Goji Berry yani halk arasındaki adıyla “Kurt Üzümü” yumuşak ve küçük meyveleri olan 1700 yıldır Tibet’te yetişen çalı türünde fidanı olan bir bitkidir. Tibetli yerliler bu meyveden yaptıkları ilaçları karaciğer ve böbrek tedavilerinde kullandılar.

Bu meyveye mutluluk meyvesi diye de bilinmektedir. İnanılmaz şekilde sulu ve tatlı olan bu meyve polisakkaritler ile güçlü antioksidanlarsayesinde bizleri yaşlanmaya karşı korur. Tadı ise yabanmersini ve kiraza benzer.

Meyvenin yaşı ve kurusu yenilebilir, yaparaklarından ise mucize bir goji çayı elde edilir. Sapları ve yaprakları yağ yönününden zengindir. Posasından ise güzellik kremleri elde edilebilir. Meyve suyu da yapılmaktadır.

Boyu 3 metreye kadar uzayabilen ve yapraklarını döken, uzun yıllı bir bitkidir. Budanan bir bitkidir. Bilimdeki adı LYCİUM BARBAUM diye geçmektedir.

İlk yetiştiği bölgelerin bilinmemesine rağmen orjinal yaşam alanlarının güney batı Asya ve Avrupa olduğu düşünülmektedir.

Goji namıyla ünlenen ülkelerde çoğunlukla sağlığı ve mutluluğu simgeleyen isimlerle anılmıştır, örneğin Çinde “Evlilik Şarabı”, “Tibet Gojisi”, “Himayala Gojisi” gibi isimlerle anılmıştır.

Diğer bir isimle Lycium, Anadolu Bölgesi olan Lycia’dan geldiği varsayılmaktadır.

Japonya’da ise Goji Berry meyvesi “Kuko” adıyla anılmıştır. Bazı kaynaklarda ise “Kızıl Elmas” adıyla anılmaktadır.

Kurt Üzümü (Goji Berry) nasıl kullanılır? kullanım alanları nelerdir?

1700 yıldır Çin’de ilaç yapımında kullanılıyor. Aynı zamanda Çin mutfaklarının da vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Amerika ve Kanada’da ise yiyecekler pazarında çok büyük bir ilgi görüyor ve insanlar bu meyvenin bir çok rahatsızlıklara çare olduğu konusunda aynı fikirdeler.

Goji Berry’nin Önemi Nedir?

Çinin tarım babası olarak anılan Shen Nong, yani efsanevi ilk imparatorunun sağlık kitabında Goji Berry’den bahsedilmektedir.

Kurt Üzümü içerisinde 21 farklı mineral çeşidi bulunduru, bunlardan en önemlileri demir, çinko, kalsiyum, bakır, germanyum, kalsiyum, fosfor ve selenyumdur. Beta karotenide kapsayan en zengin karatenoid kaynağıdır.Havuçdan daha çok beta karoten barındırır. Kurt Yemişi portakaldan 500 kat daha fazla C mitaminine sahipdir. GOJİ BERRY B1,B2,B6 ve E vitamini içerir.

Kurt Üzümü içerisinde aynı zamanda 18 Aminoasit içerir.

GOJİ BERRY’ler 18 Aminoasit içerir,ciltteki enflamasyonu azaltmaya, ciltte üstün koruma sağlamaya ve iltihaplı ciltleri iyileştirmeye yardımcı olur. GOJİ BERRY cilt bakımını sağlık ile birleştirmeye çalışan MUCİZE BİR BİTKİDİR.

GOJİ BERRY yemişi geleneksel çin ilaçlarında bağışıklık sistemini güçlendirici ,görme yeteneğini arttırıcı,karaciğeri koruyucu, sperm arttırıcı ve kan dolaşımın hızlandırıcı etkileri sebebi ile Çinde uzun zaman kullanılmaktadır.

GOJİ BERRY doğası gereği tatlıdır, ham olarak tüketilmekte ve içilerek aynı zamanda şarabı tüketilerek etkilerinden faydalanılmaktadır. Bitki çayı olarakda kullanılabilmektedir.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Ahmet Mehmet’s story.