Skup się — czyli o problemach ze skupieniem uwagi

Problemy z pamięcią i koncentracją, ze skupieniem na tym, co się robi i byciem obecnym w danej chwili ma zdecydowana większość ludzi. Są to także przyczyny braku jakichkolwiek wyników i sukcesów w różnych sferach życia. Energia, która powinna być spożytkowana właściwie, jest rozstrzelona w wielu różnych kierunkach. Jak temu zaradzić?
 
Możliwości do zdekoncentrowania się w dzisiejszych czasach jest całe mnóstwo. Człowiek zewsząd jest bombardowany różnymi informacjami z mediów, jak i również nowinkami technologicznymi, które koniec końców są najczęstszą przyczyną jego rozproszenia. Wystarczy wyjść na ulicę i zobaczyć, jak wielu ludzi, zamiast widzieć, co się dzieje dokoła nich mają wzrok utkwiony w ekrany różnego rodzaju urządzeń. Owszem, należy sobie chwalić postęp technologiczny i wykorzystywać wszystkie możliwości i udogodnienia mądrze jednak szczerze mówiąc, ile osób tak robi?
 
 Tak więc człowiek otoczony zewsząd różnego rodzaju możliwościami rozproszenia go, ulega im. Popada w jakiś dziwny wir i daje mu się ponieść. Przestaje być obecny i zatraca się tam, gdzie nie musi. Próbuje robić wiele rzeczy naraz, przez co jakość wszystkiego, co robi, gwałtownie spada. A to z kolei przełoży się na jego rezultaty w życiu, które dalekie będą od oczekiwań i określania ich mianem sukcesu.
 
Brak skupienia jest jedną z „chorób” naszych czasów.
 
 Jak ważne jest skupienie i właściwe ukierunkowanie energii? Zapytać można o to ludzi sukcesu. Każdy dobry biznesmen, sportowiec, muzyk, pisarz, malarz, kierowca czy każda inna osoba wykonująca jakikolwiek fach, którym się zajmuje, powie, że koncentracja na tym, co się robi, jest istotnym czynnikiem sukcesu zawodowego i prywatnego. Jeślibyś przyjrzał się tym ludziom dobrze, zobaczyłbyś, iż zawsze są w pełni skupieni na tym, co robią. Uważność to ważna cecha i warto ją w sobie wyrobić. Jednak jak wzmocnić koncentrację?
 
 Przede wszystkim istotne jest przyjrzenie się sobie i temu, co się tak naprawdę robi. Jeśli w jednym czasie np. zajmujesz się tym, nad czym pracujesz, jednocześnie słuchając radia, rozmawiając przez telefon i przeglądając strony internetowe, to na pewno nie jesteś w pełni obecny i z dużym prawdopodobieństwem to, co robisz, będzie miało mało zadowalającą jakość. Ludzie nie patrzą na to w ten sposób jednak to prawda. Robienie całej masy dodatkowych czynności, które nijak nie wiążą się z głównym zadaniem, zawsze będzie miało negatywny wpływ na to, co się robi.
 
Ten przykład miał niejako w prosty sposób wyjaśnić, jak najczęściej funkcjonują ludzie. Są rozstrzeleni i zagubieni. Taka jest prawda. W takim razie tym, co należy zrobić, jest konkretne odstawienie na bok robienia czegoś, co w danym momencie nie jest istotne. Wydawać by się to mogło czymś prostym, aczkolwiek ludzie mają z tym wielki problem. Wyrobili w sobie nawyki bezwiednego wykonywania mało istotnych czynności, przez co wydaje im się, że wszystko, co robią, jest ważne. Nie jest — i to jest prawda, którą warto sobie uświadomić. Większość takich czynności wręcz przeszkadza. Ciężko zatem mówić o ich „ważności”. Zauważyć to można jednak dopiero wtedy, kiedy zaprzestanie się ich wykonywania. Wszyscy chcą sukcesu, tylko aby odnieść sukces, należy robić rzeczy naprawdę ważne — i to jedną rzecz w jednym czasie.
 
Sprawdź zatem, co Ty takiego robisz. Może spędzasz za dużo czasu na nieistotnych rozmowach tak personalnych, jak i telefonicznych. A może siedzisz przed komputerem i bez sensu przeglądasz strony internetowe albo odrywasz się od tego, co akurat w danej chwili robisz, ponieważ masz inne „ważne” rzeczy do zrobienia? Podobnych przypadków może być tysiące. Jeśli się rozpraszasz, to musisz nauczyć się działać w odwrotny sposób. Nie jest wymagane od Ciebie, żebyś od razu poczynił jakieś radykalne kroki. Możesz to robić stopniowo. Ważne, żebyś eliminował robienie zbędnych czynności i zwiększał efektywność poprzez robienie tego, co należy. Mały krokami też zrobisz progres i co najważniejsze, przejdziesz przez cały proces bezboleśnie. Za jakiś czas zauważysz, jak bardzo robienie mało istotnych rzeczy zaśmiecało Twoje życie. Poprawi się także Twoje skupienie, a i wymarzony sukces osiągniesz szybciej.
 
 Ćwicz swoje skupienie. Koncentruj się na tym, co robisz. Odstaw wszystko inne. Zajmij się tylko jedną czynnością. Jeśli jest to możliwe, odłóż telefon — w przypadku robienia czegoś, co nie wymaga dzwonienia i odbierania rozmów, które niczego nie wnoszą. Zamknij strony internetowe. Wyłącz także inne „przeszkadzajki”. Być może nie będzie na początku łatwo uwolnić się od tego, jednak zrób to. Zrób sobie też listę naprawdę ważnych rzeczy do zrobienia. Krok po kroku eliminuj to, co uważasz, że nie przyczynia się do poprawy rezultatów i nie prowadzi Cię do sukcesu, tylko wybija Cię z rytmu. Musisz uwolnić się z syndromu braku skupienia, w którym tkwi zdecydowanie za dużo ludzi. Powodzenia!