Bu serinin 4.yazısı oluyor. İlk üç yazıya aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  1. Milyon dolarlık bir WordPress Plugin işi nasıl kurulur? [Pippin’in Başarı Öyküsü]
  2. WordPress teması satarak ayda 30 bin $ kazanmak
  3. WordPress ve Online Video’yu Kullanarak Ayda 10 Bin USD Kazanan işi Nasıl Kurdum

Yazının orjinaline bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Umarım birilerini harekete geçirip, yardımcı olur. Çevirisini yaptığım Igor WordPress eğitmeni ve sitesinde çok gelişmiş WordPress eğitimleri var. Teknik anlamda WordPress ile ilgilenenlerin kendisini aşağıda vermiş olduğu blogundan takip etmesini öneririm.

Merhaba. Özgeçmişinizi ve şu an ne üzerine çalıştığınızı söyler misiniz?

Selam. Benim adım Igor Benić. Deniz elektroniği ve bilgi teknolojileri arkaplanına sahibim. Üniversitede okurken kod öğrenmeye başladım. Web tasarım, HTML ve CSS ile başladım ve sonra PHP ve MySQL’e yöneldim. …


Bu serinin 3.yazısı oluyor. İlk iki yazıya aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  1. Milyon dolarlık bir WordPress Plugin işi nasıl kurulur? [Pippin’in Başarı Öyküsü]
  2. WordPress teması satarak ayda 30 bin $ kazanmak

Yazının orjinaline bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Umarım eve tıkıldığımız bu günlerde* birilerini harekete geçirip, yardımcı olur.

Hadi bir diğer muhteşem başarı öyküsüne başlayalım.

Merhaba. Özgeçmişinizi ve şu an ne üzerine çalıştığınızı söyler misiniz?

👋 Selam! Ben Dave Kiss, kendi kendini yetiştirmiş, çok-yönlü web ustası ve video uygulaması yapan ve Cleveland, OH sahilinde bisiklet süren girişimciyim.

2012'den beri uygulama geliştirip satıyorum. Ana ürünüm vimeo videolarını işlevsel ve kullanıcı dostu düzen ile WordPress web sitelerinde göstermeye yarayan Vimeography adında bir WordPress eklentisi. Aktif olarak 10 binden fazla video kursa, portfolyo ve üyelik sitesine güç veriyor, bununla birlikte 4.7/5 …


Gerçek bir başarı öyküsü

Wordpress teması satarak ayda 30 bin $ kazanmak ilgi çekince bu alanda bir başka başarı hikayesi olan, Pippin’in aylık 190 Bin $ kazanma öyküsünü çevireyim dedim.

Yazının orjinaline bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Bu yazı ile alakalı fikirlerimizi paylaştığımız, bize göre can alıcı noktaları belirttiğimiz podcast bölümümüze buradan ulaşabilirsiniz.

Yazıda bir sürü hata olacaktır, genel fikri vermeye çalışıp ayrıntılara takılmadım. Umarım birilerine yardımcı olur.

Hadi bu muhteşem başarı öyküsüne başlayalım.

Merhaba. Geçmişte neler yaptın ve şu an ne iş üstünde çalışıyorsun?

Benim adım Pippin Williamson. Ben Sandhills Development adında yazılım şirketi çalıştıran doğa severim. Biz WordPress kullanan site sahiplerine; Online Ticaret, Üyelik ve ‘Affiliate Marketing’ eklentileri geliştiriyoruz.

İlk ürünümü Haziran 2010'da, öğrenciyken yayınladım. Mücizevi bir şekilde, ilk satışım ürünü yayınladığım ilk bir kaç saat içinde gerçekleşti, sonra karşıya geçip normalde alamayacağım bir Latte aldım. Şimdi aylık 190 bin $ kazanan, 13'den fazla çalışanı olan bir şirketiz. …


Image for post
Image for post

İslamiyet’de bütün günahların tövbe ederek bağışlanacağı ama kul hakkı ile ahiret’e gidilmemesi gerektiği söyleniyor.

