Марія Конова, активістка Amnesty International Україна

Artwork: Banksy

У 10 матеріалах спецпроекту ми розповімо про те, як розвиток технологій впливає на права людини у світі, що стає зброєю, а що порятунком та як люди використовують технології у боротьбі за свої права.

Які існують перешкоди до реалізації прав людини в кіберпросторі? Яким чином можна зробити інтернет максимально безпечним для користувачів, не порушивши їх прав? Чи можливе забезпечення прав людини за умов анонімності, яку пропонує діджитал простір? — це лише деякі приклади актуальних питань, що виникли в процесі діджиталізації інформаційного простору. Розвиток інтернету значно розширює наші можливості, та, водночас, створює нові виклики у сфері прав людини.

У 2018 році Рада ООН з прав людини прийняла резолюцію, в якій зазначено, що в інтернеті мають захищатися ті ж права, якими люди користуються за його межами. Це положення визначає обсяг…


Унаслідок перемоги на президентських виборах Жаїру Болсонару — кандидата з програмою, яка є відвертим наступом на права людини — Бразилія живе у атмосфері страху. Однак молодь не мовчить. Наші бразильські колеги зустрілися з сімома молодими людьми, які розповіли, яким є життя у цій країні і як вони протистоять насильству над жінками, расизму і гомофобії.

«Я живу у страху з дитинства»,

Лідіан, 33 роки.


За останнє десятиліття правозахисники та активісти, які працюють в Чечні, неодноразово стикалися з численними погрозами, нападами і переслідуваннями.

Протягом багатьох років чеченський лідер Рамзан Кадиров і його наближені проголошували правозахисників «маріонетками Заходу» та «ворогами Росії», звинувачували їх у прагненні дестабілізувати ситуацію в Чечні. На деяких активісток та активістів нападали, їм погрожували, їх переслідували місцеві співробітники поліції та бандити, що діють під прикриттям влади. Неефективність розслідувань та відсутність бажання притягати нападників до відповідальності призвели до повної безкарності.

Наталя Естемірова

Наталя була однією із найхоробріших і найвидатніших правозахисниць Росії. Як провідна діячка Правозахисного центру «Меморіал» вона задокументувала безліч правопорушень, скоєних під час Другої чеченської…


За результатами нещодавнього опитування, проведеного в межах кампанії «Зупинити роботів-вбивць», більше трьох з кожних п’яти людей у ​​26 країнах світу виступають проти розвитку автономного озброєння, яке може обирати і знищувати цілі без втручання людини.

Опитування, проведене Ipsos MORI, виявило, що: – У 26 країнах, які взяли участь у опитуванні у 2018 році, більше трьох з кожних п’яти осіб (61%) виступають проти розвитку смертоносних автономних систем зброї. – Дві третини (66%) тих, хто виступили проти, найбільше стурбовані тим, що автономні системи зброї «перетнуть моральну межу, тому що машинам не слід дозволяти вбивати». – Більше половини (54%) тих, хто виступили проти, сказали, що вони стурбовані тим, що зброя буде «безконтрольною». – Майже аналогічне опитування у 23 країнах у січні 2017-го року показало, що 56% респондентів виступають проти смертоносних автономних систем зброї, тобто продемонструвало зростання протестних настроїв…


Оксана Покальчук, директорка Amnesty International Україна

Напади на активісток та активістів по всій Україні у зв’язку з їхньою діяльністю стали однією із топ-тем за останні кілька місяців. Ми, Amnesty International, помітили цей тренд ще у 2017 році. З того часу один з піків нападів прийшовся на початок березня 2018 року, коли тисячі людей по всій країні вийшли на марші та акції за права жінок. Тоді у багатьох містах ці мирні ініціативи стикнулися із насильством та погрозами від радикальних угруповань, що пропагують ненависть та дискримінацію під прикриттям патріотизму та націоналізму. У Львові в учасниць маршу за права жінок кидали каміння, коли вони намагалися втекти від нападників, сівши…


Кумі Найду — генеральний секретар Amnesty International.

