Zamanı Efektif Kullanma Üzerine

Belki daha az zamanda daha çok şeyler başarabilirsiniz.

Önce her şey zamanı ele almak ile başlıyor. Boşa geçen zamanlar tespit ediliyor ve dolduruluyor. Aydınlanma genelde bu şekilde başlıyor.

Kitaplar okunuyor yavaş yavaş haber okumalar azalıyor, maçların takibi seyreliyor, belgesel sayıları artıyor derken belki tarihe merak artıyor belki pozitif bilimler ya da din üzerine yoğunlaşılıyor. Peki tamam, zamanı verimli kullanıyoruz, uykuyu kıstık. Her şey doğru mu gidiyor?

Bence değil. Bence zamanı gücünüz(yeteneğiniz) ile birlikte efektif kullanmak esas olmalı. Örnekler üzerinden gidelim :

  • Şemseddin Bedeji. Yaşıtları medresede eğitim görürken o girişimci olmayı seçti. Onlar 15 saat ilim dersi alırken 15 saat çalıştı. Zaman yönetimi açısından müthiş bir dünya ağırlıklı yaşam. Ama kazandığı para ile medrese açtı. Ölünceye kadar belki 20.000 kişinin 15 saat ilim dersi almasına vesile oldu.
  • Ayfer Fırat. Öğretmen. Mesai saatlerinde inanılmaz verimli olmak için eve gelip dinlenmeyi tercih ediyor. Günlük düzenli 8 saat uykuya sahip. Karakter olarak bu iş için yaratılmış. Yetiştirdiği öğrenciler daha sonra toplam 60 kitap yazıyor. Başka biri 3 kitap yazmak için gecesini gündüze katıyor ama Ayfer hoca tabir yerindeyse bunu “yatarak” yapıyor.
  • Alan Turing (Gerçek Kişi) Çok iyi bir asker olabilirdi, o masa başında oturup “kripto analiz” üzerine yoğunlaştı. Ve 2.dünya savaşının bitmesinde çok büyük rol oynadı (Savaşın kazananı olmaz.) İşgüzar bir komutan Alan’ı asker olarak alıp asker sayısını bir artırıp daha faydalı olabileceğini düşünebilirdi.

İşte şimdi zamanı “verimli işler için kullananlar” için bir sonraki “meydan okuma” :

Bir şeye çok fazla vakit ayırmak yerine bir şeyi doğru yaparak aynı zamanda bu kadar zaman stresi altında kalmadan -veya kalarak- daha faydalı olabileceğinizi hiç düşündünüz mü?