Ben neymişim be abi?

16personalities sitesindeki kişilik testine göre ahanda ben;

“Ben bencil, sabırsız, biraz da kendime güvensizim. Hata yaparım, kontrol dışına çıkarım ve çoğu zaman baş edilmezim. Ama en kötü zamanımda benimle başa çıkamazsanız, o zaman en iyi halimde beni kesinlikle hak etmezseniz.”
Marilyn Monroe

Eğer birisi aniden şarkı söylemeye ve dans etmeye başlıyorsa, o zaman bu, ESFP kişilik tipidir. ESFPler anın heyecanına kapılırlar ve herkesin de bunu hissetmesini isterler. Vakit ve enerji konusunda, iş diğerlerini cesaretlendirmeye geldiğinde başka hiçbir kişilik özelliği ESFPler kadar cömert değildir. Ve hiçbir kişilik tipinin onlar kadar karşı konulamaz bir tarzları vardır.

BİZ HEPİMİZ BİRER YILDIZIZ…

Gösterici olmak için doğmuş olan ESFPler, ilgi merkezi olmaya bayılırlar ama onlar için bütün dünya bir sahnedir. ESFP kişilik tipi sahibi olan birçok ünlü insan gerçekten de oyuncudur, fakat sadece arkadaşları için de bir şov ortaya koymayı severler, az bulunur ve maddi ince esprilerle sohbet edip, ilginin tamamını emerler ve ortalıkta dolanan her hissi, bir parça partiye çevirirler. Tamamıyla sosyal olan ESFPler, en basit şeylerden bile keyif alırlar ve onlar için bir grup arkadaşlarıyla hoş vakit geçirmekten daha büyük bir mutluluk yoktur.

Bu, sadece lafta da kalmaz. ESFPler, diğer kişilik tiplerine nazaran en güçlü estetik hissine sahiptirler. İyi belirlenmiş bir evin hazırlanması ve dekorasyonu konusunda ESFPler kişiliklerinin moda için iyi birer gözü vardır. Neyin çekici olduğunu gördükleri anda bilen ESFPler, etraflarını kendi kişisel stillerini yansıtmak için değiştirmekten korkmazlar. ESFPler, doğaları gereği yeni tasarımlar ve stilleri rahatlıkla keşfetmeye meraklıdırlar.

Her zaman öyle görünmese de, ESFPler her zaman her meselenin onlarla ilgili olmadığını bilirler ve diğerlerinin duygularına karşı gözlemci ve hassastırlar. Bu kişilik tipinde olan insanlar zor bir problemden bahseden kimseye genelde ilk yardım eden olurlar ve duygusal destek ile pratik öneriler sunmak onlar için memnuniyet sebebidir. Fakat onlarla ilgili problem, ESFPlerin bir çatışmayla kafa kafaya gelmek yerine, bu çatışmadan yüksek ihtimalle tamamen kaçmalarıdır. ESFPler çoğu zaman biraz dram ve tutku severler, ama bunun getirebileceği eleştirilerin merkezi olduklarında çok da istemezler.

…VE BİZ PARILDAMAYI HAK EDİYORUZ

ESFPlerin karşılaştıkları en büyük zorluk, ihmal ettikleri görev ve sorumluluklarının mümkün kıldığı lükslerden her zaman anlık tatmin alma merkezli olmalarıdır. Karmaşık analiz, kendini tekrar eden görevler ve gerçek sonuçlarla eşleşen istatistikler, ESFPler için kolay faaliyetler değildir. Onlar tercihen şans veya fırsata bel bağlarlar ve geniş arkadaş çevrelerinden yardım isterler. ESFPler, emeklilik planları veya vücuda şeker alımı gibi uzun soluklu şeylerin takibini yapmak için kendilerine meydan okumaları önemlidir. Çünkü her zaman bu tip şeyler üzerinde gözü olacak birilerini bulamayacaklardır.

ESFPler kendiliğinden iyi bir özellik olarak değer ve kaliteyi takdir ederler. Kötü plancı olmaları eğilimleriyle birleştiğinde, bu onların ihtiyaçlarının ötesinde yaşamalarına neden olur ve kredi kartları özellikle tehlikelidir. Uzun vadeli hedefler planlamaktansa fırsatların üzerine atlamaya daha hedeflenmiş olan ESFPler savurganlıklarının bazı faaliyetleri el yakan pahalılığa getirir.

ESFPleri şartlar tarafından sıkıştırıldıklarının ve arkadaşlarına katılamayacaklarının farkına varmaları kadar başka hiçbir şey mutsuz edemez.
Kahkaha ve nüktedanlık ihtiyacının olduğu her yerde, ESFPler memnuniyetle karşılanırlar, yeni ve eğlenceli bir şeyler denemek için gönüllü olurlar ve ESFP kişilikleri için diğer herkesi de eğlenceye dâhil etmekten daha büyük bir zevk yoktur. ESFPler, kimi zaman konuşmak istedikleri herhangi bir konu hakkında saatlerce sohbet edebilirler ve sevdikleri insanların duygularını hem iyi hem de kötü zamanlarda paylaşabilirler. Eğer işlerini bir düzen içerisinde tutmayı hatırlayabilirlerse, arkadaşlarını da sürükleyerek, dünyanın önerebileceği yeni ve heyecanlı şeylere dalmak konusunda her zaman hazırdırlar.

Ünlü ESFPler:

Marilyn Monroe, Eva Gabor, Leonardo DiCaprio, Steve Irwin, Jamie Oliver, Kyle Petty, Kathy Lee Gifford, Arsenio Hall

Not: Siz ne dersiniz? Gerçeklik payı var mı?

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Alif Yazgan’s story.