«Поки ви чекаєте, завтра не настане»

Новий керівник Amnesty International Кумі Найду розповів про своє бачення прав людини та пріоритетів організації.

Hoвий генеральний секретар AI Кумі Найду розповів про своє бачення прав людини та пріоритетів організації:

«Правозахисний рух повинен бути більшим, сміливішим і всеохоплюючим, якщо його метою дійсно є вирішення проблем, з якими стикаються люди.

Наш світ стоїть перед викликами, впоратися з якими можна лише відмовившись від застарілого уявлення, що права людини поширюються лише на окремі прояви несправедливості, а на інші — ні. Насправді, різні види пригноблення взаємопов’язані та відбуваються за схожими сценаріями.

Не можна вести мову про кризу глобальної зміни клімату, не визнавши, що це також питання нерівності та расизму.

Не можна подолати гендерну дискримінацію, не визнавши, що вона пов’язана з виключенням жінок з економічної сфери.

Не можна ігнорувати той факт, що громадянські та політичні права людей часто обмежують саме тоді, коли ці люди вимагають базової економічної справедливості.

Ми живемо в суперечливий період історії, коли світові лідери просувають жахливе бачення суспільства, сповнене ненависті та страху. Тільки об’єднавшись та визначивши спільні для нас цінності, такі як права людини, ми будемо здатні подолати цю кризу.

У своїй першій заяві на посаді генерального секретаря я хочу донести до вас, що зараз Amnesty International розкриває свої обійми ширше, ніж будь-коли, щоб створити дійсно всесвітню спільноту, яка розповсюдиться на всі чотири сторони світу, а особливо — на «глобальний Південь».
 
 Я хочу, щоб ми створили максимально всеохоплюючий рух. Нам варто переосмислити, кого ми маємо на увазі, коли говоримо про захисників прав людини у 2018 році. Активістками та активістами можуть бути люди з дуже різних сфер: профспілок, шкіл, релігійних громад, урядів або навіть з бізнесу.

Я хочу, щоб молодь знала, що ми відкриті для неї. Я незмінно вірю в те, що молодь — це не лідери завтрашнього дня, воно потрібні тут і зараз. Ахед Таміміс, Елін Ерссонс, Сибонгейл Ндашес та багато інших. Кожен та кожна, хто не уникає громадянського протесту, не боїться, що їх назвуть наївними чи ідеалістами — це саме ті, хто нам потрібні.
 
 Amnesty International побудована на ідеї, що люди — незалежно від того, де вони чи хто вони — протидіють несправедливості, з якою інші люди стикаються особисто.

Коли незнайомці об’єднуються і разом борються за людей на іншому боці планети, яких вони ніколи в житті не бачили і не побачать — у цього світу ще є шанс.

Солідарність та спільне протистояння пригноблювачам зараз потрібні більше, ніж будь-коли. Я запрошую тих, хто піклується про теперішнє та майбутнє, про своїх дітей та онуків, про людей, які потерпають від несправедливості, приєднатися до нас. Amnesty International потребує вашого голосу та участі у нашому русі, щоб зробити права людини доступними всім без виключень.
 
 Я хочу подякувати Салілу Шетті (минулому керівнику Амнесті) за внесок, який він зробив в організацію протягом минулих восьми років, за його роботу для зміцнення нашої присутності в усьому світі. Я сподіваюся надалі розвивати і розширювати нашу справу на міцному фундаменті його спадщини, щоб ми стали ще більшими і сильнішими».

Порушник правил та рушій змін

Kyмі Найду — південноафриканський активіст, який все життя брав участь у кампаніях за соціальну справедливість. Він народився в Дурбані в 1965 році і вперше зайняв активістську позицію у 15 років, коли організував і взяв участь у протесті проти апартеїду, через що його вигнали зі школи. 
 
 З того часу він занурився у активістську діяльність у своїй місцевій громаді, організовував масові мобілізації проти режиму апартеїду. У 1986 році проти 21-річного Кумі висунули звинувачення у порушенні положення про надзвичайну ситуацію. Йому довелося піти в підпілля, а згодом він вирішив жити в еміграції у Великобританії, де й лишався до звільнення Нельсона Мандели та зняття заборони на визвольні рухи. 
 
 У 1990 році після падіння режиму апартеїду Кумі повернувся до Південної Африки і почав співпрацю з Африканським Національним Конгресом. Там він зайнявся тим, що було йому близьке: освітою, зокрема кампаніями з ліквідації неписьменності серед дорослих, та просвітницькими заходами для виборців, спрямованими на допомогу громадам, які історично та систематично були позбавлені прав.
 
 Кумі неодноразово займав керівні посади, але його робота на посаді виконавчого директора Greenpeace International закріпила за ним репутацію сміливого активіста, який очолював акції громадянської непокори. Найбільшого розголосу набув його арешт у 2011 році за проникнення на нафтову платформу в Гренландії, де він особисто вручив петицію з 50 тисячами підписів на знак протесту проти буріння в Арктиці. Через рік він провів акцію протесту на російській нафтовій платформі в Баренцевому морі.

На своїй попередній посаді Кумі був співзасновником і тимчасовим головою панафриканської організації «Афріканці за справедливість, мир та гідність». Група, яка встановила партнерські відносини між профспілками, релігійними та громадянським спільнотами прагне змінити теперішню ситуацію, за якої економічне зростання у Африці відбувається, але самі африканці не мають доступу до цього зростаючого багатства та влади. 
 
 Подати заявку на посаду голови організації Amnesty International Кумі надихнув лист, який Нельсон Мандела написав до Amnesty International у 1962 році. У цьому листі Мандела висловив подяку AI за те, що вона відправила свого представника для спостереження за його судовим процесом. 
 
 Напередодні вступу на нову посаду в Amnesty International Кумі повернувся туди, де почалася його історія — до Чатсвортську середньої школи у Дурбані, звідки його вигнали у 1980 році. 
 
 Виступаючи перед дітьми на ранкових зборах, Кумі сказав:

«Не вірте, що ваш голос нічого не змінить, не чекайте до завтра, щоб почати, бо поки ви чекаєте, завтра не настане. І пам’ятайте, що служіння людству приносить найбільше щастя».

Довідкова інформація

Генеральний секретар — це лідер і головний представник організації Amnesty International, а також головний виконавчий директор її Міжнародного Секретаріату. Amnesty International є найбільшим правозахисним рухом у всьому світі, має представництва в більш ніж 70 країнах, 2600 співробітників та сім мільйонів членів, волонтерів та прихильників у всьому світі.

Генеральний секретар призначається Міжнародною радою Amnesty International на початковий термін тривалістю чотири роки.

Кумі Найду неодноразово займав керівні посади, серед яких –голова організації «Всесвітній заклик до дій на захист клімату», голова та засновник «Глобального заклику до боротьби з бідністю», а також генеральний секретар та генеральний директор організації «CIVICUS — Всесвітній альянс громадян». 
 
 Кумі Найду — наступник Саліла Шетті, який з 2010 року протягом двох термінів обіймав посаду Генерального секретаря Amnesty International.