Allah birbirimize yaptığımız yanlışlara müdahale etmeyeceğinden bahsediyor. Burda kendimi müthiş değerli hissediyorum, Tüm kainatı yaratan bana karşı yapılan bir ayıbı sadece benim rızam var ise affediyor. Benim razı olmamı bekliyor.

Yahudi, Katil, Siyah, Müslüman, Obez, Mevlevi olmanız önemli değil, sadece insan olduğunuz için sizin görüşünüz bekleniyor. Siz muhattap alınıp ona göre hakkınızı yiyen insana davranılıyor.


Hiç kod bilmeyen eski bir bankacı’nın muhteşem başarısı.

Indie Hackers’ı bilenleriniz vardır bilmeyenler için -genelde- bir veya iki kişinin amatörce -bağımsız- başladıkları ve başardıkları işleri tanıtıyorlar. Yakın zamanda bizim de sektörümüz olan wordpress tema satma işi ile alakalı bir girişimi tanıttılar ve ben de bunu amatörce Türkçeye çevirmeye çalıştım. Hatamız varsa affola.

Kahramanımız MHThemes adında kurulmuş bir girişim. Yazının orjinaline bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Bu röportaj ile alakalı Themeforest Sohbetleri adlı podcastimizde başarısının sırrını, bugün bu başarının bizim için ne ifade ettiğini, ne dersler aldığımızı paylaştık. Youtube’dan veya Apple Podcast(Itunes)’den dinleyebilirsiniz.

Merhaba. Geçmişinizde neler yaptınız ve şu an ne üzerinde çalışıyorsunuz?

Merhaba, Benim adım Michael Hebenstreit, Frankfurt, Almanya’da yaşayan eski borsa simsarı ve girişimciyim. …


Evlilik Ev-len-mek kökünden türemiş, ev alınma işlemi sonrası… hayır tabiki bunlardan bahsetmeyeceğim. Ben bügün 30 yıllık düşüncelerimi harmanlayıp yazıya dökeceğim.

Kendini tanıma, kendini bilme, self-improve derken ne çok kendimizle uğraşır olduk. Ama memnunum bundan, iyiydi yani bu yolculuk. Geçmiş yıllarıma bakıp iyiki evlenmemişim diyorum. Çünkü kendimi tanıdım. Ne saçma cümle. İnsan kendisini tanımaz ki, insan değişir çünkü hep. Hayır kendimi tanımadım, en sevdiğim halimi buldum. Ben yaşarım bununla bir 30 yıl.

Ben sorularımı buldum. Yıllar geçtikçe cevaplarımı da bulacağıma inanıyorum. Kendinin en iyi versiyonunu bulunca buna uygun bir eş arıyorsun artık. Ben buyum ve gel seninle bir şeyler yapalım. İkimiz birleşip farklı bir şeyler oluşturalım. Dönüşelim. Ben tamam sevdim bu halimi, bu benim en iyi halim. Ama bu tek bir kişi ile oluşturulmuş en iyisi. Beraber daha güzel olabiliriz belki. Belki bu cümleye yakışmadı dersen eğer onu kazırım burdan. Ah! Nerden çıktı şimdi bu anarşik romantizm. Bana uygun değil. Değil de lütfen ve gitsin. Ben sivrisineğe pencere açarım ve lütfen git derim. Anarşizm ile hiç alakam yoktur. …


Selfie ve #tbt

Telefon ile kendini çekmek doğaldır ama bunu başkasının görmesi yüzde hafif bir kızarıklık meydana getirirdi, bunun için “selfie (özçekim)” kelimesi bulundu ve sosyal ortamlar bu resimler ile doldu taştı.

Eski fotoğrafları paylaşmak için de #tbt denen bir kavram bulundu ve insanlar kendilerini eski resim paylaşırken daha rahat hissediyor.

