Yeni Anayasada Ak Parti — MHP Yakınlaşması: Milletin Adı Ne Olacak?

Bu önemli bir işaret. Anladığım kadarıyla hükümet anayasa meselesinde MHP’yle bir ortaklığa gidecek. Dolayısıyla anayasa’daki Türk ifadelerine dokunmadan başkanlık sistemini getirecek. Ki bu vaziyette bence de doğru olanı bu. MHP bütün hatalarına rağmen, yerli ve İslam’a hürmetkar kimselerden oluşur. Böyle bir ittifak mevcutların içinde en makulü.”

6 Mart’ta Bahçeli’nin açıklamasına istinaden yukarıdaki tahmini yapmıştım. 1 ay sonra 7 Nisan’da ise Erdoğan polislere yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Tabi bunun da bir sınırı vardır. Peki o sınır nedir? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bu millet anlayışımızın çerçevesi nedir? Türk’ü ile Kürt’ü ile Laz’ı ile Çerkez’i ile Gürcü’sü ile Abhaza’sı ile Boşnak’ı ile Roman’ı ile 79 milyon biz tek milletiz. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Bunu geniş anlamıyla, anayasal anlamıyla, Türk milleti olarak tanımlarız. ‘Türk milleti’ dediğimiz zaman ‘Bunun içinde Kürt, Gürcü, Roman, Abhaza, Boşnak, Roman yoktur’ diyemeyiz. Hepsi bu kavramın içerisindedir.”

Bu benim takip edebildiğim kadarıyla Ak Parti’nin millet kavramına bakışında bir kırılma. Ancak bu kırılmanın siyasi şartların zorlaması sebebiyle gerçekleştiğini tahmin ediyorum. Zira iki seneyi aşkın bir zaman boyunca (aşağı yukarı çözüm sürecine tekabül eder) hutbelerde zinhar ‘Türk milleti’ denilmemesi, “aziz milletimiz, necip milletimiz” gibi ifadeler kullanılmasının bir manası vardı.

Ancak anayasayı kendi başına referanduma götüremeyecek olunca, MHP’yle böyle bir anlaşmaya gidildi anlaşılan. Başkanlığa destek vermesi beklenen MHP’nin millet tarifi kabul ediliyor. Erdoğan’ın bu yeni yaklaşımı MHP’ninki ile birebir örtüşüyor.

Tabii MHP’nin bir de kurultay süreci olacak. Oradan çıkacak netice de bu hesapları etkiler. Yeni biri gelir mi, gelirse birlikte anayasaya nasıl bakar, bekleyip göreceğiz.