Kaç aydır izliyorum, buradan gökyüzü çok güzel gözüküyor

#nofilter

Çalışma masamın mükemmel! Kağıthane manzarası var. Gün batımı veya kasvetli günlerde gökyüzünün inanılmaz renklerini görebiliyorum. Neredeyse her seferinde çıkıp telefonla çekmekten fark ettim ki otomasyon şart !


Kamera koyayım dedim hemen camın yanına, o çeksin benim yerime. Aslında yapmak istediğim tüm o görüntüleri kaçırmamak. Hatta biraz daha ileri götürüp video olarak canlı sunmak idi. Bir ara leventtehavanasil.com alan adı altında o taraftaki plaza çalışanı arkadaşlara hizmet olarak verecektim. Malum iklim değişimleriyle İstanbulda dengesiz durumlar oluşmaya başladı. Evden güneşli çıkıp böyle bir iş merkezine gelebiliyorsunuz.

Kamera olarak ne koysam, ne yerleştirsem diye düşünürken GoPro gibi hazır bir ürünün çok pahalı olabileceğini fark ettim. Elimde de boşta Raspberry PI olmasının gazıyla kamerayı kendim hazırladım. Raspberry PI’n kendi üstünde kamera portu var ve buna uyumlu bir çok kamera modeli bulunmakta. Madem manzara çekiyoruz balık gözü olsun dedim ve aldım.

Mutfaktaki saklama kaplarının boy boy olup, rahatça delebilmem ve sağlam olmalarından dolayı yine yemek kabından case yaptım. Artık bu benim için standart haline geldi. Kapıcıda da biraz daha büyük bir kap kullanmıştım.

Binanın dış cephesinde duracağı için güç alacağı pek yer yoktu cihazın. Network hattına PoE verip, hemen kutunun içinde bunu network ve USB power olarak ayırdığımızda güç konusu çözülmüş oluyor. Yine kabın hemen dışına bir network socketi bıraktım, plug-n-play oldu. Kameranın lensini de kabın hemen dışına çıkacak şekilde bir delikten yerleştirdim ve kalan tüm delikleri silikon tabancasıyla kapattım.

Son hali böyle birşey oldu. Yerleştirmeden önce lensin ucunun yağmura dayanıp, dayanmayacağını çok araştırdım ancak kesin bir sonuç bulamadım. Çoğu kişi lensin focus ayarı için bırakılan yanlarındaki yivlerinden içeri su alacağını öne sürmüş yabancı forumlarda. Muhtemelen basınç altında alacaktır.

Yerleştirdiğimin ertesi günü, tam ofisten uzaklardayken, öğrendim ki İstanbulda şiddetli fırtına, yağmur başlamış. İlk aklıma gelen kameranın Kağıthane semalarında uçurtma misali uçtuğu olduğu. Neyse ki telefondan kontrol ettiğimde hala HTTP servisinde 15 saniyede bir yeni fotoğraf geliyordu böylelikle lensin yağmurdan etkilenmediğini de anladım.

Yazılım olarak python kodları buldum yine. Gayet güzel özellikler sunuyor ancak videonun sonuna doğru fark ettiğiniz gibi Exposure tam düzgün ayarlayamıyor. Github linki buradan. Yine de tam günü başarılı bir şekilde timelapse yapmayı başardığı da oldu.

Gökyüzünü her nekadar güzel görebilsekte alt tarafa pek bakmayın. Beton pek iç açmıyor. Daha güzel bir yere yerleştirmeye çalışacağım kamerayı ilerleyen zamanlarda. Şimdilik olduğu yerde devam ediyor :)