Bir şeye isim vermek aslında bir nevi o davranışın markalaşması ve bizi bazı şeyleri yaparken daha rahat hissetmemizi sağlıyor.

Çevremizin garip baktığı bir şeye isim vererek onlar için bu durumu daha normal bir hale getirebiliriz hem o işi yaparken kendimizi daha rahat hissederiz.


Mutlu olmaya bir adım daha yaklaşmak için.

Minimalist yaşam terimini yeni öğrendim. Sufilerin ‘bir lokma bir hırka’ ile neredeyse aynı felsefeye sahip. Doğu’nun o eşsiz deryasından batının da faydalanmasında bir sorun yok bence. Hem itiraf edelim ki daha havalı duruyor, ve neden havalı durduğunu islam coğrafyasına bakarak kolayca anlayabilirsiniz.

Minimalist yaşam; Etrafınızda sadece gerçekten gereksinim duyduğunuz eşyaların olması olarak özetlenebilir. Kişiden kişiye bunun derecesi değişebilir ama genel felsefe sahip olduklarınızın bir amaç uğrunda orda olması veya size keyif veriyor olması lazım.

Faydaları çok ama en bilinenleri şu şekilde ; Elinizde kalanlara daha çok önem veriyorsunuz. Aslında minimalizm felsefesindeki esas amaç da bence bu, önemli şeylere odaklanmak, ıvır zıvırlardan kurtulmak. İkincisi ise tüketerek mutlu olmadığımızın aslında hepsinin geçici mutluluk olduğunun farkına varıp bu yoldan yol yakınken vazgeçmek. …


Evimizi donatıp işimizi kolaylaştıran her şeyi alıyoruz. Bulaşığı elde yıkamanın verdiği zorluğa bir çözüm bulmuşlar, Bulaşık Makinesi. Makine’nin yaptığı hayatını kolaylaştırmak ama sen bunun farkında değilsen hayatın kolaylaşmış olmuyor, o onun görevi zaten diyorsun. Alındığı gün ve en fazla 2 hafta hariç bu alet seni hiç mutlu etmiyor.

Ve başka bir şeyler alıp o gün tekrar mutlu oluyorsun, bitip gidiyor. Bu eşyaların hayatımızı o kadar kolaylaştırdıktan sonra bizim canımızın sıkılması ve mutsuz olacak başka bir şeyler bulmamız neticesi ortaya çıkardığım sonuç şu;

Arkadaşım madem mutsuz olacağız, o zaman hiç bir eşyamız olmadan mutsuz olalım. Ben bulaşık makinesini para ile almıyorum ki, onun için milletin ağız kokusunu çektiğim zamanım ile satın alıyorum.

Ya da hayatımızı kolaylaştıran şeylerin her kolaylaştırdığı vakit bize mutluluk versin.


Klişeler güzeldir çünkü çok konuşulur ve genelde kimse yapmaz.

Image for post
Image for post
Para şart tabiki

İnsan garip bir varlık, ömrünün yarısında bir şeylere maruz kalıp ikinci yarısında bu bir şeylere maruz kalmış kişiliğini tanımaya çalışıyor.

Sahil kasabına yerleşmek istiyorum. Evli değilim işim kolay. Ama orada sürekli ikamet etmek istemiyorum. Dünya çok güzel bir yer, insana az maruz kalmış yerlerde yaşamak arzusundayım. Yani bir sahil kasabasına yerleşme fikrim yok, bir çoğuna yerleşmek istiyorum, çünkü bir seçim yaparsam milyonlarcasından vazgeçmiş olacağım.

3 ay dar-es salaam da kalıp sonra 5 ay Köyceğiz de kalma fikri üzerinde çok fazla düşünmezsen bana çok cazip geliyor. İşimi internetten yapabiliyorum, internetin olduğu her yer benim ofisim. Bunun sayesinde bunu düşünebiliyorum. …

About

Ali Demirci

Araf’tan Mutluluğa bir yolculuk https://alidemirci.com/

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store