http://www.alibaris.com/podcast-tavsiyeleri/

Bu yazı aynı zamanda kişisel bloğumda da yayınlanmıştır.


Hayatımızı değiştiren isimlerin başında Bill Gates gelir herhalde :) Onun önerdiği kitaplara göz atmakta fayda var derim.

  1. Darrel Huff - İstatistik ve Yalan

Kaynak: sosyalmedya.co


Son dönemlerde Mars’ta yaşam alanı fikriyle hayal dünyamızı zenginleştiren, insansız araç projesiyle bizi heyecanlandıran ve daha birçok büyük projelerde adı geçen Elon Musk’ı herhalde bir dahi ya da bir deli olarak tanımlayabiliriz.

Bu noktalara gelmiş bir insanın(belki de uzaylı, emin değiliz..) tavsiye ettiği kitapları da kendi gelişimimiz ve hayata bakışımızı değiştirebilmesi açısından takip etmek değerli olacaktır.

  1. J.R.R. Tolkien - Yüzüklerin Efendisi

Kaynak: sosyalmedya.co

Bu yazı aynı zamanda kişisel bloğumda da yayınlanmıştır.


Dünya Ekonomik Forumu’nun Ocak ayında yayınladığı rapora göre 5 yıl içerisinde işe alımlardaki yetkinlik arayışlarının önem derecelerinde ciddi değişiklikler görülecek. Bu rapora göre işverenler eski alışkanlıkları bir kenara bırakarak daha stratejik konulara önem vererek işe alımlarını gerçekleştirecekler.


Bilgisel Göç (temsili)

17 Ocak tarihinde gittiğim “Sunay Akın ile Görçek” gösterisinde gördüğüm bu haritaları mutlaka paylaşmalıyım diye düşünürken kısmet bugüneymiş. Gerçekten gördüğüm zaman beni çok şaşırtmıştı ve aklımdaki birçok soruya yanıt olmuştu.

Paylaşacağım iki haritadan birincisinde 10 ve 13. yüzyıllar arası ikincisinde de günümüzde kitap okuma ve kitap üretim dağılımlarının dünya üzerinde…


Son dönemin popüler terimi Networking

Son dönemde hayatımıza giren popüler terimlerden biri networking. Eskiden doğru tanımlanmayan, hemen torpil veya yalaka diye insanların üstüne yapışan sıfatların yerine dürüst bir şekilde oluşturulan ilişki ağını tanımlayan bu terim bilen bilmeyen çoğu insanın hayatında yer alıyor. …


Uzun zamandır Türkiye’yi kasıp kavuran bir evden kaçış oyunları rüzgarı esiyor. Sosyal medyada, internet reklamlarında, fırsat sitelerinin bulk maillerinde sürekli bir evden kaçış oyunu yüzümüze yüzümüze vururken biz de bi gün gidelim diye uzun süredir söylenip duruyorduk. …


Hayat ne kadar zor dimi.. Doğru yaptıklarımızla yanlış yaptıklarımızın tartının iki farklı kesesinde olduğunu düşünürken aslında doğrularla yanlışların bi kesede, hayatın kendisinin de diğer kesede olduğunu göremiyoruz. 3 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü ilkokul yıllarından, 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü üniversite yıllarından sonra doğruyla yanlışı toplayıp toptan mezara koyabileceğimiz bir hayatı yaşıyoruz. Kendimize, ailemize, sevdiklerimize karşı tüm sevgimizi; ülkemize, doğaya, insanlığa karşı tüm değerlerimizi tek bi anla tamamen unutabilecek kadar büyük enkazlarla oracıkta bırakılabiliyoruz.

Ne kadar kendi kararlarımızın geleceğimizin temel taşları olduğunu düşünsek de aslında üzerimizdeki enkazları farketmenin zamanı geldi de geçiyor bile.

Geriye sadece gülümseyebildiğimiz güzel anılar kalıyor. Enkazın altında veya üstünde, nerede olursak olalım bizi ayakta tutabilecek tek şey gülümseyebilmek. İşte bizi sapasağlam tartıda tutacak tek şey bu..

Bu yazı aynı zamanda kişisel bloğumda da yayınlanmıştır.

Ali Barış Bingüler

Tourist developer in the universe..

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store