Çocuğunuz Okula Hazır Mı?

Yeni bir eğitim — öğretim yılı daha başlamak üzere. Bazı çocuklar uzun bir tatilin ardından okula dönmeyi, bazı çocuklar da ilk kez okula başlamayı heyecanla bekliyorlar. Onların bu heyecanının endişeye ve korkuya dönüşmemesi için biz anne — babaların üzerine büyük görev düşüyor. Çocuğumuzu okula nasıl hazırlarız, okula uyum sağlaması için nelere dikkat etmeliyiz? Gelin bu soruların yanıtını uzmanlardan edindiğim bilgilerle birlikte arayalım.

Uzmanlara göre ebeveynler olarak ilk görevimiz çocuğumuza okulu sevdirmek. Konuşmalarımızla ve tavırlarımızla okulun sadece öğrenim görülen, kurallara uyulması gereken bir bina olduğu, çocukluğunun ve oyuncaklarla oynadığı dönemin sonuna geldiği izlenimi vermemeliyiz. Tam tersine çocuğun yeni arkadaşlar edineceği bir ortam olarak algılamasını sağlamalıyız. Unutmayalım ki çocuğun ilk sosyalleştiği yer okuldur.

Okul öncesi çocuk eğitiminde en çok göz ardı edilen olgu sınırlar ve kurallar oluyor. Çocuğu sıkmamak adına esnetilen kurallar, okulda daha sıkı bir biçimde karşısına çıktığında çocukta travma yaratabiliyor. Oysa uzmanlar çocuğun sağlıklı gelişimi için sınırlara gereksinimi olduğunu, sınırlarla küçük yaşta tanışan bir çocuğun okula uyum sağlamakta güçlük çekmeyeceğini söylüyorlar.

Çocuğun okulla ilgili önyargıları ilk günlerde oluşuyor. Okulun ilk gününde birlikte olunması, okul çıkışı sevdiği şeyleri birlikte yapmak, çocuğun okulla ilgili olumlu izlenimler edinmesine yardımcı oluyor. Okulun ilk günlerinde ona okul ile ilgili sorular sorulmaması, oyunlarının engellenmemesi de çocuğu rahatlatmak için yapılacaklardan bazıları.

Okulun başlaması ile birlikte ebeveynler çocuğun arkadaşlarıyla ilişkileri konusunda endişelenmeye başlıyorlar. Uzmanlar okulun çocuğun sosyal duygusal gelişimine katkı sağladığını, arkadaşlarıyla iletişim kurarak bu becerisini geliştirdiğini ve zamanla kendi sorunlarını çözmeyi öğrendiğini söylüyorlar. Bu yüzden ebeveynlerin çocuğunun sorunlarını kendilerinin çözmeye çalışmaması çocuğun sağlıklı gelişimi için büyük önem taşıyor.

Yeni eğitim ve öğretim yılının çocuklarımız için başarılı, ama öncelikle mutlu geçmesini diliyorum.