Başarılı Bir Product Hunt Lansmanı Nasıl Yapılır?

Product Hunt konusunda okuduğum makaleler ve yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak -bu konuda hiç Türkçe içerik olmadığını da göz önünde bulundurarak- böyle bir yazı hazırlama gereği duydum, keyifli okumalar.

Öncelikle, Product Hunt’ın kitlesi “Maker”lar ve “Early Adopter”lardan oluşuyor. Yani girişiminizin lansmanı için oldukça uygun bir yer.

Bu lansman sayesinde hem bu kitleye ulaşıp potansiyel yeni kullanıcılar elde edebilirsiniz, hem de ürününüzle ilgili faydalı geri dönüşler alabilirsiniz. Topluluğun önemli bir kesimi yazılımcılar ve tasarımcılardan oluştuğundan, yapacakları yorumlar herhangi bir yerden alabileceklerinizden daha tutarlı olacaktır.


shippn.com’un tanıtım çalışmaları için Product Hunt güzel bir mecra oldu, güzel çıktılar aldık. Yaşadığımız macerayı edindiğim kritik bilgileri de ekleyerek adım adım anlatacağım.


Hunt Aşaması

Product Hunt’a çıkmanın 3 yolu bulunuyor. İlk yol ürününüzü bir şekilde kullanıp beğenmiş bir “Hunter”ın, haberiniz olmadan sizi “Hunt” etmesi. Bu durumda bir anda artan trafikten neler olduğunu anlarsınız ve hunter’a ya da Product Hunt’a twitter’dan ulaşarak sizi “Maker” olarak eklemesini istersiniz. Bu yol belki en doğalı ve en güzeli ama genelde kimse işini şansa bırakmak istemez. İkinci ve en çok tercih edilen yol, sizin Hunter’larla iletişime geçip ürününüzü tanıtmanız ve ürününüzün beğenilip Product Hunt’a konması şeklinde oluyor. Son olarak eğer kendiniz Hunter’sanız -çok tavsiye edilmese de- kendi ürününüzü ekleyebiliyorsunuz.

Bu aşamada iyi bir “Hunter”ın sizi “Hunt” etmesi çok önemli. Çünkü hem Hunter’ın takipçilerine aşağıdaki gibi bir bildirim gidiyor ve yarışa bir adım önde başlamış oluyorsunuz, hem de topluluk sizi oylarken ister istemez buna da dikkat ediyor.

Ahmet 2015'te #1 Maker yani en çok ürün üreten kişi olmuştu

Hunter Kiti:

Burada en önemli kısım “Tagline”. Product Hunt tarafından “Ne gönderdiğinizi 60 karakterde basit kelimeler kullanarak açıklayın ve fazla iddialı sloganlar kullanmaktan kaçının. 🙂” diye tavsiye veriliyor. 
Örnek: A simple, beautiful email client for Mac

Buradaki bilgileri bir google docs ile hunterınıza göndermeniz mantıklı olacaktır

Hunt Günü

Product Hunt’ta gün Türkiye yerel saatiyle 10 gibi başlıyor ve 24 saat içinde o gün “hunt edilen” girişimler oylanıyor. İlk 5'e girenler bir sonraki gün yine Türkiye yerel saatiyle 19:00 gibi tüm üyelere mail atılıyor.

Gün seçimi çok önemli, eğer o gün bir Apple etkinliği varsa ya da buna benzer büyük şirketlerin yeni ürünlerini tanıtma olasılığı varsa ilk sıraları almanız çok güçleşecektir. Nitekim kendi tecrübeme baktığımda iki gün sonra hunt edilmiş olsak çok rahat bir şekilde günün birincisi olabileceğimizi görüyorum. Tabii bizim durumumuz biraz beklenmedik bir durumdu, şu anda bu yazıyı yazdığım “Medium’un yeni üyelik modeli” günün yarısından sonra sıralamaya girmesine rağmen çok hızlı oy aldı ve bizi geride bıraktı.

Destek Toplama

İlk birkaç saat çok önemli. Amerika’lılar ortamı basmadan kendinizi ilk 5'e ya da en kötü ihtimalle ilk sayfaya atmış olmalısınız. Eğer arka sayfalara düşerseniz sizi “upvote”layacak potansiyel kullanıcıları kaçırmış olursunuz, çünkü kimse ileriki sayfalara bakmıyor.

Burada kendi çabalarınızla belli bir ivmeyi yakalamayı başarırsanız ve ürününüz gerçekten insanların hoşuna gidebilecek bir şeyse o zaman yarışın içinde kalmaya devam ediyorsunuz.

Product Hunt’ın daha sonra bahsedeceğim kuralları olsa da kendileri de büyümek istediklerinden aşırıya kaçmazsanız yapacağınız paylaşımlar sıkıntı yaratmayacaktır.

Ürününüzü oraya koyup da günün birincisi olmayı beklemek büyük ihtimalle hüsranla sonuçlanacak bir beklentidir. Burada yapmanız gereken sahte hesaplardan oy toplayıp birinci olmak değil, günün başlangıcında ilk sıralara yükselmek için bu çalışmayı -çevrenizden oy isteme- yapmak ve daha sonra topluluğun sizi görüp değerlendirmesini beklemektir.

Product Hunt ilkeleri gereği resmi olarak kimseden oy vermesini isteyemiyoruz. Ancak kişisel bağlantılarımızı kullanmak tabii ki serbest. Burada önemli olan direkt kendi ürününün linkini vermemek. Ana sayfa linki vererek beğenenlerden oy istemek daha doğru. Aksi halde kullanıcıların anasayfaya uğramadan direkt sizin ürününüzün sayfasına geldiğini görünce, Product Hunt bir terslik olduğunu anlıyor ve sizi aşağılara gönderiyor.

