Ne okuyorum?

Bana gelen sıkça sorulardan bir tanesi, o yüzden şu an okuduğum ve yakın dönemde okumayı planladığım kitapları paylaşmak istedim, her kitabın ismi goodreads sayfasına linkledim, bu sayede kitaplar hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca benim goodreads profilim de burada.

The Art of Creative Thinking : Heyecanla okuyorum, yeni birşeyler var mı diye, şimdilik daha çok kim ne yapıyor tadında gidiyor ama eğlenceli.

Essentialism : Benim gibi maymun iştahlı, dikkatini bir çok parçaya ayırmayı seven adamlar için, odaklanmak ve daha çok başarmak yöntemleri.

Platform Revolution : Başarılı bir platform yaratmanın sırlarını varolan örnekleri derinlemesine inceleyerek ve parçalarına ayırarak anlatıyor yazar. Gayet mis gibi, okunası.

Ancillary Justice : Çok güzel sci-fi roman, farklı bir gelecekte, uzayda geçen değişik bir hikaye. Detay vermek istemiyorum ama uzay gemilerini yöneten yapay zeka sistemleri ve bu yapay zekanın insan vucutlarını da bir parçası gibi kullanmasıyla başlayan ve güzel güzel genişleyen bir roman.

Sprint: How to Solve Big Problems and Test new ideas in Five days: Bu kitabı oldukça merak ediyordum. Zira yazarı google ekibinden ve prototyping kafasını yaratıcı süreçlere uygulama yöntemini anlatıyor. Oldukça teknik ama bir o kadar da iyi düşünülmüş bir kitap. Kesinlikle tavsiye ediyorum!

Managing One-self : Peter Drucker’ın bu kitabını her 5 yılda bir okuma sözüm var kendime. Yine o zaman geldi. Unutmaya çok meyilli olduğum doğruları bana hatırlattığı için seviyorum bu kitabı.

Peki hangi kitapları okumayı planlıyorum derseniz ;

Predatory Thinking: Dave Trott reklam dünyasında kafasını en sevdiğim adamlardan. Oldukça keskin ve farklı bir reklamcı zekası olduğunu düşünüyorum. Bu kitabını da merak ediyorum açıkcası. Her ne kadar youtube videolarından az çok kavramış olsam da konuyu, yazım tarzını sevdiğim için kitabı da okuyacağım.

Son of the Black Sword: Bu yıl çok beğenilen fantasy kitaplarından. Yeni bir başarılı seri olabilir. Heyecanla bekliyorum sırasının gelmesini.

The Life-Changing Magic of Tidying Up: Bu kitabı okumayı heyecanla bekliyorum. Japon temizlik danışmanı Marie Kondo size hayatını ve ortamınızı nasıl toparlarsınız ve öyle tutarsınızdan başlayan bir felsefe anlatıyor. İlginç olacağı kesin!

Superforecasting : Bu da çok merak ettiğim kitaplardan birisi. Piyasa tahmini nasıl yapılır, data nasıl okunur ve analiz edilir? Özellikle ekonomi diye başlayan ama sonra data mühendisliğine giden çok güzel ve ciddi bir araştırma sonucu olan bir kitap. Meraklısına.

End of Watch : Stephen King’in Bill Hodges üçlemesinin son kitabı. İlk ikisini (Mr. Mercedes, Finders Keepers) severek okumuştum. Son kitabın da çok iyi olduğu söyleniyor.

Şimdilik aklımdaki liste böyle. Önerilerinizi yorumlara yazabilirsiniz, zevkle incelerim …