Sağlıklı Stress ne demek?

“Çok stresliyim” , “Bu stres beni öldürüyor” , “Napıcağımı bilmiyorum” …
Bu ve benzeri cümleleri her gün yüzlerce kere duyuyoruz. 
Stress genelde kötü bir duygu olarak adlandırılsa da ben iyi bir versiyonunun da olduğuna inanıyorum.

Vücudumuz stress duyduğunda odaklanmamızı ve enerjimizi arttıran hormonlar salgılıyor ve kalp atışlarımızı, kan basıncımızı yükseltiyor. Bu sayede de olası bir fiziksel sıkıntı durumunda daha dikkatli ve tetikte oluyoruz. Bunu bir anlık enerji ve odaklanma yüklemesi gibi kullanıp kendi avantajımıza çevirmemiz mümkün.

Duygusal anlamda ise iş yaparken onu daha iyi ve doğru yapma isteğiyle duyulan ve bizi aslında daha iyi odaklanmaya, çalışmaya iten haklı korku ve endişenin üretken bir enerji olduğunu düşünüyorum.

Burada önemli olan tabii ki bu “iyi enerji” nin “kötü stress”e dönüşmesine izin vermemek.

Bunun içinde kendi üzerimde de denediğim ve çalıştığını gördüğüm şeyleri sizinle de paylaşayım;

  • Eninde sonunda herşey bir sonuca bağlanıyor. Eğer elinizden geleni yapmanıza rağmen sonuç istediğiniz gibi olmadıysa bunu kabullenmek ve başa çıkmak en doğru sonuç.
  • Her ne kadar alakasız gözükse bile, düzenli uyku, beslenme ve spor stress’i azaltıyor.
  • Planlama yapmak da aynı şekilde büyük resmi daha iyi görmenizi sağladığı için olası stress sebeplerini azaltıyor.
  • Herşeyle başa çıkabileceğinize inanmak çok önemli. Ne olursa çözeriz, ucunda ölüm yok kafası benim günlük hayatta çok işime yarıyor.
  • Ve son olarak da pozitif olmak. Negatif enerji saçmanın kimseye faydası olduğunu görmedim. Öte yandan pozitif olmak her zaman her size hem çevrenize doğrudan yapıcı bir etki yaratıyor ve gerçekten de olayların gidişatını da değiştiriyor.
  • Meditasyon ve büyük resme bakabilme yeteneğini genişletmek. Bu ikisini beraber yazma sebebim, nefes alabilmek ve sakin kalabilmek için meditasyon yapmak şart. Bunu düzgün yaptığınızda odaklanmak ve büyük resme bakabilmek daha kolay. O zaman da bazen stress yaptığınız şeylerin ne kadar ufak şeyler olduğunu görüyorsunuz.

Eminim, siz de benim gibi stress konusuyla başa çıkacaksınız!

Bu yazıyı beğendiyseniz, paylaşmanızdan çok mutlu olurum :)