Nusišypsok, žmogau. Geriausia — per jėgą.

Tu gali pakeisti pasaulį. Aha, visiška klišė. Bet labai teisinga, tik gal ne ta grandiozine prasme – greičiausiai pasaulio istorijai didelės įtakos nepadarysi, ir ateities kartos tavęs ilgai neprisimins. BET.

Ar pastebėjai, kaip keičiasi aplinkiniai, kai būni piktas ir susiraukęs? O kai šypsaisi? Ir kaip jautiesi tu, kai aplinkiniai tau šypsosi, maloniai bendrauja ir neknisa proto? Puikiai, tiesa?

Tikrai, labai sunku būti negatyviam su žmogumi, kuris tau šypsosi (žinoma, kalbu ne apie situacijas, kai tas žmogus šypsosi tau kenkdamas).

Išbandau tai kasdien kavinėse, parduotuvėse ir kitose viešose vietose, kur bendraujame trumpai ir nėra laiko padaryti antro ar trečio įspūdžio — paprasta šypsena ir mandagumas, “ačiū”, “prašom”, “laba diena” turi tokį gerą poveikį, kad net sunku patikėti. Turbūt “vieną KENT’o” išvarginti pardavėjai būna tiesiog išmušami iš vėžių, išgirdę “laba diena”, “ačiū jums labai” ar netgi “su šventėm”.

Ir tuo pačiu — pačiam sunku būti piktam, kai šypsaisi. Pabandyk pagalvoti kažką blogo. O dabar padaryk tą patį, su šypsena. Keistas jausmas. Kaip šizofrenikas jautiesi. Daug sunkiau.

Prie ko aš čia lenkiu?

Pirmiausia — kiekvienam mūsų, asmeniškai, būtų daug lengviau gyventi, jei išmuštumėm tą amžiną “viskas negerai visi jūs durni” programą ir pabandytumėm žiūrėti į aplinką pozityviau. Ir pradėti tai paprasčiausia nuo fiziologinių pasikeitimų. Šypsenos — bent jau lūpų kampučiais, laikysenos ir panašių paprastų, bet labai paveikių dalykų. Bendradarbiai daug lengviau mums padėtų, padavėjai greičiau atneštų kavą ir taksistai važiuotų tiesesniu maršrutu.

Ir kitas, labiau profesinis, pastebėjimas. “Šypseną” perkeliant į šiek tiek kitą lygį. 
Visi klientai, su kuriais esame dirbę, žino (arba mes bent jau labai stengiamės, kad suprastų) — mums svarbi jų sėkmė. Ne tai, kad mes parduotumėm jiems sprendimą, kuris atneš mums daugiau pelno (nors ir tai, žinoma, visada yra malonu), ir netgi ne tai, kad mes parduotumėm jiems sprendimą, kurio įgyvendinimas mums bus labai įdomus ir linksmas. Tai, ką mes siūlome, yra, mūsų galva, pats geriausias būdas klientui pasiekti jo tikslų. Labai paprastai, be didelių išvedžiojimų — I LOVE YOU, MAN. Aš noriu, kad tau sektųsi. Ne sinergijos, ne produktyvaus bendradarbiavimo, ne sėkmingos partnerystės. Ne. Aš tiesiog noriu, kad tau pasisektų. Dažniausiai su tokiu požiūriu (ir, beje! Ne garsiai deklaruojamu, o pirmiausiai vidiniu įsitikinimu) pristatomų sprendimų, vykstančių diskusijų ar netgi ginčų rezultatas būna daug geresnis.

Taigi — daugiau pozityvumo, draugai! Galbūt ne visai nuoširdaus iš pradžių, galbūt sąmoningai išspaustos šypsenos, bet jūs jau turbūt žinot, kaip ir daugelis, kad nuo to pradėjus, viskas bus daug lengviau pasiekiama.