Athit Perawongmetha/REUTERS

Аун Сан Су Чжі одного разу попросила Amnesty International «не зводити погляду» з М’янми, коли вона вела боротьбу проти репресивної військової хунти у країні.

Це ми і робили.

І коли вона зрештою стала де-факто лідером цивільного уряду М’янми в квітні 2016 року, ми продовжували спостерігати — спочатку з надією, а потім з жахом.

Ми спостерігали за тим, як на зміну звільненням десятків в’язнів совісті прийшло відновлення політичних арештів та припинення свободи вираження поглядів.

Ми спостерігали за тим, як Аун Сан Су Чжі та її партія, Національна ліга за демократію (НЛД), обрана більшістю виборців з усіх верств суспільства, породжувала ненависть, що…


Факти vs. вигадки

Photo credit: Al Jazeera

За повідомленнями Al Jazeera, більше 5000 військових прибули на південний кордон США як наочна демонстрація сили, у той час як групи біженців та мігрантів рухаються у напрямку США з Центральної Америки. Трамп заявляє про «вторгнення».

Вигадка: Якщо Мексика чи Сполучені Штати не повертатимуть або не затримуватимуть мігрантів та біженців, їх прибуватиме всі більше і більше.

Факт: не існує жодних переконливих доказів того, що посилення прикордонних обмежень хоч якось впливає на те, тікають люди зі своїх країн чи ні. У більшості випадків мігрантами та біженцями стають люди, у яких немає жодного іншого вибору, крім втечі у нікуди. …


Вітана, активістка Amnesty International Ukraine

7 листопада 2011 року Україна підписала Конвенцію про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами від 11 травня 2011 року. Уже в 2012 році міжнародний договір ратифікувала перша держава — Туреччина. На сьогодні, за даними Ради Європи, 33 країни ратифікували Стамбульську конвенцію. Україна все ще зволікає.

Чому депутати майже 7 років не можуть проголосувати за ратифікацію “скандальної Конвенції”, намагалася розібратися міжнародна організація Amnesty International в Україні, надіславши звернення кожному народному обранцеві.

1. Чи охоче депутати відповідають на звернення громадянського суспільства?


Уряд Сирії за підтримки Росії активізував незаконні удари по мирному населенню провінції Ідліб із застосуванням заборонених на міжнародному рівні касетних боєприпасів і некерованих бочкових бомб. У період з 7 по 10 вересня у південних районах провінції Ідліб було зафіксовано не менше 13 ударів. Унаслідок обстрілу населених пунктів Аль-Тах, Джерджаназ, Аль-Хабит, Хасс, Абад, а також приміських районів Хан-Шейхун загинули 14 мирних громадян, ще 35 отримали поранення.

«Уряд Сирії регулярно застосовує заборонені касетні боєприпаси і бочкові бомби у різних районах країни, щоб заподіяти серйозну шкоду та жорстокі страждання мирному населенню. …


Наприкінці серпня Amnesty International та ще 13 правозахисних організацій написали відкритого листа Сундару Пічаї, головному виконавчому директору Google Inc., де висловили занепокоєння розробкою цензурованої пошукової системи для китайського ринку:

«Шановний пане Пічаї!

Як і багато працівників Google, ми вкрай занепокоєні повідомленнями про те, що Google розробляє нову цензуровану пошукову систему для китайського ринку. Цей проект під кодовою назвою «Dragonfly» може стати тривожним прикладом того, як Google нехтує правами людини.

Китайський уряд серйозно порушує права на свободу вираження та приватне життя; толеруючи переслідування інакомислення китайською владою, Google буде безпосередньо долучатися до порушень прав мільйонів інтернет-користувачів у Китаї.

Ми підтримуємо відважні спроби…

Amnesty Іnternational Ukraine

Amnesty International – всесвітній рух, що об’єднує понад 7 мільйонів людей. Ми боремося за світ, у якому права людини доступні для всіх без винятку.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store