاومت کششی بتن مورد استفاده قرار می گیرد.

2. سنجاقی : جهت افزایش نیروی برشی خاموت و اتصالات محکم میان مقاطع طولی و خاموت از سنجاقی استفاده می کنند.

3. خاموت : از خاموت برای جلوگیری از بیرون زدگی مقاطع طولی بر اثر کمانش همچنین تحمل نیروهای برشی و جلوگیری از افزایش ترک در ستون مورد استفاده قرار می گیرد.

4. خرک : خرک را برای بتن ریزی کف سازه و فونداسیون به صورت دو شبکه متوالی افقی در داخل قالب مورد استفاده قرار می دهند.

5. رکابی : به نوعی چیدمان میلگرد گفته می شود که برای نگه داشتن مقاطع طولی و عمودی در بتن ریزی دیوار مورد استفاده قرار می دهند.

6. ادکا : برای تحمل نیروی برشی همچنین در تکیه گاه های تیر یکسره برای تحمل لنگرهای منفی از میلگرد ادکا استفاده می کنند. قسمت زیرین میلگرد ادکا وظیفه تحمل نیروی کشش ایجاد شده از خمش و قسمت مایل آن وظیفه تحمل نیروی کشش ناشی از برش را دارد.

انواع میلگرد

از این مقاطع در انواع میلگرد اروپایی ، فایبر گلاس ، میلگرد استیل ، فولاد کربن ، گالوانیزه و اپوکسی تولید می کنند. در ترکیبات میلگرد اروپایی منگنز وجود دارد که به تبع آن مقاومت خمشی پایینی را برای محصول ایجاد می کند، البته این محصول با قیمت پایین تری در بازار به فروش می رسد. نکته بسیار مهم در خصوص این محصول عدم استفاده از آن در مناطق زلزله خیز می باشد.

مقاطع فایبر گلاس نیز مانند نوع اروپایی در ترکیبات خو فیبر کربن دارد بنابراین از خم کردن باید پرهیز کرد. اما نکته حائز اهمیت در این محصول مقاومت بالای آن در برابر نم و رطوبت همچنین وزن سبک آن می باشد. میلگرد ضد زنگ یا فولاد استنلس نوع سوم از این محصول می باشد که جزء گران ترین نوع میلگرد در بازار به حساب می آید. از مزایای آن ضد زنگ بودن آن بوده به گونه ای که به میزان 1500 برابر یک میلگرد عادی در برابر رطوبت از خود مقاومت نشان می دهد.

نوع دیگر مقاطع فولاد کربن یا میلگرد سیاه می باشد که در کنار دارا بودن مقاومت کششی بالا در برابر رطوبت مقاومتی نداشته و به سرعت اصطلاحا زنگ میزند. مقاطع گالوانیزه همان مقاطع فولاد کربن می باشند که برای رفع ضعف خوردگی، بر روی محصول پوششی از جنس آلیاژ روی داده اند. طبیعتا قیمت آرماتور گالوانیزبه اندازه 40 درصد بیشتر از سایر مقاطع است. آخرین نوع از مقاطع با روکش اپوکسی می باشد. این آرماتور نیز همان آرماتور فولاد کربن یا سیاه بوده که برای افزایش 70 تا 1700 برابری مقاومتش در برابر رطوبت روکشی از جنس اپوکسی بر روی محصول می دهند.

انواع روش های ساخت میلگرد

این مقاطع بسیار پرکاربرد را به دو روش آلیاژی ( آنالیز شیمیایی ) و شیوه حرارتی یا ترمکس تولید می کنند. در هنگام استفاده از آرماتورحتما باید به نوع شیوه ساخت آن توجه کرد چرا که هرکدام از این شیوه ها برای یک شرایط آب و هوایی مناسب می باشد.

· آرماتور ساخته شده به روش آلیاژی را بعد از ساخت در هوای آزاد خنک می کنند. این به مرور خنک شدن محصول باعث یکسان بودن خواص و مقاومت آن در تمامی نقاط محصول می شود. از همین رو از این نوع آرماتور بیشتر در مناطق زلزله خیز مورد استفاده قرار می گیرد.

· برای تولید مقاطع به شیوه ترمکس یا حرارتی در وهله اول از شمش های فولادی با کیفیت پایین تر مورد استفاده قرار می گیرد. سپس بعد از تکمیل فرایند تولید برای خنک کردن آن، آرماتور را به یکباره با عبور از آب سرد خنک می کنند که باعث ایجاد تفاوت در مقاومت سطحی و داخلی محصول می شود. از همین رو استفاده از این محصول در مناطق زلزله خیز به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

منبع ahan3

اخبار مرتبط با این حوزه را در متال بولتن بخوانید

ahan3

Written by

ahan3

تحلیل بازار آهن

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade