“Gerçek başarısızlık vazgeçmektir”

Alemsah Ozturk
Jul 18, 2017 · 1 min read

12 Maymun filmini izlediğimde çok etkilenmiştim, o yüzden Syfy bunu bir televizyon dizisine çevirdiğini öğrendiğimde de sevinmiştim.

Yoğunluk, iş güç derken diziyi seyretmek geçen haftaya kadar mümkün olmadı. Haftasonunu kapatıp 2 sezonu 3 günde seyredince ne kadar başarılı bir dizi olduğunu daha da iyi anladım.

Bence serinin asıl başarısı derin mesajında yatıyor. Dizi, salgını durdurmak için geçmişe giden kahramanımızın öldürmesi gereken kişiyi öldürmesine rağmen hiç bir şeyin değişmemesiyle başlıyor.

Ve 2 sezon boyunca bir çok ölüm ve katliamdan sonra kahramanımız önemli bir şeyin farkına varıyor, ne zaman ki intikam ya da ölüm hisleriyle değil de sevgi ve şefkat hisleriyle hareket ediyor o zaman ilerleme kaydedebiliyor.

Bu mesaj her ne kadar basit gibi gözükse de aslında en zor ve çaresiz durumlarda bile daha iyi bir çözümün arayışından vazgeçmememiz gerektiğini hatırlattı bana.

Umutsuzluk ve çaresizliğin getirdiği öfke, bize keskin, geri dönülemez ve bazen de tek çözümmüş gibi gözüken yanlış yollara itebiliyor. Ama her zaman ve mutlaka, vazgeçmediğimiz, perspektifimizi değiştirdiğimiz ve yeniden baktığımız takdirde kendi hikayemizi değiştirecek o çözümü bulabileceğiz.

12 Maymun dizisinde James Cole’un dediği gibi “The only failure is giving up…” ( Gerçek başarısızlık vazgeçmektir. )

Alemsah Ozturk

Written by

Chief Happiness Officer @ 4129Grey ( part of @Grey / @WPP) // Cofounder of DBI & Grupanya & Arcademonk. Angel Investor at @GalataBa, Entrepreneur, Gamer