Destek isteyebileceğiniz yerler:

  • Slack Grupları: girisimcimuhabbeti.com ve garaj.co yardımsever girişimcilerden oluşan iki muhteşem yerli topluluk. Kendinizi ve girişiminizi tanıttıktan sonra Product Hunt’ta olduğunuzu paylaşırsanız destek olacaklardır.
  • Facebook Grupları: Startup İstanbul
  • Mail Listesi Oluşturma: Eğer daha önce yaptığınız işlerden topladığınız bir mail list varsa destek istemek için mail atabilirsiniz.

Sıralamada en yüksek oyu alan biz olmamıza rağmen 3. sırada olduğumuzu görüyoruz, bunun sebebi Product Hunt’ın açıklamadığı sıralama algoritması. Kimse kesin bir şey bilmiyor ancak insider bilgi aldıkları söylenen birkaç blog yazısında, o gün üye olup oy verenlerin oylarının daha düşük katsayılarla sayıldığı, yine aynı ülkeden ya da çok kısa bir zaman aralığında gelen oyların daha az etki ettiği söyleniyor.

PH kurucusu da burada algoritmanın nelere dikkat ettiğinden bahsetmiş

Unutmayın: Upvote istemek yok! (Resmi ağızdan 🙂)

Product Hunt’tan gelenlere özel bir indirim kuponu vermeniz de teşvik edici olabilir.

Şunu da eklemekte fayda var. Birçok blog yazısında Product Hunt’ta “Startup’lar için kaynaklar, hazır tasarım yaratıcıları, kod bilmeden X yapın, stock fotoğraf siteleri” gibi ürünlerin genellikle en yüksek oyu alanlar olduğu ve eğer sizin ürününüz bu alanların dışındaysa başarılı olamayacağınız söyleniyor. Ancak bizim bu alanlardan hiçbirine girmememize rağmen 1000'e yakın oy almamızı göz önünde bulundurarak bunun pek de geçerli bir önerme olmadığını görebilirsiniz.

Tekrar etmek gerekirse önemli olan faydalı bir ürüne sahip olmak ve olabildiğince çok kişi tarafından görülmek için elinden geleni yapmak.

Bu aşamada biz böyle bir paylaşımda bulunduk. Direkt oy istemedik ama davet etmiş olduk.

Sonuçlar

Trafik

Trafik konusunda Product Hunt’ın gerçekten iyi bir sıçrama yaşattığını söyleyebilirim. Üstelik topluluktakiler yeniliklere açık, “early adopter” dediğimiz kitleden insanlar olduklarından bounce rate de oldukça düşük oldu.

Backlink Oluşturma

İsrail, Çek Cumhuriyeti ve Norveç gibi ülkelerde teknoloji siteleri haberlerimizi yaptı. Buradan ilk olarak gelen trafik düşük gözükebilir ancak o ülkelerin kendi dilinde içeriklerimizin olması önemli. Gelecekte o dillerde yapılan google aramalarında da çıkmamızı sağlayacak ve reklam kampanyalarımızda bize yardımcı olacaktır. Örneğin Amerikadan Türkiye’ye kargolanmayan bir şey almak istediğinde kullanıcılar genelde İngilizce bilse de önce Türkçe arama yaparlar çünkü kendileriyle aynı sorunu yaşayanların çözümlerine ulaşmak isterler. Aynı durumun İsrail, Çek Cum. ve Norveç için de geçerli olduğunu düşünebiliriz.

Backlink oluşturma aynı zamanda Google’da üst sıralarda gözükmek için de çok önemli. Yüksek hit sayıları alan siteler size link verdikçe sıralamada yükseliyorsunuz.

Yorumlar

İlk müşterileri kazanmanın zorluklarını hepimiz biliyoruz. Genellikle ürününüz güzel gözükse de kullanıcılar hakkınızda yorum görmezlerse -özellikle de kredi kartıyla ödeme alıyorsanız- hemen vazgeçebiliyorlar. Daha önce bizimle iletişime geçen bazı kullanıcılar da hakkımızda internette pek yorum olmadığından dem vuruyorlardı. Şimdi bir sürü yorumla ve haberle karşılaşacaklar.

Push Notification

Bildirim almayı kabul eden kullanıcılara masaüstü ve mobilden aşağıdaki gibi bir bildirim gidiyor.

Sosyal Medya

Product Hunt hesapları Twitter ve Facebook’tan 2 kez bizi paylaştılar.
Mobile Action kurucusu, birçoğumuzun Cüneyt Özdemir’in 5N1K programının Silikon Vadisi bölümünden tanıdığı Aykut Karaalioğlu
İsrail’li bir haber sitesi
Basketbolcu Sinan Güler de bize upvote verenler arasındaydı
Büyük çekişme :)

Haberler

http://www.geektime.co.il/shippn-shipping-method/ (İsrail)

http://www.czechcrunch.cz/2017/03/tato-sluzba-vam-umozni-nakupovat-na-zahranicnich-e-shopech-ktere-bezne-nedorucuji-do-ceska/ (Çek)

http://www.dinside.no/data/shippn-gir-deg-adresse-i-ti-land/67426732 (Norveç)

http://420on.cz/news/people/53720-v-chehii-poyavilas-novaya-vozmozhnost-poluchit-posylku-iz-zarubezhnogo-magazina (Çek, Rus)


Artık ben de bir Hunter’ım. Product Hunt’a konulmasını istediğiniz girişimleriniz için bana buradan ulaşabilirsiniz, tabii daha iyi bir hunter bulamazsanız :)
Ahmet Sülek’e ve destek veren herkese çok teşekkür ederiz.