Hackathon Nedir?

Türkiyede düzenlenen hackathon sayısı her yıl neredeyse iki katına çıkıyor peki nedir bu hackathon?

Bilgisayar programcılarının, grafik tasarımcılarının ve proje yöneticilerinin birer takım oluşturarak katıldığı ve diğer takımlar ile yarıştığı bir yarışma olarak tanımlayabiliriz.

Burada katılımcılar sıfırdan bir proje geliştirmek için belirlenen bir süre zarfında yarışıyorlar. Bu süre hackathon düzenleyen firmaya göre değişiklik gösterebiliyor. Genellikle hackathon süresi 24 veya 48 saat olarak belirleniyor.

Nasıl katılabilirim?

Hackathon katılmak için tek yapmanız gereken kendinize ve oluşturduğunuz takımınıza uygun bir hackathon programı bulmak. Dünyada düzenlenen hackathon programlarını bu adresten takip edebilirsiniz http://www.hackathon.com/ veya google da arama yaparak bulunduğunuz bölgedeki hackathon organizasyonlarını bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir hackathon programı bulduktan sonra bir takım oluşturup kayıt yaptırmanız.

Nasıl hazırlanmalıyım?

Evet arkadaşlar geldik hackathon için en önemli konulardan bir tanesine. Bir hackathon programı buldunuz ve katılmaya karar verdiniz ve bir takıma ihtiyacınız var bu takımı nasıl kurmalısınız? Hemen amcaoğullarını arayıp yarışma var koşun derseniz 5-0 falan geriden başlamış olursunuz.

Öncelikle katılacağınız hackathon programının katılım şartlarını okuyun kaç kişi katılacağınıza vs karar vermeniz için. 4 kişilik bir ekip oluşturmanız gerekiyosa bu kişileri yapacağınız projeye göre belirlemeniz gerekiyor. Örneğin 2 tane yazılımcı 1 tane grafik tasarımcı 1 tane proje yöneticisi şeklinde.

Ne yapmalıyım?

Şimdi arkadaşlar ekibinizde yıldız oyuncular olabilir taşı sıksanız suyunu çıkartacağınız bir ekibe sahip olabilirsiniz ama kontrolsüz güç güç değildir cümlesinden de anlaşılacağı üzere iyi bir proje seçimi yapmazsanız bunların hiç bir önemi olmayacaktır ve büyük bir hezimete uğrayacaksınız demektir.

Proje seçimini hackathon konusuna göre belirlemeniz gerekmektedir bu konular yer yer değişiklik göstermektedir. Hackathon düzenleyen firmalar genellikle yaşadıkları sorunların çözümü için veya yeni yapılacak bir proje bulmakta zorluk çektikleri için hackathon düzenlerler. Bazı durumlarda ise katılımcıları tamamen özgür bırakırlar.

Projeyi seçerken ilk kriteriniz inovasyon olsun arkadaşlar unutmayın 24 saatte facebook tekrar yazmanız size birşey kazandırmayacaktır çünkü zaten varolan birşeyi yapmak ne kadar güzel yaparsanız yapın sizi birinciliğe aday göstermeyecektir.

Projenizi seçerken şunları düşünmeniz gerekiyor. Bu yaptığım proje hangi sorunu çözüyor, neyi kolaylaştırıyor veya hitap ettiği kitleye ne yenilikler sunuyor. Bunların cevabını bulduktan sonra projenize karar verin ve yukarıda da söylediğim gibi projeye karar verdikten sonra ekibinizi oluşturun veya birtane proje yöneticisi alın ekibinize onunla beraber projeye karar verdikten sonra ekibinizi oluşturun.

Projenizin bitmiş olmasıda kazanma şansınızı arttıracaktır. Hiç kimse bitmemiş üzerinde 1 ay çalışılması gereken bir projeye güvenipte onu birinci seçmeyi kolay kolay düşünmeyecektir

Sonuç olarak hackathon süresi boyunca genel amacınız en az efor ile en çok işi yapmak olsun. Binlerce satır kod yazmak sizi birinci yapmayacaktır arkadaşlar adı üstünde Hackathon. En az kod ile en az iş gücü ile en çok işi çıkartmanız gerekmektedir.

Türkiye’de düzenlenen hackathonların temalara göre dağılımını bu grafikten görebilirsiniz arkadaşlar

Son olarak arkadaşlar geçmişte yapılmış olan hackathonları araştırmanız size fikir seçiminde büyük katkı sağlayacaktır. Hackathon düzenleyen firma geçmişte bir hackathon düzenledi ise hangi projeyi birinci olarak seçmiş vs araştırırsanız daha sağlam bir fikir ile hackathon programına gidip birinci olma olasılığınızı arttırmış olursunuz.

Like what you read? Give Ahmet Aslan a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.