‘‘İnternette Okuduğumuz Bilgilerin Ne Kadarı Doğru ?’’

Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen internetin hızla gelişmesi ile birlikte her gün sayısız haber okumakta ve içerik üretmekteyiz. Bugün 7.935 Milyar Dünya nüfusundan yaklaşık 3,5 milyar insan internete bağlanmakta ve birçok bilgiye erişmektedir. İnternet’in gücü her geçen gün artarken onu kullanan insan sayısı da bir o kadar artmaktadır.

Batı düşüncesinin son yüzyıllardaki en önemli düşünürlerinden biri olan Rene Descartes’in de dediği gibi; ‘’Eğer gerçeği gerçekten bilmek istiyorsan yaşamında bir kez olsun bütün şeyler hakkında şüphe et.’’ Aslında o, doğruluğunu açık ve seçik bilmediği hiçbir şeyi kabul etmedi ve edindiğimiz bilgeye önce şüphe ile bakmamız gerektiğini söyledi. Bugün içinde bulunduğumuz durum, internet karşısında tamamen özgür olan kullanıcılar, her gün yeni bilgiyle karşılaşmakta ve bu bilgiler giderek çoğalmaktadır. Ancak bu bilgilerin bir kısmı doğru, ya da zararsız iken bir kısmı yanlış, ya da tehlikelidir. Bu da bizi, doğruluğundan emin olmadığımız bilgilerle karşı karşıya bırakmakta ve bizi bilgi ile ilgili şüpheye düşürmektedir.

Gün İçerisinde Okuduğumuz Bir Haberin Veya Yazının Doğru Olup Olmadığını Nasıl Anlarız ?

Öncelikle, bulduğunuz bilgiyi genel olarak üç başlıkta değerlendirmek gerekiyor, bunlardan birincisi bu bilgiyi kimin yazdığı, ikincisi kimin yayınladığı ve üçüncüsü ise belgenin ve/veya bilginin ne kadar güncel olduğu.
Yazar penceresinden baktığımızda, belgenin kim tarafından yazıldığı belli mi? Eğer sayfaya başka bir bağlantıdan geldiysek, orada yazara ait bilgi var mı? Eğer yazar belli ama o kişi hakkında bilgi yok ise, araştırma yaparak onun yeterliliği hakkında bilgi toplayarak, bulduğunuz belgenin değerini anlamaya çalışmalısınız.

Peki Hangi Siteler Bize Yol Gösterir ?

www.dogrulukpayi.com adlı web sitesi Türkiye’deki siyasi aktörlerin daha sorumlu, seçmenlerin ise doğru bilgiye daha rahat ulaşmasına katkı sağlamayı amaçlayan, bağımsız bir Ortak Gelecek için Diyalog Derneği girişimidir. Gündeme dair söylemlerin doğruluğunu teyit etmek isteyenler için güzel bir site.

www.teyit.org adlı web sitesi ise birincil haber kaynağı olarak interneti kullanan yurttaşların ve sivil toplum örgütlerinin çevrimiçi platformlarda doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak, eleştirel düşünme alışkanlığını ve doğru bilgiye ulaşma bilincini kazandırmayı amaçlıyor.